Nejtemnější hodina

• USA Darkest Hour (více)

Gary Oldman v roli jedné z největších osobností 20. století. Winston Churchill na počátku 2. světové války musí učinit zásadní rozhodnutí. Hrozba Německé invaze je bezprostřední a on jako premiér Velké Británie musí v této temné hodině během krátké chvíle semknout národ a změnit průběh světových dějin. (CinemArt)

Streeper

Bála jsem se toho nebudu lhát. Bála jsem se hlavně toho, že se budu nudit, ale herecký výkon Garyho Oldmana je tak dokonalý a přesvědčivý, že jsem na plátno zírala s otevřenýma očima a bála jsem se jen mrknout, aby mi něco neuteklo. Jeho zjev je skoro dokonalý, ale to nejlepší na Garym je jeho hlas, to jak na něm zapracoval, když srovnám jeho hlas s nahrávkou slavného projevu v rádiu (která se objeví i ve filmu), tak bych jen stěží našla rozdíl. Film jako celek je dobrý, jinak zvlášť nenadchne, ale celou dobu ho drží oscarový výkon Garyho Oldmana. Tak doufám, že konečně si pro toho plešounka dojde, protože tahle role je jedna z nejlepších zahraných, jakou jsem viděla za poslední roky. ()

DA_NO

Filmů a seriálů s touto tématikou je více. Králova řeč, The Crown... A musím říct, že tento mě osobně zaujal ze všech nejméně. Chybí zde jakákoli citová stránka, film se záměruje spíše na Churchilovu politickou činnost, zatímco osobní život je dost upozaděn. Navíc vše rozebírá hrozně do detailů, takže se film odehrává během asi 20 dní a následně je to celé o Dunkerque a začátku bombardování, ale hlavní část to postrádá. Na druhé straně je tu samozřejmě geniální výkon Garyho Oldmana, což je ale bohužel asi to hlavní, co může film nabídnout a na co se soustředí. A nemůžu zde nezmínut to, že král Jiří IV ani trochu nekoktal. Takže, film The Darkest Hour je rutinní válečné drama bez špetky emocí, které je ale velmi zručně provedené a může nabídnout hlavně nerozpoznatelného Garryho Oldmana. 64% ()

Nach

Jen silná osobnost byla schopná přežít Nejtemnější hodiny britské politiky Druhé světové války. Winston Churchill k těmto výjimečným osobnostem jednoznačně patřil. A film Joea Wrighta mu dává zasloužený hold! Je to drama, kde výprava působí až epicky v každém záběru. Scény jsou zalidněné, plné života i dobových rekvizit, že si opravdu přijdete jako ve válečném Londýně. Gary Oldman zde nehraje, on je opravdu Winstonem Churchillem. Ač vím, jak kvalitním hercem je, stejně jsem překvapen za výkon, u kterého i Oscar je málo. Velice povedené životopisné historické drama, které předčí i jiné filmy o Winstonu Churchillovi (a že jich bylo více). Mé velké doporučení a palec nahoru. P.S. Snímek skvěle doplňuje jiné válečné drama: Dunkirk (2017, režie: Christopher Nolan), o němž Nejtemnější hodina též pojednává, ale z politické roviny. 80% ()

Rocky88

Divadelní drama o velkém motivátorovi, kterého Oldman ztvárnil naprosto dokonale, i když na podobě samotnému Chruchillovi by se dalo ještě zapracovat. Snímek ukazuje časový úsek od jeho zvolení až po operaci Dynamo, kdy ještě neměl plnou důvěru parlamentu a Britů a musel o ni neústupně bojovat a někdy pochybovat i sám o sobě. Wright se snaží, co mu nápady stačí (první Churchillův proslov s promítáním bitevního pole je geniální), ale někdy film přeci jen ztrácí tempo. Po skončení si však řeknete "škoda, že film nepokryl časovou osu až do května 1945". ()

C0r0ner

Do plné palby přebývalo nějakých patnáct minut stopáže, protože jinak se jedná o perfektní podobiznu Winstona Churchilla a dění okolo doby Dunkerku (který ale letos logicky ovládá Nolan) s několika dech beroucími scénami, kdy člověku mrazí hrdostí, i když se jedná o naprosto jiný národ. 90% ()

Joges

Pro mně nejlepší film roku. Vím, Darkest Hour má slabá místa, ale nějak mi to nevadí. Celkově film působí jak má, předal mi informace té doby, o kterých jsem neměl ani páru, a především mě bavil hlavním představitelem. Gary Oldman si Oskara zaslouží. ()

dubinak

Příjemný historický film pro ty, kteří to mají rádi spíš klidnější, bez zobrazeného násilí a hrůzy války. Proti tomuto snímku toho mnoho říct nemůžu, protože režijně i herecky je na mistrovské úrovni, ovšem, že by to byl ten můj nejoblíbenější cup of tea, to bych asi taky netvrdila, takže super, ale za mě tentokrát jen ty velmi pěkné uctivé tři. ()

Cheeter

Když jsem nedávno viděl film Leon, kde Gary Oldman hraje mladého mafiána, tak mě nikdy nenapadlo, že ho v dohledné době uvidíme ve zcela jiné roli. A ačkoliv zahrát mladého frajírka bylo mnohem jednodušší, tak v této roli ukazuje svoje obrovské kvalita. Nikdy bych nečekal, že dokáže Churchilla zahrát tak skvěle. Ano, sice je na něm tuna líčidel a vosku, ale nejde jenom make-up. Celkově je film dobře zpracován a myslím že se docela dobře doplňuje s Dunkirkem, který byl taky nedávno v kině. Příběhová linka nese dost silné téma, během kterého vidíme proměnu z nejistého začínajícího premiéra v jistého válečného vůdce. Jednoduše, tenhle film se povedl. A teď akorát vymyslet, jak ho zapojit do výuky dějepisu. ()

necisty

Děják mě nikdy moc nebavil a na většinu datumů nebo velkých událostí jsem naprosto tupý, ale poslední dobou to těmito filmy doháním. Vůbec by neškodilo vidět nejdřív tento film a do posledních 10 pustit celý Dunkirk. Film je velmi dobře natočený a hlavně zahraný, stojí to totiž na velkolepém Siriusi Blackovi. ... GA Cinema ()

carly

Stojí a padá to na Garym Oldmanovi. Ak by aj všetko ostatné bolo priemerné - a to teda ani náhodou nebolo, on musel byť perfektný. A on je. Jeho Winston, starne, žije so svojimi chybami, so svojou ženou, so svojou výbušnosťou, so svojim alkoholom a s váhou celého sveta na pleciach. Nie je dokonalý. Je dôležitý. ()

campix

Někdo by mohl říci, že jde o strohé opakování historie, bez většího náboje. A možná by se mu to dalo do určité míry dát za pravdu, jenže Nejtemnější hodina je daleko víc než to. Pokud odhlédnu od perfektního výkonu Garyho Oldmana, který se změnil k nepoznání a hodně pečlivě si střihl jednu z největších postav britské historie, tak je tento film perfektní ukázkou pletich britských politiků, které byly ve válečném a meziválečném období dvacátého století velmi zajímavým tématem. Jde také o ukázku toho, v jakém stavu byla britská nejenom politická společnost na prahu Druhé světové války a jaké překážky musel stárnoucí a neoblíbený Churchill překonat. Může to působit fádně a nezajímavě, ale pro Brity jde o velice důležitý film a pro Oldmana pravděpodobně o prvního Oscara. ()

Juto

Film je dobré natočený len ma strhával svojou pravdou ,ktorá nie je skutočná. Rusi sú skutočný víťazí. Nech si myslia každý čo chce skutočnosť je len jedna a Rusi porazili Nemecko. 6/10 ()

Pajky3

Skvěle. Víc by ani nebylo třeba psát, ale přeci jen si trochu přisadím. Gary Oldman jako Winston Churchill exceluje. Škoda jen, že nejemotivnější scéna je vlastně smyšlená, jinak je to na jedničku a hned mě to donutilo k tomu, aby se znovu podíval i na Dunkirk, abych viděl jak operace Dynamo pokračovala. ()

zette

Sice skromna vyprava, presto celkem dobre natoceno, misty s dost pusobivou atmosferou. Je to ale takove detinske, kycovite. Herecke vykony nejsou nejhorsi. Cekal jsem to trochu "odbornejsi", skoro jako povinna tvorba pro skoly. ()

pakobylka

O tom, že politikaření přežívá za každých podmínek a v jakýchkoli, i v těch nejvážnějších a nejdramatičtějších situacích ? Nebo o tom, že život je jen náhoda - stejně jako minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivců i národů ? Dost možná ... tak buďme rádi, že kromě náhod nešťastných se ke slovu občas dostávají i náhody šťastné - a někdy se jim podaří najít i osobnost, která má vnitřní sílu pootočit kolem dějin tím správný směrem. Snad proto, aby náš svět i vesmír našly ztracenou rovnováhu ... snad proto, že si občas takovou šťastnou náhodu i zasloužíme - alespoň někteří z nás. Snímek je možná místy přesmíru popisný a trochu odtažitý - chvíli mu trvá, než si vás pustí k tělu, ale pokud ho necháte volně plynout, získá si vás ... a možná vám dá i naději, neboť vychází z hlubokého přesvědčení, že žádná bitva není předem ztracená. ()

BoXBe

Žánrová lahůdka. Připomnělo mi atmosféru při čtení Života sira Winstona od Jaroslava Matějky. Ten taky uměl vypíchnout to co historicky nejvíce zarezonovalo. Bez kontextu může film zklamat, je dost komorní a konvenční. Na tom mi ale nevadí zhola nic, umím se nechat dojmout a nadchnout a rád :) 2020: Podruhé už si nemyslím, že je to taková pecka, ale Oldman si to očividně fakt hodně užíval. 2021: Oldman perfektní. ()

animaxis

Nejtemnější hodina vůbec není špatným filmem, ale zároveň z mého pohledu patří mezi ty filmy, které nejsou zase tak speciální, aby vyhrály oscara. Sám o sobě ale funguje dobře. Film není místy historicky přesný a dalo by se říct, že z Británie dělá velice odvážný národ, který je ochotný jít do války (scéna v metru), ale realita byla téměř opačná. Ale to by na plátně asi nevypadalo nejlépe. ()

mortak

Churchill si pomník zaslouží, o tom žádná, ale jeho základy by se neměly cementovat příšernostmi typu "moje první jízda metrem s prostým upřímným lidem". Tímto způsobem byl polidšťován Stalin v sovětských filmech. A proto je závěrečná půlhodina filmu dost temnou skvrnou na jinak profesionálně odvedeném a zahraném životopisu. ()

alchac

...no a večer ještě nekončil, tak jsme namlsaní zůstali také na zobrazení vystřídání zrádce mnichovského zrádcem jaltským. Samozřejmě bylo lze očekávat, že půjde o záležitost vyfutrovanou patetickým patriotismem v míře k nevydýchání, leč kupodivu to v tomto ohledu zas tak hrozné nebylo, resp. mohlo být daleko hůř. Gary jak již mnohými trefněji řečeno fenomenální tak, že by mu jeden samým uchvácením vyšlukoval doutník či dostal chuť nechat ze sebe udělat rajský protlak při vzdorném boji pod vlajkou vynálezců koncentráků a historicky největší vykořisťovatelské tyranie. Hodně dobrá tři. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST