Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Avalon820

V komentářích k tomuto filmu se velmi často opakuje přídavné jméno „geekovský“ a já nechápu proč. Tento film NENÍ geekovský - opulentní salvu popkulturních odkazů musí totiž pochopit snad skoro každý, komu není víc než pětačtyřicet nebo nestrávil poslední dvě dekády v jeskyni na Marsu. Geek na to být opravdu nemusí… Když už tady ale na druhou stranu takové množství popkulturních odkazů je, nabízí se otázka: Proč vlastně? Má to nějaký příběhový smysl? Já ho totiž nevidím, neboť takto prostý děj by fungoval naprosto stejně zasazený prakticky do jakéhokoli univerza a zpracovaný v jakémkoli stylu. I když je fér přiznat, že kvůli příběhu se na takovéto věci do kina nechodí… Jako film pro náctileté funguje Ready Player One tedy asi dobře, je to moderní, barevné, akční a rychlé a z plátna to jistě zanechá o úroveň lepší dojem než z obrazovky. Objektivně si to slušné tři hvězdy zaslouží. Na mě to však působilo, že se mi dostalo zastydlého příběhu v kýčovitém hávu, který bych si snad raději zahrál, než abych na něho více než dvě hodiny koukal. ()

Litsarch

Monumentální, nádherné, úžasné. Byť obsahuje řadu klasických "náhod", tak v celku nevadí. Nádherný a promyšlený svět se o to postará. Na film by se člověk mohl koukat několikrát a pořád by nacházel něco, co předtím neviděl. Ať již půjde o různorodé avatary, kteří odkazují na nejrůznější hry a filmy, tak o prostředí, kdy divákovi jistě toho unikne mnoho z toho, co se děje na pozadí. Je toho ve filmu kvanta. Hlavní postavy příjemný, záporák jak má být. Last fight skvělý a bylo krásné sledovat, jak zaměstnanci firmy fandí rivalovi, protože jsou v srdci hráči. Upřímně chci vědět, jak je napsaná kniha. P.S.: Chucky vás dostane všechny! ()

kepiash

Spielberg svými filmy dostává před obrazovky diváky napříč různými generacemi a jinak tomu není ani zde. Ačkoliv Ready Player One cílí především na mladší publikum, starší potěší nepřeberné množství různých, více či méně skrytých odkazů, easter-eggů a referencí. Občas to vyvolá mírné rozpaky, neboť čím více věrohodně a realisticky vypadá zde vykreslená vize budoucnosti (karavanové městečko – přelidněnost, absence soukromí a s tím související vznik alternativní reality do které lidé utíkají) o to více kýčovitě působí láska aktérů k 80 let staré popkultuře. Ani dnešní děti nebudou znát film „Dobrodružství Buckaroo Banzai napříč osmou dimenzí“ (upřímně řečeno ani já jsem o něm dosud neslyšel) a obávám se, že za dalších 25 let postupně zapadnou i Návrat do budoucnosti, Shining natož pak Občan Kane, i když bych se samozřejmě rád mýlil. Děj filmu je jednoduchý a diváka v podstatě nechává po celou dobu v pasivní roli, protože k vyluštění Hallidayových hádanek nemá na rozdíl od protagonistů dostatek informací. Takže nezbývá než sedět, odpočívat a nostalgicky se usmívat pokaždé co se na scéně objeví DeLorean, z břicha vyskočí Vetřelec a nebo vám scéna připomene nějaké další oblíbené příběhy vašeho mládí. Ale víte co? To není špatně strávené odpoledne :) ()

MoiJe

Neviem, ci si to este niekedy pustim, ale pacit sa mi to vlastne pacilo. Nemam k tomu co konstruktivne povedat. :) ()

evilmind

Dramatizace svojí nejoblíbenější knihy jsem se dost obával, především díky útržkům záběrů z trailerů, ve kterých se zdálo, že z mojí vizualizace hrdiny, pařícího osmitové pecky, se stala tuctová 3D CGI slátanina. Děj navíc dostal mnoho změn, vesměs k horšímu, částečně asi i kvůli PG13 ratingu, částečně kvůli zjednodušení jednotlivých úkolů tak, aby byly srozumitelné i na dvouhodinovém prostoru. I na to Atari 2600 dojde jen úplně nakonec. Ale... ALE! Co je podstatné, že během celého filmu jsem měl ten samý extatický pocit, jako když jsem četl knihu, že zůstalo zachováno její poselství a podstata. Že může existovat svět, kde nesmyslně detailní znalosti popkultury 80. let, na kterých naše generace geeků vyrostla, mohou něco znamenat. Za to musím Spielbergovi poděkovat. 5/5 ()

