Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

CzechGod

Skvele natoceny film (kamera, herci, dialogy). Toto spionazni drama je zdarile odlehcovano drobnym humorem. Skoda je, ze je to podle skutecne udalosti a clovek presne vi jak to cele bude probihat. ()

chelseaman22

Špicbergovskou kvalitu to na rozdíl od Válečného oře má. Věčně uběhaný Gump je vyslán do Východního Německa, aby si nechal odcizit pršiplášť a navštívil sovětské velvyslanectví za účelem jadrné konverzaci, týkající se debilního studentíka, jež přes ten plot prostě chtěl přelézt. Gump bere vše do svých rukou a stává se americkým hrdinou. Čert vem ten značkový pršiplášť! 75% ()

Triple H

Presladená, gýčová sračka. Čo iné čakať od Spielberga, že? Remeslo má v malíku a minimálne po technickej stránke tak filmu nie je čo vytknúť. A Kaminski sa dokonca zase raz vytiahol, hoci táto vlna nažehleného a navoňaného retra mi akosi nešmakuje. Na druhú stranu, k Spielbergovej rozprávke to sedí viac než civilnosť. Herci OK, ale absolútne nechápem za čo všetci vychvaľujú Rylanca - veď ten chlap hrá len jeden výraz. Nie je zlý, ale to je všetko. Oscara nech pekne dostane Sly, alebo Hardy. Okrem profi technickej stránky a hercov mi film liezol dosť na nervy - dojímavý príbeh kterak bodrý americký daddy odvážne a hrdinne vydealoval s nepružnými súdruhmi záchranu dvoch amerických junákov. Reprezentant amíkov je správňak s rukou a srdcom na ústave, zatiaľ čo reprezentanti Sovietov a Germánov sú v horšom prípade mučitelia (čo dobrí Američania samozrejme nerobia), v lepšom trotli čo nevedia dvíhať telefóny, nepamätajú si mená a nedokážu zohnať ani bandu ochotníkov na stvárnenie špiónovej rodiny. Sovietske súdy pochopiteľne vyzerajú ako zraz NSDAP. A NDR je rovnako pochopiteľne len šedá, škaredá zamrznutá diera, kde vás na ulici ozbíjajú o kabát, zatiaľ čo USA je krajina zaliata teplými farbami. Spielberg nie je absolútne jednostranný, ale táto ignorantsky zjednodušená optika a hory pro-amerického pátosu v dnešnej dobe nemôžu obstáť ako hodnotný historický film. Sorry. Dejepisná a ideologicky podfarbená omaľovánka pre deti a dorast. ()

tatanapope

Pěkný snímek z období války a válečných soudů, kterému v podstatě není, co vytknout. Přirozený, propracovaný, citlivý a lidský ()

filmmovier

Dobrej Spielberg, dobrej film. Skvěle zpracovaná látka, která má každou polovinu filmu úplně jinou a každá je stejně dobrá. Steven tradičně vynikající, Tom Hanks tradičně taky, atmosféra luxusní, prostředí strhující, skvělá kamera, celému filmu ale kraluje malý, ale šikovný Mark Rylance. Strhující a velice silné podání úžasně napsané postavy, naprosto zasloužený Oscar pro toho pána. Co se mě týče. první, komornější polovina filmu týkající se hlavně Rylance, se mi líbila víc, ale jak už jsem psal, druhá polovina byla neméně dobrá, což dokazuje hlavně velké finále na mostě. Je to silný a působivý film po všech stránkách, ale taky je to film, na který se už asi nepodívám, protože podobné zápletky většinou nevyhledávám, ale tohle bylo fakt hodně, hodně dobrý. Tady je hlavní, že se mi líbilo všechno, co se mi na tom líbit mělo a že Rylance si teď budu hlídat. Spiel je pořád ve formě a to je taky příjemná zpráva. Oscarových 80%. ()

Estrellita

Tom Hanks stárne, co si budeme namlouvat, od dob Trosečníka nebo vojína Ryana už nějaký čas uplynul. Objevuje se nejen druhá, ale i třetí a čtvrtá brada, tváře mu gravitace nezadržitelně táhne k zemi a dodává mu vzezření bulldoga, pod kabátem se rýsuje taťkovský pupík... Zajímavé je, že mu toto všechno neubírá na charismatu. Tom je pořád Pan herec, přestože zrovna v tomhle filmu shledávám nejlepším pana Rylance a mrzí mě, že neměl více prostoru pro sebe. Bridge of Spies je dobře natočené drama, které určitě stojí za zhlédnutí a pan režisér Spielberg se za něj rozhodně nemusí stydět. 79% ()

HonzaBez

Dalších ze zajímavých filmů Stevena Spielberga podle skutečných událostí. Tentokrát o tom, že "obhajobu si zaslouží každý" a že "na každém záleží." Právník James Donovana v podání Toma Hankse se těmito zásadami hodlá řídit víc, než je veřejnému mínění i lidem z americké vlády libo. Jeho tvrdohlavost však nakonec slaví úspěch. Film není jen čisté špionážní drama (s dobře vystiženou dusivou atmosférou studené války a podpořenou i pěknou hudbou T. Newmana) ale obsahuje i řadu vtipným momentů a hlášek. Docela mě to celé dohromady bavilo. A v jedné z epizodních rolí mě potěšil Alan Alda. ()

Lachtaan

Hanks v sobě skýtá tak uvěřitelnou lidskost, že mu ji budeme bez debat hltat, i když ji už nebude moct zužitkovat ve stoprocentních kultech jako Zelená míle nebo Trosečník. A přesně něčím takovým je Spielbergův Most špionů. Vizuálně podmanivý, rozvleklým příběhem z doby, která mě vysírá celou svou existencí, už ne zcela poutavý film. S Tomem já toho ale musím dohnat ještě spoustu, pro takováto dramata se narodil. [viděno na HBO GO 21.11.2021] ()

skrblik007

Trefa do černého. Spojení Spielberg & Hanks & drama nezklamalo. Je to svým způsobem rutina, ale tak kvalitní, že to zase inklinuje k řemeslné dokonalosti s výraznou přidanou hodnotou. Jediná slabina filmu spočívá v Thomasi Newmanovi, který se snaží imitovat Johna Williamse tak umně, až ho de facto kopíruje a nepřináší nic inovativního. Jinak se ale opravdu nedá nic vytknout - dobová a místní atmosféra na diváka dýchá odevšud díky perfektní scénografii a kamera celému filmu dodává tu správnou atmosféru. ()

Honzíno

Steven se nám vrácí zpátky na špici. Ze začátku jsem byl celkem na vážkách, jestli to bude fungovat. Avšak za několik minut jsem sám sebe přistihnul, jak hltám každičkou vteřinu filmu a v napětí očekávám, co bude následovat. Krásné kulisy, pamatováníhodné scény, skvělá atmosféra, uvěřitelně a lidsky zahrané figury. Jen kdyby Spielberg vždy nebyl tolik rodinný, patologický a občas přehnaně moralizující. Pokud by něco ze zmíněného ke konci ubylo, dávám plnotučné hodnocení. Zrovna u Bridge of Spies bychom se bez toho obešli. Takhle jsem na silných čtyřech. ()

viperDavid

Slušně zahrané a zfilmované drama. Špioni trošku jinak, žádná velká akce se nekoná, ale rozhodně stojí za to. Tom se zase jednou vytáhl i když mi někdy příjde, že jemu stačí křivý úsměv :) ()

Tosi

Staromódní, pro američany tak typicky vlastenecký thriller v plné parádě. Protřelý vlk Hanks ve svých letech už do tuctového filmu nevleze a zahraje špičkově cokoliv, ale ten, kdo podpíral tenhle velkolepej špiónskej most aby nespadl, byl se svou malinkou rolí Mark Rylance, jakožto zajatej ruskej špión. Svým vtipným, neemotivním výkonem dodával filmu lehkonohost, kterou chvílemi tento těžkopádný kolos potřeboval. ()

Johnny.ARN

Spielberg nám, či chceme alebo nechceme, padá do rečníckeho vyprávania, ktoré ale NUDÍ!!! Minulý rok išla na Oskarov taktiež vojnová záležitosť a ja by som napr vôbec neprotestoval, keby sa z toho stala tradícia. Čo ale k Mostu? Z piatich nominácií ( dnes zverejnené, preto som na to išiel ) sa podarila len jedna a síce výprava. A atmosféra ( ale za to sa sošky nedávajú Števko ). Inak je to také drístanie, ktoré vás síce prevedie touto veľmi zaujímavou kauzou, ale v závere si aj tak poviete, že to bolo zbytočne dlhé. A bolo. Bez nejakej zapamätateľnej scény, bez nejakého kulervouciho výstupu aspoň jednej postavy. Kvitujem ale to, že si kopli aj do vlastných radov a vlastnej kultúry a treba to tam vnímať a zamyslieť sa nad tým. U mňa ale mierne sklamanie. Slabé 3 z 5 ( CinemaCity Eurovea, BA ) ()

Mrkvič

Asi nejnudnější Spielbergův film, co jsem kdy viděl. Je děsně dlouhý a od úplného začátku je jasné, jak vše dopadne. Když se objeví nová figurka, hned je jasné, jaký bude její účel. Přes to ale je to parádní film. Po technické stránce úžasné kulisy. Stará amerika asi není problém, ale staré východní Německo? To bylo úžasné. Dál už film stojí hlavně na Hanksovi, který je skvělý jako vždy. Vedle něho je ale absolutně famózní Mark Rylance v roli ruského špiona. Nebýt tohoto herce a této postavy, asi bych filmu 4 hvězdičky nedal. Takže držím palce na Oscarech! ()

Sfinkter

Optimistický snímek ze smutné doby, kdy byla svoboda výsadou. Hanks suverénní, režie bezchybná, uvítal bych možná větší spád. Pád letadla natočen pohádkově - jediný vážný kaz na kráse. ()

rodo

Steven je zpět! Mám radost, že můj nejoblíbenější rejža se po slabších kouscích, jakými byl Válečný kůň a Lincoln, opět vrátil ke svému standardu, nebo vlastně spíš k celkovému nadstandardu. Někomu se možná bude zdát děj nezáživný, já jsem byl ale absolutně spokojený s mistrnou minimalistickou režisérskou prací, která nepotřebuje spousty akčních scén, potoky krve a tuny digitálních efektů, aby uspokojila duši filmového fanouška. ()

Samuel7

Spielberg se scénářem bratří Coenů se ukázal jako velmi dobrá kombinace. Úplně jsem vypustil fakt, že je to Spielbergův film, ale jak se jeho jméno objevilo při titulcích, vše do sebe zapadlo. Hlavně tedy ten lehce nasládlý konec, který mi ale vůbec nevadil. Pohled na děti přelézající plot v závěru byl totiž pro Donovana jasná připomínka toho, že ještě zdaleka není vyhráno. Musím ocenit i nadsázku a vtip (herecké výkony Abelovy falešné rodiny). Obzvlášť se mi líbila Abelova typická reakce: "Would it help?", která je zábavná a inspirující zároveň. U Donovana mě zas dostávalo, s jakou elegancí dokázal zařídit to, co si umínil. Jak Hanksovi, tak Rylancovi tyto postavy vyloženě sedly, oba byli geniální. Potěšila mě i chvílemi majestátní a místy zas hravá hudba Thomase Newmana, v níž jsem občas slyšel jeho Wall-eho. Kaminského kamera byla také jako vždy výborná. Zkrátka po delší době film, který mě potěšil po všech stránkách. Pro milovníky práva a historie (skvělý pohled na studenou válku, Berlínskou zeď, věznění SSSR) je Most špiónů učiněný poklad. ()

Avathar

Technicky výborné, herci skvelí. Viac ma bavila prvá polovica. Ak by bol celý film súdnou drámou, vôbec by som sa nehneval. Zvyšok nie je zlý, ale absolútne bez napätia, bez prekvapivého momentu. Je to predvídateľné, vďaka hudbe nechutne vlezlé, na mnohých miestach regulérne gýčovité (ako inak). Typicky "americké" zjednodušovanie a čiernobiele videnie sveta, bolo v tomto prípade skoro až na smiech (pastelková, nažehlená Amerika vs. NDR - zamrznutá ríša zla pripomínajúca Mordor, plná škaredých týpkov, ktorí po vás štekajú desivou nemčinou). Coenovci z toho preblesli naozaj len občas. Rád by som film videl kompletne v ich réžii. Avšak... Would it help? ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015