Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Geralt z Rivie, zaklínač, ktorý loví príšery za peniaze sa stretáva s čarodejnicou Yennefer a princeznou Ciri. Ich osudy sú prepletené cez zákon prekvapenia a spoločné dobrodružstvá. Yennefer sa mení z deformovanej ženy na mocnú čarodejnicu, zatiaľ čo Ciri uniká pred dobyvateľmi z Nilfgaardu. (Filmaris)

Razzor_82

Knihy jsem nečetl ale herní série Zaklínače zbožňuji. Postavy a jejich stylizace. Konkurz na Geralta se povedl tak na půl. Henry Cavill působí v roli moc mladě a sladce. Zaklínače musí zdobit velká jizva na tváři a musí budit strach. Netuším proč postavy Fringilly a Triss dostali herečky jiných pletí. Marigoldovi chybí jeho pověstný baret i výrazná náklonost k alkoholu a hezkým ženám. Naopak role Tissaie, Yennefer a Ciri se brilantně povedli převést do seriálu. Na začátku nám příběh hodně otravně skáče do časových os. Geralt nám v první sérii asi cca30. let neprošel žádným vývojem. Po vizuální a hudební stránce je to hodně povedené. Jde o temně brutální fantasy pohádku, která chce být syrová i krvavá. První sérii beru je takový úvod do těch dalších ale mají tvůrci ještě co zlepšovat.  8/10 ()

Urukhaj98

Až na výjimky skvělý casting, výborné akční scény a správné uchopení Sapkowského předlohy. Šlo by to samozřejmě i lépe, ale s evidentně omezenými financemi se tvůrcům povedlo z toho vymáčknout na první dobrou maximum. Přidaná hodnota týkající se různých časových linií, mi nepřijde matoucí, jako některým, ale naopak funguje výborně, protože tak může dát prostor všem hlavním postavám naráz. Za mě rozhodně spokojenost. 8/10 ()

Klajondr

Pro fanoušky knížek a her je to naprostá slast. Veškerá má očekávání šla hned po prvním díle do kytek, a to je jenom dobře. Skvělý výběr postav, bravůrní vyprávění a naprosto brilantní choreografie. Doufejme, že další série budou pokračovat v tomto našláplém tempu. Nám nezbývá nic jiného, než čekat a doufat. ()

Dolby.130

Henry Cavill Superman?? Neee už neee!! Henry Cavill je oficiálne Geralt z Rivie. Boli obavy ako to Cavill podá ale bol famózny. Knihy som nečítal a a ani hry som nehral a začínam ľutovať. Tento seriál ma neskutočne zaujal. Akcie s mečmi sú neskutočné prepracované a miestami až zimomriavky. Do toho hrala famózna hudba a skvelé piesne. Ja fantasy milujem a aj preto som sa do toho pustil. Malo to aj nádych hororu. Proste nevedel som zrak odtrhnúť. Môžem povedať že kvalitou sa to rozhodne blíži ku prvým sériám Game of Trones. Kvalita prvej série mimoriadna a rozhodne prekvapila. Minutážou na diel hodina ale to mi vôbec nevadilo. Proste pecka. Stále bolo na čo pozerať. Aj keď občas som mal chaos čo je minulosť a čo je prítomnosť, ale ku koncu už mi to začalo dávať všetko zmysel. A samozrejme konečne sa Geralt a Ciri stretli a skončilo to tak, že sa teším na novú sériu aj keď som začul, že má byť až v roku 2021. No dúfam ale, že to bude skôr lebo už teraz sa neviem dočkať. Videl som s dabingom a neľutujem lebo som si mohol vychutnať všetku akciu. Prvú sériu hodnotím veľmi pozitívne 97%. A dúfam, že tento seriál teda táto séria dostane nejaké ceny lebo si ich rozhodne zaslúži. A po tomto určite začnem čítať Zaklínača. ()

