• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Legendární horor, který dnes již dávno patří (stejně jako např. Noční můra v Elm Street či Vládce temnot) ke klasice svého žánru. Stále působivé osmdesátkové triky, prostý, ale svižný příběh, děsivá atmosféra a spousta krvavých, brutálních scén (kterých je fakt požehnaně a každému určitě nesednou). Pinhead a jeho Cenobité, se kdysi právem zařadili mezi ty nejoriginálnější záporáky filmového plátna a respekt fanoušků hororů mají dodnes.(14.11.2016)

• Malarkey

Tenhle pekelník mě hrubě nebavil. V nechutnosti se to v leččems vyrovnávalo s The Thing, ale ten příběh byl něco šílenýho. Chápu že je to kult a chápu, že to točil Clive Barker, ale tohle fakt stačilo vidět jenom jednou. Jen je zajímavý, kolik vzniklo ohledně Hellraisera dalších pokračování a remaků a bůhví čeho ještě. To je to fakt tak geniální horor? Podle mě to v první řadě byl hlavně hnus, velebnosti. Ale určitě jsem se u toho nebál.(4.10.2009)

Pamätám si keď som chodil ako malý chalan do videopožičovne a obaly s pekelným mužom, ktorý má hlavu pobodanú špendlíkmi, mi naháňali taký strach, že som ich obchádzal dlhé roky. A nikdy som si film nepožičal. Možno som mal. Možno by sa z neho stala pre mňa podobná srdcovka ako 'A Nightmare on Elm Street', alebo 'The Thing', ktoré dnešnému divákovi môžu takisto vyznieť pomerne smiešne, zastaralo, či primitívne. Také pocity som mal z tohto filmu. Tie triky nie sú síce najhoršie, maskéri odviedli slušnú prácu a tak obludy a znetvorení ľudia naháňali hrôzu viac a nahrádzali podstatnejšiu zložku kvalitného horroru a tou bola atmosféra, ktorá vo filme citeľne chýbala. Ani príbeh by som nepovažoval za ktovieako originálny. Našťastie hudba sa tvorcom veľmi podarila a režisér ide priamočiaro a cielene len po horrorovej línii, čo vôbec nebolo na škodu. Nejaké tragizovanie by filmu uškodilo ešte viac. 65%.(22.12.2009)

První hodina filmu byla poměrně nudná. Lidské oběti chodili stále dokola - stejná léčka, stejná smrt, stejně tak démoni, kteří se vrací do pekel promačkáním kostky. Čekal jsem něco lepšího. Co musím pochválit byly kostýmy, ty vypadaly docela dobře. Čas si vybírá svou daň. Kdybych se na to koukal při vzniku filmu, tak je jasné, že by si film získal větší hodnocení, ale na dnešní dobu už to je takový nezáživný.(11.9.2011)

• Hrabka

Na horor, který je mezi hororovými fandy považován za kult, je to teda na můj vkus celkem slabota. Postrádám bližší přiblížení tzv. cenobitů, kteří jsou základním prvkem této série, takže vypuštění souvislostí jejich existence mi zde dost chybělo, a tak doufám, že v příštích dílech se to více objasní. Samotný film je takový nepříliš poutavý, celkově mě to moc nezaujalo, bylo to takový podivný. Atmosféra je docela solidní, ale ten příběh se mi prostě moc nelíbil a nedokázal jsem se do toho dostat. Doufám, že další pokračování budou lepší... 50%(22.3.2012)

• - V románu se Cotton jmenuje Rory a ne Larry (Chatterer)

• - Jméno postavy Douga Bradleyho nebylo „Pinhead.“ Takovou přezdívku vytvořili fanoušci. V originále se jmenoval „The First Cenobite“ (tedy První Cenobit). V pokračováních se ujala přezdívka Pinhead a stala se oficiální. (HellFire)

• - Pracovní název: „Sadomasochists From Beyond The Grave.“ (HellFire)