Epizody(16)

SallyZen

Kmeny jsou dokumentární cyklus, kterej měl velkej potenciál představit nám jednotlivé subkultury, různé komunity a jejich fungování, ideu, styl oblíkání, poslouchání muziky až po nějaké srazy apod. Většina dílů však úplně vyhořela a představila velké nic. Občas to NIC se tvůrci snažily zabalit do rádobyumělecké podoby, ale stejně z toho zbylo NIC. Samozřejmě jsou tu pěkné díly jako například Hippies. O to víc nechápu, jak může tak zajímavému a precizně natočenému dílu předcházet naprosto otřesný Hooligans nebo rap. Kmeny patřej k zajímavýmu projektu, ale naprosto nezvládnutýmu a nevyváženýmu. Věřím, že je těžké často zachytit určitou subkulturu, ale určitě by stálo za to s těma lidma víc mluvit, studovat je dýl, než vložit do dílu amatérska videa bitek (hooligans), one man Show Oriona, nebo naprosto katastrofální trash-metalovskej díl, kterej stál na dvou kapelách, o kterých jsme se toho teda moc nedozvěděli. Rozhodl jsem se ohodnotit i jednotlivý díly, jelikož je tento dokumentární cyklus naprosto nevyvážený a chci tím dát najevo, co se mi líbilo a co ne. Celkově ale fakt podprůměr. 35% ()

campix

Seriálová podoba podle mě hodně ambiciózního a zajímavého projektu Vladimira 518. Uvidíme s čím přijdou jednotlivé díly. /// Punk 3* /// Hooligans 1* /// Rap 2* /// Cosplay 3* /// Motorkáři 2* /// Rainbow 3* /// Skinheads 3* /// Tattoo 3* /// Tuning 2* /// Meatheads 2* /// Hipsters 3* /// Goths 2* /// Straight Edge 2* /// Hackeři 2* /// Trash Metal 1* ()

Mol odpad!

Viděl jsem jen pět dílů a musím říct, že tak hroznej dokument jsem ještě neviděl. Punkovej díl a skinheadskej díl se "povedly" nejvíc, i když v tom punku ukázali dvě naprosto odvrácené strany mince a většina lidí v této scéně je něco mezi, to by mohlo společnost mást. V těchto dvou dílech navíc ukázali z hooligans a sXe víc než díly přímo o této subkultuře. Díl o chuligánech: Nezvládl jsem dokoukat. Prvních 18 minut se sebezapřením pak jsem to vypnul. Je to jako home video. Nic neříkající, žádné zpovědi z jádra chuligánů s rozkostičkovanými obličeji, prostě nic. To že lidi se na fotbale opijí vím i bez toho 26 minutového mrhání časem. Díl o rapu: další zklamání. Žádný komentáře od týpků, co pro ně rap znamená, jak vznikl, kde se schází, co tím chtějí říct. Jen dlouhé záběry jak borec jede autem, věší prádlo nebo stojí na ulici. Díl o straight edge zase mizernej. Opět nám sXe nic neřekli. Banán jen národu sdělil, že je unavený z vysvětlování. Mno v Česku jde podle mě o první dokument sXe co se dostal do prime time v TV a tak by nebylo špatné se té únavy zbavit a říct jim co teda jste, jak to vzniklo, proč to děláte.. místo toho zase sledujeme tři lidi jak si objednávají špenát s bramborem. Bojím se dalších dílů, protože je to zatím nejhorší dokument jaký jsem kdy viděl. A když se nad tím tak zamyslím, tak mě asi žádný dokument nikdy nezklamal, protože jsem si vždy z něj alespoň něco odnesl. ()

mr.filo

S velkým očekáváním přichází velká zklamání.. ovšem musím říci, že Báhovec mě baví čím dál tím víc, ač jeho beta-sestřih Rapu hodnotím jako nejslabší ze tří prezentovaných dílů (Rap - Hipsters - Motorkáři) Zase na druhou stranu kde jinde se dozvědět v jakých drogách se hlavní česká rapová hvězda intenzivně zasypává, a kolik "kamarádek" se kolem motá. (ok, tohle asi nakonec veřejnoprávně vystřihnou) zato jak má moc botiček tak určitě zůstane... .... EDIT: Dále v pořadí viděno PUNK: Z pankáčů se stávají květinové děti, jinak by se "punkerským způsobem života" nebyli schopni dožít takto vysokého věku - aneb abstinenti a vegetariáni by mohli mít vlastní díly. Což? Následuje (c)huligánská banda - spíše jako náhled na zábavu spojenou s výletem za sportem. Takže pro sebevzdělání doporučuji "Ross Kemp on gangs", Polsko. ()

flyboyeda

Skinheads dil zatim asi top, Punk prima, hip-hop pusobil spise jako lyricka exhibice kombinovana s reklamou na Big Boss - imho trochu na ukor vypovedni hodnoty, coz je skoda. Prave od tohoto dilu jsem mel totiz asi nejvetsi ocekavani. Ale jako celek urcite fajn pocin a je dobre, ze se do serie tvurci pustili. Jsem zvedavy na dalsi dily ala sXe. ()

URBAN

KMENY jsou vyjímečné a na dokumentární scéně je něčím co chybí a oproti ostatním má navrch, jenomže mi příjde že jeho dokumentární hodnota v oblasti zdělení pokulhává. Ne úplně, ale přece, kdyby nebylo tohoto kazu měli by jsme tu vyjímečné dokumentární dílo. ()

Xicht0r

Punk **** - Fakt kvalitní špíny s úžasnejma hláškama typu "Za komoušů jsme chcali na zeď Národního výboru, zkus si tohle dneska u parlamentu...", "Já mám dluhy a na všechny seru" apod. Hooligans * - Hodně divnej vzorek lidí a hodně blbě natočený. (song z autobusu opravdu EPIC) Rap ** - Wiggers až to bolí...dost nuda, ale asi jsem předpojatej. Cosplay **** - Dobrej výběr lidí, který vysvětlili proč a jak a nevypadalo to až tak infantilně jak bych čekal. ()

T-enter

Výborný cyklus, příjemně se na něj kouká, ale jinak musím tak trochu souhlasit s Djokerem. Asi právě díky krátké stopáži, je to z dokumentárního hlediska spíš jen takové nakouknutí sem a nakouknutí tam. V žádném případě to nedokáže sdělit ucelený a objektivní obraz dané subkultury. ()

Stegman

Těžko označit některé díly za "nejlepší" a "nejhorší", protože co by to vlastně mělo znamenat? To, že díly věrně vystihují tu či onu subkulturu? Že jsou zajímavě natočeny? Nebo mám tvůrce odměnit, že mě s některými subkulturami vůbec seznámily? A naopak - mám díly o známých subkulturách hodnotit hůř, protože mi nic nového nepřinesly? Jediné možné řešení je podle mě všechny tyto aspekty v různém poměru smíchat. Doporučuju: punk, hooligans, cosplay, hipsteři, goth // Odrazuju od: rap, tattoo, thrash metal, graffiti. ___________ Někteří lidé Kmeny odmítají, protože prý není možné objektivně zdokumentovat subkulturu z vnějšího pohledu. Dočkali bysme se ale nějakého záznamu třeba od hipsterů, když odmítají být jakkoli označováni? Asi těžko. V bonusech jsem si ověřil, že tvůrci Kmenů si velmi dobře uvědomují, jak je celý jejich projekt problematický, ať už třeba z hlediska objektivity nebo interpretace, a tak oceňuju, jak vše poctivě připravovali. Myslím, že je to vidět i na výsledku. Na to, že to bylo celé vlastně určeno pro široké masy diváctva ČT (a tedy plné kompromisů), mi Kmeny daly až překvapivě hodně. Asi si ještě seženu knížku Kmeny 0. ()

Sfinkter

Zhlédnuto všech 16 dílů, za iniciativu a námět musím hodnotit vysoko - to, že se u většiny dílů nedokázalo nic předat, je věc druhá a je již věcí samotných režisérů. Prvotní myšlenka je však výborná. Osobně bych doporučil dotočit i sérii "Ultrakmeny" - namátkově díly Prostitutky, Gay pornoherci, Nájemní vrazi, Feťáci, Sektáři, Sodomité a Nekrofilové. ()

klima777

Samozřejmě, že Kmeny jsou cool... Jinak řečeno: Seriál Josefa Vlčka věnovaný subkulturám, jenž na přelomu 80. a 90. let vycházel v časopisu Gramorevue, považuji za přínosnější. ()

KlonyIlony

Zcela zbytečný počin. Celý koncept "subkultury" je dost problematický, kulturní teoretici ho většinou zavrhují a preferují pojem scéna. Koncept scény mnohem lépe vyjadřuje, co se ve skutečnosti v pop kultuře děje. Lidi jsou fanoušci určitého stylu hudby nebo nějakých kulturních činností a každý si ze škály různých stylů a trendů vybírá to, co ho uspokojuje; termín subkultura byl vymyšlen sociology pro popis "životního stylu" pracující chudiny ve velkých měsech západní Evropy a USA, a naznačuje tedy nějakou sociální vymezenost (vyloučensot), což o dnešních mladých frajerech, kteří sbírají vinily opravdu říct nejde. Je zajímavé, že dnešní civilizace plodí různá alienovaná individua, která odmítají dospět, ale to máme kolem sebe dnes a denně, a nepotřebujem do toho nějak obzvlášť zasvěcovat. Formát knihy s portrétama mi přijde k danému tématu naprosto dostatečný, můžu to prolistovat a pak na to zapomenout, i když nepopírám, že se na seriál budu dívat, stejně jako se dívám na idiotská videa na Youtube, kde někdo představuje svou kolekci tenisek, za kterou vyhodil desítky tisíc dolarů.____Docela by mě zajímalo, jak by se autoři filmu teoreticky poprali s tím, že dnes anarcho-pankáči (ale i neonacisté) hrají blackmetal, punk/hardcore se přemorfoval v metalcore neboli brocore (hudba ideologicky uvědomělá asi jako Skrillex), že H&M prodává bundy s metaovýma nášivkama, nebo že asi žádný metalista na světě neposlouchá výhradně thrash metal - pokud nežije v paralelní realitě, kde je pořád rok 1987. ()

zsn

Předně musím říct - skvělej nápad (určitě by na to kouklo i zahraničí...), tak jako knihy. 1. PUNK - Anarchy vole - čupr díl s fajn pohodářem (chtěla bych poznat tebe a tvou výdělečnou činnost, nezajdem na píno?) a filosofií nestárnoucího kmene. 2. HOOLIGANS - nuda, zde naopak chybí filosofie tohoto "kmene", a to z úst členů, kteří by jen m_dali a _ukali podle jejich písně, byť maj na _urácích plísně. 3. RAP - těžcí, obstarožní, raperští papaláši s pivním pupkem ve své 8 míli dvaceti párů "Najek", které jsou jejich jediným majetkem. Povstalí z ničeho, žijící v ničem, manuálně soběstační, schopní žít bez hospodyňky. "Jou, jou". Nevidím žáden rozdíl mezi nimi a teplákovými homeboyi, které potkávám na ulici v Nike dresu, tlačící důležitou raperskou chůzí kočárek se svým x-tým parchantem. Nesnáším, když si někdo hraje na něco, co stejně nakonec v dokumentu ukáže, že není. Aby vám ty tiky s hlavou chlapci nezůstaly :) 4. COSPLAY - dobří magoři, aneb, když to s csfd až moc přeženete. Pochopím aktivní účast na rekonstrukcích bitev typu té u Gettysburgu, ale za Little Ponyho bych se nepřevlékla ani při sexuálních hrátkách, myslím, že mi postačí sbírat figurky. Jinak za Hobití nohy bych ušetřila, mám je od přírody. Sečteno a konstatováno - Cosplay u nás není nic jiného, než Čechy tolik nenáviděný Halloween mimo 31.10. 5. ... ()

Forsberg11

No teda musím povedať, že som od tohto konceptu čakal oveľa viac. Zdá sa mi ako by sa toho ujali nejakí neschopní amatérski režiséri, ktorí sa ocitli v pozícii, ktorá im ale vôbec nesadla. Hlavne Petr Hátle bol riadne mimo, ale ostatní mu teda skvele konkurovali. 4* som udelil len časti o Straight Edge, ktorá aj keď nijak zvlásť kvalitná mi bola paradoxne najsympatickejšia a naviac som sa aspoň niečo nové dozvedel. Ostatné časti, ktoré som mal možnosť vidieť a nevidel som ani z daleka všetky, lebo to už by bola asi naozaj strata času, boli slabučký podpriemer. Takto sa dokumenty veru netočia. 30 %!! ()

Mistickzz

Nemám prejdené ešte všetky časti a nie každá je na rovnakej úrovni, ale myslím si, že ide o veľmi podarený počin, ktorý zaujímavo priblíži každú subkultúru, a určite si každý nájde tú svoju, ktorú žije a na ktorej vyrastal. ()