Smrtelný případ

The Deadly Affair

John le Carré's The Deadly Affair

Thriller / Drama

Velká Británie, 1966, 115 min

Adaptovat le Carrého lze nejrůzněji, ale v žádném případě ne teatrálně, div ne až melodramaticky ve vztahové rovině a ukecaně. Což je cesta, kterou se jako na potvoru Lumet vydal. Prostý fakt, že knižní předloha je le Carrého prvotinou (a první knihou v sérii o Smileym), která má ve své podstatě totožnou dějovou linku (akorát méně rafinovanou a ve všech ohledech podstatně horší) jako jeho pozdější nejproslulejší masjtrštyk, tak to výslednému dojmu také dvakrát nepřidá; stejně jako nepochopitelné rozhodnutí nepoužít jména z předlohy.(25.1.2015)

Výtečný špionský thriller, kterému dominují vynikající Mason a Signoretová.(6.4.2003)

Precizně zpracovaný politický thriller, byť trošku upovídaný, což mělo neblahý vliv na spád. Nicméně dobré dialogy a herecké výkony Jamese Masona a Simone Signoret to zase vyvažují. Sumasumárum plnotučné tři hvězdičky.(18.11.2010)

Ucourané, po dobrém začátku se všechno utopí v hromadě keců. Studená válka je zbytečně moc na okraji námětu.Těžká angličtina, přiznávám, že jsem tentokrát málo rozuměl. Mason s knírkem mi přišel málo zajímavý, Simone Signoret už přestárlá a celá tak nějak uhrovatá a oteklá, a opravdu "cool" byl jedině Mendel Harry Andrewse, ale ten zase skončil jak pes.(8.8.2013)

"Přišel mi trochu ukecaný, ale přičítal jsem to pochopitelné nervozitě," říká o jedné postavě na začátku filmu Charles Dobbs (James Mason). Totéž by se dalo říci i o scénáři tohoto filmu, který je sice ukecaný, ale rozhodně ne nudný. Zásluhu na tom má jak tradičně výtečný James Mason v hlavní roli, tak Simone Signoretová ve vedlejší roli nešťastné ženské (takové role hrávala dost často a vždy úžasně) a pochopitelně i Lumetova režie. Jen člověk nesmí čekat žádnou bondovku: Smrtelný případ je sice film o špionech, ale většina z nich vypadá jako vaši sousedi. Má jediná výtka směřuje k divné, nevhodné a rušící hudbě, která se naštěstí neobjevuje příliš často.(6.10.2008)

Prima spionazni thriller/drama Sidneyho Lumeta. V urcitych momentech mi prisel mozna nepatrne predvidatelny, konecne taky muzu jednou rict, ze jsem "padoucha" podezrival uz od zacatku. Mozna az presprilis dramaticky herecky projev meho oblibence a nejlepsiho filmoveho spiona vsech dob Jamese Masona mi tentokrat prisel lehce usmevny. Stacilo trosku ubrat. Pridat o spetku vice paranoidniho psycha, uzil bych si film jeste vic, neco mi tam nepatrne chybelo. Na wiki pisou, ze US verze ma 107 minut, UK verze 115, ta co jsem videl, mela jen 102 minut, snad jsem o neco neprisel. Kazdopadne fajn film pro pratele spy zanru.(22.6.2012)

James Mason dokazuje, jak byl skvělým hercem a sedí mu i žánr thrilleru, což jsem úplně nečekal. Ale on v sobě má něco takového, kde funguje jako kladná postava, ale přitom je v něm pořád něco trochu temného. Film má výbornou atmosféru, která zachraňuje i místy trochu nudné a natahované scény.(27.9.2017)

• JohnSmith

Vyšetřování údajné sebevraždy státního úředníka a odhalení cizího špióna. Od Lumeta jsem čekal trochu víc, protože snímek je zbytečně zdlouhavý a nudný.(19.12.2015)

V době studené války britského diplomata Samuela Fenana a jeho manželku anonym obviní z kontaktu s východoněmeckou rozvědkou. Agent tajné služby Dobbs, který Fenana vyslýchal, podle názoru představených zavinil jeho sebevraždu. Dobbs však trvá na svém podezření, že kompromitovaného Fenana někdo umlčel vraždou. Dobbs sice dává výpověď, ale přesto s pomocí někdejšího inspektora kriminálky a s nasazením života umíněně pokračuje v dramatickém pátrání po objasnění Fenanovy smrti.(2.11.2010)

Není to "ono", poněkud nepřehledné, nezáživné, něco tomu chybí-nezachraňují to aní hvězdy Mason a Signoretová.(14.1.2003)

Zlatá šedesátá se opět potvrdila. Není to sice nesmrtelná perla světové kinematografie, ale vizuál, atmosféra, hudba (Quincy Jones!) a herecké výkony nemají chybu. Pro nostalgiky a milovníky Británie a špionského žánru prostě must.(6.3.2017)