Švindlíři

Matchstick Men

Podvodníci

Krimi / Drama / Komedie / Thriller

USA, 2003, 116 min

Docela mě překvapilo zdejší nízké hodnocení... Pro mě jsou Švidnlíři oblíbeným filmem s úsměvným výkonem Nicholase Cage (pro mě jeho druhá nejlepší role za Adaptací), který je křížencem Dannyho Oceana a Woodyho Allena (no to je trochu divoké přirovnání, ale je to jenom pro představu - prostě podvodník s neurotickými sklony). I ostatní výkony jsou slušné, příběh má dobrý spád, chytrou pointu (opravdu jsem nic netušil, dokud to nepřišlo) a usmiřující konec. Nenáročné, chytré, vtipné No a mimochodem, těžko se věří tomu, že bylo Alison Lohmanové v době natáčení 24 let, přitom tam opravdu úspěšně předstírá patnáctku a ve stejném roce hrála překrásnou Sandru v Burtonově Velké rybě. Holt je to paní Švindlířka ;-) 80%(28.6.2006)

Scott neScott, komedie nekomedie, thriller nethriller – schizofrenní je ve Švindlířích na první pohled prakticky vše kromě precizních herců a vytříbených vizuálních nápadů (jichž je pro komedii – byla to komedie? - zatracená škoda). Snad je to režisérova nezkušenost v žánru či nestabilní námět, na kterém se nedají řádně vybudovat sympatie k představitelům (do konce jsem nevěděl, zda Cageovi fandit či ne), možná přešachovaný závěr, který mě plně neuspokojil (souvisí s předchozí výtkou) a vinu nese zčásti i vratký (proč to neříct) scénář, vytahující vyšumělé kontexty podle potřeby momentálního efektu. Scott točil pouze a jenom pro pobavení a ikdyž se často není čemu smát, vlastně to velice pěkně uteče. A to chce přece jen pěknou dávku umu. Ale raději zpět k dalšímu Blade Runnerovi, co ty na to, Ridley? You’re hell of a director, then show it again!(10.11.2003)

Celkem příjemný film, který kazí jeho závěr. Překombinované konce (a s ním spojené matení diváka) jsou teď v Hollywoodu v módě a Ridley Scott si to ve svém malém (takřka komorním) filmu také neodpustil. Naštěstí i když je celkový dojem z filmu poněkud rozpačitý, zachraňuje ho vynikající Nicolas Cage v hlavní roli. Po Adaptaci další pro něj nepříliš typická role, ve které exceluje a je zkrátka neodolatelný.(27.8.2003)

Vynikajúce podanie z Cageovho hľadiska, ale naozaj vtipne vyznie len s originálnym znením. Veľmi dobrá krimi-komédia, ktorá využíva dobrý scenár a psychologickú rovinu postavy Roya, chlapíka s prehnaným zmyslom pre poriadok a usporiadanosti života podľa presných pravidiel. keď do jeho života vstúpi však dospievajúca dcéra, jeho život sa obráti naruby a haluzné okamihy stoja za zhliadnutie ako celé dielko. Veľmi je aj záver, ktorý síce je happy-end, ale taký, ako by ste ho očakávali. Scott u mňa opäť uspel. 80%.(9.5.2006)

I velcí režiséři mají právo natočit si malý filmeček jen tak pro radost. Může z toho vzniknout docela příjemná zábava s poměrně nečekanou pointou - alespoň mě teda překvapila :-). Sam i Nicolas předvádí svůj standartně vysoký nadprůměr, ale na to děvčátko stejně nestačí. Slečno Alison - značím si vás ! ;-).(30.6.2004)

• - Alison Lohman ztvárnila 14letou "puberťačku", přestože ji bylo v době natáčení bylo již 23 let. Na tuto skutečnost se objevuje narážka na konci filmu, kdy představitelka řekla větu, že už plnoletá je - v USA dosáhne člověk plnoletosti ve věku 21 let. (Spiker01)

• - Okrem amerického štátu Kalifornia sa natáčalo aj vo Vojenskom múzeu v Rokycanoch. (MikaelSVK)

• - Roy Waller (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)