Reklama

Reklama

Na sever Severozápadní linkou

  • USA North by Northwest (více)
Trailer
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Hrají:

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)
(další profese)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (69)

  • V jedné scéně utíká Roger (Cary Grant) přes Mount Rushmore, tedy pahorek, kde se nachází gigantické sousoší amerických prezidentů. Alfred Hitchcock zamýšlel, že se Grant ukryje do nosní dírky Abrahama Lincolna, kde si následně kýchne a tím se prozradí. Národní park, který skalní monument zaštiťuje, takové hrátky zatrhl kvůli přísnému zákazu vstupu na jakoukoli část sousoší. (Duoscop)
  • Natáčelo se od 26. srpna do 19. prosince 1958 ve státech USA – Kalifornie, Jižní Dakota, New York a Illinois. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 1. července 1959 v Chicagu (Illinois, USA). (Varan)
  • Eva Marie Saint (Eve Kendall) dostala při natáčení filmu čaj v polystyrenovém kelímku, což podivína Alfreda Hitchcocka neskutečně rozčílilo, a tak přikázal produkčnímu, aby čaj přinesl v porcelánovém hrnečku. Hitchcock měl porcelánové nádobí v oblibě a sám často "na place" holdoval čaji. Když však svůj šálek dopil, házel ho většinou i s podšálkem přes rameno za sebe, až se rozbil. (Tommassi3)
  • Když Roger Thornhill (Cary Grant) jede vozem v úvodu filmu se svou sekretářkou Maggie (Doreen Lang), které diktuje úkoly a vzkazy, je za zadním oknem vidět automobil Škoda 440 - Spartak. Následuje Thornhillovo auto téměř celou dobu jeho cesty. (Robbi)
  • Slavná scéna na planině s letadlem trvá sedm minut a je němá. François Truffaut to označil za "silácký kousek". (Hwaelos)
  • V budově OSN panoval po filmu The Glass Wall zákaz natáčení. Proto byly interiéry natáčeny ve studiu – s výjimkou scény, kdy Cary Grant (Roger Thornhill) vchází do budovy. Ta byla natočena tajně skrytou kamerou. (Hwaelos)
  • Název filmu odkazuje k verši z Shakespearova „Hamleta“: „Blázním jen, když fouká od severoseverozápadu, když vítr věje od jihu, rozeznám kozu od vozu."
    (Kamkon)
  • Koncem 50. let točilo studio MGM většinu svých širokoúhlých filmů systémem CinemaScope nebo Panavision, avšak tento film byl natočen “paramountskou“ metodou VistaVision. Dávají se proto dvě vysvětlení: celý projekt rozběhlo studio Paramount a až pak se přesunul pod křídla MGM; Alfred Hitchcock systém upřednostňoval z dřívějška. (džanik)
  • I v tomto filmu si režisér Alfred Hitchcock střihl tradiční cameo. Ztvárnil muže, kterému v úvodu ujede "před nosem" autobus. (džanik)
  • Z konečného filmu bylo vystřiženo jen kolem 2,5 metru filmového pásu, což není ani pět vteřin. (džanik)
  • Alfred Hitchcock přišel poprvé za scenáristou Ernestem Lehmanem údajně pouze s těmito nápady, které chtěl zapracovat do děje: záměna identity; budova Organizace spojených národů a honička po hlavách sousoší na Mount Rushmore. (džanik)
  • Vagón představený ve filmu byl vyroben roku 1939 firmou Pullman Standard. Tento typ, "Imperial State", obnášel čtyři dvojlůžková kupé, čtyři jednolůžková a dva salónky. Interiér, který vidíme, je ve skutečnosti studiová scéna vyrobená z překližky. (džanik)
  • Když se Cary Grant (Roger Thornhill) chystá v chicagském hotelu do sprchy, píská si slavnou melodii z muzikálu Zpívání v dešti (1952), který je rovněž dílem studia MGM. Píseň se dlouho považovala za “neoficiální hymnu“ studia. (džanik)
  • Raději než absolvovat drahé natáčení v jihodakotském lese, nechal Alfred Hitchcock ve studiu MGM vysadit sto borovic (Pinus ponderosa). (džanik)
  • Na studiové replice Mount Rushmore se natáčelo tak, aby žádný z prezidentských obličejů nemohl být spojován se zobrazením násilí. (džanik)

Související novinky

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)

Reklama

Reklama