V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

Noviik

Pořád je to kvalitní krimi thriller, ale už to není TEN Hitchcock. Mistr změnit dobu, změnil typ herců, chybí noblesa, elegance a galantnost. ()

andrii

Žádné suché anglické. Vaší choti, s chutí objetí, které zabolí, krvavě zrudne. Hitchova svébytná domácí kuchyně se nezapře. Tenhle vrah - "kravaťák" vám sváže hrdlo tak, že už si nepolknete. ()

A.Beech

"Pane, veď nemáte kravatu!". Zaujímavý námet filmu: vrah ktorý vraždil ženy svojimi kravatami. Hitchcocka mám veľmi rád ale ja osobne som ho z tohoto filmu až tak necítil (asi preto že bol na môj Hitchcockovsky vkus moc farebný). Slabší rozbeh ale po pár minútach vtiahne do deju. Musím sa opakovať, námet naozaj originálny. Najlepšia hláška filmu, ktorá pobavila: "To som nemohol byť ja, veď vieš, že ja mám len 2 kravaty." ()

LeoH

Mimořádně explicitní, fyzicky opravdu nepříjemná scéna znásilnění a vraždy, nepříliš sympaticky impulzivní a při pátrání přitom spíš pasivní hlavní hrdina, pořádná dávka humoru, místy velmi, velmi černého, kulisy starého dobrého Londýna, nezaměnitelný hitchcockovský obrazový šarm i trochu neobratné momenty, kdy třeba postavy zabrané do hovoru sestupují po schodech nepřirozeně pomalu, aby stihly odříkat dialog, než zmizí ze záběru… Prazvláštní, ne úplně vyrovnaný, ale hodně svébytný a pod kůži postupně zalézající kousek. 70 % ()

tatanapope

Film byl docela povedený , ale vadilo mi , že už od poloviny filmu bylo ukázáno , kdo je vrah a v podstatě se jen čekalo , jak se vyvrbí . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

filmmovier

Očekával jsem slabší kus, ale stalo se to, že jsem si Zběsilost téměř okamžitě zamiloval. Hitchcock je zpět v rodné Anglii a v prvotřídní formě. K dispozici má geniální scénář Anthonyho Shaffera a skvostného, téměř démonického (a samozřejmě jak jinak ohromně sympatického) záporáka v podání Barryho Fostera. A i zbývající obsazení je špičkové (Anna Massey, Bernard Cribbins) a ve svém typickém rukupisu podbarveném skvostnými melodiemi postupně utahuje smyčku kolem obou hlavních postav a přivádí je k závěrečné černohumorné pointě. A atmosféra samozřejmě houstne a jakkoliv není začátek nijak přehnaně úžasný, zbytek filmu to bohatě vynahrazuje, protože ten už úžasný je. A zcela. Skvost. Veliký, veliký skvost. Opravdu jsem nečekal, že to bude až tak dobré, ale Zběsilost je ve výsledku ještě lepší. 95%. ()

chelseaman22

Průměrný počin by Alfred, je asi nejzajímavější v tom, že hlavní podezřelý a současně nevinný občan prchá před policií bez zjevného důvodu, což zápletku staví na hlavu. Je velká škoda, že londýnské uličky byly svědky filmu, jehož vyvrcholení působí nastavovaně a nepochopitelně. 63 % ()

Motinski

Mám rád tieto námety krivo obvinených, no s nepriestrelnými dôkazmi voči nim. V Hitchcockovom podaní ešte viac. Hlavná postava nie je vzor slušnosti a ajtak som jej prial. Atmosféra nemá plnohodnotnú pečať majstra napätia, no prostredie Londýna a pomalé vedenie príbehom malo istý šmrnc. Zvraty bavili ajked väčšina z nich bola očakávaná, no celkovo je scenár veľmi šikovne napísaný. Dokonca tu boli aj explicitnejšie scény čo som až tak nečakal. Trochu ma rušil humor (policajt s manželkou) ale napriklad sekvenciu v dodávke si budem dlho pamätať. Top robota a pre mňa asi aj vrchol filmu. Zbesilosť je viac krimi ako plnohodnotný triler. Dostatočne zamotaný, zručne natočený a aj pri Hitchovej nadupanej filmografii zapamätateľny. Nepatrí k vrcholom ale od priemeru je ďaleko. ()

Mirokukii

Spíše průměrné krimi. S velmi nesympatickým hlavním hrdinou. S pár skvělými, velmi napínavými momenty, jak už to u Hitchcocka bývá. Scéna vraždy, a hledání brože v pytlech brambor nejvíc. ()

Pavlínka9

Skvěle vytvořené prostředí Anglie, vynikající herecké obsazení a námět, který jsme mohli už vidět samozřejmě v mnoha snímcích (dokonce i u Hitchcocka - Nepravý muž),ale zde se ho Hitchcock ujal s grácií a je to jeden z jeho nejlepších snímků ke konci tvorby. Kravatovému vrahovi všechno hrálo do karet a jen jsem s napětím očekávala, zdali bude dopaden a nebo bude ze všeho obviněn nevinný člověk, který se ke všemu dostal pouze omylem a pomalu mu v okolí nezbyl nikdo, kdo by mu mohl pomoci. ()

danoo

Hitchcock opúšťa štylizovaných hrdinov a prináša nové surové, realistické prvky. Jeho námet je síce stereotypne „hitchcockovský", ale paradoxne pôsobí na diváka dojmom filmu mladého, dychtivého režiséra. Ako z doby, keď začínal kariéru... ()

JohnSmith

Pěkná krimi, ale překvapilo mě, že Hitchcock natočil tak nějak obyčejný thriller. Nebylo to nijak zvláštní, snad jen tou nahotou,kterou si v té době dovolil zobrazit. ()

VanTom

Hodně mi to přišlo takové "literární" (tzn. šroubovaně, strojeně upovídané), ale jinak příběh nebyl zlý a očekávanou variaci na "nepravého podezřelého" postupně rozehrál poměrně nekompromisně. Těsné 4. ()

Autogram

Ten úvod je neuveriteľne zdĺhavý, a to sa prenáša aj do celého filmu. Napätie sa tak stráca, ale aj tak sa objavia výborné scény ako zápas s mŕtvolou medzi zemiakmi. Najlepšia na filme je nakoniec atmosféra Londýna ako mesta so všadeprítomnými bedničkami so zeleninou všetkého druhu. Hitchcock ma tentokrát veľmi nenadchol. –––– Pane Rusku, vždyť nemáte kravatu. ()

pfa

Velmi dobrý, mistrovský thriller z dílny Alfreda Hitchcocka. Ponurá atmosféra, výborná kamera, napětí i nenásilný vkusný humor. [9/1O] (Frenzy, GBR, thriller) Frenzy:trailer ()

Han22

Musím přiznat, jednalo se o moje první střetnutí s Hitchcockem, pokud nepočítám Ptáky a Psycho. A dopadlo na výbornou. Zběsilost je thriler, který vypadá ve srovnání s jinými filmy z té doby docela staře, napětí staví spíše na dialozích než na nějakých brutálních scénách (ale najdou se tu také). A stejně je perfektní - příběh muže, nespravidlivě obviněného a štvaného je jeden ze základů thrileru a tady je zpracován výborně. Pro mě neznámý herci hrají také skvěle a napětí je odlehčováno komediálními scénami (především s inspektorem a jeho manželkou). Finále je výborné, film končí happy endem a to se mi líbí. Takže za pět. EDIT 2023: Po letech a nasledování většiny Hitchcockových filmů musím minimálně hvězdičku ubrat. Hitchcockovi v sedmdesátkách trošku došel dech, přesunul se zpět do Británie a k neznámým hercům. A vykrádá sám sebe s mužem nespravedlivě považovaným za sériového vraha. Je tu pár výborných scén (jízda v náklaďáku s mrtvolou), režisér sadisticky zatlouká hrdinovi jeden hřebíček za druhým do rakve, ale na druhou stranu je to dost pomalý a předvídatelný - vraha známe od začátku. A hrdina je nesympatický idiot. Víc než 4* rozhodně ne a to jsem hodnej. ()

Herráček

V souvislosti s Hitchcockem jsem čekal skoro cokoli hororového, ale černou komedii fakt ne... A teď si nejsem úplně jistej, jestli všechny scény původně měli vyznít takto komediálně... Rozhodně jsem se bavil královsky... Tedy alespoň v druhé polovině filmu, kdy už se mi dařilo soustředit a nenudil jsem se... Ale stejně tomu chyběl nějakej ozvlaštňující nádech... ()