War Machine

• USA The Operators (pracovní název)

Afghánistán, rok 2009. Stávající americký velitel koaličních sil generál Whelan je odvolán, protože válka s Tálibánem a import demokracie osvobozovaným Afgháncům nepokračuje dostatečně rychle, resp. nepokračuje vůbec. Prezident Obama tedy posílá nového velitele amerických a koaličních sil, absolventa West Pointu a kurzu Rangers generála Glena McHamona (Brad Pitt). Generál nepřijíždí sám, doprovází jej jeho osobní tým armádních důstojníků - specialistů na vše. Dle jeho názoru válka v Afghánistánu trvala doposud tak dlouho, protože ji nikdo neřídil. To se teď změní. Glen je mistrem optimalizování a zefektivňování. Svému poslání věří a zároveň si uvědomuje, že tohle je jeho válka a že další už možná mít nebude. Miluje uznání i obdiv. Nelibě nese, když se mu pod nohy pletou vlivní politici včetně afghánského prezidenta Hamída Karzáího (Ben Kingsley) a říkají mu, co a jak má dělat, protože on to ví nejlépe. On ten ,,binec'' konečně uklidí... Jenže Afghánistán a jeho lid je něco, co nechápe ani jako voják ani jako Američan. Věci tam fungují jinak už celá staletí. To poslední, co Afghánci chtějí, je zavádění jakýchkoliv změn. Oni chtějí jen jediné, aby Američané odešli... (Big Bear)

noriaki

Tohle by tak strašně chtělo být jako Burn After Reading, až mi z toho bylo za režiséra stydno. War Machine má vysoké ambice, jenže mu k jejich naplnění chybí jak mazaně vymyšlený scénář, tak smysl pro humor. Většina vtípků by jinak pointovaná a méně křečovitě podaná fungovala mnohem lépe, a ten zbytek je vyloženě trapný. Vyznění bloudí od břitské satiry, přes válečné drama, vážně míněný komentář až po úsměvnou výpověď o absurdní situaci. Schopnější scenárista by dvě z poloh vyškrtal a ze zbytku poskládal slušný film. David Michod se zaměřil na všechny směry a výsledek je proto roztlemený jak vrata od chlíva. K alespoň trochu silnějšímu dojmu snímku nepomohl ani příhodný výběr data v němž jsem si ho pustil. ()

Killda

Slušně natočená a vcelku i zábavná válečná alegorie. Mám však pocit, že se mohlo ještě více šlápnout na plyn a nesmysl války tím vyhnat do extrému. Alegorická kadence přichází pozvolna, místo toho je ve filmu spousta hluchých míst a zbytečné vaty. 6/10 ()

Tft

Čím vlastně chce War Machine být? To je otázka, kterou jsem si kladl několikrát v průběhu sledování a doposud na ní vlastně neznám jasnou odpověď. Bratt Pitt v roli generála Glena McHamona, má za úkol vyřešit válku v Afghánistánu po dosazení do pozice samotným prezidentem Barackem Obamou a jeho úřadem. Doposud si nejsem jist jestli se jedná o satirickou komedii, válečné drama,válečnou dramedii nebo zdali je to takhle účelně neucelené z důvodů jakéhosi metaforického myšlenkového pochodu Davida Michoda, který jsem nejspíš nepochopil. Pokud si však nevíte rady jako já nebojte se, Tilda Swinton v roli reportérky vám alespoň v druhé půlce děje vysvětlí to, co se snaží snímek neohrabaně předat divákům, takže i přes nejasnou stavbu děje si z filmu přece jen člověk něco odnese. Struktura snímku působí velmi zmateně jako by David Michod nerozuměl svému vlastnímu scénáři a nedokázal pořádně vyjádřit své myšlenky skrze film samotný. Bratt Pitt v hlavní roli naprosto mimo. Je to opravdu škoda pokud si člověk vzpomene na jeho povedeně dokonalé přehrávání v roli Alda Raineho v Inglorious Basterds. Tady Pitt přehrává tak moc, že je to až otravné, to co mělo být vtipné plní spíš pravý opak, ale rozhodně neházím všechnu vinu jen na něj, velkou částí tohoto problému je i to jak je jeho postava napsaná a následně na plátně vyobrazena. Archu postavy Glena alespoň trochu zachraňuje jeho manželka v podání Meg Tilly. Vedlejší postavy jsou spektrem, které by se dalo očekávat od každého válečného filmu s tou změnou, že je film zaměřen více na politickou a PR stránku moderního válčení, takže je zde i pár originálnějších postav, jako PR poradci atd., nikdo z nich však nikterak svým výkonem extra nevyčnívá, snad až na Keitha Stanfielda v roli obyčejného vojáka, který má velmi těžký úkol a to prodat divákům pocity beznadějných vojáků, kteří vlastně neví proč dělají to co dělají, tenhle chlápek má před sebou velkou hereckou kariéru. War Machine představuje nepovedenou snahu o humorně inteligentní komentář na zbytečnost amerických invazí do zemí, kde se snaží vyřešit válku válčením. Svojí myšlenku film předá, ale je to jen obyčejná všemi známá věc zaobalena do rádoby objevil jsem Ameriku a ještě vás u toho pobavím hávu. 41% ()

JohnSmith

Film sám o sobě není kdo víc co, ale Brad Pitt je prostě výborný. Škoda, že snímek nemá víc šťávy a možná lepšího vypravěče, který by mu dal větší spád. ()

P1tr

Ani vtipné, ani dostatečně seriózní, takže o co tvůrcům tedy šlo? Zdá se, že ani oni nevěděli a tak se k nám dostal náladově rozpolcený film, jehož žádná část nefunguje přesvědčivě a proto se u něj nelze příliš dobře bavit a dvouhodinová stopáž utíká velice pomalu. Filmaři se asi snažili o nějaký hlubší společenský komentář, který ale pod nánosem nudy zcela zanikl a má pozornost v průběhu sledování postupně upadala natolik, že i kdyby na konci filmu zaútočily mimozemšťané, nejspíš bych si toho nevšiml. Největším plusem filmu je bizarně chytlavě pojatá role Brada Pitta. ()

sedm.1

War Machine budu charakterizovat poměrně jednoduše, a to i přesto, že půjde z mé strany o docela silné prohlášení, nicméně já tento snímek zkrátka považuji za jednoznačně nejlepší válečnou satiru vůbec. Sice tedy upřímně konkrétně tento žánr ani trochu nemusím, tohle je ale vážně neuvěřitelně zábavná jízda, která přesně vystihuje veškeré absurdní poměry panující ať už v samotném afgánském konfliktu, tak i v armádě, v politice, ve veškerých přítomných vztazích, rozhodnutích, prostě ve všem a já se na střídačku opravdu upřímně fantasticky bavil, ovšem hned následně jen nechápavě zíral, co se ve filmu vlastně odehrává, což když se nad tím vším tak zamyslí, tak by mě mělo ale především primárně děsit, fakt šílený. Každopádně, War Machine funguje skutečně jako perfektně namazaný stroj, se strhující zápletkou, plnou opravdu vtipných situací, zároveň ale i napětí, působivých dramatických okamžiků, emocí, perfektních postav a dech beroucí atmosféry. Na vrcholu všech těchto pozitiv se nicméně tyčí jeden jediný prvek, a to fenomenální výkon Brada Pitta, ze kterého jsem byl naprosto unešený, který tu strhává na sebe veškerou možnou pozornost a opět potvrdil, že už dávno není jen filmovým sexuálním symbolem, ale především nehorázně přesvědčivým a dokonalým hercem, jehož škála ztvárnění svých filmových postav snad nemá ani meze. A když k tomu pak připočtu i další borce, jako Kingsleye, Halla, a vlastně i všechny ostatní, tak i v tomto ohledu se jedná o mimořádný filmový zážitek. War Machine je zkrátka bohužel vážně neprávem dost opomíjený a kvalitativně podhodnocený snímek, pro mě se ale jedná skutečně o ojedinělý zážitek, který musím každému doporučit. ()

Lukoboss

Naprosto rozumím podstatě tohoto filmu, to poslání je víc než jasný. Ukázat světu ironii, paradoxy a jakýsi úlety války v satirickým vyprávění o "panu dokonalým", kterej jakožto generál vyřeší jakokoliv situaci. Tady je třeba vzdát hold B. Pittovi, kterej si to hraní evidentně dost užíval a ta skoro až parodická nadsázka mu tady dost seděla. Jenže ne tak docela to na druhou stranu zvládal pan režisér, kterej z filmu udělal dvouhodinovou slátaninu různých scének a žánrů, takže se dočkáme jak naprosto komických situací, tak i vážných dramatických scén, a dokonce i nějaké té menší válečné akce. Že to jde dost těžko dohromady, to je asi jasný. Nicméně závěrečnej záběr je opravdu perfektní a jenom to dokazuje, že tahle válečná mašina (mašinérie) se prostě jen tak nezastaví, aneb nikdo není nenahraditelnej! ()

Prochy38

Herecký koncert B. Pitta, ale jinak celkem slabá záležitost. Místy jsem nevěděl, jestli je to komedie nebo drama. Nevěděl, jestli se smát nebo hledět... Asi takové pocity ... ()

TheKiw

Žánrově trochu nejasné a poselstvím neobjevné, ale na 6/10 se to u mě vyškrábalo, hlavně díky tomu, že film obstojně odsýpá (byť o pár minut zkrátit by nebylo na škodu), a řekněme, že přesah mohl být podaný o dost hůř. Plus půlhvězda za cameo na závěr. ()

KM Phoenix

Nejsem si zcela jist, jaký byl záměr tvůrců při tvorbě tohoto filmu. Na komedii to není moc vtipné a na drama je tam až příliš mnoho karikatur. Přehnané postavy slouží jenom jako barevný cirkus okolo hlavní postavy ztvárněné Bradem Pittem. Ten si svojí roli viditelně užívá (i když výsledek je něco mezi Inglourious Bastards a seriálem Last Ship) i když věřím, že po skončení natáčení filmu musel mít ještě dlouho křeče v ruce. Film se pokouší o satiru, ale schází tomu jakákoliv lehkost a celý film tak nějak dvě hodiny klopýtá až k předvídatelnému konci. ()

mira007

Můj vztah k Bradu Pittovi se vyvíjel od despektu k romantickýmu slaďoušovi ( Legenda o vášni), přes uznání ( Fight club, Sedm...) až k despektu plastikového obličeje jako v tomto filmu. Brad se sice zamračil a nakřivil ústa, vypiloval komický styl chůze, běhu, držení těla, ale to ještě pravou parodii nedělá. Je mi líto, ale já mu tuhle postavu vůbec nevěřil nehledě nato, dělat parodii na válku v Iráku v roce 2017 mi přijde otrava ( kdyby to natočili v roce 2004 tak by si to zasloužilo Oscara) . Nebavilo mne to a nepřišlo mi to ani vtipný. Při srovnání parodií s Leslie Nielsenem je tahle kravovina naprosto impotentní. Osobně si myslím, že hodnocení tohoto filmu spíše závisí na postoji k USA jako takovým. ()

Magika82

Kluci, luka4615 a verbal , až někdy v budoucnu budu hledat tiskové mluvčí, máte u mne práci jistou. A to nežertuji. Oba vaše komentáře, propojené do sebe, jsou mým vlastním názorem a postojem k tomuto snímku... Vzali jste mi tak - v dobrém slova smyslu - vítr z plachet, a na mě tak de facto zbylo pouze vlastní ohodnocení... 60% a tedy 3 hvězdy... ()

aLPaC

Pěkná válečná satira. Brad vypadá (i se chová a mluví) jak retard, ostatní se na něj snaží dávat pozor. Jako komedie to funguje dobře, když se však občas přejde na vážnější notu, je to už o poznání horší. ()

gumolit

Satira na nezmyselnú vojnu a hlavne aj na Americkú armádu.Proste bavil som sa Brad Pitt v jednej zo svojich najlepších rolí.Samozrejme ostatni sú tiež skvelí ale kvoli Bradovi sa oplatí pozrieť. ()

Klajnik

Maringold to napsal dobře. Film chytá děravou sití příliš mnoho šrapnelů a nic z toho. Satira na válku a politiku kolem ní zní hezky. Jako celek to ale nefunguje. Je to pomalý, dlouhý a bojí se to přitlačit na pilu. Střídání humoru (i když to je možná až moc silné slovo) a dramatu bylo nevydařené, stejně jako hraní Brada Pitta. V takových Panchartech hrál velitele jednotky opravdu perfektně. Tady se furt tak nějak křečovitě xichtí, ale jako vojenskej xicht to nevypadalo. "Nefungující" tak bych tento film popsal. Dávám jednu hvězdu za nápad a fakt, že mě to nezačalo srát, pouze velmi nudit. ()

Fifer

Přijde mi, že všichni jsou nějací hyperkritičtí. Je to dobrý. Zajímavé užití vypravěče. Všichni kritizují Pitta za přehrávání, ale uvědomte si, že některé zelené mozky jsou opravdu takové. Ne všichni samozřejmě, ale je to archetyp vojenského chlapáka, který existuje. A ano, normálnímu člověku připadá takový magor opravdu šílený, přes hranu, takže je otázka, jestli ho Pitt nezahrál velmi dobře - ona to měla být karikatura. Jeden takovej týpek je přímo u nás v městečku-šéf městské policie, ve věku Pitta, v posilovně pečenej vařenej, trenýrky má u bradavek. Lidi se mu smějou, ale teda ne moc do očí, to si zas nikdo netroufne. K válce v Afgánistánu - myslím, že ten zmar války, která se nedá vyhrát, film zachytil pěkně a je dobře, že snímek dokáže být i vtipný a není to jenom ubrečené drama o zmařených lidských životech. Ostatně takové drama už tu stejně je: In the Valley of Elah. ()

Válečná mašina nabírá herce

Válečná mašina nabírá herce

23.08.2015

O satirické komedii War Machine jste možná ještě neslyšeli a je to chyba. Streamovací služba Netflix na ní totiž hodně sází a hodlá ji příští rok uvést souběžně v kinech i na internetu. Kdo tenhle… (více)