Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

starbrejkr

Nakonec bohužel spíše zklamání. První dva díly vynikající, ale jak jsem se obával, se vzlétnutím do vesmíru to šlo dolů. Svůj díl na tom má bohužel i Eva Josefíková, která je sice kost a svou postavu hrála dobře, ale co na tom, že ta postava sama o sobě byla trapná a zbytečná. Samotný závěr je pak spíše již křečovitý a v posledních dvou dílech jsem se usmál jen výjimečně. Škoda.... ()

Cheeter

Za poslední dobu jeden z lepších komediálních seriálů české produkce. Asi od doby Combecku. Teda až na první díl, který nebyl Bůh ví co. Ale celkově vymyšleno opravdu skvěle. ()

C0r0ner

Jestli je tohle to nejlepší, co je schopný český národ stvořit, tak jsme vážně v prdeli. Ano, bylo to dobré a nasmál jsem se, ale přece jenom se to na světové konkurenty nehrabe ani omylem. Spousta fórů je vyloženě aktuálních a nemyslím, že budou během pár let ještě vtipné, ale co, teď to prdel je. 85% ()

Pajky3

Nedalo mi to a musel jsem vyzkoušet českou komediální novinku, kterou poslední dobou leckdo opěvoval jako jeden z nejzábavnějších počinů z našich končin. Když jsem se podíval na pilot, tak jsem byl docela zklamaný, ale s klidným svědomím mohu říct, že je to nejslabší díl, který seriál nabídne. Pokud bych měl ho měl přirovnat, tak mě napadá Čtvrtá hvězda. Tam jsem totiž měl podobný problém - humor nebyl úplně špatný (a většině se líbil), jen prostě nebyl úplně mým šálkem čaje. Obsazení solidní, vtipy povedené a hlavně hnané za hranici absurdna, což jim většinou dělá prospěch. Vtipné je utahování si ze stereotypů čecháčství nebo z politiky. Tohle jsou češi v plné parádě... ()

necisty

Docela jsem tomu dával naděje a první díly mě opravdu bavily. Bohužel těmi posledními rapidně klesá humor a už to nelze brát ani jako nadsázka. Takovou roli si Dejdar nezasloužil, Josefíková hraje blbku blbě a ministr s podprdou je prostě šlápnutí vedle. Ten závěr je o ničem a tak jsem rád, že to nakonec mělo jen pět dílů. ()

kvasiva

Velice příjemné překvapení na české scéně. Zprvu jsem vůbec nevěřil, že by něco podobného mohlo u nás vůbec vzniknout, ale ty narážky a hlášky na všechno a všechny kolem tak typické pro naši kotlinu mě přesvědčily :) Za mě super podívaná a více podobných projektů prosím! ()

dr.fish

Nemohu si pomoct, ale Kosmo je prostě boží. Možná to někomu přijde jako pokleslý humor, ale já v tom naopak vidím reflexi dnešní doby, kdy je všecko jenom o prachách, vše se jimi měří, a nikomu není zatěžko pro ně cokoliv udělat. Díly před odletem na Měsíc jsou dokonalé. Pak se ocitáme v Červeném trpaslíku, který má tvar tramvaje. Anton Hrabiš je skvěle vychytaný. Bavil jsem se neskutečně. 80% ()

FrankSusta

Já jsem spokojen. Přesně proto v Polsku (či kde) existuje označení český film. Přesně tento typ do této kategorie spadá. Označuje se tím specificky český styl humoru, který je tak šílený a ulítlý, že to jiné země nemohou téměř pochopit. A tohle je přesně ono! Drsné zrcadlo zobrazující alternativní CO KDYBY realitu v Česku, která je jak vtipná, tak geniálně zobrazená a znepokojující. Příběh zabalený do mnoha neuvěřitelně vtipných situací a překážek je geniální... a já si to prostě zamiloval (není to do TOP 10, ale i tak). Skvělé, vtipné, a především ČESKÉ!!! ()

Splasher

Od Čecha Němce na Severním pólu k Chromému Cikánovi na Měsíci. ___ Baldachýn si to sám docela přesně zanalyzoval v DVTV (stopáž, neexistující zábavní tv tvorba a lidi s ní spjatí), kde se i přiznává k pomalému psaní, což je bohužel velmi vidět v závěrečné epizodě. Otázkou zůstává, zda se z toho v dobrém poučí zdejší televize (jasně že ne). ___ Nemá cenu příliš kritizovat, spíše chválit. Takže díky ČT za Čtvrtou hvězdu, Martu a Věru a Kosmo, se všemi jejich nedostatky. Ještě by to chtělo trefit nějaký novodobý "mainstreamový" seriál typu Chalupáři, na který by koukala celá rodina. Protože v ČR máme velmi málo komediálně profilovaných herců a hereček, ale ti nejsou u takového formátu potřeba. ___ Sledovanost Kosma ucházející: 450k v TV + 300k on demand. ()

tomeek

Po celkové stránce musím říct, že něco TAK trefného a skoro až strašidelně "pravděpodobně reálného" jsem neviděl. Politické machinace okolo celé výpravy, včetně slepic a stravenek - to je tak absurdní, že by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby to tak bylo doopravdy. A celé sérii dává korunu epický česko-slovenský "skype". Dlouho mě nic tak nezničilo :D 4,5* ()

Sharlay

Po prvním díle: Baldýnský je kokot. V ČT jsou kokoti. Kdo se u toho smál, je kokot. Kdokoliv, kdo si myslí, že po České sodě a Městečku South Park má smysl dělat takovýto projekt, je kokot. Po druhém díle: Už to není tolik kokotský a je tam vidět ta snaha o satiru, ale bohužel jde o humor typu "vtípky na sociálních sítích", takže je to schválně ČéTéčkovsky primitivní, aby to pochopil úplně každý a kdokoliv s IQ kolem 80. Proč je to špatně? Protože humor, má-li být satirický, musí tnout do živého a musí to být někam, kde to bolí. V případě dějové linky "našich" kosmounatů je tato úspěšnost nulová a vlastně ani žádný prostor k satiře nenaskýtá, pouze variuje stereotypy, které o sobě my Češi rádi říkáme a nestydíme se za ně, tudíž je to jen takové lechtání po panděru, na které jsme pyšní. V případě linky politické je to už lepší, ale bohužel příliš předvídavé a příliš "kámeňákovské", Troška z toho samozřejmě nečpí, nicméně to časování point a jejich neustálé přivysvětlování kompletně ničí tu podstatu recepce satiry, kdy vtip objeví všímavý divák sám a má radost z jeho dešifrování. V Kosmu je veden za ručičku a ještě jen po louce plné pampelišek. Já chci kurva satiru, za kterou aspoň bude někdo vyhrožovat soudem a Lucie Bílá o ní prohlásí, že by se měla dělat jen doma! (Teď jsem udělal malý příklad, jak by to mohlo vypadat.) ()

cocrHeLL

Absolutní bomba... to jsem rád, že se v našem malém státečku objevil sitcom, který za to opravdu stojí... „inspirováno Českou republikou“ ()

VaHo

Bžunda, nevím kdy jsem se naposled u českého televizního výtvoru tak dobře bavil. Má to sice svoje slabší chvilky (některé situační gagy), ale je to kvalitně napsané a má to hlavu a paty. A především - má to koule. ()

filmmovier

A víte, co si myslím? Že KOSMO je naprosto geniální seriál a pravděpodobně to nejlepší, co tady letos vzniklo (pravda, zase tolik jsem toho neviděl, ale i tak), jen škoda, že se to celé vzalo tak nějak hopem a zápletka, která by klidně vystačila na několik sérií, tady vydala „jen“ na pět dílů. Na druhou stranu je to ale možná lepší. KOSMO je rozhodně ojedinělý projekt, který má naprosto geniální scénář, skvělé herce a dělá čest krásnému slovu satira – je to tak hrozně pravdivé, ale přitom tak neskutečně zábavné a já doufám, že to někdo nějak ocení, protože Comeback už není nejlepší český sitcom (pokud chcete brát KOSMO jako sitcom, ale podle mě by si tenhle projekt krásně rozuměl třeba s Červeným trpaslíkem). Nejlepší byl asi druhý díl, to byla nadupaná jízda od začátku do konce, ale jako celek jde o naprosto geniální počin, který tady nemá konkurenci – a jsou tam vtipy úplně na všechno a všechny, co si vzpomenete: na Babiše (pardon, Hrabiše), Poláky, Slováky, státní rozpočet... Tenhle seriál mi udělal obrovskou radost a ani jednou mě nezklamal. Krásná a vtipná oslava češství. 100% a velké doporučení z mé strany všem. ()

FritoleXx

,,Dokud neuděláme něco velikého, zůstaneme národem malých zmrdů.“ Vynikající satira, která jde čechům na míru. Zprvu trochu drhne, ale každým dílem je lepší a lepší, až je mi líto, že po pěti dílech končí. Myšička a Hána skvělá dvojka. ()

Lachtaan

Naprosto ujetý a bizarní miniseriál s excelentním obsazením, které z prapodivné frašky v prvních minutách úvodní epizody vytvořilo úžasnou satiru na veškerá možná zákoutí naší současné společnosti a donutilo mě všech 5 částí zkouknout téměř na jeden zátah. A to je hlavní znamení toho, jak poutavý seriál jsem právě zhlédl. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate