Švindlíři

Podvodníci

Krimi / Drama / Komedie / Thriller

USA, 2003, 116 min

• SallyZen

Ridley si chtěl asi zde odpočinout od jeho velkých projektů a natočit si jednohubku. Přišlo mi, že ale usnul na vavřínech a film nemá absolutně žádnou šťavu, šmrnc, nic. Podíval jsem se na něj hlavně kvůli Rockwellovi, a toho tam bylo taky bohužel málo, a i když Cage nemusím, tady byl docela dobrej. Přesto mě film moc nezaujal a od Ridleyho prostě vždycky čekáte něco extra. Tady sice trošku ulítl, ale pořád má mnoho filmů, který ukazujou jakej to je režisér. 45%(4.5.2014)

Přestože Scottovu filmu dominuje Nicolas Cage, který v posledních letech dobrými filmy zrovna neoplývá, tady mi seděl. Jeho na prášcích závislý a bez prášků mnohem zábavnější Roy, který najednou objeví dceru a ta mu změní život, mě opravdu bavil. Je to takový lehce nadprůměrný zábavný film, chvíli vážný, pak zase bláznivý, lehce romantický a je tam dokonce i dost dramatická scéna.(15.6.2013)

Scott neScott, komedie nekomedie, thriller nethriller – schizofrenní je ve Švindlířích na první pohled prakticky vše kromě precizních herců a vytříbených vizuálních nápadů (jichž je pro komedii – byla to komedie? - zatracená škoda). Snad je to režisérova nezkušenost v žánru či nestabilní námět, na kterém se nedají řádně vybudovat sympatie k představitelům (do konce jsem nevěděl, zda Cageovi fandit či ne), možná přešachovaný závěr, který mě plně neuspokojil (souvisí s předchozí výtkou) a vinu nese zčásti i vratký (proč to neříct) scénář, vytahující vyšumělé kontexty podle potřeby momentálního efektu. Scott točil pouze a jenom pro pobavení a ikdyž se často není čemu smát, vlastně to velice pěkně uteče. A to chce přece jen pěknou dávku umu. Ale raději zpět k dalšímu Blade Runnerovi, co ty na to, Ridley? You’re hell of a director, then show it again!(10.11.2003)

Tenhle film je opět dokladem toho, že rutinér formátu R.S. může natočit cokoli a natočí to dobře, ba víc než dobře... A jasně, že tahle taškařice nepatří mezi vrcholy páně režisérovy tvorby. Ale proč taky? Je to jen taková lehce ujetá hořká komedie o tom, že i velký švindlíř je bezbranný vůči velkému švindlu, navíc, když sám si naběhne na ty věci >citové< ... :-) Cage je (zvláště v úvodu filmu) prostě skvělý, v roli >neurotického multifobika< Roye působí, jako by se pro tuhle postavu snad přímo narodil. Filmu po řemeslné stránce lze těžko něco vytknout, scénář je výborný a děj má spád, při němž se opravdu nenudíte. Navíc ten absurdní konec mi připadl velmi vydařený, protože i přes celý předchozí děj má svou logiku a navíc je opravdu naprosto nečekaný... Zábavné, napínavé a s originální pointou... Tři a půl hvězdičky za film, za nerváka Cage pak bez debat zaokrouhleno nahoru... Raz dva tři... :-))) - - - P.S. A buďme prosím všichni rádi, že tuhle ptákovinu natočil právě >nekomediální< Scott! Právě proto je tenhle film tak bizarní, až je vlastně skvělý... - - - P.S. (17.3.2012) Když tady tak s odstupem čtu některé ty bláboly v komentářích, žasnu. To tu někteří mudrlanti opravdu nepochopili pointu? Nebo holt musí mít všechno polopatičce?(17.5.2006)

Bude některý divák tak laskav a vysvětlí mi prosím závěrečnou pointu?:) Protože v té smršti scén, informací, vyjasnění a rozluštění jsem se poněkud ztrácela:) Jinak, Nicolas Cage parádní, stejně jako Sam Rockwell, ale Alison Lohman naprosto fenomenální:) Vypadá to, že hrát osobu o deset let mladší, nedělá Alison žádný problém:) Po Bílém oleandru opět ztvárnila postavu teenagerky a opět tak učinila zcela přirozeně, že byste si ani nepomysleli, že je ve skutečnosti starší. Příběh se odvíjí velmi slibně, napínavě, ale takový závěr jsem opravdu nečekala:)(22.1.2013)

• - Okrem amerického štátu Kalifornia sa natáčalo aj vo Vojenskom múzeu v Rokycanoch. (MikaelSVK)

• - Roy Waller (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)

• - Alison Lohman ztvárnila 14letou "puberťačku", přestože ji bylo v době natáčení bylo již 23 let. Na tuto skutečnost se objevuje narážka na konci filmu, kdy představitelka řekla větu, že už plnoletá je - v USA dosáhne člověk plnoletosti ve věku 21 let. (Spiker01)