• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Dá sa povedať, že všetky filmy podliehajú zubu času a navyše ešte každý film je určený pre istú vekovú skupinu. Ak si ho nepozriete do určitého času, už sa kultovkou nestane. Naopak aj priemerný film sa v mladšom veku ľahko stane kultom. Aj ja mám takéto slabôstky z detských čias, ale Hellraisera som vtedy prepásla. No a dnes je už neskoro. Uznávam na tie časy dobré efekty aj strašidelnosť, no dnes ma už mnoho vecí v tomto filme neuspokojuje. Myslím, že je to úplne normálne, rovnako ako vysoké hodnotenie od ľudí, ktorí ho videli v puberte či v čase jeho vzniku :-)(30.1.2010)

• Subjektiv

Hellraiser má slabých míst tolik, že jeho sláva a kultovnost je k nevíře. Krom nejzákladnějších faktů neskýtá člověku pochopení, oč se v něm vlastně jedná - působí jak prostřední epizoda ze zcela neznámého seriálu. Těmi základními fakty jsou: a) Frank potřebuje přísun mrtvol b) Frank je pronásledován cenobity c) Frank je milován Julií. S tímto a pár nechutnostmi si film vystačí. A člověk dobře ví, že zásobování mrtvolami bude stále obtížnější a osobnější, nechutnosti nechutnější, cenobité se budou blížit až se nakonec přiblíží úplně a nakonec dojde k nějaké té konfrontaci. Jen masky cenobitů a Franka, plus hrátky s kostkou chrání před odpadem.(10.8.2009)

• NinadeL

Na tuhle sérii se chystám minimálně od roku 1998 a trochu mi ujel vlak. Z dnešního pohledu není první Hellraiser nic moc, chybí mystika kolem kostky, cenobité mají málo prostoru. Takže jediné, co nabízí většina stopáže je Frankova proměna a romance mezi ním a Julií, což není mnoho. Ale svým způsobem se těším na několik příštích večerů s dalšími díly, tedy jestli těch 8 filmů (a fan filmy) přežiju. Jak to vidím celkově: H8, H5, H4, H7, H2, H6, H1, H3, H9.(23.2.2011)

Od Uzumaki jsem neměla z filmu tak rozporuplný dojem. Odporné, prvoplánové, a přesto nějakým divným způsobem neskutečně fascinující. 1 hvězda za studené punkové peklo (krásně vykradené v Horizontu události). // Zvednuto na totál. Nevzpomínám si, kdy ve mně něco naposled tak rezonovalo, že jsem to nemohla dostat z hlavy.(26.10.2009)

Zase jeden z těch kousků, které se mi podařilo zkouknout až mnoho let po jejich vzniku. A zub času na nich asi zapracoval v jejich neprospěch. Po všech těch Saw filmech, které už jsem viděl, už těžko budu překvapen z drsné smrti apod. Ovšem vzhled Cenobiteů je povedený a Pinhead je zkrátka kultovní hororová postava. :) Jinak ale stejně příjemná podívaná.(26.4.2011)

• - Skupina Coil měla vytvořit soundtrack, ale studio nesouhlasilo. (HellFire)

• - V predlohe Kirsty nie je Larryho dcérou, ale susedkou, ktorá má na Roryho (Larryho) zálusk. (Sociopath)

• - Clive Barker sa ako producent podieľal na ďalších troch pokračovaniach série. (Sociopath)