Film o športe, o drine, o rodine, o láske, o rasizme, o nacizme, o priateľstve, o športovom duchu, o politike, o ideológii, o zlobe, o víťazstvách, o pohŕdaní, o obdive, o desiatich sekundách slobody a voľnosti ... ale predovšetkým o jednej zaujímavej osobnosti, pretože Jesse Owens ňou bol. A zaujímavým bol aj jeho príbeh.(14.8.2016)

Na jednu stranu je třeba říct, že historie LOH má mnoho velkých příběhů, takže můžeme být rádi, že Owens dostal svůj film, na druhou je potřeba uznat, že byl jedním z prvních hrdinů a dodnes se k němu přiblížil jen málokdo. Otázkou zůstává, jak by film dopadl, kdyby do něho napumpovali víc peněz, protože i tato chudší verze vlastně docela funguje, i když masy zřejmě neohromí. Až na konci života se mu dostalo uznání, takže filmovou poctu si jistě zaslouží. Většina diváků bude mít problém s obsazením Goebbelse, který je tady za hezouna a není vůbec slizký. Riefenstahlová je zase díky Carice van Houten až příliš sexy a ještě k tomu vykreslena jako čistě kladná postava, což se vzhledem k jejím týmovým barvám skousává dost těžko.(7.8.2016)

A máme tady další „rasistickej“ kousek. Tentokrát se to odehrává v JŮESEJ, což není nic neobvyklýho, ale co je velká změna, tak že se příběh nějak po půlce přesune za velkou louží a to přímo do Ádovi III říše. Takže tady máme hnedle dva pohledy na černochy. No, ale po pravdě ten americkej pohled byl mnohem růžovější než v ostatních filmech, asi to nechtěl rejža příliš hrotit. O Jessem slyšel asi každej sportovní fanda, takže vlastně i já, ale moc sem o něm nevěděl. Pravda je taká, že sem se toho nedozvěděl příliš mnoho, páč jeho příběh tay začíná rovnou na vejšce, takže z jeho mládí se nedozvíš nic. Co bylo ale skvělý, tak naplněnej Berlínskej staďák, kterej byl jistojistě symbolem velkýho vítězství nácků. Uplně bych chtěl viděl Áďu, když mu před vlastníma očima běhá po jeho antuce černoch, kterej si nakonec odnesl 4 zlatý medaile. Nejrači by ho viděl ve vlaku směrem Polsko, ale takle na Olympiádě by to bylo takový blbý ho rovnou deportovat :o). Jeho konkurent z Německa (skokan do dálky, kterej mu při závodech pomohl a pak si společně oběhli čestný kolečko) skončil o poznání hůř – šoupli ho do první linie, kde to pochopitelně nepřežil. Každopádně bych měl uplně náladu si u tohodle filmu pobrečet, ale rejžovi se nepovedlo zadrnkat na tu správnou citovou strunu. PS před tím sme si dali kousek Orel Eddie a tam teda ta citová struna bručí perfektně, skoro jako guma od trenek :o)).Dobrou(11.5.2017)

Race je filmom, ktorý dovolím si smelo tvrdiť ma milo prekvapil. Napriek tomu, že životopisné príbehy mám veľmi rada, narážam na ne vo väčšine prípadov na rovnaký problém, ktorý som už vo svojich komentároch niekoľkokrát spomínala. Životný príbeh Jesseho Owensa a jeho spracovanie v tomto filme je tiež typickým príkladom vypreparovaného príbehu (rozumej: na povrchu pôvodný vo vnútri však prázdny a bez života). To čo tento film v mojich očiach dvíha z fádnej priemernosti, je všetko to ostatné okolo Jesseho príbehu. Veľmi kvalitné vykreslenie vtedajšej politickej situácie. A to nielen čachrov vo vnútri amerického olympijského výboru, ale aj na strane nacistického Nemecka. Vidno, že film nie je americkým produktom vlastenectva. Vo výsledku teda veľmi zaujímavý pohľad na Olympijské hry v Berlíne 1936.(26.5.2016)

Netuším, jestli to bylo záměrem filmu, ale podařilo se mu ukázat kazy všech stran, takže tak nějak cítíte, že v těch dějinách není nikdo dokonalý a není nikdo naprostý hajzl. Snad až na Goebbelse. Každý má svoje chyby, ale přece jen tu něco krásně vyniká. Sportovní duch, přátelství a naděje. Nemůžu jinak, tenhle film mě dostal. A přiznám se, že s Leni bych se chtěl setkat.(20.5.2016)

• - Snyder (Jason Sudeikis) kúpi Owensovi (Stephan James) nové topánky od istého Adolfa "Adiho" Dasslera. Tento človek v roku 1924 založil firmu Gebrüder Dassler Schuhfabrik, ktorá od roku 1949 funguje pod názvom Adidas. (m.a.t.o.)

• - Na berlínskom letisku Tempelhof je viackrát vidieť nákladné lietadlo sovietskej výroby typu Antonov 12. Toto lietadlo sa však začalo sériovo vyrábať až na konci 50-tych rokov. (MikaelSVK)

• - Nie je náhoda, že film vyšiel takmer identicky s 80-tym výročím LOH v Berlíne. (MikaelSVK)