Švindlíři

Matchstick Men

Podvodníci

Krimi / Drama / Komedie / Thriller

USA, 2003, 116 min

Příjemný pohodový místy komediální film o dvou parťácách, kteří se živí podvody. Jeden z nich pak po letech objeví svou čtrnáctiletou dceru, trochu ji zasvětí do byznysu... No znáte ten typ rodiných filmů, jak se rodič shledá s dítětem a navíc je to zloděj - celkem dobře se na to kouká, ale nemáte žádné extra očekávání. Jenomže tady je trochu jinak... :)(2.5.2009)

Přestože Scottovu filmu dominuje Nicolas Cage, který v posledních letech dobrými filmy zrovna neoplývá, tady mi seděl. Jeho na prášcích závislý a bez prášků mnohem zábavnější Roy, který najednou objeví dceru a ta mu změní život, mě opravdu bavil. Je to takový lehce nadprůměrný zábavný film, chvíli vážný, pak zase bláznivý, lehce romantický a je tam dokonce i dost dramatická scéna.(15.6.2013)

Taký oddychový feel-good film, ktorý ale trošku pokazí prekombinovaný záver. Ridley Scott na svojom konte takýto film ešte nemá a očividne si ho s chuťou strihol, akurát posledných 15 minút dá celému filmu iný tón. Neočakávane a zbytočne. V tomto prípade by menej bolo naozaj viac. Nicolas Cage je tradične výborný (nepatrím k jeho odporcom - a úprimne povedané ich nechápem), Sam Rockwell nanešťastie nemá veľa priestoru. Alison Lohman však naozaj prekvapuje, hrá presvedčivo a v jej 23. rokoch jej ľahko uveríte, že má 14 (koniec, koniec...). Napriek trošku nešťastnému koncu mal film dobrú atmosféru a bavil ma (pričom obľubujem Cagea), takže pod štyri nejdem.(31.7.2006)

Švindlíři těží z několika originálních nápadů, Nicolase Cagea a především ze skvěle uvolněné atmosféry. Ta bohužel padne "překvapivou" pointou, která je sice nečekaná, ale rozhodně není toužená divákem. Naopak se jedná o jeden z těch případů, kdy by divák film nejraději vrátil a doufá, že by to pak celé skončilo jinak. Je to škoda, protože nebýt toho hloupého konce, bylo by mé hodnocení bezesporu o hvězdičku vyšší...(28.8.2003)

• Moena

Jako komedie to nefunguje a šokující zápletku uhádnete poměrně brzo. Cage je klasický Cage, navíc ještě docela přesvědčivě hraje OCD. Rozhodně bych bez titulek neuhádl, že se jedná o film R. Scotta. Podobných švindlířských filmů existuje dost na to, abych mohl dát podprůměrné hodnocení. Některé mají lepší nápad, některé lepší děj a několik i opravdu překvapivé rozuzlení. Tady nejde ani tak o vztah otce a dcerky na pozadí podvodů, ale o pár hloupých podvodů na pozadí vztahové problematiky šílence a mladé holky.(4.5.2014)

• - Alison Lohman ztvárnila 14letou "puberťačku", přestože ji bylo v době natáčení bylo již 23 let. Na tuto skutečnost se objevuje narážka na konci filmu, kdy představitelka řekla větu, že už plnoletá je - v USA dosáhne člověk plnoletosti ve věku 21 let. (Spiker01)

• - Okrem amerického štátu Kalifornia sa natáčalo aj vo Vojenskom múzeu v Rokycanoch. (MikaelSVK)

• - Film je natočený na motívy novely Matchstick Men od amerického spisovateľa Erica Garcii. (MikaelSVK)