Druhá nejznámější komedie z pera Juliusze Machulského zaujala podstatně méně, než slavnější Sexmise. Invence tvůrců nemá žádné omezení (úroveň triků dojem jen vylepšuje) a vedle toho si Poláci zasluhují přiměřený obdiv i za opětovný politický podtext (to, že Šuplandie je jakoby metaforou celého území za Železnou oponou, je nutno zdůrazňovat tak často asi jako letošní výkony fotbalové Zbrojovky), nicméně i s vědomím věčně poráženého zla v žánru komedie si divákovy sympatie více získává režisérův častý spolupracovník Jerzy Stuhr než necharismatický ústřední trpaslík pod hereckým patronátem Jacieka Chmelnika. Nemluvě také o tom, že část (méně trpělivých) diváků může podobně jako mě odpuzovat často přítomná, vlezlá normalizační hudba (úvodní melodie dokonce připomíná "Diskžokeje" od Ivety Bartošové). Přesto ale právě doba a místo natočení je jedním z důvodů, proč je Kingsajz věčně nadstandartní zábavou (a také je potěšující, že se tvůrci i přes určitá prostředí obešli bez pokleslostí). Jinak se Sexmisí má snímek ještě jeden společný znak - výborně se povedl český dabing a odhaluje jeho současné nedostatky v plné kráse (konkrétní ale kvůli spoilerům nebudu). Ad Tosim: Je pravda, že oproti Sexmisi není filmařská stránka úplně důkladná, ale oproti (až na výjimky) české statičnosti je i jedna maličká invence příjemným oživením. 80%(7.11.2010)

• NinadeL

Poněkud jiného druhu, než Sexmise, je další populární film Machulského. Je Kingsajz sci-fi? Utopií? Satirou? Ideální jako 2pack se Sexmisí (pro případné nové vydání na DVD jako 2x Jerzy Stuhr - edice, kterou máte rádi)? Těžko říct. Na každý pád není vhodné ubírat Polákům otevřenou mysl a odvahu ztvárnit všechny extrémy lidské povahy v trpasličím hávu. Prospěcháři budou vždy mezi námi a na ty je nutné si vždycky ukázat a vyhnat z našeho středu. Na svou dobu disponuje Kingsajz velice zajímavými barrandovskými triky, které umocňují zážitek z chytře vrstveného scénáře.(1.1.2012)

Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě .. chtělo by se napsat, jenže chyba lávky. V Kingsajzu se naopak trpaslíci touží oprostit od své malosti a nejspíš i konečně zasunout, protože vy jste snad někdy viděli trpaslici? Já taky ne, takže jejich potřeby moc dobře chápu a schvaluju, jen je potřeba počítat s odporem (a pokud to budu brát i jako alegorii socialistického Polska roku 1987 tak i odborem - Solidaritou) ..(19.8.2013)

Na mě občas až moc velký úlet, ale pobavil jsem se dost, to zase jo. Určitě bych vyzdvihnul parádního Jerzyho Stuhra, který je snad ještě lepší než v Sexmisi. Triky jsou dokonalé a i na dnešní dobu velmi působivé. Ale nejvíc mě dostala hudba(samozřejmě orchestrální, ne ty polský 80´s hrůzy), ale pochybuju, že by se dal někde zrovna takový soundtrack sehnat.(20.11.2005)

Film z mého dětství, který jsem viděl ve své době pro mě v naprosto nevhodný čas (dávali ho někdy po desáté v noci a máma se koukala, nemohl jsem spát, tak jsem se k ní přidal). Jak už to tak bývá, tehdy jsem byl nadšen, jistě i z toho, že se smím výjimečně koukat tak pozdě do noci.___ Téměř po dvaceti letech jsem si tuhle parodii (a myslím, že s ohledem na dobu vzniku i neobvykle odvážnou karikaturu světových totalitních režimů) sehnal znovu, abych mohl konstatovat, že z někdejší pohádky se pod vlivem věku (nebo věků) stala komedie par excellence. Dobře jsem se bavil a zíral, jak Poláci svého času dokázali zaválet. Škoda, že tenhle trend nepokračoval dál, světová kinematografie by byla alespoň o něco slovanštější.(1.11.2008)

• - O speciální efekty se postaralo československé Filmové studio Barrandov, konkrétněJiří Šimůnek, Boris Masník a Boris Moravec. (Ganglion)

• - Postavy ztvárněné Janem Machulskim a Leonardem Pietraszakem se jmenují Kwintek a Kramerko, čímž film naráží Machulskiho filmy Vabank (1981) a Vabank II (1984), kde Jan Machulski ztvárnil kasaře Kvinta a Leonard Pietraszak jeho komplice, později majitele banky Kramera. (DavidHodan)

• - Režisér Juliusz Machulski do tohoto filmu opět obsadil nejen svého otce Jana Machulského, ale i Leonarda Pietraszaka a Witolda Pyrkosze, se kterými už předtím natočil oba díly své krimikomedie Vabank (1981). (DavidHodan)