hyper01

Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Snad jen časová posloupnost jednotlivých dějových linek je trochu zmatečná, ale aspoň to člověka, který (stejně jako já) nemá načteny knihy, nutí se nad příběhem více zamýšlet. Už se moc těším na další sérii. ()

fallanga

Má to spoustu chyb, není to vynikající, ale je to dostatečné a na příští série se těším, věřím že to má potenciál. Ale pojďme si to shrnout pěkně postupně. 1. GERALT. Největší překvapení. Stojím si za tím, že Henry není dobrý herec, ale tato role mu prostě sedla. Možná je to tím, že se na něm pořádně vyřádila produkce. Kostým má naprosto perfektní, od brnění, přes paruku až po make-up. Choreografie bojových scén je úžasná, působí tam jako opravdový agilní zaklínač, mistr meče. Jeho povídky jsou velice dobře zpracované, občasné změny vůbec nevadí. Jeho herectví působí lehce prkně, bere to až příliš vážně, a ty významné pohledy tomu moc nepomáhají, ale na druhou stranu zvládl ty Geraltovy emoce (kromě hádce s Jaskierem, tam jsem mu to nevěřil), jeho suchý humor, hluboký hlas, a ta občasná F-bomba je fakt... no, bomba. Takže Geralt za mě palec nahoru. 2. YEN. Začátek trošku horší, její backstory ji trochu podrývá tu autoritu, kterou by měla mít, ale jakmile se vyjasní časový rozdíl mezi jednotlivými liniemi, tak kvalita této postavy prudce stoupá. Anya skvěle zvládla ten konflikt mezi chladnokrevnou čarodějkou a emocionální, křehkou dívkou. 3. CIRI. Nemám si na co stěžovat. Drobné změny v příběhu zamrzí, mohla by být lehce protivnější (knižní Ciri je fakt nesympatická), ale výsledek je vlastně hodně fajn. 4. JASKIER. Moje nejoblíbenější postavu zvládli na jedničku. Charismatický, vtipný, trošku nemehlo, pěkně zpívá (Toss a coin to your witcher...). 5. TRISS. Lehce naivní, nepůsobí příliš mocně, ale to se snad zlepší. 6. VILGEFORTZ. Z toho mála času co dostal působí velice charismaticky, ale na to, že se má jednat o nejlepšího šermíře příběhu, který se vyrovná jak Geraltovi, tak Bonhartovi, tak jeho souboj s Cahirem mu nedělá čest. 7. NILFGAARD. To brnění je fakt fekál. Doufal jsem, že v pohybu to nebude vypadat tak hrozně, ale pletl jsem se. Cahir vypadá jako chodící šourek šedesátníka v zimě (jinak herec Cahira dobrý). 8. CINTRA. Calanthé lehce zklamala, čekal jsem důstojnější a mocnější zpracování. Myšilov fajn. Úvodní bitva přesládlá a kýčovitá. Kostýmy fajn. 9. BROKILON. Asi největší zklamání. Středobodem všech románů (a částečně i druhé povídkové knihy) je vztah mezi Geraltem a Ciri. První opravdu silný okamžik tohoto vztahu je jejich setkání v Brokilonu, kdy ze začátku neví kdo ten druhý je, a zjistí to až na konci. Jejich druhé setkání, po pádu Cintry, je díky tomu snad nejemočnější moment z celého zaklínače (společně se samotným konec a povídkou o Očku). Tohle tady bohužel není a celý Brokilon je tedy naprosto bezpředmětný a nudný. 10. MULTIKULTI. Občas je to v poho (mágové, elfové, trpaslíci), ale občas to brutálně bije do očí a nedává smysl (dryády). Po chvilce jsem si zvykl a začal jsem to ignorovat, ale když se v příběhu, jehož zásadním tématem je perzekuce kohokoliv kdo je trošku jiný, rozhodnete ignorovat různé barvy pleti, tak to trochu ubírá na uvěřitelnosti. 11. CGI. Ze začátku efekty působily opravdu levně. Na konci působily průměrně, s výjimkou příšer (striga, ghůlové), které vypadaly fakt nechutně a hnusně (to myslím v tom dobrém smyslu). 12. HUDBA. V poho. 13. ČAS. Jakožto znalec knih mi to přišlo v poho (jakmile se ve čtvrtém díle vyjasnilo, že se to odehrává v různých časových liniích), ale pro nečtenáře to může být lehce matoucí. 14. VÝBĚR POVÍDEK. Trochu mě mrzí, že románový příběh rozjeli tak brzy a nesoustředili se jenom na povídky, ale zase chápu, že potřebovali nějakou kontinuitu. Každopádně, jsem rád za zpracování těch nejlepších povídek, mrzí mě vynechání Trochu Se Obětovat, což je má oblíbená povídka, Střípek Ledu, kde by Istredd konečně dostal prostor, který si zaslouží, a výše avizovaný Meč Osudu, kde se poprvé setkává Geralt se Ciri. 15. ČARODĚJKY. Čarodějky jsou ve světě zaklínače jedny z nejmocnějších postav a vidět tedy jejich výcvik, kde jsou ponižovány a vykresleny jako slabé kundičky jim ubírá na autoritě. Kromě toho je to snad nejnudnější linka této série. 16. VEDLEJŠÍ POSTAVY. Musím pochválit Renfri, Myšilova, draka, Geraltovu matku. Na druhou stranu, Foltest vypadá jako kokot, a ten černý elf byl naprosto zbytečný. 17. SODEN. Čekal jsem větší masakr. 18. ZÁVĚR. Na konec tedy řeknu, že mě to příjemně překvapilo. 3* sice není moc, ale to je převážně kvůli slabému rozjezdu, Nilfgaardským šourkům a spoustě detailů, které to tahají dolů, ale na které jsem si ke konci už zvykl. V příští sérii bych tedy ty detaily mohl ignorovat a pořádně se soustředit na ten příběh. Co od příští série očekávám? No, mohli by vyměnit ty šourky. Je mi jedno, že to nebude sedět příběhově, ale fakt se na to nechci koukat. Mohli by ukázat trénink Ciri na Kaer Morhen a ten prokládat dalšími povídkami (ve formě Geraltova vzpomínání?) a trochou té politiky. Mohli by se zbavit přebytečného množství černochů a přitlačit na tu slovanskou mytologii. No, a mohli by si připravit půdu pro třetí sérii, kde bych očekával rozjezd těch románů, nástup Bonharta, zásadní proměnu Ciri, Divoký Hon, a pořádné množství krve (na plátně) a slz (v realitě). () (méně) (více)

