Od 30. apríla do 5. mája roku 1980 okupovalo iránsku ambasádu v Londýne 6 ozbrojených teroristov. Zajali 26 rukojemníkov. Anglická vláda za vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej chcela situáciu riešiť razantne a urobiť z útočníkov odstrašujúci príklad. Po šesťdňovom neúspešnom vyjednávaní pod vedením Maxa Vernona (Mark Strong) sa vláda rozhodla zasiahnuť a na vyslobodenie rukojemníkov vyslať špeciálne jednotky SAS (Special Air Service). Začal sa boj o každú sekundu a každého rukojemníka, ktorý vyvrcholil v jednu z najúspešnejších protiteroristických akcií špeciálnych jednotiek v histórii. (Furmi)

bourec

Na to,jakej je námět k filmu podle skutečný události,tak je film celkem napínavej,zručně natočenej,a podkreslenej opravdu padnoucí hudbou.Sice mě trochu zklamala ta konečná akce,protože únosci nekladli skoro žádnej odpor,ale i tak je to slušnej kus,sice jen na jedno odpolední kouknutí,ale ujde.60%. ()

Streeper

Již od začátku má film hodně pomalé tempo. Námět je super, do shlédnutí filmu jsem neměla ani tušení, že něco takového v UK proběhlo, navíc za dob Thatcherové, takže jsem byla hodně překvapená, že mi to uniklo a o to více jsem se těšila. Bohužel ale z toho tvůrci nevyždímali to správné. Celou dobu je to postavené spíše na komornější atmosféře a na vyjednávání mezi Strongem a teroristou, což vůbec nefunguje ani po napínavé ani po emoční stránce. Film se stává zajímavých v posledních minutách, kdy probíhá zásah, v tu dobu je to konečně akční, napínavý thriller, jaký jsem si představovala. Škoda jen té předchozí tolik promarněné stopáže. ()

Pajky3

Neměl jsem nejmenší tušení, že se něco takového v Londýně skutečně odehrálo. Takže plus za rozšíření obzorů. Povedená dobová výprava a dobré obsazení. Ze začátku neustálé napětí, které polehku vyprchalo a bylo uzavřeno zajímavým osvobozujícím zásahem. ()

alchac

Bývalo milé, když se militantní hadrové hlavy mydlili hlavně mezi sebou, neb aspoň neměli čas provádět svá alotria západně od Bosporu a jeden si s odstupem času říká, že zbavit se Saddáma, který se s Chomejním po představených událostech osm let o Kozistán vesele kočkoval, bylo vlastně kurevsky kontraproduktivní. Nicméně to když takhle jednou Arabáči asi blbě odbočili nebo co a vydali se vyklepat perské koberce skoro až královně do obýváku, nesetkali se kupodivu s kladnou odezvou Železné semetriky, pročež je tato nakonec nechala zahrnout trochou poctivé angloSASké pohostinnosti, na kterou sice bylo nutno čekat přes hodinu, avšak díky Markovi, který opět podal Silný výkon, se to dalo snést a dokonce se dostalo i na filmovou podobu předobrazu mého oblíbeného kapitána Prajze. Takže nakonec celkem dobrý. ()

dr.fish

Svým způsobem velmi jednoduše natočené. Bohužel se mi nepodařilo sžít se s někým z té party, takže mi osud těch lidí zůstal lhostejný. Ne, že by nebavilo, ale napjatý jsem fakt nebyl. 60% ()

Remivsremi

Solidně odvyprávěný thriller, který ale nesnese přísnější kritéria. Na to je příliš povrchní, což nemusí být ihned zásadní negativum. Pokud hledáte něco kratšího na odlehčení, dejte snímku šanci. Jako čistá akčňárna to neobstojí, k přemýšlivému a nervy drásajícímu napínáku tomu schází kvalitnější scénář. Ideální jednohubka. ()

drackula

Zaujímavá kombinácia filmu o vyjednávaní a o špeciálnej jednotke, pripravujúcej sa na akciu. Páčil sa mi politický rozmer, ktorému sa musel vyjednávač ale aj SAS neustále prispôsobovať. Herci sympatický, akcia realistická a dynamická - žiaden Rambo štýl - a aj keď to malo pár hluchých miest, celkovo som spokojný. 70% ()

JohnSmith

Slušný retro snímek o prvním nasazení SAS na území Británie proti teroristům. Krásně zobrazuje připosranost vládních kruhů, která je v celé Evropě v tradici do dnes. Radši se necháme utlačovat než abychom se ihned bránili. ()

kenkaku

jakmile film začíná "dle skutečné události", lze očekávat debilitu biblických rozměrů. Tentokrát ale ne. Spíš atraktivně upravená hodina (a půl) dějepisu, kdy každý s internetem a wikipedii si může děj dopodrobna nastudovat předem. Díky tomu prostě víme, že prvních 5 dní se nic dít nebude (ať si staví SAS komando na značky kolikrát chtějí). Naštěstí se mezičas plní nacvičováním a přípravou. Co hodně pomáhá je držení se faktů (film kopíruje existující záběry BBC). Co překvapuje (tedy pokud budeme akceptovat, že co vidíme je fakt) všudypřítomnost a otravnost TV. To jak "živě" přenáší informace o probíhajícím útoku (je fuk, že i na ambasádě mají TV) a celkem lidské ztvárnění vrchního teroristy. Za sebe beru jako milé "gesto" výskyt Martina Shawa (aka Doyla z Profesionálů :)). První dojem který jsem měl když film začal byl: "jéééé, další epizoda Profesionálů". ()

Lukoboss

Přestože se jedná o rekonstrukci jedné, historicky důležité události, je to ve výsledku jen film o jediné (závěrečné) akci. Všechno ostatní, co se děje kolem, není ani moc záživný a hlavně ani moc emočně vypjatý, což by se tady nad míru hodilo. Tam, kde by divák čekal dramaticky napínavý situace, se tenhle pocit takřka vůbec nedostavuje (telefonáty s teroristama atd.), a to je vlastně největší mínus filmu. Závěrečná akce je jinak velice povedená, vypadá autenticky, navíc se hodí říct, že tyhle speciální jednotky mají můj obrovskej obdiv, protože tohle není žádná prča jako na laser game. ()

bobstock

Film podle skutečných událostí, zachycující se typicky stroze britsky. Na emoce se nehraje a to je i důvod sníženého hodnocení. Nedostal jsem pocit, že mi na lidech držených 6 dní na ambasádě nějak mělo záležet. Jednotka SAS splnila chladně úkol a Margaret Thatcherová je oslavně vytroubila do světa. Látka typická pro Greengrasse by dostala působivější kabát, být to v jeho režii. 65% ()

mira007

Šest ozbrojenců vtrhlo v roce 1980 na Iránskou ambasádu a šest dní drželi rukojmí, než je sejmula vzorovým způsobem SAS, která poprvé zasahovala na území Británie a rovnou před tv kamerami. Tento film je naprosto chirurgicky špičková rekonstrukce této akce a je to pastva pro oči, kterou totálně sráží dvě věci 1) naprostá bezemočnost, žádný vztah k žádné postavě ( možná skvělý vyjednavač Mark Strong něco málo ) působí to jak plochý dokument 2) samotná akce je supr, ale stejně se mi zdála tak nějak sterilní. Tento film mne prostě jako diváka emočně nezasáhl na rozdíl od záběrů tehdejšího zpravodajství https://www.youtube.com/watch?v=z5CrcLr5Rg0 ()

anatheman

Silnější 3*. Na film jsem hlavně podíval kvůli Abbie Cornish (kterou žeru), ale i tak jsem byl vcelku mile překvapen. O žádné nadčasové dílo se rozhodně nejedná, ale i tak je to fajn podívaná, která nenudí, je krásně přímočará a má celkem dobrou akci. Tomu všemu pomáhají trénovací pasáže SAS, jež dění vždy dobře občerství. Docela mě i potěšilo, že se film nesnažil přinášet nějaká závratná morální ponaučení v oblasti terorismu, ačkoliv by to mohlo nějakou bláznivou mysl ihned napadnout. Zkrátka se jedná o "ideologicky" neutrální počin, což je na dnešní dobu sympatické. Vše je zkrátka orientováno na jaro roku 1980, a to je nepochybně dobrý přístup. ()

Raziel_cz

Dramatické ztvárnění přepadu iránské ambasády z roku 1980. Upotřebilo by to víc vyjednávání Marka Stronga, ale jinak moc pěkně a realisticky udělané, hlavně co se týče přípravy SAS. Nesnaží se to nikoho moc přikrášlovat a největší síla je v malých momentech – když Strong musí udržet vůdce teroristů na telefonu, Jamie Bell zkonstatuje, že by klidně mohl být na místě jednoho z nich a podobně. Mnichov to není, ale za mě další letos další trefa Netflixu. ()

hazaba

Nebylo to špatné, ale nebyl to ani film, o kterém by člověk přemýšlel dlouho po shlédnutí. Na druhou stranu docela dobře ukázal jednu historickou událost, která měla přímý dopad na chování Británie ve svych dějinách. ()

Likan7

Učebnicový příklad průměrnosti. Je skoro až neuvěřitelné, že Toa Fraser natočil film, který od začátku do konce nevyjede ze zajetých kolejí a 10 minut po jeho skončení nebudete moc vědět, o čem to vlastně bylo a budete si pamatovat jen legračního Jamieho Bella se samopalem ala drsňák. Z této pravdivé události by nějaký schopnější filmař dokázal vytvořit skvělý tempo thriller. Takhle je zajímavé jen autentické a reálné provedení finální akce (žádná jiná ve filmu není) a povedená hudba, která Vás svým tempem snaží přesvědčit, že se tu děje něco lepšího než podprůměrný film. ()

Shitonit

Miluju tento žánr, a když se to splácá tak dokonale jako se splácal tenhle film, nemůžu jinak než se tetelit radostí a dám si to zas. Teroristi byli docela vymatlaný, anglický bobíci srandovní, ale frajeři od SAS měl brali u srdce. Prostě film. Konečně film s koulema. ()

sunfreedom

Mohlo to být dobré, ale skoro každá dějová linka je nedodělaná. Vyjednavač, reportérka, hlavní terorista i hlavní SAS maník. Všechny poznáme tak z 10 %. Trochu to zachraňuje děj, ale hodně tomu pomáhá skutečné pozadí. Finále s plačícím vyjednavačem při telefonátu manželce mě spíš rozesmálo. Je to nedodělaný. ()

Toshio

Velice podivný film. Nevím, jak to bylo ve skutečnosti, ale jak elitní skupina SAS, tak terorosti, si počínají nějak amatérsky. Mark Strong jako vyjednavač je divný, nic nevyjedná, a jaksi se zamiluje do vůdce teroristů Salima. Co je ale pro mě odporné je ta role reportérky BBC, které jde (podle filmu) jen o nejlepší záběr, a proto se nakonec stane hrdinkou, to je hnus. ()