Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

Tereza666

Je zřejmě zbytečné něco psát, přesto si neodpustím a dovolím si napsat co pro mě tahle "kultovka" znamená. Myslím si, že mluvím za většinu když řeknu, že právě Psycho přivedlo do filmového světa něco z cela nového, vdechla jsem další úroveň strachu a napětí. Jen málokterý režisér se může rovnat právě panu Hitchcockovi. Děkujeme. ()

JohnSmith

Když vidíte Psycho poprvé, říkáte si,že jde o běžný thriller o vraždách v motelu. Ovšem díky schizofrenickému výkonu Anthonyho Perkinse a naprosto překvapujícímu závěru, se nejdená o běžný thriller, ale naprostou klasiku. ()

VasaX

Dříve jsem znal jen melodie a klasickou scénu ve sprše. K mému překvapení tou teprve Psycho v podstatě řádně začíná. Mé první úplné shlédnutí, 53 let od uvedení Psycha na svět, bylo naplněno překvapením, jak dobrý (víceméně komorní) film je. Navíc velmi poutavý a zábavný. Anthony Perkins jako Norman Bates je téměř fascinující, dobré jsou i další postavy, dialogy.... je to prostě celkově mistrné. Osobně jsem ani nečekal, že by mě "tak starý film", sic oceňovaný a velmi známý, tolik nadchnul a tak příjemně překvapil. Děkuji, pane Hitchcocku. ()

hroubek

Tak konečně jsem dohnal další filmový rest. Původně jsem tento film chtěl zhlídnout už minulý rok po konci první řady Bates Motelu, ale nakonec jsem se k tomu dostal až po konci druhé řady. O Psychu jsem toho přečetl docela dost a to je moje největší smůla, jelikož mě celou dobu chyběl moment překvapení a to ani nezmiňuji kolikrát byl film zparodovaný. Alfred Hitchcock si opravdu zaslouží označení jako Mistr hrůzy a napětí, protože to co dokáže s hudbou a jednotlivými záběry to je umění a je radost na to koukat. Hitchcock si hraje s detaily, s rámování a střihem, díky kterému vznikají mrazivé sekvence jako ta ve sprše nebo ve sklepě. Anthony Perkins ztvárnil Normana bravurně a jeho vnitřní souboj to je naprostá lahoda. A ani zbytek herců nezaostává a to jak Vera Miles, Janet Leigh nebo John Gavin. Věřím, že napodruhé to bude mnohem lepší a Psycho pak ode mě získá plnou palbu. ()

pravdovravny

Úvod troška zdĺhavý, ale od momentu keď Marion príde do hotela sa vyspinkať, tak to naberá grády hlavne vďaka jedinečnej hudbe!!!. Nič viac netreba napísať, lebo toto bolo napísané 10 000 krát :) ()

VanTom

I po těch letech a se zvraty, které už dnes zná každý, stále přitahuje a děsí: PSYCHO - nevyzpytatelný a propracovaný příběh, brilantní režie, řezavě zneklidňující hudba. Nedovedu si ani představit (ale chtěl bych jej prožít) dopad tohoto majstrštyku na dobové, dopředu nic netušící diváky. ()

pursulus

Bloch & Hitchcock.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Psycha". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 R. Bloch byl spisovatel výtečných hororových povídek a jeho setkání se schopným a nadaným režisérem A. Hitchcockem dopadlo skvěle: vzniklo "Psycho", černobílý snímek nepotřebující ke zvýšení působivosti více barev. Přes to, mám-li hodnotiti objektivně, je "Psycho" pouze malým klenotem, jehož zpracování je výtečné, leč jeho duše, přesah snímku, už tak výtečnou není. Bezmezný obdiv tedy není na místě, zvláště je-li spojený s huronstvím dotyčného místo s oblibou malých klenotů.¬                 Pokračování Hitchcockova "Psycha" chopili se jiní a jejich snímky vyvedené v barvách jsou méně brilantní; dvojice Bloch & Hitchcock se v pokračováních neopakovala. Toto původní Hitchcockovo "Psycho" hodnotím za 4 *. ()

lykan9

Za mě se jedná rozhodně o nejlepší film Alfreda Hitchcocka, co kdy natočil. Mimo to nechal vzniknout jednu z největších hororových legend jménem Norman Bates, kterého dokonale ztvárnil Anthony Perkins. Nejen, že skvěle vypadal jako šílenec a vrahoun, ale ve chvíli, kdy přepnul do módu slušného chlapce, tak by mu dal člověk pětikorunu. Prostě zlatá klasika hororu. ()

Hennesy

S majstrom Hitchcockom to mám zatiaľ na remízu. Vertigo sa mi nepáčilo, prišlo mi naivné a mdlé, Vtáci boli fajn. Psycho bola povinná jazda a tak nejak človek čaká či to bude ozaj tak dobré ako povesť predchádza. Tieto notoricky známe filmy to majú ťažké, lebo už o nich všetko vieme, vieme aký dopad na kinematografiu mali, akú slávnu zápletku a pod. Ale v tomto prípade sa majster trafil, lebo to bolo aj v tejto dobe so všetkými informáciami výborné, precízne natočené a nápadité. Perkins to dal parádne, vôbec som si nevedel predstaviť v akej polohe to bude. Prvá polovica o niečo lepšia ako druhá, ale veľmi dobre pozerateľné. Viem si predstaviť čo to muselo byť pre divákov čo na to 1.x šli v 1960 do kina. ()

p6qwre

Byl jsem překvapen, jak na mne Psycho zafungovalo i na druhé zhlédnutí. Skvělá hudba, příběh, dialogy...a Anthony Perkins zahrál výborně psychopata Normana Batese... ()

ABCD Marta

Alfred Hitchcock, režisér, který nedostal nikdy Oscara. A právě za tento film by si jej plně zasloužil! Za film, jenž skloubil thriller a horor tak mistrovsky, že nemám slov. Za film s nenapodobitelnou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Za film, který nám ukázal jednu z nejlepších filmových scén. Za film, jenž se stal klasikou. Za film...ano, za tento filmový klenot! ()

mcleod

Poprvé jsem tento film viděl s dabingem na Nově. Nebylo to špatné, ale nějak jsem nechápal, co na tom lidé vidí. Po dlouhé době jsem se podíval na originální znění s titulky a nemohl jsem odtrhnout oči. Norman Bates se změnil z na první pohled vyšinutého koktavého jedince na sebevědomého a přímého člověka, v jehož chování a konverzaci bylo něco velmi poutavého, ale zároveň nepříjemného. Celý film předkládá příběh plný permanentního napětí a děsu. Výborný závěr (já bych ani mouše neublížila... ještě teď mi po zádech projede mráz) jen dokresluje celkovou atmosféru filmu. Vedle Záhady Blair Witch zřejmě nejlepší hororové dílo jaké bylo kdy natočeno, nadčasový film, kterému věk neubírá absolutně nic na jeho kvalitě. ()

Bagr_007

Pokud má film dokonalí scénář, není potřeba rozhazovat penězi a může vzniknout geniální dílo. Film mě ve svém průběhu neděsil, ale po dokoukání jsem měl upřímný strach ze tmy. Nádherná ukázka toho, co se stane, když stvoříte nejlepší pointu v historii kinematografie. ()

Guzo

Nechápu, jak je možné, že jsem se Psychu vyhýbal až doteď, ale je to tak. Bohužel. Celkově jsem vlastně krom Ptáků nic od Hitchcocka neviděl, takže je co napravovat a Psycho mi k tomu motivaci dalo velikou. Naprosto úžasná ATMOSFÉRA vyvolaná jak absencí barev (vypadá to pak opravdu hrůzostrašněji), tak hudbou, která se vreje pod kůži a samotná je "psycho". I výkony herců nijak nezaostávají a překvapivě mi tu nevadil ani český dabing. Jasných 5 * ()

toyrider

Další trhák, na který jsem zapomněl.Rok 60?Pecka!Neuvěřitelně nadčasová kinematografie, velmi se blíží té dnešní, hlavně vizuálně(kamera). ()

s.e.p.p

Trochu utahanou první půlku vynahradí obrovské charisma Anthonyho Perkinse a originální, ovšem ne neodhadnutelná pointa. Ale věřím, že ve svojí době musel tak neotřelý film působit jako blesk z čistého nebe. Dodnes moc na kouzlu neztrácí. 80% ()

klima777

Pět zcela subjektivních a možná naivních psycho-hvězdiček. Parádička pro trpělivé diváky. Není kam spěchat. TO (atmosféra, strach, bizarní svět fantasie) si cestu vždycky (nějakým záhadným způsobem) najde. ()

Ravi

Jeden z nejlepších hororů vystavěný a natočený s takovou precizností, že i navzdory létům a někdy pomalému tempu neodtrhnete oči. Vynikající hororový hudební doprovod reagující na situaci spolu s hereckými výkony nenechají diváka chladným ani v dlouhých zamyšlených scénách. Dosud nepřekonáno. 100% = 5/5 ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)