Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Geralt z Rivie, zaklínač, ktorý loví príšery za peniaze sa stretáva s čarodejnicou Yennefer a princeznou Ciri. Ich osudy sú prepletené cez zákon prekvapenia a spoločné dobrodružstvá. Yennefer sa mení z deformovanej ženy na mocnú čarodejnicu, zatiaľ čo Ciri uniká pred dobyvateľmi z Nilfgaardu. (Filmaris)

Luciaaas2

Za mě velká nuda a nevyužitý potenciál. Jediné velké plus v Zaklínači je Henry Caviil, který je sympaťák, ale vesměs je vedlejší postavou a čekal jsem, více magie, akce. Je to ospalé, místy naprosto skvělé. Místy Zaklínač působí v některých scénách lacině, jako kdyby scény byly vystřiženy z podprůměrného seriálů.. Doufám, že druhá řada bude silná, v pevnějších rukou. ()

Martens14

Končím po 4 dílech, nebaví, žvatlání o ničem, málo akce....holt hra je hra a film je film, jen trochu blběji natočený. ()

Kusbi

Jsem rád, že se tvůrcům povedlo zachovat podobnou atmosféru a styl vyprávění děje, jak je tomu ve hrách. Chválím výběr herců k jednotlivým postavám, minimálně u ústřední trojice (či čtveřice) se výběr povedl takřka na jedničku, nicméně některé další postavy jsou diskutabilně obsazeny (pro mě především Triss). Hvězdu ubírám za občasnou viditelnou podfinancovanost seriálu (efekty či prostředí), díky čemuž působí seriál místy trochu komicky. Do dalších sérií se ale rozhodně jedná o solidní start a Netflix si může mnout ruce. ()

antolikopoli

Na začiatok sa priznávam že nikdy som nečítal knihy a nehral hry, tudíš štart série na mňa pôsobil chaotický a netušil what's a go. Postupne som sa dostaval do obrazu, ani to však vo mne nevzbudilo nezvládnuteľný záujem o o svet zaklínača. Prvú sériu hodnotím ako mierne nadpriemernú, dobré vyzerajúcu zábavu ktorá neurazí a ani nenadchne. Osobne dávam 6/10 ()

KeskarM

Jakožto čtenáře Sapkowkeho díla mne toto potěšilo, ALE Kvůli nekonzistentní časové linii, která je pro nečtenáře dosti matoucí, hodnocení sníženo na 3*. Nedostatečné představení časoprostoru Zaklínače v úvodní sérii, matoucí achronologie příběhu, která by možná fungovala, kdyby pro ni bylo nějaké opodstatnění (třeba po úvodním zasazení příběhu do onoho časoprostoru Sapkowskeho světa...) v tomto je snad lepší storytelling, který nabízí RPG PC hry stejného titulu... Hodnocena pouze 1. série, uvidíme, jaká bude ta druhá. ()

Malyszs

Jsem spokojen. 4. 5. a 6. epizoda jsou fakt mistrovský a ty ostatní jsou taky vpoho. Nejhorší věci jsou podle mě bitva na konci, která měla hodně mínusů a byla tam spousta hovadin. A druhá epozoda byla celkem hovno. Připadá mi, že se mohli úplně v klidu vykašlat na ty zamotaný časový linky, ale tak fungovalo to no. Geralt, Dandelion, Calanthé a Mousesack byli fakt skvělí. Ciri tady toho zatím moc neudělala, ale nevím jak s tímhle castingem bude vypadat v další sérii. Za mě moc pěkné :) 8/10 ()

Krnac

Seriál ako celok vyzerá pekne svet taký nooo, dobrý ale Amerikanizovanosť mu nesedí. V prvej sérii mi ale okrem Ciri a Geralda nezáležalo na žiadnej postave lebo ostatné boli buď nepríjemné, otravné a s toho Gerald ktorý sa nemal kam vyvinúť (aj keď jeho scény boli najlepšie a prakticky ju to 1. sériu držalo) + tá nepríjemná časová os do ktorej sa nikto bez znalosti kníh nemal šancu vyznať, není tam ani naznačenie rokov. ()

Neroy

3 hvezdy za to ze se jaks takz drzi knizni predlohy a jedna navic za Cavilla, ktery se role ujal opravdu se cti. (Nicmene v druhe, jiz zmerzacene serii to nestaci..) ()

Sashmen13

Ok tak předně, těch 5 je za Henry Cavilla jako Geralta, mnoho respektu tomu týpkovi, toho Geralta jsem mu opravdu věřil. Dále je to trochuz slabší, seriál hodně skáče mezi časovou osou, někdy je trochu potíž se vyznat co a jak. Jak dílů přibývá, rozdíly mezi knihami/hrou se zvětšují. V seriálu je niflguard nějaká zfanatizovaná říše co se věnuje necro-magii? WTF Magie funguje tak trochu vzláštně, ale co. Trochu forclé diversity, no co naděláme, ale tu Triss jsem vážně moc nemohl zkousnout. Jo a černej elf, wut? No nicméně, těším se na druhou season. Butcher of blaviken scéna byla fakt top! ()

AdelleR

Jakožto neznalec předchozích zpracování, her i knih říkám jedno: Ano, prosím! Šla jsem do toho s nulovým očekáváním a byla jsem příjemně překvapena. Má to spád, je to akční, ani minutu se u toho nenudíte - a výběr herců perfektní, ať už se to týká jakékoli role. Mám ráda, když tvůrci trochu počítají s tím, že divák nad seriálem přemýšlí, a i tady nechávali určitý prostor, aby to pak všechno zapadlo do sebe. Většinou nemusím, když se děj odehrává ve více časových linkách, ale tady mi to sedlo do noty i celkového obrazu Zaklínače. Nejsem kdovíjaký fanda detailně zobrazeného násilí, ale v porovnání s jinými seriály mi to zas tak strašné nepřijde. A srší to i neotřelým humorem, za což taky jedině plus. Zaklínač pro mě byl rozhodně milým překvapením a těším se, co přinesou další série, protože i tady zůstalo pár otazníků viset ve vzduchu. ()

KiJi

BÍLÝ VLK PŘICHÁZÍ Předně musím říci, že jsem fanda knižní série Zaklínač. A moc jsem se těšil na seriál, páč v dnešní době jde udělat spoustu věcí a hezky. Ale byl jsem nervózní z Netlixu, protože můj názor je, že neumí udělat pořádně děj, naplnit obsah příběhu, což je vidět na mnoha jeho projektech.  Ale tady zatím dobrý. I když zpočátku se to může zdát trochu zmatečný, protože tvůrci zvolili úplně jinou strategii vyprávění – podle jejich slov chtěli, aby „divák během několik dílů poznal všechny důležité postavy a jejich příběhy“. Ty místy v knize nejsou zcela odvyprávěny, jen naznačeny, takže si tvůrci mezery vyplnili. To mi nevadilo, alespoň to bylo pro diváka-čtenáře nové. Myslím si, že tento přístup mohl překvapit mnoho čtenářů, protože děje v prvních dílech jsou vyprávěny na přeskáčku, než se tak v polovině usadí hlavní dějová linie. Ale i někteří neznalí knih mi říkali, že to moc zpočátku nechápali. A jak se drží knižní předlohy? Až na ten jiný přistup zmíněný výše docela věrně, dokonce s doslovnými citacemi. Akorát se párkrát objevilo, že si mění význam některých událostí, zatím nic zásadního. A tím trochu souvisí právě nepovedené setkání Ciri a Geralta na konci řady, kdy v knize je to velmi dramatická scéna, dochází tam ke katarzi, ale ve filmu to bylo příliš mdlé. Uvidíme, kam se to bude dál odvíjet. Skvělá je hudba, i prostřednictvím zpěváka a herce Bateye, který ztvárnil Marigolda. Každý díl na konci během titulků doprovází právě jedna píseň, skladba; takže soundtrack stojí za to. Osobní souboje mají slušnou choreografii, magické taky, zvlášť epická je závěrečná bitva. Mám ovšem problém s ústředními postavami – Zaklínače i Yennefer mám za starší, zvláště Geralda si představuji trochu vyžilého…. Cavill to hraje dobře, ale mě nesedí. Stejně tak Chalotra coby Yennefer. Zato Ciri se jim povedla obsadit perfektně.  VERDIKT:  za mě dobrý, celkově jsem spokojený, takže uvidíme, kam se to bude vyvíjet. ()

Holly_Molly

Na jedný straně zmatený dějový skákání v čase tam a zpět, z postavy na postavu, co dokonale zmate každýho neznalýho předlohy a Nilfgaardský zbroje vrásčitější než můj pytel.../....Na straně druhý skvělej Cavill, Marigold na jedničku s hvězdičkou, boží soundtrack a jedny z nejlepších šermířských scén co se za poslední roky v seriálu objevily.. Zaslouženě v červených číslech. ;-) ()

Tom10000

1.série nám přináší mimořádně pozoruhodný příběh ze světa, kde spolu existují nesčetné magické bytosti a lidé v jakési prazvláštní symbióze. Kde se čarodějové učí využívat svých schopností na Akademii, kde pomalu vymírají, ale stále přežívají likvidátoři příšer, kde se nachází mnoho království, pár říší kouzelných bytostí a jeden veliký nájezdní kmen, toužící přisvojit si celý kontinent. Mezi tímto zmatkem žijí tři hlavní hrdinové celého děje. Zaklínač Geralt, žijící už mnoho desetiletí, s cílem zabíjet příšery, občas se někam zašít aněkdy si i ukrátit dlouho chvíli prostitutkama. Jelikož je neplodný, nikdy ho nepotká rodinný život. A jelikož je v podstatě nesmrtelný, a příšer nespočet, jeho život doprovází nudná monotónnost. Jednoho dne se setká s dívkou, s níž měl společnou minulost, a která, když mu zemře v náručí, poté, co se střetnou v boji, ho požádá, aby našel "Dívku z lesa". Co ví, má najít Ciri, holku, jež mu má právem patřit, a to poté, co se stal jejím otcem díky nešťastné aféře kdysi dávno v Cintře, mocném království. Druhou postavou je právě ona. Poté, co její království napadli Nilfgarďané, dobyvačný kmen s šílencem v popředí, prchá celým širým kontinentem. Během této doby se stane obětí mnoha léček, ale také pozná svoji vlastní magickou moc. A konečně, tou nejlepší hlavní postavou, jež se mi nejvíce líbí, je Yennefer. Původně chudá šikanovaná a hrbatá holka s křivou bradou jednoho dne projeví magické schopnosti, když se teleportuje do samotného sídla všech čarodějů. Po návratu domů si za ní přijede vedoucí Akademie. S její "pomocí" získá nad magií malou kontrolu. Jelikož chce ale víc, poručí si od jednoho z mistrů, ať jí zkrášlí. Ačkoliv se z ní však stane úchvatná, snad nejkrásnější čarodějka na celém kontinentu, přijde o možnost mít děti. A jak léta plynou, a stane se z nich doslova jedno staletí, postupem času si mateřství přeje čím dál tím víc. Slouží mnoha královnám a priceznám, poté sobě, následně se setká s Geraltem, do něhož se díky přání Džina, od nějž ji Zaklínač zachrání, zamiluje, aby ho poté opustila a chránila s mnoha čaroději poslední baštu obrany vůči Nilfgarďanům. Zde projeví mimořádné nadání, když se zbaví zábran a využije svých schopností naplno. Za jakou cenu, to ale nevíme (...). První série se mi velice líbila. Snad by mohli dát více prostoru částem, kde plyne čas "díl za dvacet let", a mohli ukázat více osudy našich hrdinů, zejména Yennefer. Avšak do osmi dílů, do osmi hodin, se toho nacpe jen málo. Někdy však i ono málo je plné ničeho, a skutečně některé části, hlavně většinu sedmého dílu, si mohli tvůrci odpustit. A v podstatě i celý první díl, postrádající pro celý zbytek série smysl. Hlavní je nyní jedna věc: druhá série. Přežila Yennefer? Přidá se na stranu Temna, na stranu Nilfgárďanů, pokud ji budou pokoušet? Vrátí se ještě za Greraltem, do něhož by se mohla znovu zamilovat? Jen aby ale nenašel Geralt lásku v Ciri. Třeba vznikne milostný trojúhelník, uvidíme. 85 procent, někde se chyby daly najít. Těším se na druhou sérii, a rovnou i na třetí, která vyjde za dva měsíce. Seriál doporučuji! () (méně) (více)

Rebel24

Po konci Hry o tróny diváci čakali nástupcu v žánri seriál fantasy a The Witcher na Netflixe bol ideálny kandidát. Prvá séria zachytáva poviedky zo sveta Continent, tie som práve ako jediné čítal a pamätám si, že štýl Andrzeja Sapkowskeho ma v nich nijako neočaril. Seriálu sa to podarilo oveľa lepšie, tie prazvláštne dialógy z kníh síce ostali, ale atmosféra, nelineárne rozprávanie a výborný casting vytvorili vo finále veľmi dobrý zážitok. Za najlepšie epizódy považujem časť so zakliatou princeznou v tele Baby Jagy a záverečný súboj v Sodene. Naopak menej vydarené epizódy boli tie, ktoré ma nebavili už v knihe - epizódy s džinom a drakom. Intrigy a dialógy v prostredí kráľov a monarchov sú divácky žiadané a atraktívne, to sa podarilo najmä pri čarodejoch v Aretuse. 86% ()

Tobias18

Knihy jsem nečetl, hry nehrál. Na seriál jsem se těšil, jelikož jsem čekal novou Hru o trůny. Tu jsem však rozhodně nedostal. Protože je příběh adaptací několika povídek, děje se v každé epizodě něco nového a vše na sebe jen letmo navazuje, ze začátku je to také rozděleno do několika časových rovin. Ty se však ke konci spojí, a proto si neumím představit jak bude fungovat série druhá. Necháme se tedy překvapit. Takhle je to lehce nadprůměrný seriál, kde je jedna epizoda skvělá, druhá horší, ale nikdy to není naprostá genialita ani propadák. Technická stránka není nejdokonalejší a cgi mnohdy působí až směšně. Herecké výkony poměrně slušné, Henry Cavill překvapil. Délka epizod je tak akorát, aby nebyl příběh příliš uspěchaný, i když občas uspěchaný je (hlavně v první epizodě). Spokojenost, ale čekal jsem víc, nebo hlavně něco úplně jiného. 70%. ()

Patrick777

Priznávam, že moje očakávania neboli nejak veľké. Napriek tomu musím konštatovať, že 1. séria Witchera ma neprekvapila, ale mierne sklamala. Má mnoho elementov, ktoré je potrebné pochváliť. Medzi ne patria prostredie, súboje, hudba a hlavne casting hlavnej postavy aj niektorých vedľajších (Jaskier, Tissaia, Calanthe). Avšak, problém nastáva pri neprehľadnom rozprávaní, často nevýraznej atmosfére, či nepodarených efektoch. Ak to zrátam, tak musim 1. sérii Witchera udeliť 6.5/10 ()

RizzieRock

Předtím, než zhodnotím samotnou sérii, bych si ráda dovolila krátkou úvahu nad tím, proč byl netflixovský Witcher pod tak šíleným drobnohledem a tlakem už od chvíle, kdy byl vůbec vyřčen záměr o jeho natočení. Troufám si říct, že pro velké množství lidí představuje Zaklínač skutečnou srdeční záležitost, ať už se jedná o knihy či hry. A tento postoj se v našem středo-východoevropském prostředí ještě mnohonásobí, jelikož na poli fantasy se nemáme mezinárodně moc čím chlubit. Ale Zaklínač je "náš". Je evropský, je východní, je slovanský... pojí nás k němu jakási sociální/kulturní blízkost. A pokud cítíme s nějakým příběhem podobnou spřízněnost, je jasné, že si budeme sakra hlídat, jak ho chtějí vyprávět ostatní. Další úvaha, která se nabízí: kdo je vlastně cílová skupina pro tento seriál? Široká veřejnost, pro kterou to bude první setkání s Gwynbleiddem a jeho zadumanou myslí, hráči, kteří chtějí vědět víc, nebo čtenáři knih? Snad se tvůrci pokoušeli o kompromis, ale po této sérii se domnívám, že akcent byl skutečně kladen na čtenáře, nicméně snahu o jejich uspokojení limitoval rozpočet a jakýsi seriálový storytelling. Sama se přiznávám, jo, mnohé scény/obsazení jsem si představovala jinak. To zásadní však bylo tam, kde jsem se modlila, aby to bylo, takže dobrý. Nemyslím si, že by nějaké finální ortely měly po první sérii smysl, protože předloha si s chronologickým dějem moc hlavu neláme a už v rámci těchto osmi epizod jsem se poučila, že ukvapené závěry se nevyplácejí. A tady zřejmě může nastat kámen úrazu, jelikož narážíme na samotnou podstatu Zaklínače. Ten příběh je neuchopitelný, postmoderní, mlhavý, alegorický a věrný světu, který vyobrazuje. Vyplyne z chaosu a opět do něj vpluje. A čtenář knih nedostane NIC zadarmo. Musíte číst pozorně, kriticky a několikrát. Jak podle podobné předlohy vytvořit nástupce megalomanské GoT? Nijak. Nejde to. Protože to nemá jít. Určitou nesourodost a na první pohled zmatenost seriálu tedy spíš oceňuji, jelikož odpovídá povaze Sapkowského děl. Tomu organickému, živelnému chaotickému víření, z nějž se ve střípcích vynořuje legenda. Upřímně hodnocení by bylo 4*, jelikož každá z výše zmiňovaných potenciálních cílovek zřejmě najde něco, co jí na seriálu bude vadit. Zatímco můj předlohou nepolíbený kamarád nadával na zbytečně pomíchanou dějovou linii, já smutnila nad všemi krásnými povídkami, scénami a citáty z knih, které své místo ve scénáři nenašly. Za tu nekonečnou sérii hejtů a pohrdání tolik měsíců před vydáním však zvyšuju hodnocení. Není to úplně fér, ale ty nářky kvůli sebemenší pitomosti taky fér nebyly. Na seriálu je rozhodně co zlepšovat a do příštích let se dívám s nadějí, že se to povede. ()

Van_Stajpen

100% Spokojenost. Nezkazí mi to ani "elf" černoch, nebo Vilgeforz vypadající spíš jako nějaký sulimán, Triss bez červených vlasů nebo "čeští hateři"... no což. Žijeme v multi-kulti světě, navíc velké slovo mají také herečtí agenti a tak to prostě s obsazením je... Víc než 15 let jsem čekal, až se tohoto tématu chytne nějaká společnost mající peníze. Původní polský seriál nebyl špatný, no byla to nízkonákladovka, která hodně čerpala z hereckého výkonu Zebrowského.. když jsem se dozvěděl před 2 roky že se točí seriál na Netflixu, moc jsem tomu nedával šancí i díky všemožným "haterům" (Geralt co není jak Geralt, nemá 2 meče, Yenefer je příliš mladá, laciný komparz, laciné materiály apod.). O to víc jsem nadšený jak se to povedlo udělat. Bohužel, první 2 dny velmi vysoké hodnocení (přes 93%) - což byli především fanoušci, kteří měli jako já vysloveně Vánoce o 4 dny dříve. Pak začalo hodnocení klesat "náplavkami"... dovolím si především v těchto bodech nesouhlasit s některými jedinci (naštěstí je jich pomálu), kteří sráží hodnocení: 1.) Low-cost materiály (spekulovalo se o PVC náhražkách mramorových podlah, laciné brnění, ...) - NESMYSL. KULISY VELMI DOBRÉ, EFEKTY VÝBORNÉ (TAKHLE DOBŘE UDĚLANÉHO DRAKA NEMÁ ANI HOBIT) 2.) Špatný casting - NA GERALTA S DŮLKEM POD ÚSTY JSEM SI ZVYKL, YEN JE GOOD, ČERNOŠI TADY PROSTĚ BÝT MUSÍ... 3.) Rychlý děj pro neznalce - NESMYSL - NAOPAK KDYŽ SROVNÁM GAME OF THRONES, DÁ SE V POLITIKAŘENÍ LÉPE ORIENTOVAT . JSOU MÍSTY POMALEJŠÍ PASÁŽE, KDE MÉNĚ TO MÉNĚ CHÁPAVÝM DOJDE.... 4.) Marigold - DOČETL JSEM SE TADY, ŽE NENÍ VŮBEC JAKO V KNIZE - MÁ OPAČNÝ NÁZOR. MARIGOLD JE SUPER - DOUFÁM ŽE BUDE MÍT VÍCE PROSTORU TO JEŠTĚ VÍC ROZJET.. 5.) Špatná hudba - HUDBA JE ASI NEJLEPŠÍ JAKO JSEM U NETFLIXU VIDĚL... 6.) Z některých recenzí je mi špatně a je mi těch lidí opravdu líto....např.: Enšpígl, RedAK, .... ()