Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiální text distributora)

K.I.N.G.

Česká sci-fi literatura a český filmový horor, to jsou pojmy, které znějí, jakoby je někdo právě vymyslel. Těmito věcmi se opravdu nemůžeme pyšnit. Prakticky vždy se jednalo jen o nějaké pokusy. Být uzavřen v socialistickém světě a nevidět Carpenterovu "Christine", dal by se tento experiment akceptovat aspoň jako něco trochu důstojného, ale takto je to jenom nudný a nepodařený blábol a nevěřím, že je to jen vina debilní komunistické cenzury. Ten film totiž podle mě neměl žádný větší potenciál už od samého začátku. 10% ()

topi

Zombíci nebo vampýři v českém filmu? Proč ne! Kór, když se režie ujme náš mistr filmového hororu Juraj Herz podle povídky dalšího hororáře Josefa Nesvadby. Bohužel výsledek je tak půl na půl. Místy je film dost zmatený a nepřehledný. Můžou za to samozřejmě zase zkurvení bolševici, kteří film Herzovi cenzorně hodně okleštili a vystříhali. Sám Juraj tvrdí, že je to jeho nejzmrzačenější film. A já je za to proklínám a přeju jim, ať shoří v pekle! Komunismus a umění zkrátka nejde dohromady. V Upíru z feratu jim vadili mimo jiné nejvíc erotické pasáže, které hodně zkrátili. Co těm šmejdů ale nikdy neodpustím je, že vystřihli zásadní scénu - vnitřek motoru Ferata, který měl ve své režii Jan Švankmajer (mimochodem Juraj s Janem byli kamarádi už od vojny a zajímavostí je, že se oba narodili ve stejný den, měsíc i rok. Inu genialita se nezapře). Ten vytvořil design motoru z veškerých kravských vnitřností, které se pohybovaly, čvachtaly a na kabely a trubky použil kravské krky, vše v jeho uměleckém vidění s pořádnou dávkou krvavosti. Z toho by se v zahraničí podělali a film by získal mnohem větší váhu a cenu. Veškeré vystříhané scény byly ztraceny. Je to obrovská škoda, protože jinak snímek těží z opravdu pěkné hororové atmosféry, o kterou se postaral i Petr Hapka a jeho hudba kolikrát pěkně straší. Je vidět, že jeho vzor byl Zdeněk Liška, jeden opakující motiv jako by vypadl ze Spalovače mrtvol. Design automobilu, který jezdí na lidskou krev navrhl Dóďa Pištěk. Každopádně i přes veškerou snahu film zkazit se to komunistům tak úplně nepovedlo. Ale kdyby výsledek byl takový, jaký zamýšlel Juraj Herz a jak ho měl už natočen, byl by Upír z feratu čistokrevným hororem reprezentujícím tehdejší Československo. ()

veronikav

Pokus o horor :-) . V době, kdy tu nic takového nebylo. Většinu z nás tenhle upírek v dětství strašil chvíli ve snu:-)) Ale dnes ? Po všech těch krvácích? Působí spíše komicky . ()

Hamaradža

Podhodnotený, odvážny a pôsobivý mysteriózny horor - nebyť zasahujúcej neviditeľnej socialistickej ruky, ktorá nás obrala okrem iného o Švankmajerove praktické efekty, mohol byť vynikajúci. 3,5* ()

Aleee89

Dobrý námět, jehož zpracování se úplně nepovedlo. Moc neděsí, nudí a působí spíše naivně. Ale oceňuji vcelku ojedinělý český žánrový pokus o horor (s prvky sci-fi). ()

dyfur

....na pomer ČSSR - slušný pokus o horor....reklamu to malo dobrú...v kine to až tak hororové nebolo.... ()

Lischai

Celkové adaptační uchopení Nesvadbovy povídky je docela dobré. Doktor pátrající po úspěchu podivné automobilky (slovní hříčka no-s-feratu je jednozančně dokonalá) a snažící se dokázat, že auto zabíjí lidi - to je v pohodě. Každopádně film zoufale táhne ke dnu scénář. Papírem šustící, podivně zmatený a kostrbatý, jakoby balancoval na hraně toho, zda chce být konspirační detektivkou nebo snovým hororem - náhodně proložený erotickými scénami. Ani po závěrečném vysvětlujícím Křížově monologu nedává moc smysl. Původní Nesvadbova myšlenka o tom, že každé auto je zabiják, sice přežila, ale celkově je utopena v nesmyslném chaosu doktora Marka tápajícího od jednoho nesmyslného hovoru ke druhému. Herecké výkony prapodivné, náhodně rozstřelené v několika různých polohách od grotesky, přes thriller až po civilní drama. Zde se mistr Herz bohužel utnul. ()

rakovnik

Viděl jsem to upírské auto na filmové výstavě U Hybernů a jako dítě jsem se opravdu bál a věřil jsem v jeho schopnosti...ale nahá Dáša ve filmu byl větší horror. Jinak na české poměry pěkně vymyšlený a celkem povedeně natočený horrorový film, který táhne duo Menzel - Schmid. ()

honajz2

Nejprve to dobré: zajímavý nápad, konec, posledních 30 minut i napětí. Jenomže tam byly i nelogické scény, a ty film dokázaly zkazit, jako třeba ve T.M.Ě. ()

Martin741

Suverenne najkrvavejsi ceskoslovensky film - fakt neviem o nejakom v ktorom by bolo viac krvi. Herz dokazal ze je este lepsi rejza nez precenovany Menzel : 89 % ()

cariada

Náš pokus o horor ,ketrý není špatný. Auto sající krev z chodidla. Některé scény jsou hodně krvavé a děsivé.A Jiří Menzel a Jan Schmid na stopě tohoto děsivého zla.......:) ()

ad

Tudy cesta očividně nevede... alespoň že ti herci se sem tam snaží (mám na mysli hlavně pana Čepka). ()

tomtomtoma

Zajímavý nevšední film s hororovými prvky, dávkou napětí a lehkou nadsázkou. Lékař záchranné služby Marek (Jiří Menzel) je na stopě novodobého upíra, snaží se odhalit tajemné nebezpečí skrývané tajemnou agresivní kapitalistickou automobilkou Ferat, aby nakonec zjistil, že se stal obětí jejich rafinovaného reklamního tahu a zvýšení zájmu o jejich nejnovější model. V dalších rolích zaujmou řidička sanitky Mima (Dagmar Veškrnová-Havlová), s neukojitelnou touhou po závodním ježdění, závodní jezdkyně Luisa Tomášová (šarmantní Jana Břežková), záměrně motající Markovi hlavu, navigátor a závodní instruktor Kříž (dobrý Petr Čepek), spoluvytvářející tajemno kolem auta, záhadný dr. Kaplan (dobrý Jan Schmid), rafinovaně donucujíc Marka jít po stopě, neúprosná madame Ferat (Zdenka Procházková), majitelka automobilky, a její prohnaný tajemník (Zdeněk Ornest), stará Luisina babička (Blanka Waleská), falešný lékař z pitevny (Ilja Racek), a Drákula v němém filmu (sám režisér Juraj Herz). Zajímavé, zábavné, plno napětí, hrůzné snové scény, tajemství a žádostivost. ()

Dannysek4U

Dnes samozrejme hodne k pousmani, rozhodne ale vyznamna polozka v zanru - tedy pochopitelne v ramci nasi kotlinky. A jak uz tady zaznelo mnohokrat, skutecne to mohlo byt mnohem horsi. ()

MarekT

Na české poměry dobrý horor, kde bych asi nejvíce pochválil sympatický námět a hudbu Petra Hapky. Propracovanost těchto složek naznačila, že se mohlo jednat o kvalitního zástupce žánru. Bohužel, stejně jako další Herzův film Buldoci a třešně potkal Upíra zásah shůry (údajně dokonce vícerý). Takhle tu pak je pouze jedna hororová scéna, která je ale slepou větví ve stylu Dallasu. Ovšem nelze jí upřít jisté kouzlo... Na některých částech (jako například závěrečná scéna) je vidět, jak by mohly být krásné, nebýt té cenzury. Vůbec celý snímek bych přirovnal k nedovařenému guláši, který měl ty správné ingredience na to, aby chutnal. Kombinace erotiky, napůl detektivní zápletky a lahodné krve by totiž katapultovala Herze někam směrem k Dariovi Argentovi, nezapomínaje na podobný bizarní smysl pro humor, jaký měl Hitchcock. S tímto výsledkem, za který nikdo z na filmu se podílejících nemůže, jsem ale nucen strhnout dvě hvězdy a načít komentář slovy "na české poměry". ()

Bush13

Pohledné auto, pohledné nohy Jany Břežkové a vyjma skvělého Pištěka z úvodu též zajímavý pokus o moderní hororovou estetiku narážející na tradiční upírskou tradici... nejsem si jist, zdali za výsledek mohou komunistické cenzurní zásahy, ale film je přes veškeré zmíněné světlé momenty a poměrně šikovné repetitivní deja-vu scény podtrhující napětí a strašidelnou nejednoznačnost, poměrně nudně poskládaným a špatně zahraným představením, ve kterém se vážnost plete se směšností. V mnoha chvílích jsem si nebyl jistý, zdali jde o cílenou recesi, nebo nechtěně humorný projev něčeho, co se snaží být více, než nakonec bohužel je. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel