Borg/McEnroe

• Švédsko Borg McEnroe (více)

Wimbledon, 1980. Nejdeštivější léto desetiletí.  Svět se těší, až uvidí tenisovou jedničku Björna Borga obhajovat svůj pátý titul Wimbledonu. Jen málokdo zná drama v zákulisí: v pouhých 24 letech je Borg blízko konci, uštvaný a svíraný úzkostí. Jeho 20letý vyzyvatel John McEnroe se rozhodl nahradit svého bývalého hrdinu na trůnu Wimbledonu. Borg/McEnroe je příběh o ceně úspěchu. Nejlepší světoví hráči tenisu jsou uvězněni vlastní kariérou. Oba sportovci jsou neustále tlačeni proti sobě komerčním tenisovým průmyslem: jako protiklady postav „lce Borg“ a „Superbrat“. Rivalové jsou nuceni si přiznat během Wimbledonu 1980, že jediný, kdo chápe čím si prochází, je jejich největší nepřítel. (A-Company CZ)

pds

No čakal som viac emócií , viac vtiahnutia do boja. Zdalo sa mi to nudné, snáď len flashbacky zo života mladého Bogra a McEnroa boli zaujímavejšie. 55% ()

bonovox

Príjemné prekvapenie na poli športových snímkov. Pekná pocta dvom legendám tenisu. Hlavne hereckí predstavitelia zahrali svoje postavy veľmi vierohodne. ()

Shady

Nejsem nikterak velkým fandou tenisu a proto jsem tyto dvě legendy vlastně ani nějak neznal. Tihle dva tenisový rivalové mě ale celkem mile překvapily. Shia LaBeouf jako McEnroe baví o trošku víc než jeho oponent Borg v podání Sverrira Gudnasona, ale jako celek to funguje skvěle. Vžil jsem se do postav, fandil a čekal jak onen souboj dopadne. Pěkné zpracování pro mě ne tolik známých legend. ()

tchempi

Oba protagonisty jsem zažil v činné službě (neb jsem starší kousek), ale jejich zápasy jsem nikdy neviděl (neb mám jakýkoli sport u zadku). Toto ale zjevně není sportovní film. Všechny zápasové pasáže včetně (ve skutečnosti asi kulervoucího) finále Wimbledonu 80 jsou natočeny jen tak mimoděk, bez šťávy. To i zápasy ve fiktivní romantické komedii Wimbledon mají větší drajv. B/M je ve skutečnosti psychologický film, nahlížející do dušiček oněch sportovních velikánů (více do té vikingské, neb to točili seveřané). A v tomto ohledu to drajv má. Slušných 80 %. ()

r007

Doporučuju všem fandům tenisu, Borga i McEnroa si pamatuju z dob svého dětství a film se opravdu povedl. Souhlasím s ostatními komentáři, že film byl spíše zaměřen na Borga a taky se tak mohl jmenovat. Třeba se dočkáme někdy filmu i o McEnroovi, určitě by byl neméně zajímavý. Výborně nasnímané okamžiky nervového vypětí před zápasy, a vynikající oba hlavní představitelé. ()

PTuranyi

Výborná športová dráma s psychologickým ponorom do osobností hlavných hrdinov. Výborná práca hercov, skvelá kamera a strih vďaka ktorému sa z finálového zápasu stalo takmer baletné predstavenie. ()

foils

Borg s McEnroem formálně připomenou nedávný film o Niki Laudovi Rivalové s tím rozdílem, že Janusu Metzovi a spol. se některým problémům Howardova počinu podařilo vyhnout. Hodně zdařilý je vizuál - estetika přelomu 70. a 80. let dnes celkem frčí a Borg/McEnroe toho v nemalé míře využívá. Mizanscéna vyvolává dojem skutečného světa, nepůsobí jen jako kulisa. I když se snímek neubránil určité videoklipové efektnosti, docela se mu to povedlo vybalancovat určitou uměřeností a střídmostí. Leckteré výjevy jsou jen naznačeny a tím věrněji zobrazují krátký ale intenzivní zážitek či vzpomínku. Podobnou kvalitu má i filmové ztvárnění tenisových duelů. I přes uvedené přednosti je potřeba přiznat, že Borg/McEnroe nedisponuje příliš silným scénářem. Aspoň však většina dialogů nezní tak idiotsky jako v Rivalech a oba protagonisté se snaží i trochu hláškovat. 75% ()

Radim98

Nevadí mi, že to není Hollywood, ale když už to tu všichni srovnávají s Rivaly, což se nabízí, sluší se připomenout, že Rivalové nikomu nestranili. To se bohužel o BORG/mcenroe říci nedá a osobně mě to dost rušilo. Jinak solidní film, výkony herců super a chtělo by se říct tím pádem i skvělé obsazení, jenže když si zasadíme film do doby, kdy se odehrával, jsou najednou herečtí protagonisté oproti oběma tenistům z roku 1980 (Borg 24 a McEnroe 21 let) poměrně výrazně přestárlí (Gudnason 39 a LaBeouf 31 let), což je obzvláště v těch herecky nejnáročnějších scénách dost vidět a na autentičnosti to filmu nepřidá. Výsledné hodnocení, které se tak na konci dere na jazyk zní - rozpačité. ()

durkes

Zaujímavé spracovanie o svetových tenisových velikánoch - Bjornovi Borgovi a Johnovi McEnroeovi. Kým jeden je na vrchole a pomaly prichádza jeho koniec (v roku 1982 skončil vo veku 26 rokov), druhý je vychádzajúcou hviezdou a "enfant terrible" svetového tenisu. Zaujímavé bolo zistenie, že chladný Švéd bol tiež v mladosti cholerikom. Severské dielo európskeho typu zobrazuje aj odvrátenú stranu vrcholových športovcov - dopad veľkého vypätia, driny a odriekania na ich psychiku. Borgovou manželkou sa stala rumunská tenistka Mariana Simionescu (brali sa v roku 1980 v Bukurešti a manželstvo vydržalo 4 roky). Hlavní predstavitelia sú vybraní veľmi reálne. Športové filmy milujem a tento nemôžem neohodnotiť plným počtom. Fajn. ()

JCS

Sportovní drama ftopu. Není tomu co vytknout. A milovníci tenisu si také přišli na své, podobně, jako já ... :) ()

Kodousek

Málokdy opravdu málokdy dávám 5*, zde ale uděluji naprosto jednoznačně, tleskam hlavně atmosféře a výběru obou hlavních hrdinů plus ty české lokace super pro mě neuvěřitelně příjemné a dojemné zároveň. ()

mavin

Tak, že se jedná o legendární tenisový zápas na světě, dosti nudně natočeno! Tak co by člověk taky očekával od holobrádka Januse Metze, který toho opravdu skoro vůbec nic nenatočil!!! ()

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce