Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

movieband

Jákla bych asi přirovnal k takovému Neilu Marshallovi. Žižka je totiž přesně, jak Centurion. O dost levnější, ale pořád jen historická řežba k pobavení, u které odborníci rotují víc, jak větrné elektrárny. Obsazení charismatické, Foster jako Žižka byl uvěřitelný, a co víc, cely film sem ani jednou neměl pocit parodie, nebo že by příběh sám sebe ve své vážnosti zesměšňoval. Atmosféra byla temná (a ne, nebylo to filtrem), brutality se tvůrci opravdu nebáli a to hlavně v momentech, kdy vzduchem letěl žižkův palcát. Poslední minuty dávají naznat epickou bitvu, bohužel hned po ní je definitivní konec filmu. Po tak obřím rozpočtu jsem čekal asi trochu víc, než jen řeznické béčko, odehrávající se v drtivé většině v českých lesích, kde po sobě jdou dvě bandy žoldáků. P.S. V oblíbených sice mám Gladiátora, který je taky dobrý historický bordel, ale má děj, který žije a má nadčasovost. A při permanentním oháněním filmem Statečné srdce, to panu Jáklovi prostě sežrat nejde. P.P.S. Netrpělivě vyhlížím českého Zbojníka od Leoše Kastnera, který už jen díky LHákům vypadá mnohem víc, jako historický film. ()

rt12

Pro mne zlatej Vávrův  ideologický Žižka. Tohle nevím kam zařadit .Vlastně  vše napsal Argeson. ()

slunicko2

100 verzí scénáře a 8 let přípravy? Tolik úsilí a tak mizerný výsledek... 1)  Po vzoru páně exprezidentovy knihy Jak jsem se mýlil v politice jsem se, pokorně připouštím, dopustil tří zásadních omylů._____ 2)  První omyl - domníval jsem se, že jde o historický film. Nejde, je to amerikanizovaný rib steak vhodný jako minutka do mezinárodních hotelů._____ 3)  Druhý omyl - myslel jsem, že film pojednává o husitské revoluci a Žižkově účasti v ní. Nepojednává, odehrává se v roce 1402, od kostnické hranice nás dělí dalších 13 let a o revoluci se nikomu ani nesní._____ 4)  Třetí omyl - podlehl jsem dojmu, že 48letý Petr Jákl jako Čech je příslibem empatičtějšího ztvárnění postavy. No, jak se ukázalo, není._____ 5)  Diváka nesporně zaujme styl amerických hollywoodských velkofilmů - výprava, kamera, režie, herecké obsazení. Bohužel však ve stejném duchu (tedy bezduchém) jede i scénář s podivnými dialogy a neexistujícím dějem. Celá pseudohistorická povídka se točí kolem dcery francouzského krále Kateřiny. Kdo ji drží v zajetí, má výhodu při handrkování o politický vliv a majetek. Toť vše._____ 6)  Paradoxně jakkoli nemám rád filmy založené na bojových scénách, zde právě výměna zajatců a následné boje byly nejzajímavější částí filmu. Viděl jsem názorně, jak mohlo vypadat užití vozové hradby (v počtu jednoho vozu, haha). Toto byl jediný okamžik, který dal pocítit, že částečně slepý Žižka (podle některých historiků od narození viděl jen na jedno oko, podle jiných o své první oko přišel někdy ve věku 11 let úderem sečné zbraně do tváře) asi není nějaký panáček z Nemanic, ale obratný stratég._____ 7)  Film se odehrává v roce 1402, v době, z níž o Žižkovi nemáme takřka žádné zprávy a je tedy věcí fabulačních schopností tvůrců vytvořit postavu v duchu klasických českých představ. Bohužel však o dobových problémech ani o Žižkovi se ve filmu téměř nic nedozvíme._____ 8)  V rozporu s tradicí má nevýrazný 41letý Ben Foster (Žižka) zakryté levé oko (lépe se mu tak hrálo). No budiž. Mohu tolerovat nadužívání písně Ktož jsú boží bojovníci, která se později stala jakousi husitskou hymnou a o níž nevíme, kdy vlastně vznikla a jestli vůbec v předváděné době existovala. Mohu tolerovat i místy nepřípadný jazyk, dokonce i slabý přeslabý scénář. Nemohu ale tolerovat obsahovou prázdnotu díla._____ 9)  Dobré stránky filmu pěkně popisuje Malarkey*****._____  10)  Netuším, jestli film Medieval se špatně vyslovitelným jménem hlavní postavy přiblížil Američanům, potažmo světu našeho největšího vojevůdce. Ze snímku samého s výjimkou několikaminutového použití vozové hradby nic podobného nevyplývá. A pár řádek textu na konci nedostatek tohoto dojmu zakrýt nemůže. ()

Helo

Historikové asi budou rotovat na otáčecí židli, nicméně jakožto středověká řezničina typu Ironkláda nebo třeba Centurion je to docela v pořádku. Občas to teda scénáristicky skřípe (hlavně v první třetině), někde by to chtělo poštelovat střih a návaznost scén a kolem a kolem je to vlastně docela klišoidní vyobrazení středověku, včetně vyblitýho barevnýho filtru, ale sakra, má to koule, dobrou muziku, hezký obrázky, šťavnatý gore, ucházející chemii mezi postavama a když Žižkův vraždící palcát začne vraždit, tak jsou to rány, až se v atmosovým sále otřásaj samy sedačky, že by možná i Sauron lehce záviděl! ()

Herr_Flick

Za ty prachy... Ty scény v jeskyni, červi a nakonec lev tomu dal korunu. Obsah takřka nulový, ale hlavně se, Jákle 20x zvěčni v titulcích. "Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú onú vyrezávanú halúzku? Veď to něbol volajaký kapelmajster alebo farár. Dajtě mu do ruky aspoň lahký gulomet!" ()

salalala

Typická "jáklovina", která je naprosto generická, eklektická a snaží se zaujmout co nejširší divácké spektrum - nic víc, nic méně. Petr Jákl zaujme nejvíc po vizuální stránce, která je v kontextu Hollywwodu pochopitelně béčková a dost laciná, v rámci tuzemské kinematografie ale velkolepá, potřebně špinavá a opravdu evokuje neveselý středověk. Podobně je na tom i atmosféra, která je potemnělá a tehdejší společenská bída je z ní hodně znát. Problém ovšem nastává při vyprávění příběhu. Ten je ve své podstatě velmi banální, bůhví proč ho ale Jákl vypráví extrémně složitě, vrší intriku na intriku a divák se velmi brzy ztratí v motivaci všech postav i v celém ději, který se postupem času mění v lesní naháněnou, která není až tak zajímavá. S tím pak souvisí i silně nevyrovnané tempo, které je svižnější prakticky jen při akci, která je naprosto standardní, bohužel většinu času zahalena v kouři, takže v ní není nic moc vidět. Dialogové scény naopak hodně skřípou, zbytečně prodlužují stopáž, navíc musí většina postav pronášet patetické promluvy. Ani nutná a nudná romantická linie, která je ukázkou všech myslitelných klišé, nijak nevytrhne. Ben Foster v hlavní roli je velmi dobrý a diváka si získá na svou stranu, ze zbytku pak stojí za zmínku snad jen záporáci Til Schweiger a Matthew Goode, který sice někdy dost přehrává, Zikmunda si ale užívá, ostatní už jsou tu více, či méně epizodicky a nemají šanci toho moc předvést. Jan Žižka ve výsledku není vysloveně špatný film, jen je po většinu času nudný a schází se v něm všechna žánrová klišé, na která se dá jen pomyslet, tím pádem není tak zajímavý a chybí mu jakýkoli moment překvapení. 60 % ()

Steven47

Snímek Jan Žižka má své problémy, ale i přesto jsem z kina odcházel spokojený. Každopádně musím uznat, že očekávání byla ještě o malinko větší. Před premiérou se hojně řešila historická (ne)přesnost, nicméně jsem neměl pocit, že by došlo k nějaké zásadní úpravě našich dějin, jen to prostě není dokument, což se vědělo. K samotnému filmu – jedním z taháků bylo na české poměry hvězdné obsazení, které rozhodně nezklamalo. Ben Foster jako Žižka je skvělý a mile mě překvapil Til Schweiger. Naopak třeba Michael Caine mohl klidně dostat více prostoru. Hodně rozporuplné pocity mám z bitev, které jsou mnohdy chaoticky sestříhané, ale na druhou stranu působí dost věrně svojí syrovostí a vlastně mě bavily. Když pak v průběhu jedné z nich zazní poprvé „Ktož jsú boží bojovníci“, tak jsem měl regulérně husinu. Hudbu bych celkově určitě pochválil. V čem naopak film selhává je prokreslení postav. Většina z nich jsou pouhé figurky na šachovnici, jelikož se film snaží soustředit především na Žižku a jeho linku s Kateřinou, což dlouho není moc zajímavé koukání. Další slabinou je příběh, který působí jednoduše divně. Veškeré dějové posuny vychází z toho, že se každých 15 minut nějaká postava rozhodne zradit jinou, a tak je to pořád dokola. Na dvouhodinovou stopáž je to opravdu málo a snímek se hlavně kolem poloviny strašně táhne. Vše zachrání finále, které je skvělé a funguje i emočně. U Žižkova proslovu jsem měl zase husinu a po skončení jsem si řekl, že tomuhle projektu budu milerád lehce nadržovat. 7/10 ()

dom156

Když nad tím tak přemýšlím, možná je toto cesta z hlubin české kinematografie. V zázemí (kamera, produkce, efekty, kostýmy atd.) mít české lidi a do hlavních hereckých rolí usadit cizince a čecháčky opět nacpat maximálně jako stafáž či do menších roliček. Bohužel generace super herců co byla tu není a těch pár kvalitních a konzistentních neutáhne kvalitu na svých bedrech. Zpět k filmu. Krásné lokace a vybrané kostýmy jsem viděl. Také snahu o detail a dát myšlenku a srdce příběhu, nejen tupé mlácení v bitvách do lidí. Čehož si velmi cením. K tomu solidní výkony protagonistů. Jsem mile překvapen a mohu hodnotit jako nadprůměrný snímek, bohužel zrovna toto téma je tak vybrakované (i tvorbou ze zahraničí), takže dát plné hodnocení, je složité, jelikož by mě to muselo chytit za srdce, což se dle hodnocení skutečně nestalo. ()

L_O_U_S

Já bych to Jáklovi hrozně přál. Aby natočil něco výjimečného, co se bude líbit u nás i v cizině. Jenže tohle podle mě není směr, kterým se vydat. S českou historií pracuje Jan Žižka hodně volně. Absolutně nechápu, co mají Žižkovy pozdější vojevůdčí skutky společného s tímhle pobíháním po lesích. Děj se točí kolem toho, kdo bude mít v hrsti unesenou šlechtičnu, která utíká, neutíká, líbí se jí v zajetí, nelíbí se jí v zajetí, znovu utíká, nechává se chytit, znovu utíká… a tak to jde po dvě hodiny. Nevím, jestli má ještě smysl vyjadřovat se ke zprofanovanému „medieval filteru“, kvůli kterému jsou všechny filmy ze středověkého prostředí nudně našedlé a namodralé, takže když si vojáci na sebe oblečou červené hadry, není to kvůli filtru vůbec poznat, a když zasvítí slunce, působí dost namrzlým dojmem. Tenhle film mě prostě zklamal. Na závěr svědectví kamaráda, který se ucházel o práci v komparsu: „Mě nevzali do toho filmu na mečování na nádvoří jen kvůli vousům, že prej umělý by mi mohly spadnout. Že scéna bitky na hradě bude za 13 míčů, katapulty, ohně, desítky lidí (to mi říkali tenkrát ve Filmce, se kterýma jsem se domlouval) a pak vidíš tu Lidl bitvu na nejmenším nádvoří hradu.“ (1 412.) ()

Trevor

Pohoda, klídek, tabáček...Niesme až tak rozdielný. Nenadávaj Čechom na Jágra, Radegast a Husitov...opri ma tuto dri ma festo😃...pred niekoľkými rokmi nám Slovákom skurvili Jánošíka...(Jano Šika, hej, pijeme s Janom, občas šika...) Tento film? 2/3 stopáže je super, režisér stavil na detailné zábery tváre, emócie, na nepochybne krásnu krajinu...ale...ale jastrab ktorému v zábere nebolo vidieť polovicu krídla, to sa nedalo už, fakt kde sa stratil? dál si bububu černoškov, aj keď jeden skončil s odťatov hlavou ale??? Ale cca 12 ročná dievka prakovníčka na kopci? Ako fakt mojo? Ti jebe? Máš kámoša čo pošle svoju dcéru teoreticky do toho pbdobia? Bude prakovníčka? Alebo siz nejurobia iní, no nechajme to tak....V roku pána 2022 chceš zmeniť osud ľudí v akomkoľvek storočí? Á Tvoja hlava je inak v poriadku? Sa spamätaj, a svoju energiu míňaj nato aby sa ľudia akejkoľvek farby pleti mali o čosi lepšie ako teraz...Budíček, husiti su pasé....skús tu píčovinu čo Ti narástla nad krkom používať, volá sa to mozog a väčšina ľudí sa ju snaží použiť aby sme všetci mali dôstojný život...😉 ()

kajas

Jákla si neskutečně cením za jeho ctižádostivost a touhu připravovat dlouhá léta vysněný projekt a uprosit k účinkování zahraniční herecké hvězdy (tady bych neváhala Jákla srovnat třeba s Marhoulem a jeho Nabarveným ptáčetem). Ben Foster na mě v předchozích snímcích nijak nezapůsobil, ale do role budoucího nikdy neporaženého vojevůdce se nakonec hodil skvěle. Bavil mě také Matthew Goode v roli zrádného Zikmunda Lucemburského - herec s typicky "klaďasovskou" tvářičkou si po posledních Kingsmanech střihnul dalšího záporáka a bylo vidět, že ho postava baví. Snímek je jasná historická fikce, rozhodně jsem tedy neřešila, jestli jsou všechny rekvizity a dialogy historicky věrohodné, temnou středověkou atmosféru jsem ale vnímala velmi jasně. Akční scény plné nečekaných brutalit (napichování na kůl bylo hodně fuj) za mě byly také velmi zručně zpracované, většinou jsem se i orientovala v tom, kdo s kým zrovna bojuje :). Film jsem viděla v originálním znění s titulky a myslím, že ani několik trefně vybraných českých herců (zejména pak Budař a Vetchý v menších, ale mluvených rolích) neudělalo mezi zahraničními kolegy se svou angličtinou ostudu. Mou zásadní výtkou je tedy zejména obsazení hlavní ženské postavy, kolem které je vystavěna hlavní zápletka filmu - Sophie Lowe je za mne velmi nevýrazná s téměř nulovým hereckým projevem, chemii mezi ní a Fosterem jsem vůbec nevěřila a rodící se vztah jejich postav byl vystavěn na dost chabých základech. Rozhodně se ale nestydím Jákla za tento snímek pochválit, takže pokud přežijete fakt, že se nejedná o životopis slavné postavy českých dějin, ale o standardní akční film z doby středověku, určitě nebudete zklamaní. ()

kinderman

Nejdražší český amatérský film všech dob aneb Jak Žižka vypustil Aslana. Scénář je natolik zmatený, že mi byly všechny postavy ukradené, a ty nejlepší repliky jsem už slyšel v jiných filmech.  Jediný, kdo se v ději jakžtakž orientoval, byl asi ten Boreš, protože vždycky, když bylo nejhůř, objevil se a pokusil se vykolejený vlak nahodit zpátky na trasu. Režie ničemu moc nepomohla, protože Jákl nic nevymyslí, umí jen neuměle kopírovat, takže před úplným rozpadnutím zachraňoval film plný klišé střihač, ale i on zapomněl vyhodit těch pár halucinogenních flashbacků. Kdepak Statečné srdce, nebo dokonce Gladiátor, Žižka se musí poměřovat s filmy své vlastní ligy, takže o půl hvězdičky lepší než Ironclad 2. ()

dee-key

No, rozhodně to není ideologicky tendenční. Naproti tomu je to scénáristicky hrozně ploché a mělké, děj je zbytečně zašmodrchaný a motivace postav se v něm ztrácejí. Ale nutno přiznat, že Foster (tvrdej jak Žižkův palcát) a sociální realista Cain se snažili. Přicmrndávají jim Ozymandias Lucemburský a Roden IV. a dohromady je to průměrná středověká rubanice, trochu podobná železné kládě. Nutno ocenit, že si českej Péťa řekl, že v jeho filmu bude Cain a byl tam. Hvězdička navíc za cool lva a poslední audiovizuální minutu filmu. A to že z Žižky neudělali teplýho černocha je taky k dobru. ()

Vessper

Koukejte na to jako na fiktivní středověký román, nikoli jako film o Žižkovi a dostanete překvapivě vůbec ne špatnou, ale vcelku slušnou podívanou. ()

berusche

A došly prachy na scénaristu nebo ne? Jako, blbý je, když to aranžmá připravujete 45 minut a výsledkem je love story, ještě otřepená. To je jako trochu smutný. A nebo víte co, není to smutný. Je to asi v pořádku a diváka to najde. A přitom je taková škoda, že ten potenciál těch řežeb nebyl vyčerpán. Ale to asi taky bude tím rozpočtem, že? ()

ilemas

Výborný český akční film s překrásnými přírodními scenériemi od kterého jsem díky recenzím čekal méně. ()

M.i.k.e

trailery sice nezaujaly, ale i tak sem přál Jáklovi úspěch a aby se mu povedlo vytvořit "velký film". No a ono se to nepovedlo. Na české poměry jde sice o poměrně nevídaný úkaz a snímek, který tu zase dlouhou dobu nevznikne. nicméně to neznamená že jde o dobrý film. Jákl měl přitom na cestě kterou se chtěl vydat dost otevřených možností, vzhledem k tomu, že o Žižkovi se toho během prvních cca padesáti let jeho života ví extrémně málo až skoro vůbec nic. Jenže Jákl to celé nakonec pojal extrémně divně a během sledování filmu sem byl nejednou zmatený jak lesní včela. Ještě bych byl celkem ochotný prominout to divné skákání postav v prostoru i čase a časté hraní na náhodu, ale co mi fakt vadilo jsou jednak až děsivě nepřehledné a brutálně špatně sestříhané souboje (jakkoliv mnohdy správně brutální) a jednak fakt, že Žižka je tu absolutně plochá postava, u které sem vůbec nepobíral jeho motivace a vůbec nic tu nevede k tomu proč nakonec byl tím kým byl. Finální titulek o tom, jak byl jedním z největších vojevůdců a nebyl nikdy poražen má tak po těch dvou hodinách stejnou relevanci jako kdyby tam bylo napsáno, že vynalezl spalovací motor, nebo že pekl nejlepší dorty ve střední Evropě. Moc si nedovedu představit co si z Jáklova spektáklu odnese zahraniční divák, který o Žižkovi nikdy neslyšel, protože tohle bohužel neobstojí ani jako středověká řežba ve stylu Ironclad. Je tu možná občas vidět, že tvůrci nejednou viděli Statečné srdce a mají ten film rádi, ale to bohužel nestačí...40% ()

Figu

"Jan Žižka z Trocnova, má kuličky z olova! A v prdeli zásobník, KURVA to je bojovník!" Tak kdo si neříkal na základce tuhle říkanku, byl absolutně OUT! Každopádně Jákl určitě nezklamal! Líbí se mi ten nádech Ameriky propletenej českou krajinou! Líbí se mi ta syrovost, kde o krev není nouze! A vlastně i konečně se mi líbí počínání českýho rejži, kterej tím celým projektem a následně bijákem chce prorazit i do "veliké Ameriky"! Za mě O.K. a jen tak dál Peťo! 75% ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera