• Česko

Pekelník

Pekelník

• Austrálie

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Kostka je vržena... . . . Nemůžu si však pomoct, ale přes všechnu zde předváděnou do pekel se beroucí strojenou vážnost je Barkerova celovečerní prvotina poněkud (no spíše dosti) přeceňovaný film. I když chápu, že pro fanoušky tématu i žánru může být tohle dílko kultovní, d.m.s.n. se na filmu značně podepisuje režisérova profesní nezkušenost a navíc i zjevně malý rozpočet nejen na celé natáčení, ale na speciální efekty obzvláště. Místy film ďáblužel působí právě technicky a používaným kečupem, plastelínou, šlemy a jinými >strašidelnými prvky< až trošku nechtěně komicky - i když uznávám, že ryze >ideově< jsou Cenobiti v čele s Pinheadem vskutku styloví. Děj jako takový ovšem klopýtá - i díky hereckým kreacím a poněkud toporným dialogům - bez pointy do pekel vstříc očekávanému(?) pokračování a snad i proto si měl mr. B. každopádně více propracovat scenário a soustředit se na >smysluplně< děsivý příběh a režii přenechat nějaké zkušenější osobnosti žánru! . . . Takže - tři hvězdičky s pekelnou tolerancí a nadhledem i za docela příjemně tísnivou hudbu, jinak ale nemůžu se zbavit dojmu, že jako celek tohle dílko za oněch dvaadvacet let (přes fanouškovskou a povahou věci danou kreaturní nesmrtelnost) od dob natočení notně zestárlo... Mně osobně pak tedy tenhle film navzdory pošetilému očekávání duši vpravdě neroztrhal... ;-/ - - - - - (Poprvé viděno 27.11.2009 na dvd [mimochodem ořezem obrazu na formát 4:3 typicky zpackané edici ignorantů z fy "Řitka video"], komentář zde jako pekelně nefanouškovský mnohý - 28.11.2009)(28.11.2009)

• Malarkey

Tenhle pekelník mě hrubě nebavil. V nechutnosti se to v leččems vyrovnávalo s The Thing, ale ten příběh byl něco šílenýho. Chápu že je to kult a chápu, že to točil Clive Barker, ale tohle fakt stačilo vidět jenom jednou. Jen je zajímavý, kolik vzniklo ohledně Hellraisera dalších pokračování a remaků a bůhví čeho ještě. To je to fakt tak geniální horor? Podle mě to v první řadě byl hlavně hnus, velebnosti. Ale určitě jsem se u toho nebál.(4.10.2009)

Škoda toho, že tvůrci neponechali do distribuce snímku jeho pracovní název Sadomasochists From Beyond the Grave, je to totiž mnohem výmluvnější označení toho, co se zde odehraje. Splatter je zde naservírován v neskutečných dávkách a i když si zub času ukousnul docela solidní krajíc, přesto nejde jinak, než hluboce smeknout před prací tvůrce vizuálních efektů Boba Keena a hlavně režisérem Clivem Barkerem, který nápady opravdu nešetří a z jednoduchého scénáře vytřískal totální maximum. Prkenné herce naštěstí jasně převálcovala parta z „onoho světa“ vedená démonickým Pinheadem a ať už scéna Frankovy vzkříšení či detailní ukázka pracovní náplně Cenobitů, vše je obaleno v nádherně děsivé atmosféře, podpořené výtečnou hudbou Christophera Younga. „Nádhera“ (možná i bez těch uvozovek).(6.7.2006)

Príbeh slabší, ale nie je ZVLÁŠŤ slabý, ale to, čo tento horor povyšuje na nadpriemer (a pravdepodobne aj hororovú klasiku, na rozdiel od mizerných pokračovaní s čestnou výnimkou prekvapivo tvrdej kriminálky HELLRAISER: INFERNO), je jednak pôsobivá atmosféra, jednak bez debaty kultové monštrum (Pinhead vstúpil do pop-kultúry a jeho klincovú tvár poznajú aj diváci, ktorí žiadneho HELLRAISERA nikdy v živote nevideli) a jednak famózne masky/gore. Kým ostatné časti ságy skĺzli k povrchným nechutnostiam, drsný originál (ktorý podľa vlastnej poviedky režíroval Clive Barker osobne, hoci jeho filmový CANDYMAN je úžasnejší) je rovnako odporný (čo je pochvala), ako Cronenbergova MUCHA alebo Deodatovi KANIBALI.(9.12.2006)

Dneska už se snad takové horory ani netočí, a tak na mě působí Barkerovo dílo zastarale a vyčpěle. Nutno dodat, že ani v době svého vzniku to nebyl žádný skvost. Doug Bradley v roli Pinheada není špatný, ale v poklidu se z jeho postavy dalo vytěžit víc, protože má obrovský potenciál. Napínavé je to pomálu, krvavé zřídka, ale nějaké to zachování hororové stísněnosti se zde najde. Shrnul bych to tak, že postava Pinheada je zajímavá, ale jako celek to nemá daleko k nudě. 60%(21.2.2009)

• - Anglický spisovateľ Clive Barker (prezývaný európsky Stephen King) nakrútil Hellraisera podľa vlastnej novely "The Hellbound Heart" (v preklade "Srdce určené peklu"), ktorá vyšla v roku 1986. (rudeboy)

• - Adresa domu je 55 Ludovico Place. Alex ve filmu Mechanický pomeranč (1971) je programován k násilí v Ludovico Institute. (HellFire)

• - Ve Velké Británii byl film pojmenován Clive Barker´s Hellraiser. (Chatterer)