Atrekan

Musím říct, že s první sérií jsem relativně spokojený. Přinejmenším jsme se vyhnuli bolestivému propadáku, kterého se hodně z nás obávalo. Mám však řadu výhrad. 1) Nepovedený casting představitelek Triss a Ciri, kde jsem se zklamání naopak nevyhnul, přičemž nejvíce mi ztvárnění vadilo z poslední epizodě (U Triss během obrany tvrze, U Ciri během závěrečné scény s Geraltem). Se zbytkem obsazení jsem přinejmenším smířen. 2) I když byly nějaké zvěsti o flashbacích z Geraltova dětství, doufal jsem, že se jich takto brzy nedočkáme. Alespoň se tedy nakonec jednalo jen o sen. Potěšila mě však zmínka o Vesemirovi, snad se objeví někdy v budoucnosti (a snad bude trochu líp zpracovaný než v původním polském seriálu). 3) Byl jsem zklamaný z práce kamery. Ve fantasy seriálu, který se může chlubit hrady, magickými lesy, středověkými vesnicemi a kdo ví, čím ještě, bych čekal trochu slušnější výsledky. Z celé série však dokážu na prstech jedné ruky spočítat počet záběrů, které by mě vizuálně uchvátily. // A teď z té veselejší stránky: I když soundtrack není nijak oslnivý, nemůžu nezmínit Marigoldův extrémně chytlavý song „Toss a coin to your Witcher“, kterej poslouchám i právě teď. Dále jsem i přes počáteční obavy byl celkem spokojený s Cavillem jakožto Geraltem i s Anyou Chalotrou jako Yennefer. Co se týče bojových scén, nejvíce mě oslnil souboj na konci první epizody. Celkově mě však trochu zklamalo, že Geralt téměř nepoužívá Znamení (pokud jsem počítal správně, dvakrát Aard během celé série?). Na závěr podotknu, že jsem četl jen první tři knihy + hrál hry 1 a 3, takže rozhodně nedokážu seriál ocenit na 100 %, stejně jako pravděpodobně nepochopím všechny reference atd. O to víc ale nevěřím, že divák, který před zhlédnutím seriálu nic o žádném Zaklínači netušil, se bude v ději orientovat. I já jsem se sem tam ztrácel (možná je to však mnou). // Sečteno, podtrženo, jedná se o solidní seroš. Je jasné, že s jeho budoucností Netflix počítá, když práce na druhé série prý začala ještě před premiérou té první. A já jsem za to rád ()

Mouchal

Tak asi začnu pozitivně. Henry je skvělý Geralt. Ať už vizuálně, herecky, svou mluvou, svým chováním i mimo roli... Je z něj vidět to nadšení pro roli a jeho láska k původnímu materiálu. Je vidět, že se zde opravdu našel a užívá si to. Velmi dobrý byl i casting na Marigolda, který ho také vystihuje velmi dobře a už teď tu od něj máme jednu skvělou píseň. Bohužel tím dobrý casting končí, protože ikdyž bych přes své srdce přenesl 20ti letou Ciri (Ciri ne Siri dohajzlu), na cikánku Triss, mladičkou nevýraznou tmavou Yenn a viva la mexiko Vilgefortze si prostě nikdy nezvyknu. Celkově se cast hodně nepovedl kvuli politické korektnosti a zabila se tím nejednou atmosféra celého seriálu. Druhá věc, často seriál působil dost lacině a lokace sterilně. Scénaristicky by to taky mělo být někde jinde, většina změn oproti předloze totálně zprzněná. Má to osm dílů a povídky jsou strašně zkratkovitý, děj zbytečně rychle žene dopředu a pak v sedmé epizodě se úplně zastaví a ukazují se nám scény z minula... Pro nováčky se světem zaklínače tohle musí být peklo. Zbytečnost různých časových rovin ani nebudu řešit. Zbroje Nilfgaardu úplnej průser, Brokilon naprosto zbytečný a jeho obyvatelé? Další průser. Ať si o hře říká každý co chce (je to zku*venej masterpiece), ale tam je zcela nový příběh, zde tvůrci "opisují" povídky z knížek a je to o dvě třídy horší. Nemít to Henryho, hodně bych přemýšlel, zda v tomhle budu pokračovat. Alespoň, že lidská podoba Tři Kafky se jim docela povedla. Některé epizody nejsou vůbec špatný, to ne. Ale je tam na pár dobrých věcí naděláno takových průserů... 60% ()

Sharpooter

Z tohoto seriálu mám strašně smíšené pocity. Na jednu stranu jsem rád, že se Netflix do Zaklínače pustil, ale zas na druhou stranu to, co jsme dostaly je oproti knihám úplně něco jiného. Výběr herců je strašný, příběh průměrný s pouze jemným základem v knihách a ta jediná věc která zůstala stejná jako v knihách jsou možná tak monstra. Seriál jsem viděl dvakrát. Poprvé to bylo, když jsem neměl ještě nic načteného, ani nahraného a musím říct, že v té době to byl seriál na 5*. Podruhé jsem seriál viděl po přečtení dvou knih a dohrání třetího dílů počítačové hry Zaklínač divoký hon a musím říct, že v porovnání s těmito dvěma věcmi je seriál jen lehký nadprůměr. Co mi velmi vadilo byly některé kostýmy jako například brnění Nilfgaardský vojáků, kteří místo brnění měli “pyžamo”. Další věc, která mi vadila byl věk postav, hlavně tedy Ciry, které by mělo být tak kolem 11, ale ona vypadá na 18. Beru originalitu, ale určitě by neuškodilo se více držet originálu. Choreografie soubojů byla skvělá. Dále byly úžasné monstra a v podstatě i místa kde se seriál odehrává. První série není vůbec špatná, ale já jen doufám že druhá bude lepší, jelikož Zaklínač má ohromný potenciál ať už úžasného světa nebo různých postav a ras. Je třeba to nezkazit a zvyšovat kvalitu. 7/10 ()

rublik05

Na Zaklínače jsem se snažil dívat pár let zpátky, po několika dílech mě však odradilo to neustálé skákání v čase a jistá nepřehlednost děje. Nedávno jsem se rozhodl, že seriálu dám po letech druhou šanci, vzhledem k blížící se čtvrté sérii, a doufal jsem, že mi tentokrát sedne líp. Předem musím poznamenat, že Zaklínač není zrovna odpočinkový seriál, člověk musí dávat velký pozor, aby mu nic neuniklo a vše mu dávalo smysl, jinak je totiž velká pravděpodobnost, že se bude v příběhu ztrácet. Já se snažil si tentokrát vše pohlídat, takže jsem se do seriálu naplno ponořil, až mě po osmi epizodách trochu mrzelo, že už je konec série. V první řadě na mě největší dojem udělal svět jako takový, jenž je komplexní a vizuálně pestrý, pak také samozřejmě jednotlivé postavy v čele s Geraltem a Yennefer. Příběhu lze vyčíst snad jen to skákání a kontinuitu, má i pár hluchých míst, jinak je ale plný zajímavých scén. Na druhou stranu efekty jsou občas průměrnější, což je ale nejspíš dáno rozpočtem. Celkově u mě panuje s první sérií spokojenost, i já, jako neznalec knižních předloh ani her, jsem si Zaklínače užil, na další série se tudíž už teď moc těším. 7/10. ()

DaweForeman

Popravdě jsem nečetl knihy, ale znám na druhou stránku celé herní zpracování a tak nemůžu úplně odlišovat to, co bylo původně zamýšleno a co ne. Především v herní scéně je mnoho alternativních realit v závislosti na tom, jak hráč volí řešení jednotlivých situací. Každopádně tahle série předchází hry v podobě počátků, kdy Geralt se pomalu začne seznamovat s jednotlivými důležitými postavami, které budou v budoucnu hrát své podstatné role jakožto Ciri, Yennefer, Triss, král Foltesta, Marigold aj. Zároveň tu vidíme několik různých příběhů, kdy jsou tu počátky Yennefer, tažení Nilgaardu na Cintru a Sodden, případ kletby princezny Addy, počátek řezníka z Blavikenu, událost s džinem ad. Obecně jsem byl k tomuto počinu trochu skeptický, kdy jsem sice nečekal úplný propadák ve stylu Uwe Bolla, ale spíše něco, co by tomuhle velkému titulu nedalo pořádně zadostiučinění. Byl jsem ale velice překvapen celkem příjemným překvapením. Je pravda, že je tu pár detailů, které by se mohli udělat lepší, ale jak jsem napsal - jsou to pouze detaily. Jedním z výraznějších detailů bych ale zmínil především hudbu, která mi přijde trochu nevýrazná a pouze místy na sebe upozorní, což je poměrně škoda vzhledem k úžasnému soundtracku, který se předvedl ve hrách, ale možná v budoucnu ještě překvapí. Hezky se na to kouká, není tu moc známých herců, ale to tomu naopak prospívá. Obzvláště plus za efekty kouzel, designy a zpracování potvor a různých tvorů, nevychání důležitých schopností zaklínače, ostřejší scény nebojící se brutality a krve, napětí, celkem slušnou dobovost a krásné scenérie. ()

MasterD

Nejlepší epizody byly první a čtvrtá, které se nesly v duchu povídek i videoher. Ty další jsou takové vyplňovačky na sílu, kde pro mě zejména epizody tři a sedm pohřbívají kvalitu první série. Pro běžného diváka Netflixu fajn zábava, pro znalce předlohy s obdivem pro kvalitní scénář často podprůměrná slepenina. Každopádně jsem rád za tento pokus a třeba druhá série bude lepší. //Čtyři hvězdičky dávám skutečně díky epizodám jedna a čtyři, ty kdyby byly horší tak za mě Witcher dostane jen ***. ()

Brooks

Ako expozícia, ktorá predstaví trio dôležitých postáv a načrtne zápletku je prvá séria postačujúca. Možno jej vyčítať podivné castingové ťahy, neprehľadnú chronológiu deja a podfinancované triky, ale dokáže zaujať aj diváka nepobozkaného predlohou (aj keď treba uznať, že nečitateľom Netflix pomocnú ruku nepodáva) a po rozháranom úvode, kedy človek nevie čo si má myslieť, sa potenciál sveta a postáv podarí trochu rozvinúť (3. a 4. epizóda sú fantastické). A aj napriek tomu, že ma seriál ku koncu opäť stratil (posledné dva diely opäť veľmi nesúrodé), tak ďalšiu sériu si ujsť nenechám. Ako som už napísal, ten svet má potenciál. ()

Alois88

Hodně zlých jazyků, převážně odborníků na herní trilogii, zde kritizuje herecké obsazení. Tvůrci seriálu se ale nikdy netajili tím, že budou vycházet pouze z knížek. V tomto ohledu si nemohu na výběr hlavních hrdinů stěžovat. Že Cavill nehraje? A co má hrát? Geralt byl studený čumák jak v knížce tak ve hře. Ciri moc stará? Ciri bude na konci příběhu dospělá, takže se to obejde bez výměny herečky. Yennefer je ta krásná panovačná potvora, přesně jako v knížce. Že byla ve hře fajn? V knížce byla na pěst! A ne, ani Triss nebyla v knížce zrzka :-) Za mě spokojenost. Co seriálu vytknu je zmatenost. Já jsem v pohodě, ale diváci, kteří Zaklínače neznají, jsou do tohoto světa vhozeni takovým způsobem, že to podle mě nemohou chápat. Žádná vysvětlení, žádná kontinuita příběhu. Nicméně já jsem spokojený a doufám, že to Netflix dotáhne do konce. ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. /celá séria videná 2x/ Ak chcete pozerať tento seriál, musíte sa zmieriť s očakávaním, že seriál je prispôsobený tak, aby vznikol na obrazovkách televíznej, alebo streamingovej platformy. Prečo? Prečo musela zvoliť Lauren Schmidt formu rozprávania cez poviedky a drasticky striedať časové horizonty, dáma to okomentovala slovami: „Štruktúra rozprávania bola upravená tak, aby sme mohli rozprávať krátke príbehy Geralta a zároveň Ciri a Yennefer mohli byť súčasťou dejstva.“ Tak týmto krokom dosiahli maximálne rozbitý naratív. (sprostredkovanie deja rozprávaním) Stačilo tak málo, aby bola 1. séria o 1 úroveň vyššie, a to LOGICKY usporiadať dej. Týmto si divák nedokáže logicky odvodniť konania jednotlivých postáv, ak nemá v správny čas vysvetlené pozadie jednotlivých postáv. V 1., 2. a 4. časti chaotické rozprávanie príbehu, celý problém spočíval v tom, že museli nutne uviesť Ciri hneď od 1. časti. Len zdatný a znalý witcherovský fanúšik dokáže presne zoradiť, kde a kedy sa konkrétna udalosť stala. To je veľký problém najmä pre tých, ktorí vidia The Witcher po prvýkrát. Ciri sa mohla pokojne objaviť po prvýkrát až v 5. časti. Z 2. časti bolo možné preniesť všetky scény Yennefer do 1. časti. Postavu Marigolda mohli pokojne nechať uviesť až vo 5. časti, ako je to v literárnej predlohe, nikomu by týmto neublížili. V kútiku duše dúfam, že scenár 2. série prešiel editorom scenáru a dramaturgom, pretože pri 1. sérii evidentne obaja absencovali. Osobne NIE SOM zástancom vizuálnych efektoch, v jedinom prípade ich dokážem rešpektovať, pokiaľ dokážu spraviť príbeh viac dynamickejším (v závislosti od žánru), a majú určitý význam. Efekt zakliatej dcéry Foltesta bravúrny, efekt pádu Nilfgaardu do hl. mesta Cintry, umelý a neuveriteľný. Rozpočet 1. série bola tým najväčším problémom seriálu, zo všetkého bolo možné vyťažiť viac. Musíte však pochopiť, že Netflix nepôjde do 1. série s balíkom veľkých financií, ak by to bol prepadák. Najhoršie, keď dôjdu peniaze, a musíme siahnuť na kvalitu audiovizuálneho diela. Tie peniaze sa najmä podpísali na kvalite druhej polovici seriálu- lokáciami, príbehom, vizuálnymi efektami, hereckými výkonmi. Nepochopím, prečo tvorcovia nespracovali poviedku „Zrnko pravdy“ z 1. knihy „Posledné prianie“, ktorá je plná výborných nápadov, akcie a dialógov. Dokonca táto poviedka odkrýva viac Geraltov charakter, ako poviedka „Koniec sveta“ (2. časť, faust). Nájsť opustenú lokáciu, dom v Poľsku alebo v Maďarsku. Temný les na Slovensku alebo v Česku, okolie Oravy alebo Starej Ľubovne je ako stvorené. Samotná poviedka má komornú atmosféru, málo postáv, a nestála by toľko peňazí. Na televíznej obrazovke by vyzerala náramne dobre. Chronologický súhrn dielov, a časové zaradenie udalostí podľa literárnych predlôh: The End’s Beginning (S01E01)- Renfri, poviedka 3. „Menšie zlo“, kniha 1.- „Posledné prianie“ 1231 Four Marks (S01E02)- poviedka 5. Faust „Koniec sveta“ kniha 1.- „Posledné prianie“ 1206 Betrayer Moon (S01E03)- Kráľ Foltest a zakliata dcéra, poviedka 1. „Zaklínač“ kniha 1.- „Posledné prianie“ 1243 Of Banquets, Bastards, and Burials (S01E04) Kráľovná Calanthé, Duny a Pavetta, poviedka 4. „Otázka ceny“ kniha 1. -„Posledné prianie“ 1249 Bottled Appetites (S01E05)-- Geralt a Yennefer sa stretnú po prvýkrát, poviedka 6. „Posledné prianie“ kniha 1.- „Posledné prianie“ 1256 Rare Species (S01E06) Draci, poviedka “Hranice možností” kniha 2.- „Meč Osudu“ 1262 Before a Fall (S01E07) Nárok Geralta na Ciri 1263 Much More (S01E08) Ciri a Geralt sa stretnú po prvýkrát, knihe 2. „Meč Osudu“ 1263 Je to tak chaoticky spracované, že je ťažké napísať niečo konštruktívne, a nenarážať na chorobné marketingové túžby tvorcov. Lauren Schmidt, alebo produkčné štúdio chcelo krvopotne natlačiť veľký príbeh do 8. časti, a to len preto, aby to vyzeralo príťažlivo na dnešnom trhu, nehľadiac na kultúrny potenciál. Pri tom, ak by sa zastavili a zamysleli, zistili by, že príbeh takéhoto formátu si zaslúži omnoho viac častí. Radšej sa dištancujem od svojich subjektív, pretože ako fajnšmeker by som tento seriál zakopal pod hlbokú zem, a nikdy ho nevytiahol. Bolo možné to celé spraviť jednoduchšie, tým že neskákať z jednotlivých poviedok v rovnakom diely. Aj Sapkowski, keď napísal 1. knihu, zoradil poviedku za poviedkou, rok za rokom. Čím viac sa človek na pozerá, tým má v tom väčší zmätok. Aj napriek dobrému castingu, dokonca aj postupom času, čo som si obľúbil Henryho Cavilla ako Geralta, musím konštatovať, že to nie je žiadne umenie, je to produkt. Za prvú sériu /45%/ () (méně) (více)

hrumsrt

Když se začne mluvit o seriálu jako nástupce Game of Thrones, tak si koledujete o problémy... Nečetl jsem knihy, nehrál jsem hru, ale prostě seriál měl zajímavé promo i reakce, takže jsem tomu dal šanci. No ani nelituji, seriál mě spíš bavil.. Obzvláště úvod seriálu mě fakt hodně bavil! Celkově není tajemstvím, že tu máme 3 dějové linky, kdy nejvíce mě určitě bavila ta s Yennefer (Anya Chalotra), navíc velmi příjemné obsazení! A naopak nejméně mě bavila linka s Ciri (Freya Allan), kde vyloženě tahle postava mě štvala! Co se týká celkově děje (epizod), tak úvod série mě mega bavil, stejně tak i konec, ale ta výplň byla přeci jen slabší.. Bylo to ale celkem svižné, akce v pohodě, famózní Marigold (Joey Batey) a jeho "Give a coin to your witcher". Co se těžce nepovedlo je nesourodost času, kdy se různě přeskakuje a fakt jsem se v tom ztrácel. (P.S. Nebyl jsem sám, i další lidi, kteří nečetli knihy v tom měli trošku guláš. A ti kteří je četli uznali, že to není úplně jednoduché pro někoho, kdo knihy nečetl.) Závěr série mi přišel trošku jak z latinskoamerické telenovely, že se "skoro nesetkali"...  75% ()

papadoce

Tak sa fanúšikovia legendárneho bieleho vlka či už z hráčskej alebo čitateľskej základne dočkali. Zaklínač uzrel svetlo sveta aj vo filmovej resp. seriálovej podobe. A zrazu tu máme množstvo odborníkov, ktorí hodnotia a kritizujú vzhľad postáv, chovanie, chôdzu, výšku, váhu, pretože na svete niet väčších odborníkov na to ako to vlastne s Geraltom v skutočnosti bolo. A ja by som vás dal všetkých mudrcov zožrať strige vy jebnutí. Pravdou je, že s Geraltom som preskákal od Vrahov kráľov, cez Divoký hon a Srdce z kameňa až po Víno a krv všeličo. Nejednú príšeru či prízrak sme zabili, či to aj vyliečili či odkliali, no keďže spievam rádovo horšie ako Marigold, tak držím hubu. Navyše knihy mám zmapované len dve, avšak striktne naviazané na hru. Nebudem tu do múdra. Henry Cavill bol dokonalou voľbou. Tak vyzerá Geralt z Rivie. Na Ciri si doslova zvykám a skákanie v príbehu od Kikimory po Vesemira mi nijako neprekáža. Proste kto bol mŕtvy nie je a naopak. Dobre. Súboje sú grandiózne, monštrá mlsnavé a len je tých súbojov menej akoby som si želal. Čo mi odobralo hviezdu boli siedma a ôsma epizóda. Žiadna šťava, takmer žiadny Geralt a to mi vyslovene vadilo. Má to obrovský potenciál a verím, že s úspechom seriálu príde aj ďalší fantastický herný zárez. A teraz už musím späť na Kaer Moren, keď nechcem byť prekliaty. Pa. ()