• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Dá sa povedať, že všetky filmy podliehajú zubu času a navyše ešte každý film je určený pre istú vekovú skupinu. Ak si ho nepozriete do určitého času, už sa kultovkou nestane. Naopak aj priemerný film sa v mladšom veku ľahko stane kultom. Aj ja mám takéto slabôstky z detských čias, ale Hellraisera som vtedy prepásla. No a dnes je už neskoro. Uznávam na tie časy dobré efekty aj strašidelnosť, no dnes ma už mnoho vecí v tomto filme neuspokojuje. Myslím, že je to úplne normálne, rovnako ako vysoké hodnotenie od ľudí, ktorí ho videli v puberte či v čase jeho vzniku :-)(30.1.2010)

Kostka je vržena... . . . Nemůžu si však pomoct, ale přes všechnu zde předváděnou do pekel se beroucí strojenou vážnost je Barkerova celovečerní prvotina poněkud (no spíše dosti) přeceňovaný film. I když chápu, že pro fanoušky tématu i žánru může být tohle dílko kultovní, d.m.s.n. se na filmu značně podepisuje režisérova profesní nezkušenost a navíc i zjevně malý rozpočet nejen na celé natáčení, ale na speciální efekty obzvláště. Místy film ďáblužel působí právě technicky a používaným kečupem, plastelínou, šlemy a jinými >strašidelnými prvky< až trošku nechtěně komicky - i když uznávám, že ryze >ideově< jsou Cenobiti v čele s Pinheadem vskutku styloví. Děj jako takový ovšem klopýtá - i díky hereckým kreacím a poněkud toporným dialogům - bez pointy do pekel vstříc očekávanému(?) pokračování a snad i proto si měl mr. B. každopádně více propracovat scenário a soustředit se na >smysluplně< děsivý příběh a režii přenechat nějaké zkušenější osobnosti žánru! . . . Takže - tři hvězdičky s pekelnou tolerancí a nadhledem i za docela příjemně tísnivou hudbu, jinak ale nemůžu se zbavit dojmu, že jako celek tohle dílko za oněch dvaadvacet let (přes fanouškovskou a povahou věci danou kreaturní nesmrtelnost) od dob natočení notně zestárlo... Mně osobně pak tedy tenhle film navzdory pošetilému očekávání duši vpravdě neroztrhal... ;-/ - - - - - (Poprvé viděno 27.11.2009 na dvd [mimochodem ořezem obrazu na formát 4:3 typicky zpackané edici ignorantů z fy "Řitka video"], komentář zde jako pekelně nefanouškovský mnohý - 28.11.2009)(28.11.2009)

Clive Barker jako všestranný umělec koketující se vším temným se tentokrát chopil režie a svoji brutální absurditu přenáší na naše obrazovky. Film je dějově zhuštěný a napětím nasáklý, ale bohužel se na něm podepsal příliš nízký rozpočet, což je vidět v některých scénách až příliš. Samotný příběh sice nepřekvapí přílišnou invencí, diváka hororově laděných snímků však nezklame. Barkerovi se podařilo alespoň zčásti vykreslit démonizující uhrančivost svých děl, která zde kulminuje v osobě Pinheada, jehož charisma si mě nevýslovně podmanilo.(27.7.2003)

• Hrabka

Na horor, který je mezi hororovými fandy považován za kult, je to teda na můj vkus celkem slabota. Postrádám bližší přiblížení tzv. cenobitů, kteří jsou základním prvkem této série, takže vypuštění souvislostí jejich existence mi zde dost chybělo, a tak doufám, že v příštích dílech se to více objasní. Samotný film je takový nepříliš poutavý, celkově mě to moc nezaujalo, bylo to takový podivný. Atmosféra je docela solidní, ale ten příběh se mi prostě moc nelíbil a nedokázal jsem se do toho dostat. Doufám, že další pokračování budou lepší... 50%(22.3.2012)

Magická kostka přivolá zrůdná stvoření a ultimátní dávku slastného utrpení. Je to tak - jeden z nej hororů své dekády, úplně postrádá takovou tu osmdesátkovou nevkusnou blbovitost a až na pár maličkostí vypadá docela ohromujícně. Masky jsou vážně parádní, ať už vychytaní cenobité (I., II., III., IV.) anebo oslizlý a postupně se obalující umrlec Frank, tahle partička bez problému zaujímá i v roce 2010. Dále HELLRAISER boduje prostředím, kde se odehrává, tedy barákem plným špíny, prachu a hnusu. K ději nemám výtek, horší je to s herci. Ti totiž příliš neosloví, ale co se mě týče, tak je to jediná vada na cestě k hororové dokonalosti. [HD](5.12.2010)

• - Natáčení probíhalo od 29. září 1986 pouze v Londýně. (gogos)

• - Andrew Robinson přesvědčil Cliva Barkera, aby větu „fuck you“ vyměnil za „Ježíš pláče.“ (HellFire)

• - V románu se Cotton jmenuje Rory a ne Larry (Chatterer)