• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Explorers in the further regions of experience. Demons to some. Angels to others. Na půdě se novou tkání obalující strejda Frank proti bledému sadomaso seskupení v kožených oblečcích. Kdo se bude moc nudit, ať si vezme dálkový ovladač a lihovou fixu a až bude na obrazovce cenobitský kápo Pinhead, zmáčkne STOP. Jeho čelo je totiž ideální hrací plocha na piškvorky.. Díky hudbě C.Younga ucházející atmosféra, díky režii C.Barkera solidní tempo i napětí, ale všeobecně se stejně nemohu zbavit dojmu, že někteří umějí psát knihy, někteří umějí točit filmy, ovšem obojí ve vysoké kvalitě zvládá jen málokdo. Kritici zvláštních efektů by si měli uvědomit, že práci autorů ovlivňoval nízký rozpočet, alkohol na pracovišti a hlavně - taky teď nekritizujete rodiče, že v roce 1987 měli televizor Tesla a ne nějaké LCD..(26.11.2009)

Vyvážená porce pekelného napětí a gore efektů. Ve své době určitě převratný film, po uplynutí více než 20 let, hlavně poctivě provedená práce Clive Barkera. Hellraiser je odporný, zvrácený a krvavý horor, který není pro každého. Na dnešní dobu triky působí prakticky směšně, je proto důležité se dívat na film trošku z jiného pohledu a tím určitě je vytvořená atmosféra. Viděl jsem všechny díly Pekelníka a tenhle se mi zdál být nejlepším. Trošku škoda že nedostal větší prostor Doug Bradley, ale on si to vynahradil dalších dílech. Upozornění pro všechny co se s Hellraiserem teprve setkávají poprvé, doporučuji sledovat pouze první tři díly, pak se celá koncepce série notně změní. PS: Už při první větě, která zazní ve filmu náležitě zamrazí, takže "Co si přejete, pane Cottone?" PS2: Mé soukromé pořadí dílů od nejlepšího : H1, H2, H3, H5, H8, H6, H4, H7(26.11.2009)

Rozpočet $1miliónTržby USA $14,564,027Tržby Celosvetovo $15,680,000║ Na prekvapenie film je pútavý, aj keď príbehovo dohromady nič nové neponúka v tomto žánry, ide si v jednoduchej rovinke ale výhodou je že to je zabalené v tak ohavnom a pritom tak pekne znesiteľnom háve, že je z toho dobrá horrorová delikatesa s výbornými maskami a slušnými trikmi.... a za ten rozpočtový $1milión človek dostane viac než by mohol čakať. /70%/(2.7.2009)

Škoda toho, že tvůrci neponechali do distribuce snímku jeho pracovní název Sadomasochists From Beyond the Grave, je to totiž mnohem výmluvnější označení toho, co se zde odehraje. Splatter je zde naservírován v neskutečných dávkách a i když si zub času ukousnul docela solidní krajíc, přesto nejde jinak, než hluboce smeknout před prací tvůrce vizuálních efektů Boba Keena a hlavně režisérem Clivem Barkerem, který nápady opravdu nešetří a z jednoduchého scénáře vytřískal totální maximum. Prkenné herce naštěstí jasně převálcovala parta z „onoho světa“ vedená démonickým Pinheadem a ať už scéna Frankovy vzkříšení či detailní ukázka pracovní náplně Cenobitů, vše je obaleno v nádherně děsivé atmosféře, podpořené výtečnou hudbou Christophera Younga. „Nádhera“ (možná i bez těch uvozovek).(6.7.2006)

Hodně dobrá záležitost. Tato filmová pozvánka do samotného pekla, mě po celou dobu svojí existence vůbec nepřitahovala. Jako horory obecně. Osobnost a vnímání filmů se ale mění a občas mile překvapí. Film je rozhodně pojatý jako neukončený a sám nabádá k pokračování. Nicméně tolik dílů by si jistě nepřáli ani sami Cenobité. Úvod do démonického nefalšovaného pekla, mě rozhodně uspokojil. Trošku jednoduchý a jasný děj, každopádně závěr je masivní ukázka zla, které se zde skutečně jen představuje. Prostě na nic nečekat a jít do dalšího dílu, ovšem bez tohoto to nelze vidět.(15.10.2012)

• - Adresa domu je 55 Ludovico Place. Název institutu, kde je Alex ve filmu Mechanický pomeranč (1971) programován k násilí je Ludovico Institute. (HellFire)

• - Film se dosud dočkal sedmi pokračování, inspiroval komiksová zpracování, a navíc podnítil vznik aktivní fanouškovské subkultury a rozhýbal průmysl s koženým zbožím pro fetišisty. (Pavlínka9)

• - V románu se Cotton jmenuje Rory a ne Larry (Chatterer)