Švindlíři

Matchstick Men

Podvodníci

Krimi / Drama / Komedie / Thriller

USA, 2003, 116 min

Švindlíři těží z několika originálních nápadů, Nicolase Cagea a především ze skvěle uvolněné atmosféry. Ta bohužel padne "překvapivou" pointou, která je sice nečekaná, ale rozhodně není toužená divákem. Naopak se jedná o jeden z těch případů, kdy by divák film nejraději vrátil a doufá, že by to pak celé skončilo jinak. Je to škoda, protože nebýt toho hloupého konce, bylo by mé hodnocení bezesporu o hvězdičku vyšší...(28.8.2003)

Námet a scenár tohto filmu je tak priemerný, že by z neho nadpriemerný film nedokázal urobiť ani Christopher Nolan a v minulosti ani Hitchcock. Vlastne je dobre, že ho natočil Scott, pretože scenáru kvality filmu aj zodpovedajú. Mohlo to dopadnúť omnoho horšie, predstavte si, že by si sa takejto tuctovej látky ujal Brett Ratner. Scott síce netočí žiaden autorský film, cítiť, že tu iba hovorí kameramanovi, aby išiel tu ďalej, tu bližšie a nech je už konečne pauza na obed. Cage je tu ešte vo forme, v dobe vzniku filmu jeho výkony ale neboli ešte predmetom vtipných diskusií. Tak som si odškrtol ďalšiu chýbajúcu kolonku v Scottovej filmografii a to je pre mňa asi tá najväčšia hodnota tohto filmu.(16.1.2013)

Bude některý divák tak laskav a vysvětlí mi prosím závěrečnou pointu?:) Protože v té smršti scén, informací, vyjasnění a rozluštění jsem se poněkud ztrácela:) Jinak, Nicolas Cage parádní, stejně jako Sam Rockwell, ale Alison Lohman naprosto fenomenální:) Vypadá to, že hrát osobu o deset let mladší, nedělá Alison žádný problém:) Po Bílém oleandru opět ztvárnila postavu teenagerky a opět tak učinila zcela přirozeně, že byste si ani nepomysleli, že je ve skutečnosti starší. Příběh se odvíjí velmi slibně, napínavě, ale takový závěr jsem opravdu nečekala:)(22.1.2013)

Vůbec mi nevadilo, že je to takový kočkopes. Cage je úchvatný a Alison Lohman k sežrání. To stačilo na mojí pozornost a sledoval jsem rozvláčnou povídku o podvodnících (kterých je skutečně nepočítaně). Je pravda, že pozorný divák dokáže být vždy krok před příběhem, který je celkem předvídatelný, přesto jsem se na závěr přiblble usmíval.(16.1.2013)

Scott neScott, komedie nekomedie, thriller nethriller – schizofrenní je ve Švindlířích na první pohled prakticky vše kromě precizních herců a vytříbených vizuálních nápadů (jichž je pro komedii – byla to komedie? - zatracená škoda). Snad je to režisérova nezkušenost v žánru či nestabilní námět, na kterém se nedají řádně vybudovat sympatie k představitelům (do konce jsem nevěděl, zda Cageovi fandit či ne), možná přešachovaný závěr, který mě plně neuspokojil (souvisí s předchozí výtkou) a vinu nese zčásti i vratký (proč to neříct) scénář, vytahující vyšumělé kontexty podle potřeby momentálního efektu. Scott točil pouze a jenom pro pobavení a ikdyž se často není čemu smát, vlastně to velice pěkně uteče. A to chce přece jen pěknou dávku umu. Ale raději zpět k dalšímu Blade Runnerovi, co ty na to, Ridley? You’re hell of a director, then show it again!(10.11.2003)

• - Roy Waller (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)

• - Alison Lohman ztvárnila 14letou "puberťačku", přestože ji bylo v době natáčení bylo již 23 let. Na tuto skutečnost se objevuje narážka na konci filmu, kdy představitelka řekla větu, že už plnoletá je - v USA dosáhne člověk plnoletosti ve věku 21 let. (Spiker01)

• - Film je natočený na motívy novely Matchstick Men od amerického spisovateľa Erica Garcii. (MikaelSVK)