Trpaslík

• angličtina Gnome (festivalový název)

Epizody(6)

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí. (Česká televize)

zdenny

První dva díly byly super, námět jako víno. Další díly už nebyly úplně první liga, ale pořád byly poměrně zábavné. Šestý díl to celé pohřbil. Přesněji řečeno mi připadalo jakoby byla zakázka na šest dílů, jenže tvůrci se rozjeli a v tom posledním díle to prostě museli utnout. Takže to nakonec skončilo v podobném duchu jako „Létající Čestmír“ nebo „Křeček v noční košili“. V seriálu byla humorně pojata otázka menšin, tedy otázka černošská, či otázka jinakosti jako takové. Co se týče nápadu s trpaslíkem, který plní přání, to už jsme si odbyli v „Arabele“, takže uvažovat, co bych si přál já, je již bezpředmětné. Každopádně pravda je taková, že jeden trpaslík s možností splnění jednoho přání umí udělat mezilidské peklo. PS: „Ty vole, ty máš místo nosu čuráka“. ()

fabecc1222

Dvojice Kolečko-Prušinovský vytasila po Okresním přeboru a Čtvrté hvězdě už svůj třetí seriál. Trpaslík je sice z těchto děl zatím nejslabší, ale zároveň stále velmi kvalitní. Konečně se zas objevil seriál, který má nějaký nápad, a v tomto případě to hodně připomíná starší díla od autorů jako Vorlíček, Macourek....Kvalita většinou stojí na jednotlivých přání, z nichž nejvtipnější dopad má "Úterý", to opravdu stojí za to :) :) Krkem občas leze různé podbízivé moralizování, ale chválabohu je to stále dělané s notnou dávkou humoru, a nedostáváme se tak do způsobu propagace v zahraničních filmech... ()

PollyJean

ne, že by to byl špatný nápad (ten trpaslík), ale zatím velké zklamání. Každopádně ještě jeden díl zkusím. (později) No tak dobře, tak už to dokoukám, abych zjistila, jak to pánové ukončí. Rozhodně ale jde o jejich nejslabší společný počin, jen záblesky zajímavých motivů a zábavných replik mezi hlušinou a nezdařenými pokusy o vtip. ()

Autogram

Seriál, ktorý má lámať predsudky a robí to celkom vtipným a podareným spôsobom. Ale aby som sa prinútil ho sledovať pravidelne, tak to asi nie. ()

Georgex

Rádoby komediální seriál, který má jednu vadu a tou je skutečnost, že není vtipný a na to, aby byl něčím jiným, je příliš hloupý. Podobně jako nedávné Kosmo se snaží o jakousi sondu do hlubin české společnosti, bohužel to opět dělá tím nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem neboli tím, že si z ní bude dělat srandu. Proti tomu samozřejmě nic nemám, ale musí to být založeno na něčem jiném než na pouhé vulgaritě a několika proláklých stereotypních vtipech. Pro mě jednoznačně nejhorší dílo mistra Prušinovského a doufám, že to byl pouze ojedinělý krok vedle. Moje hodnocení 25%. ()

Styxos

Dobře obsazený. Spousta dobrých fórů a nápadů. Jenže na rozdíl od Čtvrté hvězdy rozmělněné a jako celek ne zcela dobře fungující. ()

netahlo

Tohle je presne pro me. Zadna udajne inteligentni satira jako Kosmo, ale poctivej slabomyslnej humor pro retardy, kteri nedosahli na vysokoskolske vzdelani, jako jsem ja! ()

herr_carter

Prušinovský, Kolečko a po Čtvrté hvězdě další, neméně vtipný nářez. Tihle dva fakt umí vytvořit kvalitní a třeskutý humor.........Michal Suchánek - jedna z více "profláklých" dršek, ale zapadl dobře..především v momentech svého opojení nad okouzlenou ženou................Marika Procházková - Suchánkova žena, jedna z nejvýraznějších postav seriálu, do dnešního dne jsem si tuto herečku vybavoval pouze jako epizodní záležitost v jedné z nejproduktivnějších kompostáren v ČR s názvem Ulice, po tomto seriálu už jí beru fakt seriózně.........Martin Hofmann - jeho ztvárnění svině-právníka nemělo jedinou chybu, pro mě asi nejvtipnější a nejdůležitější role...............Josef Abrhám - spolu s Hofmannem další z důležitých a výrazných rolí, jeho alzheimerovsky-satirické pojetí je kouzelné.........zbylé role, co se dobře pamatují - lesbická tělocvikářka s dvojicí bobrů v podpaží, zásadový ředitel, jehož zásadovost po zásahu trpaslíkova kouzla je ta tam, ředitelova dcera s čivavou britney a růžovým fordem, černoch, malá právnička a tlustá Jolanka, o které si toho času černošský synek myslel, že to bude romantická láska a ona na něj vytáhne šprcky ty vole....................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

jirijost

Prušinovský prostě umí. Námět je to určitě neotřelý a zajímavý, hlavně na české poměry. Takže se už nemůžu dočkat dalších dílů, pilot se povedl nad očekávání dobře. ()

klukluka

Za sebe to po druhém dílu vidím na další kultovku. V tomhle fochtlíku mám z českých seriálů ještě Čtvrtou hvězdu, Kosmo a Kancelář Blaník. Jsem nadšenej z toho, že někdo dává s takovou lehkostí komediální žánr. O to víc, nebo snad právě proto, že mu podle mě tahle doba moc nesvědčí. Zjevně se pletu a to je jedině dobře.//Třetí díl propad :(. Bohužel. Místo toho, aby se to někam posunulo, tak se jen znovu a znovu vytěžují "starý" džouky :(. // Po pěti dnech/ dílech vím jistě, že Trpaslíka si už znovu nepustím. Kultem se pro mě dozajista nestane, radoval jsem se předčasně. Vypadalo to slibně, ale točí se to v kruhu, místo smíchu už vyvolává jen lehké pousmání.// Po šesti dílech (závěr) lehká nostalgie. Mohlo to být vynikající, to se bohužel nestalo, ale bylo to milý. ()

Vajonek

Jednotlivé díly byly sice trochu nevyvážené, takže kdybych to měla zprůměrovat, asi by to úplně na 5 hvězd nebylo, ale za celkovou originalitu a řadu vtipných dialogů, u nichž jsem se pobavila, jako u jakéhokoliv jiného seriálu už dlouho ne, přece jen plný počet nechávám. Více takových počinů! ()

crass.48

Legrando grando! Vtipné mi připadají i úvodní titulky - trochu ve stylu Gilliamových v Monty Pythonu. Každý díl na nich člověk mohl objevit něco dalšího. ()

bari68

Podobnú alegóriu sme videli v minulosti napr. u ,,Tři veteráni,, , ale tu táto kritika ( či satira ) spoločnosti dostala znovu iný rozmer a vedie nás k zamysleniu. Neveril by som , že toto dielo je z pera Prušinovský - Kolečko . Výborný počin. ()

Seti

Lehkonohý, prvoplánový, absurdní a přiznaně nesofistikovaný humor mě v Trpaslíkovi místy bavil víc, než přehypovaný Most. ()

Devadesát Dva

Obyčejná česká rodinka (tady je samozřejmě důležitá celá ta koláž postav: fotr (Suchánek se na to hodí vždycky) k ničemu, matka snaživá, ale nedoceněná, synek posedlý hip hopem, strejda kariérista právník (Hofmanna v čemkoliv od Prušinovskýho žeru!), děda problematický živel (Abrhámova poslední role), malá ségra hlas rozumu atd.) se dostane k sošce trpaslíka, která jim obdobně jako džin z lampy, v průběhu seriálu postupně plní přání, což zamotává rozjetou zápletku, spuštěnou tím, že si synek přeje být černoch (a podle zmíněné trpasličí mytologie, lidská chamtivost a přání jsou vždy sebestředná a tenhle "dárek" byl vlastně takovým danajským darem, trojským koněm pro lidstvo). Tvůrci se naštěstí nerozjedou do nějakých extrémů, pokud jde o "magii", seriál se víc soustředí na zápletku, rozdmýchanou okolo postav: hodně rasistického, ale v pravdě tu silně zakořeněného českého humoru a myšlení; asi nikde jsem neslyšel tolik "neg*ů", když pominu Dana od nás z práce, když mluví o tom, jak ho ex přinutila jít na koncert Bena Cristovaa a pak stát frontu pro jeho podpis). Vcelku to za šest dílů a necelý čtyři hodinky odsejpá a mě to bavilo. ()

eagle-eye

Komentáře od 3* dolů ani nečtu, protože to je podle mě zase nablito od rádoby odborníků... Za mě Trpaslík zatím aspiruje na novodobou Arabelu pro dospělé, okořeněnou trošku peprnějším humorem, ale za mě velmi zábavným... Prušinovský momentálně jasná seriálová jednička na českém trhu... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám