Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Jenda

Takhle generický akční příběh by se dal namontovat na uplně cokoli, takže to, že je tu jako hlavní postava Žižka, je uplně k ničemu. Povedl se rozhodně casting (trochu mi vadil Matthew Goode jako Zikmund), slušné bitky a exteriéry. Jinak nic zvláštního. Asi to stálo hromadu grošů na gážích. Historické téma zcela promrhané. ()

Necrotongue

Víte, já mám takový problém; je mi jasné, že se musel Petr Jákl sakra otáčet, aby dal dohromady všechny ty dolary, a má můj obdiv za to, že to dokázal, ale nedokážu se přemluvit k tomu, abych výslednému produktu říkal český film, když na mě po celou dobu mluvil anglicky. Ale to je jen můj osobní problém, který neměl vliv na mé výsledné hodnocení. Chápu, že by bylo extrémně předraženým krokem (přímo šílenstvím) točit velkofilm o husitských válkách, ale to, že Petr Jákl umístil Yana Sheeshku, Sigismunda "The Red Fox" a Henryho Rosenberga do období, z něhož o Žižkovi nic nevíme, považuji za alibismus. Místo historického filmu vycházejícího ze skutečného příběhu Jana Žižky tak šlo o čistou fabulaci, s níž se nedalo šlápnout vedle, protože žádná pevná cesta neexistovala. Ale co už, originální název tohoto snímku je Medieval a v tomto ohledu se Petrovi Jáklovi zadařilo, protože si tady lidé toho středověku nadělali navzájem poměrně hodně a musím uznat, že ač se mnou odborníci z řad skupin historického šermu asi nebudou souhlasit, mně se předvedené akční scény líbily. Chyba nastala už v čase, kdy byl film mocně propagován pod názvem Jan Žižka. S původním názvem a bez historických postav z toho mohl být průměrný, středověký, lesní akčňák. Shrnutí: Film o začátcích budoucího vojevůdce a propagátora puzzle z upravených žebřiňáků mě zaujal jen akcí, ale příběh mě úplně minul, hladinu emocí nezvlnil, a přes nepopiratelnou snahu u mě vyzněl poněkud jalově. Mimo hodnocení se musím zmínit ještě o titulcích, které k mé verzi spáchal někdo, kdo se hrdě podepsal jako vilino 111. Já sice dotyčného neznám, musí to ale být příbuzný toho, kdo si říká Překladač Google. Jedině tak si dokážu vysvětlit momenty, v nichž se ta která postava zamyslí, pak řekne: "Well...", a titulek mi sdělí: "Studna...". Díky videohrám jsem si naštěstí zlepšil angličtinu natolik, že jsem nebyl na dili....vilina odkázán. / Poučení: Pokud hodláš točit historický nebo "historický" film nastuduj si rozdíly mezi lukem a kuší. ()

luka4615

Vypadá to, že zase půjdu proti drtivé většině uživatelů zde, jelikož snímek Žižka režiséra Petra Jákla na mě osobně, vyjma několika zádrhelů, fungoval vážně velmi dobře. Neberu v potaz nějaké historické nepřesnosti, snímek byl zamýšlen ne jako věrná historická adaptace, nýbrž jako domnělá kapitola z vojevůdcova života, která by se v nějakém jiném alternativním vesmíru třeba stát mohla. Pokud se dokážete oprostit od tohoto faktu, který se s filmem táhne již od zveřejnění prvního traileru, tak si Žižku užijete více než byste čekali. Jistě, střih je zde občas vážně šílený akce je někdy až k uzoufání nepřehledná, avšak nadto stejně dostanete epicky rozmáchlou podívanou s hutným soundtrackem a brutální akční stránkou, která v rámci možností tvůrců funguje vážně velmi obstojně. Za zmínku rovněž stojí nádherně zvolené reálie a vydařená dobová atmosféra, která výsledný dojem z celého snímku ještě více umocní. Co se herců týče, tak s těmi jsem byl navýsost spokojený. Zemité projevy Bena Fostera a dalších postav (Roland Møller!) košatého ansámblu do tohoto příběhu zapadají zcela přirozeně a bez problémů. Co tedy dodat na závěr? Žižka určitě není dokonalý film, nicméně i přes nějaké chyby krásně odsýpá a vypadá vážně spektakulárně. Pokud tedy jdete do kina s vidinou snímku, který nejede striktně dle historické lajny, Žižku si jaksepatří užijete. Petr Jákl totiž stvořil film, který stojí za to vidět na velkém plátně. (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

JASON_X

Družka trochu držkovala, že prej furt čumím jenom na ňáký přiblblý zombíky a jestli bych jí prej nepustil radši třeba toho novýho Žižku. A i když jsem (správně) tušil průser a na hony se dosud tomuhle filmu vyhýbal, teď už nebylo vyhnutí. Teda ona družka nejni úplně blbá, je to dokonce inžinýrka, ale asi v půlce už prohlásila, že to je "pí.ovina" a že tomu ničehož nechápe. Já to sice tak nějak trochu chápal, ale zoufale mě to nebavilo. Naprosto mi uniká smysl tohohle paskvilu. O historii to samozřejmě vůbec není, dokonce se z toho vyklube notně přiblblá vztahovka a rádoby lovestory, takže z tohohle hlediska je ten Žižka ve filmu nám Čechům úplně k hovnu. A Američanům a ostatním zahraničníkům je zase nějaká česká historie a nějakej Šiška totálně buřt, takže jim ten film bude taky k hovnu, a tuplem. Protože ve srovnání s obdobnými historickými filmy hollywoodskými je tohle, ruku na srdce, ne druhá liga, ale tak okresní přebor. Mě osobně nejvíc štvaly ruční kamera, zběsilý střih při bitkách a chaotický, nezáživný a zdlouhavý děj. Pochválit můžu tak leda známé lokace, trochu těch středověkých samoúčelných brutalitek a několik málo pěkných akčních i kaskadérských scén. Nuda, zlatý horrorový béčka. ()

matestlust

Americkou cestou, se značnou převahou amerických herců, z velké části s americkým filmovým štábem a z části taky pro americký trh, natočený film o českém vojevůdci a to celé pod palcem českého režiséra. Já tomu nápadu nějak nemohl přijít na chuť, ale zároveň jsem Jáklovi od začátku fandil s jeho prosazováním se v Hollywoodu a mezi filmovou smetánkou a zároveň s filmem o české historii, která cizinu asi opravdu moc nezajímá. Jan Žižka je dobře natočený kousek, který je ale až moc konverzační a tím pádem dost často nudný. Soubojů zde moc není, ale celkem stojí za to. Já jsem nečekal nic a dostal jsem jednohubku, která mě absolutně neurazila a vlastně trochu i potěšila, ale nevím, zda bych někdy měl chuť si to pustit znovu...možná tak stručný výtah toho opravdu zábavného, který by dohromady nedal přes půl hodiny. Dávám průměr, jelikož přesně takový ten film je. 5/10 , ale palec nahoru Jáklovi za snahu a za vytrvalost dotáhnout tyhle nápady do konce. ()

Earl_23

První dvě minuty a poslední dvě minuty perfektní. Jákl dokáže udělát atmosféru, vzít skvělé téma... A pak to celé zkazit. To se vážně z největšího příběhu naší historie stala plytká podívaná s trochou akce a love story? Co to mělo být s tím lvem? Strašný, to přece všichni museli vidět, jak potenciál zničili a přesto to pustili ven? Hezký obal, ale uvnitř úplně prázdné. Obří zklamání. 50 % ()

becki_tu

Jáklův výklad české historie mi bohužel nesedl. Je vidět, že má nakoukanou hollywoodskou produkci, ale od etalonů žánru je pořád dost daleko. Nejde ani tak o skromnější výpravu nebo tuctovou režii, ale především o chybějící emoce, nefungující vztahy mezi postavami a v neposlední řadě z velké části vymyšlený a nedotažený příběh, který má jen malou oporu v dochovaných historických materiálech. Palec nahoru za snahu, ale lepší hodnocení z toho nevymlátím. ()

Morholt

Pominu historickou přesnost, protože s tou si prakticky nikdo z filmařů hlavu neláme a očekávat jí může jen ten největší naiva. Ne, to mi nevadilo. Já měl problém především v tom, že mi to nedrželo pohromadě. Ne příběh jako takový. Ten je jednoduchý jak facka. Ale mezi jednotlivými scénami neexistovaly plynulé přechody. Jákl seká jednotlivé pasáže jak Baťa cvičky. Celkově mi to připadalo jak rozházené puzzle, které i po použití všech dílků dává rozmazaný obraz. Další příšerností jsou deklamace o svobodě a tak podobně. Jasně, trochu jsem něco podobného očekával, ale čeho je moc, toho je příliš. A nakonec je tu Sophie Lowe. Radši bych ušetřil na Caineovi a sehnal nějakou slušnou herečku jako je třaba Charlotte Le Bon, která mi jako první vytanula na mysli. Ale Jákl má Bůh ví proč pro Lowe slabost. Naopak Foster je jako Žižka úplně v pohodě a totéž se dá říct o dalších hercích se Schweigerem na čele. Fajn je i výprava po naších luzích a hájích. Akce je řádně brutální, ale v některých chvílích bych kameramana nejraději zabil a střihači urazil ruce. Nicméně nejparádnější scénu film nabídl úplně na konci a je jen věčná škoda, že nebyla dotažená do konce. A nejspíš ani v budoucnu nebude, protože tolik peněz Jákl nejspíš znovu nesežene. Moc jsem chtěl, aby se mi film líbil a oči jsem přivíral jak to jen šlo, ale na víc než na 50% to nedokážu vytáhnout. ()

Lucasion

"Pokud i ti, kdo vládnou, takhle klesnou, pak není možné cokoli změnit." Petr Jákl je jeden z mála českých režisérů, kteří se snaží točit Hollywoodsky. Jeho Jan Žižka je obrovský zahraniční epos natočený s českými herci ve vedlejších rolí, v česku, s americkými herci a téměř s americkou produkcí. Sledující českou historii. Musím mu proto vysmeknout poklonu, jak parádně film působí a vypadá. Mnoho scenérii zaručeně poznáte a i mnoho českých herců poznáte. To je prostě pro našince sladká věc. Ačkoliv by historici mohli tvrdit, že takhle středověk nevypadal a měl by být mnohem barevnější, tak pan Jákl ho točí přesně jak mainstream a americké publikum chce. Tedy všechno do šediva, černa a modra. A ono se to vlastně k tomu i hodí. Ta výprava je totiž famózní. Film je nejsyrovější středověk v celé jeho podobě. Brutalita, násilí i velmi explicitní scény boje. Nic ve fillmu nechybí. Když už jsem chválil české herce, tak určitě musím i pochválit Bena Fostera, kterého mám rád už od doby, co hrál Medivha. A samozřejmě největší hvězdu filmu. Samotný Michael Caine. Nechápu, jak se panu Jáklovi ho podařilo překecat k roli. Zkrátka každý dobrý film potřebuje trochu Michaela Caina. Výpravou, scenériemi i atmosférou je Žižka prostě skvělý. Moc jsem si ho užil a doufám, že pan Jákl natočí další podobně kvalitní výpravné filmy. (85 %) ()

RelaxMan

Jsem ohromen! Na České poměry výborné. Casting se režisérovi P. Jáklovi velice povedl. Nejen B. Foster, R. Moller, M. Caine, T. Schweiger, W. Moseley, S. Lowe nebo třeba K. Roden, ale i malé role jsou velmi dobře zahrané. Nejlepší na filmu jsou krvavé bitevní scény. Klobouk dolů před kaskadéry. Výborná je i kamera, hlavně ta z dronu. Dobrý je i výběr známých lokací. Jasně film je místy hodně fikce, ale zase je napsáno, že je to na motivy a né podle skutečných událostí, tak proč za to strhávát hvězdy, když je to dobře natočené. Co říci na závěr: Petra Jákla jsem jako režiséra trošku podceňoval, což byla chyba. ()

Gary

Ta čtvrtá hvězda je pro Petra Jákla. Ten kaskadérskej kluk to dokázal a šel si za svým snem přes všechny překážky, trable, úspěchy i nezdary, shánění (na český poměry) obřího rozpočtu, přepisování scénáře, získávání zvučných jmen....a dalších milion věcí. Za to má můj velkej respekt! Ač mi ve filmu spousta věcí chyběla, vadila, případně na mě nefungovala tak, jak měla, tak mi to prostě všechno zastiňuje to jeho osobní vítězství. Jákl je pro mě vlastně tím Žižkou z jeho filmu. Dostává rány, je bojovník, musí taktizovat, teče z něj spousta krve, ale probojuje se až k cíli své cesty! Hashtag ODHODLÁNÍ. ()

Gwaihir

Jestli bylo cílem natočit snímek o tom, kterak temný a krutý byl středověk, pak se záměr asi docela zdařil. Pokud však měl býti výsledkem film o zrodu slavného husitského vojevůdce, musel by nejspíš vyprávět poněkud košatější příběh, který by sledoval delší období a přidržel se aspoň těch pár známých skutečností a reálií z jeho tehdejšího života, a nechat svého hrdinu projít viditelnou proměnou. Takto jde žel bohům pouze o poměrně tuctový výlet do historie v americkém stylu, kdy je vlastně úplně jedno, kde se děj odehrává a kdo jsou jeho protagonisté, a to je mi vážně líto. 65 % ()

Lacike

Je pekné, že Hallmark v koprodukcii s Asylum točia filmy v Čechách z českej histórie a nechali ho dokonca napísať a režírovať miestnych domorodcov. Dokonca môžu propagovať svoj typický TV rozpočet ako najdrahší film všetkých čias v tomto kúte sveta. No a výsledkom je tuctové béčko v americkom štýle, ktoré vykráda kdejaké slávnejšie a lepšie vzory. Film, ktorý nenadchne, neurazí, ale ani sa ničím nezaryje do pamäti. Mňa na tom sklamali prakticky len akčné scény. Bitky postrádajú akúkoľvek prepracovanejšiu choreografiu. Je to jeden veľký chaos, v ktorom všetci máchajú mečmi a potom nasleduje veľký detail na šťavnatý gore finiš. A tak stále dookola. Hlavne v tomto ohľade som filmu najviac veril vzhľadom na Jáklové kaskadérske skúsenosti, ale práve v tomto zlyháva najviac. Všetko ostatné je ok. Kamera vzletmo oblieta pekné české hrady a krajinku. Herci vďaka svojej charizme dostatočne utiahnu tie jednoduché figúrky. Hlavný hrdina je sympaťák, zloduch Roland Møller je akurát démonický, aby sme sa tešili na jeho smrť. Snúbenka je pekná, šľachta kuje pikle ostošesť ale všetkých už klasicky prevyšuje Michael Cane. Proste v pohode jednohubka ideálna na nejakú stream službu, ale v kine to nemá čo robiť. P.S: Chápem, že vzhľadom na obsadenie tam všetci spíkovali engliš, ale prečo piesne spievali starou dobrou češtinou? 5/10. ()

rascool

S přehledem nejdražší český film historie; schematický a poněkud plytký snímek. Počin Petra Jákla však stojí za pozornost –⁠ jako kuriozita pro české publikum, krvavá podívaná, ale i tím, že se vyhýbá národnímu patosu. Historie nás naučila spoustu věcí, především pak, že za vším hledej ženu. ()

argenson

Úplně průměrnej středověkej příběh zasazenej do hodně pofidérního historického kontextu. Hafo bojůvek se spoustou ufiknutých končetin/hlav. Dementní dialogy s životníma moudrama na úrovni slohovky ze čtvrtý třídy (vadila mi i hodně hovorová čeština). Veselohra začíná v momentě, kdy Jan Budař jako vedoucí pěveckého souboru na vozové hradbě začne pět Ktož jsú boží bojovníci. Pak už jsem se několikrát díval na hodinky, kdy to skončí. Komedie vrcholí scénou, kdy cirkusovej lev na hradě Zvíkov rozsápe bandu šikmookáčů. Tak to je prosimvás ten slavnej Jan Žižka za půl miliardy. ()

MoiJe

Sceny o urvanych kusoch hlavy striedaju pomale sceny, ako nieco vlaje alebo lieta vo vetre a niekto rozprava o cti. Tie s hlavami som si aj celkom uzila, celkovo som cakala vacsi pruser. Stale ale na moj vkus prilis dlhe s privela momentami, kedy herecky ansabl ani nema co hrat. Taky Karel Roden je tu nevyuzity komplet cely film. Co potesilo bolo ze som nahodou akurat pred par dnami navstivila Zvikov a rozoznavala mnohe tamojsie lokacie. :) ()

Agatha

Po některých zdejších komentech jsem takřka nabyl dojmu, že jít do kina bude naprostou ztrátou času, ale na poslední chvíli jsem si to rozmyslel a zase byl jednou celkem pyšný na český výrobek. Lidi vzpamatujte se, co byste ještě nechtěli. Tohle prostě mělo grády a až na jisté drobnosti jsem se skvěle bavil. Jáklovi tleskám, má být na co pyšný. A jestli jste na tom tu obrovskou práci a vložené miliony neviděli, tak já teda jo. Objektivně je to na 4*, ale jednu přidávám jen tak pro radost, ()

JohnCZ

Sympaticky sentimentálně klišovité, zejména s blížícím se koncem, s dobrými krvavými bitkami, ale taky poněkud nepřehledně podaným příběhem, kde se nejvíce zračí nezkušenost tvůrců něco kvalitně odvyprávět. Občas je v tom skutečně cítit světovost, což je pro lokální, ne vždy vyloženě zlou, ale vesměs obvykle televizně přízemní kinematografii docela triumf. Foster je pro Žižku skvělá volba, potěšila mě hrstka digitálních záběrů na dobové reálie, ale jinak je to stále spíše jen historií inspirované akční béčko svou dobovou špinavostí připomínající věci jako Ironclad nebo Black Death než něco, co by svým rozmachem mělo věrohodně reprezentovat jednu z největších osobností české historie. ()

Padme_Anakin

Valím si to na filmové vlně a pohoupána jsem velice příjemně, viděla jsem především naši krásnou zem, nádherné hrady, fantastickou výpravu, herecký ansámbl do jednoho skvělý, Ben Foster to zvládl strhujícím způsobem (na výbornou), bitky jsou dynamické a drsné, tak si já představuji krutý středověk, kde místo pro lásku není.. Obrovský kus poctivé práce ze strany všech, kdo se na filmu podíleli (kostýmy, zbraně atd. atd.), zejména tedy obdivuji houževnatost Petra Jákla, že to dotáhl do úspěšného konce, film je na světě, naše dávná historie znovu ožívá a jako hold Janu Žižkovi to beru.. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera