Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Zagros

Rozhodně zajímavý snímek, které lze na jednu stranu vynášet do nebe a na druhou totálně zatratit. Absolutně se mi nelíbí opět zbytečně přehnaná velkolepost. Proč udělat jen desetimetrového hada, když může být třeba stometrový? Proč mít jen "slony" normální velikosti, když mohou mít na výšku třeba sto metrů? Proč má hlavní hrdina v souboji zabít jen několik soupeřů, když to může být po stovkách najednou? Na můj vkus je zde také zbytečně moc zpomalovaček a taky digitálna. K dobru bych přičetl styl Guy Ritchieho, jeho rychlý střih, akci a snahu o vyvažování napětí a vtipu. To se sice ne vždy daří a je potřeba si na tento styl zvyknout, ale snaha se cení. Mně to trvalo ca půlku filmu. Ke kladům filmu lze započítat výborné obsazení, skvělou hudbu, povedenou výpravu a svižnou akci (jak si na styl Ritchieho zvyknete). Ač se mi film v některých fázích hodně líbil, někdy mě (především svou digitální velkolepostí) doslova štval, proto se nakonec dostanu k lehce nadprůměrným třem hvězdám. ()

Ondra16

How to be a badass. I když je to občas šíleně přestřelené, stejně klobouk dolů, že si je někdo v dnešní dětské filmové realitě schopen prosadit takhle nekompromisní vizi v čele s téměř neznámým Hunnamem. Stylovost level over 9000. ()

Milano33

Takto si artušovské hrdinské fantasy predstavoval asi naozaj málokto. Guy Ritchie vymenil fajku za neleštenú zbroj, chopil sa meča a hurá do fantasy sveta! On sa skrátka vie postarať o štýlovú a vzrušujúcu jazdu, do ktorej zaručene vtiahne aj diváka. Síce stále zostáva pri Anglicku, avšak tentokrát ide ešte o niečo hlbšie do histórie a viktoriánske kulisy nahrádza temným stredovekom. King Arthur: Legend of the Sword je veľmi originálne a svojské spracovanie artušovských legiend, Guy Ritchie prišiel s toľkými prevratnými inováciami, ktorými pretvoril svet Camelotu na svoj obraz. Režisérov rukopis je vidieť v každučičkej scéne a zábere, Ritchieho vízia sa naplnila vo všetkých ohľadoch, no okrem toho kasového prepadu a s tým spojeným odoprením ďalšieho možného pokračovanie, s tým asi nepočítal. To celkom aj zamrzí, keďže film mal za prvé slušne nakročené k vytvoreniu heroickej fantasy série, a za druhé sa trošku obávam, že Ritchiemu už nikdy nezveria taký markantný rozpočet. Neuspokojujúce tržby by som dal za vinu nie len málo podarenému marketingu a počiatočným slabším recenzia, ale hlavne tomu, že nie každému proste sadne Ritchieho prístup k tejto (pseudo)historickej látke. Niekomu môže dokonca prísť King Arthur: Legend of the Sword ako vyslovene komická záležitosť, ktorá si iba zbežne prepožičala dačo z britskej mytológie. No nuž, to je Guya Ritchieho, všetko si robí po svojom a svoj extravagantný vkus ani za nič nezaprie. Každopádne, napriek svojej ľahkovážnosti sa s týmto fantasy filmom naozaj parádne vyhral. Peniaze v tých efektoch sú skutočne vidieť, najmä CGI monštrá, akými sú gigantické slony, hady či netopiere, dokážu spraviť silný dojem. Vizuál je naozaj nádherný a do veľkej miery plný temných odtieňov a vzorov. Aj bujná krajina a nespútaná príroda je podobným spôsobom prispôsobená krutému stredovekému obdobiu a oplývala temnými mysterióznymi prvkami. Technika natáčanie, strih, kamera, to všetko je typicky Ritchieovské. Režisér využíva rôzne metódy natáčania, či už pohyblivú alebo trasivú kameru, zoomovanie, slow motion (spomaľovačky) a prevažne vsadil na rýchle strihy, vďaka čomu pôsobí snímok nesmieme energicky. Montáže sú svižné, akcia je epická, hodne kinetická a rovnako dobre prestrihaná. Divák je ponorený priamo do nej, je to nasnímané tak, aby sme cítili údery mečov a vnímali pohyby pri boji. Príbeh je mimoriadne nápaditý a našlapaný od začiatku do konca, tempo neprestajne graduje, k čomu  zase dopomáhajú pravidelné strihy a zrychlovačky. Tón celého snímku, je v niektorých prípadoch temný, inokedy však dosť odľahčený. Ritchie má problém udržať dramatickosť a zachovať si vážnu tvár, čo vlastne nie je vôbec zlé, popravde to snímku neskutočne prospieva a pečlivo na tom stavia. Je to parádne nahláškované, je tu vytvorený priestor pre humor a vtipné situácie. Film si dokáže robiť srandu sám zo seba, takže o to ľahšie je pri ňom vypnúť. Režisér sa o zábavu skrátka postaral. Charlie Hunnam si dáva Arthura (Artuša) famózne. Jude Law, Djimon Hounsou a Àstrid Bergès-Frisbey sú tiež obstojný. A určite poteší vidieť hercov z Game of Thrones, konkrétne Aidana Gillena a Michaela McElhattona. A ten soundtrack, ten je kategória sama o sebe. () (méně) (více)

Retik

Guy Ritchie je zpět se solidní akcí, kerá vás nenechá vydechnout. Zběsilé střihy jsou doprovázené akční hudbou, která neustane po celý film a žene vás vstříc závěrečným titulkům a vy si říkáte, že to není vůbec špatné. Problém nastane ve chvíli, kdy o tom začnete více přemýšlet a dojde vám, že jak hlavní, tak vedlejší postavy jsou naprosto ploché a kromě přezdívek o nich nevíte zhola nic, což vás nakonec dožene k jistému pocitu prázdnoty z toho, co jste zrovna viděli. Jediný kdo tak stojí za zmínku je samotný Artuš (Charlie Hunnam), který zde má velké charisma a táhne film kupředu seč může, ale bohužel to nestačí. Je v tom vidět Ritchie, jsou v tom vidět peníze, ale chybí tomu propracované postavy a místy i přehlednost. 6.5/10 plnohodnotná videorecenze zde ()

Greenpeacak

Mladý hipsterský kráľ Anglicka svojím "raw" mečom, ktorý ukoval z dreva najmocnejší z vegánov, za prvých rytierov pasuje poloholohlavého Číňana a černocha. History wasted ()

Krabak

Guy Ritchie je prostě génius. Když jsem si zjistil, že Artuše režíruje právě tento chlap, tak jsem byl vážně zvědavý, co z toho vznikne. A musím říct, že stvořil další parádní film. Už jen prvních pár minut vtáhne diváka do děje bitvou o Camelot, který brání "Hector"(Eric Bana) třímajícím Excalibur. A mě po tomto suprovém začátku film už ani na minutu nepustil. Spousta vtipných hlášek, skvělé akce, výborné herecké výkony a co musím ocenit především, tak je hudební doprovod. Už si ani nepamatuji, kdy mě u filmu takto zaujala hudba. Ty dvě hodiny filmu utekly jak voda a pro diváky libující si ve středověkých filmech či fantasy, tak jednoznačná volba na večerní podívanou. --->92% ()

aquiver

Místo věrně vypadajícího středověku jde o stylovou jízdu s dynamickým střihem a slušnou nabuzující hudbou, chápu a beru, jenže na mě to celkovým dojmem vyznívá jen jako nějaká adaptace pc hry či akční popcorn vyplněný spíše samoúčelným násilím a zbytečnými digitálními efekty... film zkrátka tvoří nápad či příběh a ne jen efekty a akce... 40 % ()

Fary

Po stránce CGI velmi povedená věcička. Až se divím, že podle toho neudělali zatím žádnou hru na XBOX. Úplně by se to nabízelo. Včetně toho, jak Artuš dokáže s mečem útočit nebo závěrečné bitvy s "big bossem". :) ()

Eraserhead

Je tu k nalezení vše, co by člověk čekal od typické guy-ritchieoviny - extrémní zpomalovačky, rotující kameru, naopak místy bleskově sestříhané dialogy a řízný, moderní soundtrack. Takhle to zní jako jedna z Ritchieho ranných gangsterek (a on jí Artuš tak trochu je), jenže tentokrát na to měl 180mega, tak se mohl o něco víc urvat ze řetězu a natočil nadupanou fantasy plnou magie. Škoda jen, že každou akční scénu točil tak, aby byla co nejvíc cool, takže působí všechny stejně nařvaně a dá se těžko mluvit o nějakých highlightech či gradaci. Nicméně takové zpracování a žánr(!) jsem chtěl např. po Assissin's Creed, kde velké očekávání nahradilo velké zklamání. Obojí nakonec dodal Král Artuš, od kterého jsem nečekal nic. ()

Corpsegrinder

Chtěl jsem historickou řežbu, dostal jsem digitální bordel s hroznejma efektama a Ritchieho klasickým stylem (komediální hláškování, scény typu STANE SE TO TAKHLE atd). Nejzajímavější část s návštěvou Darklands a obříma monstrama sestříhaná na minutovou montáž. Hvězda za soundtrack jinak odpad. ()

Hanys_

Tak trochu jiné uchopení slavné legendy. Ritchie se asi hodně vyřádil, natočil si po svém dost dobrou gangsterku z fantasy světa. Fórky fungují, vypravěčské postupy nenudí a duo Hunnam-Law hodně dobré. ()

Romario

I přes to, že je to občas vykradačka Hry o trůny, chvilkami Pána prstenů a hudebně Vikingů, tak jde o slušný oddechový biják. Překvapil David Backham, kterého jsem hned poznal, i přes dobře udělané zjizvení. Aidan Gillen ze Hry o trůny se prozradil hlavně hlasem, jinak vypadal trochu silnější a starší. ()

SpaceOdyseus

Zabavny kockopes, kde jedna pulka skvele funguje jako spinava gangsterka ze stredoveku a druha pulka funguje o trosku mene jako zajimava adaptace Dark Souls, nebo jinych fantasy her. Spojeni techto dvou pusobi zvlastne. Vysledny dojem by mohl byt ale lepsi, kdyby akcni sceny mely lepsi cgi, chvilemi jsem se opravdu citil jako kdyz sleduji cutscenu z dob PS2. ()

barlow

Guy Ritchie umí, zapomeňte na to, že je to podle středověké pověsti. Připravte se na gang, který si vás ve střihově a hudebně dokonalé smršti buď získá, nebo budete film zatracovat do skončení titulků. ()

Scytale

Tak po zprznění Sherlocka Holmesa a legendy o Artušovi bychom se mohli vrhnout na nějakýho toho Shakespeara, co Guyi? ()

Zmrv

Nic menšího jsem od Ritchieho nečekal. V hávu epické artušovské fantasy je totiž zabaleno to, co Ritchie tak dokonale umí, a totiž vtipná gangsterka. Etalonem toho co na jeho práci zbožňuju je slovní přestřelka mezi artušovou partičkou a důstojníkem vortigernovy armády. Výborné obsazení podpořené i hereckými výkony. A k tomu všemu neskutečná Pembertonova hudba. Konečně jsme se zase jednou dočkali opravdu perfektního fantasy filmu. 90% ()

Ebon

Velmi osobitá interpretace staré legendy. Svěží, svižná, napínavá a zábavná. Jedno z nejlepších fantasy posledních let. ()

Yangus

Kdyby to byla samotná fantasy bez předlohy tak to je v pohodě. Ale Král Artuš v Anglii 5 století. Beru ještě ten hrad a slony, přeci jen mágové. Ale samotné kostýmy co asi zbylo v maskérně z různých dob. Samozřejmě černoch i když ten se tam mohl dejme tomu dostat s Římany) ale co ti Čínaní kteří v té době asi těžko běžně cestovali po světě a ještě Vikingové kteří začali expandovat o dost později. Výsledek je fantasy slátanina co má občas zajímavé scény jinak nic.To už mám raději proklínaného Artuše z r.2004 s Owenem ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku