Epizody(16)

TMNT

parafráza: "já nosím brýle, vlastně proto, žeee se mi hodne líbi transparetní materiály". 10/10 najlepšia hláška (alebo aj najblbšia) aká môže opísať tento "kmen" ostatné diely priemer, hlavne diel o tuningu bol dosť slabý. [nespojitý, akoby rozhádzaný, chce niečo povedať ale vlastne povie niečo úplne iné čo nechcel (ako tento komentár)] ()

GTS_PUNK

Subkultúry sú veľmi zaujímavou témou na akékoľvek spracovanie. Preto, keď som sa o tejto dokumentárnej série dozvedel, potešil som sa nej. 16 dielov, každý o určitej subkultúre, vyzeralo "na papieri" ako projekt, ktorý by mal zaujať diváka. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a pri Kmenoch to platí dvojnásobne. Jednotlivým dielom už od začiatku chýba potrebný náboj a pri nejednej časti si možno všimnúť hlavného problému celej série. Diely sa vôbec nevenujú stanoveným témam, ale skôr ľuďom či činnostiam ľudí danej subkultúry. Ak to tak tvorcovia, ktorých pri tomto projekte bola celá plejáda, chceli, potom sa im to podarilo dokonale. Ako divák by som však radšej uvítal, keby priblížili vznik a minulosť danej subkultúry, myšlienky či ciele a nie sa priamočiaro fixovali na ľudí. K tomu sú diely doplnené o často dlhé a zbytočné zábery bez akéhokoľvek významu pre diváka sprevádzané dialógmi, ktoré sa vôbec netýkajú témy. Kmeny sú tak ako celok veľkým dokumentárnym sklamaním. Svoj potenciál nedokázali využiť a je až udivujúce, že zo 16 dielov ma dokázali zaujať iba dva či tri. Konkrétne sa jedná o subkultúry rainbow, skinheads a pripočítať k nim môžem aj diel o hipsteroch. ()

-henry-

PUNK: celkem vpoho, ukázali starý a nový, mělo to jisté kouzlo a vtip, to že to je defacto reklama na pivovar je samozřejmě nejvtipnější. Uvidíme co dál. RAP: nezajímavej observační fejetonek. MEATHEADS: tak to vypadá, že celej cyklus Kmeny je první natáčecí fáze časosběrného dokumentu :) ()

Scorn_ odpad!

Nevim jestli měl bejt nějakej pokus o umělectví a dokázaní si (ne)znalosti urbanistické moudrosti, ale já tu vidím jenom spoustu zoufalců. ()

PB2

Tohle by snad hůř nemohl natočit ani žák zvláštní školy. Čím víc dílů jsem viděl, tím víc jsem byl zklamán. Některé díly jsou vyloženě trapné a jakýchkoli informací prosté. Zhnuseně musím prohlásít toto dílko ne za dokument, ale za domácí video. ()

Mahowny

Takovej skvělej nápad, takovej materiál....velká ztráta informační hodnoty na úkor pokusu o umělecké zpracování. :( ()

Rex_Crinitus

Až na pár dílů, který mají nějakou vypovídající hodnotu (cosplay, punk nebo skinheads) je to absolutně o ničem. Hipsteři mě pobavili, ale to asi spíše tím, že jsem si utvrdil názor, i když jsem přesvědčen, že lidé, co se k této scéně hlásí by mi asi řekli o tom dílu svoje. Seriál vypadá jako koláž náhodně slepených záběrů, které ukazují jen hodně úzké a nevypovídající spektrum tématiky. Práce s tichem a neakcí (opak akce) překročila mez únosnosti. A tak to vypadalo slibně. ()

topi80

Hvězdička za nápad zmapovat zajímavé (sympatické, ujeté i protivné) subkultury, provedení tragické. Vzpomněl jsem si u toho na domácí videa, která natáčeli účastníci televizní soutěže Hodina pravdy (kdy mapovali své snažení o plnění úkolu). Ta domácí videa byla mnohem zajímavější než tato amatérská slátanina. ()

bavs

Zajímavý nápad, některé díly lépe zpracované, některé méně. Určitě přínosný cyklus, který mi přinesl informace o subkulturách s kterými jsem se doposud nesetkal a jsou velmi zajímavé, u některých, o jejichž existenci už jsem věděl, ale dozvěděl jsem se věci, které mě v informacích, které mám utvrdily a některé naopak uvedly v omyl. Jednotlivé díly - Punk (4*), Hooligans (2*), Rap (3*), Cosplay (4*), Motorkáři (2*), Rainbow (4*), Skinheads (4*),Tuning (2*), Meatheads (2,5*), Hipsteři (3*), Goths (2*), Straight edge (3*), Hackeři (3*), Trash Metal (2*), Graffiti (3*) ()

kubilov

Ačkoliv jsou jednotlivé díly a subkultury mnohdy naprosto odlišně nasnímané, televizní seriál Kmeny jako celek drží překvapivě přesvědčivě pohromadě. Notná dávka kontroverze, nutné okleštění, spousta autorské volnosti a vždy krátký půlhodinový vhled do dané skupiny lidí. Nemožnost zavděčit se všem je samozřejmostí. Kdyby si všichni místo neustálého reptání raději vážili celku, hnedka bych měl větší radost. ()

Olafson

Nejedná se o dokumenty, protože, až na světlé výjimky (cosplay, punk a rainbow) ten "TV seriál" nemá žádnou dokumentární hodnotu. Pokud bych bral například vážně informaci z dílu o Skinheads, že tato komunita má ráda černou hudbu a nějakého skinheada se zeptal, zda si se mnou trochu takové hudby neposlechne, asi by to byla moje poslední otázka v životě. Nejedná se o dokumenty, ale o svérázná umělecká cvičení mladých filmařů. O daných subkulturách se nedozvíme buď nic, nebo sledujeme někoho, kdo evidentně ani členem subkultury není (asi nejhorší díl hackeři). Nejvíc mi vadí, že tyto pseudodokumenty líčí členy jednotlivých komunit jako úplné trotly (opět s výjimkou tří zmíněných povedenějších dílů). Každý se stává členem nějaké komunity, aby nebyl sám a ne, že pak je sám o to víc (meatheads). Podobný seriál má potenciál, který byl v tomto případě škaredě promarněn. ()

bohhous22

Nikdy bych nevěřil, že mi trash pomalu rozkope monitor.Nedalo mi v Kmenech nepokračovat ,když jsem zjistil,kolik dílů leze místo těch původně plánovaných šesti.Od začátku je to totiž silně zapáchající paskvil zhovadilej!!! Takže jsem si původní sérii odbyl a přeskočil posléze rovnou na TM,páč ten já rád.Jedno je jistý!!!Kde nevíš nic o kořenech,nedá se točit o Kmenech. ()

Binne

Dokumentární série, která vzešla z původní knihy "Kmeny", jejímž vydavatelem je nakladatelství Bigg Boss. Mezi hlavní autory knihy patří například Vladimír 518, který se v dnešní době nevěnuje pouze hudbě ale mnoha jiným, záslužným činnostem. Jsem si jista, že pokud někdo může právem hovořit o znalostech jednotlivých subkultur, tak je to právě on. Kniha je velmi dobrá ale také značně vzdálená kvalitě výše uvedené dokumentární série. Oproti knize je tento počin velmi povrchní, mnohdy téměř nic nevypoví ani o samotném představiteli jednotlivé subkultury, natož o subkultuře samotné. Minimálně je to dobré jako přiblížení jednotlivým pojmům, nicméně to v konečném důsledku může být i urážlivé bude-li v tom kdokoli chtít hledat jakoukoli vypovídající hodnotu. ()

Phex

Pokud cílem bylo seznámit člověka se subkulturami mimo jeho sociálně-kulturní mapu (jak řekl w518) pak se to rozhodně nepovedlo. Seriál je zkratkovitý a působí spíše jako výlet do ZOO bez průvodce než jako dokument, který má přibližovat, vysvětlovat, vzdělávat. ()

Sakulnikov

Rozkolísanost kvality jednotlivých dílů je velká, proto jen průměr. Za ty lepší díly považuju Cosplay, Rainbow, Hispters. Skinheads, Straight Edge a Tunning taky nebyly úplně špatné. Ostatní bych ale ani nenazval dokumentem, neboť sérii nic neříkajících "uměleckých" záběrů za dokument nepovažuju. Chápu, že kvůli formátu se nemůžou autoři plně věnovat vzniku, vývoji a podstatě subkultury, ale něco by říci mohli. Pouhá sonda do života pár příslušníků prostě není na tak malém prostoru vypovídající. ()

koza3

S ženou jsme to sjeli asi za půl roku, nicméně hodnotit jsem si dovolil až jako celek. Kmeny jsou seskupení několika režisérů a několika různorodých témat a je to vidět. Žádné dva díly nejsou stejné a podobností najdete pramálo. Vyobrazení "menšin" či seskupení v ČR je zajímavým tématem a některé díly Vám trošku vysvětlí jak tyto skupiny smýšlejí. Časem jsem pochopil, že dokument si nedává za cíl říci nám co je to Punk nebo Hipster, ale ukázat nám typické představitele v jejich prostém životě. Někdy se to podařilo, ale někdy to hapruje. Např. trash metal - chlapec řekne dvě věty, pak se díváte na to, jak hrajou ve zkušebně... to je celé...a pointa? Není... asi nemá být. Režisér se vždy snaží nějakou najít (např. kontrast mladého a starého metalisty), ale pro nenasytné diváky to znamená nudné části... Průměr, zkusím si ještě do budoucna sehnat knižní předlohu, třeba bude zajímavější. Škoda, začalo to tak slibně... ()