vurhor

FUCK Yes! Jako co si budeme nalhávat, je to nenáročná a jednoduchá popcornovka, to je jasný, ale pro mě, nerda, co dodnes hrdě miluje video hry, to bylo vyložené blaho, téměř až vyvolávající orgasmus. Film na vás valí jeden popkulturní odkaz za druhým, přičemž se nejedná pouze o video herní svět, ale i komiksový, seriálový, filmový a hudební. Samozřejmě s sebou snímek nese i klasickou zprávu, že lidé by neměli tolik sedět doma v nějaké virtuální realitě, jít taky někdy ven, hledat si nové lásky a kamarády a blá blá blá, však to známe. Postavy sympatické, přičemž hlavní hrdina je nyní asi mým vzorem - hráč, co je idealistický vůči vztahovému světu, má cool avatara s dobrými vlasy, plus má rád Bee Gees. Z výtek musím zmínit ten fakt, že film se do sebe v určitý moment poněkud zamotá a děj začne být krapet matoucí a chaotický. Nic to ale nemění na tom, že Ready Player One pro mě byla extrémně zábavná záležitost. A plusový body za super odkaz na Excalibur!.... A Železný obr! <3 ... A Dračák!! <3 Slabších 5* ()

JohnCZ

Film vyďobal to nejlepší a nejzákladnější z knihy, doplnil o řadu vlastních věcí, dost pasáží vyhodil (ku prospěchu), dějově to lépe provázal a navrch přidal opravdu dechberoucí audiovizuál. Už dlouho mě 140 minut takhle neuteklo. Na druhou stranu mi ale přišlo tempo natolik překotné, že jsem místy skoro až nestíhal. Geekovin oproti knize výrazně ubylo, na druhou stranu ale OASIS a Hallidayovy hádanky v něm dávají po hráčské stránce mnohem víc smysl. A to nejlepší? Mark Rylance jako Halliday. To byl herec na svém místě. Velmi přesný a příjemně dojímavý herecký výkon. ()

joehot

Jako jo. Spielberg si látku předělal po svém (což se dalo čekat) za pomoci autora knihy, takže to není zase takový průšvih. Geekovských pomrknutí je tu bambilion, lokace Hotelu je geniální, ve chvíli, kdy jedna z postav vytáhne hvězdici z Planety Krull, jsem zavrněl blahem - a pak film skončí, vy si uvědomujete, že těch logických mezer bylo přeci jen poměrně dost, a že vás na něm vlastně ze všeho nejvíc bavilo hledat všechny ty Easter Eggy, filmové, hudební, videoherní, komiksové (kterých bylo pohříchu málo)... Což je vlastně paráda a supercool, a na druhou stranu trochu nešťastný. Samotný postavy a jejich vztahy (některé až přehnaně zrychlené) jsou vám tak povětšinou lhostejné (kromě geniálního Rylance), tím pádem se nemůže dostavit ani ta správná katarze. A když se v závěru přidá Spielbergovský patos, je jasné, že na plnej počet hvězd Ready Player One nebude. Ale silný čtyři, to zas jo. ()

corpsy

Spielberg to dokázal. Teda aspoň z väčšej časti. Opäť sa vrátiť tam, kde ho máme väčšina fanúšikov najradšej a to vo vodách fantastických dobrodružstiev pre celú rodinu. Avšak a to je práve problém môjho ( zatiaľ ) nižšieho hodnotenia, pán režisér predsa len už nieje presne tým dokonalým hráčom, ako v minulosti. Nemyslím tým po stránke remeselnej, v tej vyniká bravúrne, ale v tej kde by mal byť rozprávačom s dušou dieťaťa. Cítil som ho v tomto filme len v málo sekvenciách. Technicky dokonalý film ( a dokonalý homage jednej brilantnej dobe /80te - 90te/ ), ktorý sa pohybuje niekde medzi maximom a nadpriemerom vzhľadom k umeleckému zneniu. ()

liquido26

Dlouho ... čtyři roky ... jsem film odkládal. Bál jsem se, že ihned po přečtení knížky, která mi přišla jednoduše geniální, to budu moc srovnávat a dívat se příliš kriticky na rozdíly v ději. Dějových změn a zkratek je tu pořád habaděj, ale ta základní kostra a postavy jsou stejné, myslím si, že se moc pěkně povedlo zachytit atmosféru OASIS, povedl se taky hudební doprovod (Van Halen, Twisted Sister, Joan Jett ...), jen mi tu chyběli ti Rush, kteří hráli v jednom z questů v knize klíčovou roli a které jsem díky knížce začal poslouchat. Celkově však velká spokojenost. ()

salisbury

Steven Spielberg zapnul herní konzoli a hra s názvem Ready Player One v mžiku kmitu kolibřích křídel rozzářila svou digitální smrští divákův zrak. Film je svou vizualizací působivý od alfy do omegy, jen občasně mi přišlo, že je tam toho až přespříliš. Rozhodně Steven zas ukázal, že jeho klopýtnutí v režisérském křesle je minimální a fantasmagorie jeho hravou parketou. Teď už jen dychtivě vyčkávám příchodu dalšího dobrodružství Indiana Jonese, které doufám, že bude stejně tak působivé jako velmi povedená filmová hra Ready Player One. ()

berny2468

Velké překvapení. Skvělý velikonoční film se spoustou Easter eggů. Ukázka toho co Spielberg umí nejlépe, točit sci-fi filmy, které nezapadnou, nýbrž se stanou kultovním. U tohoto filmu si troufám říct že to jinak nebude, neboť takto spokojen jsem nedocházel z kina již dlouhou dobu. Spielberg si pohrává s každým detailem a o těch rozhodně tento film je. Absolutně nenudí, baví jako málokterý film a má to správné poselství. Samozřejmě příběhem tento film tolik nevyčnívá. Je trochu tuctový, ovšem co v dnešní době již není (tolik příběhů bylo odvyprávěno, že už originálním ani být nejde). Není tak překvapivý, ale tolik nápadů, tolik nádherných scén a ta skvěle padnoucí hudba, která musí uspokojit každého diváka… prostě pro někoho návrat mistra (já osobně mám rád i nejnovější Spielbergovi příspěvky, obzvláště Most špionů), ale je to hlavně ukázka toho že i v dnešní době se dokáže natočit něco, co může ovlivnit další generace nebo spíš že jej ta generace bude znát, což je sám o sobě bych řekl úspěch (jako třeba E.T.)....85%. ()

ConanVJ

Začátek dost nezáživný a čekal jsem co z toho vyleze. Nakonec se to přece jen rozjelo a nebylo to jen o efektech, jak se zdálo. Akce dobrá a je jí hodně. Potěší nesčetné narážky na vše, na čem jsem vyrůstal. Za mě 86% :) ()

hous.enka

Koncepce použitá v knize zůstala zachována, detaily se liší. Při čtení jsem si ale lebedila a rochnila o trochu víc, protože ve filmu celá řada narážek nevyznívá tak dobře. Ale třeba Chucky funguje výborně. A hon na druhý klíč se mi líbil. Zklamala mě finálová bitva, protože byla hodně filmová, efektní a taková všeho moc, což posouvá RPO trochu jinam. Ale film se mi líbil a jsem si jistá, že si ho za nějaký čas ještě zopakuju. ()

ledzepfan

Slabé jako čaj. Psychologie popkulturního odkazu je jednoduchá: Divák chytí popodkaz a má ze sebe dobrý pocit, jako když babka vyluští křížovku. No, a když je film založený jen na popodkazech tak je divák tak moc ujišťován, že je chytrej a bystrej, že nakonec získá pocit, že ten film je snad fakt dobrej.. A je asi úplně jedno, že to točil senilní dědek kterej z toho celého udělal kýčovitou omalovánku bez jakéhokoliv přesahu, invence či nadhledu. Mě osobně to nechávalo chladným. Jasně, je tam všechnomožné od wormsíkovského Holy Grenade až po Overwatch.... a co jako? ()

spaceboyCZ

Je to famozni. Je to dokonale precizni. Ma to uzasny napad, celkovou strukturu a prubeh, jenze na konci nejak citite, ze jste byli o neco ochuzeni..ze to mohlo byt preci jen o 20-40 minut delsi. Ze byste chteli stravit vice casu v OASIS spolecne s High Five..preci jen k prvnimu klici byla cesta az prilis rychla, ke druhemu to pak trvalo dele, a cely kolotoc ohledne tretiho klice byl spis "grande finale". Uvital bych nejaky Director's Cut..pak bych nejspise zvedl na 5*. ()

Adasin

Nádherný film plnící sny mnohých geeků, ale opravdu nečekejte přesnou adaptaci, jinak byste mohli odcházet z kina vyloženě na*raní. Výrazně tedy doporučuji nelpět na knize, jinak si to moc neužijete. Já tu chybu naštěstí neudělala a odcházela z kina víc než spokojená. Opravdu jsem ráda, že se z tohohle filmu nestal nepřehledný guláš plný nesmyslů bijících do očí, ale vizuální lahůdka, kde si každý najde to svoje, takže o žádném zklamání (za mě) nemůže být řeč. Naopak, Ready Player One u mě bude s nejvyšší pravděpodobností v top ten za tenhle rok. A to nejen díky výborné práci s postavami, nabité akci, vykreslení OASIS, hudbě (Silvestri opět nezklamal) a spoustě (poměrně často dvojsmyslných) vtípků. Chápu, že spoustu popkulturních odkazů nešlo kvůli právům použít, což je někdy fakt škoda, ale Spielberg se s tím vyrovnal ukázkově a snažil se z knihy zachovat co jen šlo, za což mu patří můj velký dík. 9/10 ()

agentmiky

Film, na který musí jít každý do kina a vidět ho na vlastní oči (mohl jsem ho zhlédnout v rámci CSFD projekce na Černém Mostě). Po vizuální stránce jsem za posledních pár let neviděl nic tak podmanivého, co vás uhrane již v první minutě. Knihu jsem doposud ještě nečetl, mám ji pořád připravenou na stole, ale moc času zatím není. Jenže si sám sobě kladu otázku, jestli tato kniha může překonat tento film. Spielberg nám zase přichystal podívanou, jež se podle mě zapíše do historie kinematografie. Příběh se jeví dost lineárně, ale mně se zamlouval a velmi brzo jsem jím byl pohlcen. Jak jsem již zmiňoval, tak audiovizuál nemá sebemenší chybičku. Přesvědčil jsem se o tom při závodu (kombo Rex + Kong), kdy mi v kině běhal takový mráz po zádech, jaký nezažívám ani u těch nejdrsnějších hororů. Jednoduše pastva pro oči a uši (Dolby Atmos holt válí). Po stránce herecké kvalitní (Rylance coby podivínský Holliday všechny strčil hravě do kapsy), zde ale šlo zejména o jednotlivé postavy popkultury osmdesátek a devadesátek. Tolik různých slovních narážek či určitých, dnes již proslavených, hlášek odkazujících na nejznámější díla této doby, to by se člověk ani nedopočítal. Film nabídne i vtipné situace, kde jednoznačně vyzdvihuji scénu s Ovícením, dále pak Chucky se svým nožíkem, u kterého jsem fakt už nemohl. A byl jsem skoro coby fanoušek univerza Halo dojat, když na scénu vyběhla skupina spartanských supervojáků. Musím pochválit i hudbu, Alan Silvestri odvedl výtečnou práci (je vidět, že nemusí fungovat jen spojení Spielberg-Williams). Kdo se rozhoduje, na co jít do kina, by neměl váhat a hned jít. Teď zbývá se z toho úžasného zážitku vzpamatovat, vyhranit si nějaký čas a začít s knihou, protože si chci v hlavě vytvořit srovnání. Za mě dávám 88 % ()

Krt.Ek

Užil jsem si to víc než (prý revolučního) Avatara. A to prosím k počítačovým hrám a k virtuální realitě nemám vůbec žádný vztah. Mám však velice kladný vztah k filmům, které posouvají hranice představitelného. A to tenhle film dělá. Jinak je pro mě "Ready Player One" po delší době filmem, u kterého mě mrzí, že jsem ho nezastihl na velkém plátně. Taky je to první Spielbergův film od Jurského parku, ke kterému se budu s radostí vracet. Když jsem si nedokázal vychutnat Strážce galaxie a všechny ty Avengers, myslel jsem, že tenhle typ kinematografie (velkolepé blockbustery) mně zůstane už navždy uzavřen. Jsem rád, že jsem se mýlil. 85% ()

Paxxx.cz

Na ready player one jsem se hrozně moc těšil a s výsledkem jsem velmi spokojen. Tohle prostě pohladí po duši každého kdo má rád videohry - je zde tolik úžasných narážek na spoustu her a filmů (troufám si říct, že spoustu z nich jsem i přehlídnul, jelikož jich tu je hodně - všechny hry světa jsem přeci jen nehrál :)). K tomu přidejte naprosto skvělý soundtrack, vynikající herecký výkon Marka Rylance a poctivý rukopis Spielberga jde z filmu jasně cítit - ten pocit, když vidíte jak do sebe vše krásně zapadá je prostě skvělý. Knihu jsem nečetl, ale to se brzy změní...90%. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018