Zajímavý film - jakoby zvláštní obdoba Sexmise o zmenšených lidech žijících v Szuflandii, což je podzemní prostor pod Institutem pro výzkum čtvrtého prostoru, kde žijí v šuplatech kartoték a v tomto prostoru jsou despoticky drženi. Dosti silně satirický film na tehdejší dobu,divím se, že mohl být natočen, asi v Polsku byla politcká situace trochu měkčí než u nás.(3.8.2003)

Když se kouknu na ročník filmu mám narpsto vyražený dech z toho, jakým způsobem ve filmu dostává sodovku fungování totalitních režimů, některé věty Jerzyho Sthuhra dodnes používají například naši komouši jako advokacii tý svý zkurvený vlády. Juliusz Machulski mě opět přesdvědčil, že patří do režisérské elity. Spoustu záběrů jsou skvělou kombinací hravosti a fantazie. Příběh může zpočátku působit nepřehledně, ale postupem času se vyjasní a pak už je sledování Kingsajzu takovej pohodovej beach time.(17.1.2015)

Pro mě legendární komedie, kterou jsem několikrát viděl jako malý a před nedávnem jsem si ji tak po 20 letech pustil znovu - spousta geniálních hlášek a scén svým humorem nezestárla, opět jsem se skvěle bavil. Je to takové naivní, roztomilé, pohádkovské... Na Sexmisi to nemá, ale mám tenhle film rád :-)(22.1.2019)

Moje moucha! Už neni! Na divoko! No a? Je to hnus! Série ironických a ikonických hlášek, které si nejlépe člověk vychutnal v té době a je až s podivem, že to u nás prošlo cenzurou, ale je fakt, že ke konci osmdesátek to tady měli všichni už dost na salámu. Převeliká škoda, že se Šuflandie sune do zapomnění, stejně jako Sexmise, protože film měl spoustu památných scén a památných vět: "Dejte mi sichrhajzku, živého mě nedostanou." Díky mírnému zastarání nechám jenom čtyři grilované mouchy.(15.6.2014)

Tak u této komedie jsem váhal jen chvilku a dal jsem vyšší ohodnocení. A to hned z několika důvodů. Jde o velice zdařile natočenou komedii plnou symbolik. Nachází se v ní touha po svobodě. Film je plný narážek na emigraci. Film je plný informací o tom, že život "tam venku" je lepší. Ven se mohou dostat poze vyvolení. Tak tedy vítejte v zemi zvané Šuplandia. Je to země trpaslíků a nachází se kdesi v suterénu místního "Ústavu pro průzkum čtvrtohor". Zemi tvoří chodby plné kartoték. Šuplata od podlahy až ke stropu. Vrcholem bohatství je mít vlastní šuple. Vládne zde tuhý režim. Film je Skvělým napodobením různých totalitních režimů. Výborné ohodnocení si zaslouží i výprava a trikové efekty. Film je jimi prošpikován skrz na skrz. Ve filmu se nachází i lehké erotično. Chápu, že ženská část publika je trochu zklamaná. Tvůrci neopomněli přichystat i překvapivý konec. Vydejte se tedy do světa trpaslíků, vydejte se do Šuplandie. Už sám film, který se na naše obrazovky dostal ke konci osmdesátých let, byl další předznamenáním pádů režimů ve východní části Evropy. V tom je také jeho síla.(9.3.2008)

• - O speciální efekty se postaralo československé Filmové studio Barrandov, konkrétněJiří Šimůnek, Boris Masník a Boris Moravec. (Ganglion)

• - Režisér Juliusz Machulski do tohoto filmu opět obsadil nejen svého otce Jana Machulského, ale i Leonarda Pietraszaka a Witolda Pyrkosze, se kterými už předtím natočil oba díly své krimikomedie Vabank (1981). (DavidHodan)

• - Postavy ztvárněné Janem Machulskim a Leonardem Pietraszakem se jmenují Kwintek a Kramerko, čímž film naráží Machulskiho filmy Vabank (1981) a Vabank II (1984), kde Jan Machulski ztvárnil kasaře Kvinta a Leonard Pietraszak jeho komplice, později majitele banky Kramera. (DavidHodan)