C.B. Strike

• Velká Británie Strike (více)
TV spot
Velká Británie / USA, (2017–2022), 14 h 48 min (Minutáž: 58–60 min)

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Tom Edge, Ben Richards

Holliday Grainger, Tom Burke, Kerr Logan, Killian Scott, Siân Phillips, Ben Crompton, Martin Shaw, Leo Bill, David Avery, Tara Fitzgerald, Fern Deacon (více)

Série(5) / Epizody(15)

Strhující dramatický seriál C.B. Strike je inspirovaný úspěšnými kriminálními romány od autorky Harryho Pottera J.K. Rowlingové, vydané pod pseudonymem Robert Galbraith. Příběh se soustředí na Cormorana Strikea (Tom Burke), který na vojenské misi v Afghánistánu přišel o kus pravé nohy a vrátil se z války domů, aby si založil soukromou detektivní firmu provozovanou v maličké kanceláři v londýnské Denmark Street. Přestože si z Afghánistánu odnesl těžké zranění i jizvy na duši, jeho mimořádné schopnosti i zkušenosti vyšetřovatele vojenské policie se ukáží jako klíčové pro vyřešení tří složitých případů, na něž je policie krátká. V pátrání po stopách mu pomáhá Robin Ellacottová (Holliday Graingerová), která pro Strikea začne pracovat jako dočasná asistentka a záhy je pohlcena jeho vyšetřováním, stejně jako detaily z detektivovy zářné, ale ponuré minulosti. (Cinemax)

Hanys_

Volání kukačky parádní, pak už to jde jenom dolů.. Možná i škoda, že ty zbylé 2 knížky jsou nahnané jen do dvou dílů. Každopádně úvodní song nemůžu dostat z hlavy, oba představitelé parádní - jen prostě škoda, že to nejlepší je hned na začátku.. ()

Petr.Kocfeld

Hodne dobry serial.Davam mu 80 procent.Cormoran Strike a jeho krasna kolegyne nezklamali...Je to napinave a ani akce zde nechybi.Tento serial si me docela ziskal. ()

Móó

Všechny vydané knižní předlohy zbožňuji, proto jsem se dost bála, jak BBC seriál zpracuje. Holliday Grainger se mi pro Robin hodila od první chvíle, Tom Burke mi sice nejprve pro roli ideální nepřišel, stejně jako herci zvolení pro Charlotte a Matta. Ale to je tak asi vždy, když člověk čte dříve knihu. Cormorana jsem si zkrátka představovala trochu jinak. Nicméně jsem si na něj zvykla rychle. Je to sympaťák. Vztah mezi Robin a Cormoranem podle mě odpovídá tomu, jak je popsán v knize. Herecké výkony kvalitní. Celkové zpracování Volání kukačky se mi líbilo moc, jednotlivé epizody udržely úroveň knihy, napínavé až do konce. Uvidíme, jak se vydaří Hedvábník a Ve službách zla. ---- Hodnocení po Hedvábníkovi: Moc jsem nepochopila, proč zrovna tento díl byl zpracován pouze do dvou epizod. Podle mě to seriálu uškodilo. Chybělo moc informací a pasáží z knihy. Klidně se dalo o jeden díl natáhnout jako Volání kukačky. ()

Qeo

Tak trochu jiná detektivka. I když teda styl opilého, unaveného a depresivního soukromého detektiva je tak vyčerpaný, jako želva na poušti, tak detektivní příběhy jsou tak akorát zamotané a šťavnaté. ()

ER

Pro mně je to hodně na pohodu detektivka, ale jako no stress podívaná funguje. Ústřední dvojice je good,forma i obsah taky. ()

Moly

Seriálová podoba příběhů C. B. Strikea se potýká se stejnými obtížemi jako ta knižní - ačkoliv se romány tváří jako detektivky, jejichž pozadí doplňují osudy dvou hlavních (zatím jen náznakově romanticky propojených) hrdinů, je to přesně naopak. Rowlingová se především vyžívá ve vykreslování vztahu Cormorana a Robin, jemuž vraždy poskytují pouhou záminku pro další vývoj. Nechápejte mě špatně, docela dobře se to čte a stejně obstojně se na to kouká, vztahovky Rowlingové jdou a i scénáristé pochopili, že klasické "will they/won't they" je právě to, čeho si fanoušci série nejvíc žádají. Problém nastává ve chvíli, kdy se vyšetřování musí hnout z místa a děj přesune svou pozornost na případ. Kniha totiž snese víc než televizní prostředí. A zatímco autorka si dopřává množství ve výsledku naprosto nepodstatných detailů, vedlejších postav a slepých odboček (aby se nakonec obloukem vrátila k tomu, co umí, tedy vztahům a detektivkovým klišé - vrahy jsou totiž nejčastěji právě "zahradníci"), tvůrci seriálu si podobný luxus nedopřávají. Uchylují se ke zkratkám, které příběhu i postavám ubližují, pro laciné udržení pozornosti namísto konverzace řeší stejnou situaci násilím, řevem a honičkami. A nic proti tomu, plně rozumím tomu, že dobrá adaptace se nerovná doslovnému přepisu. Nicméně posun v psychologii ať už hlavních (či citelněji vedlejších) postav je tak značný, že nebýt jména, čtenář by je podle jejich (často nelogického) jednáni ani nepoznal. Odhlédnu-li od příběhu (jak by se seriál líbil někomu předlohou nepolíbenému?), musím už ale jen chválit. Casting je ve většině případů opravdu vyvedený, Tom Burke i Holliday Granger jsou vybráni naprosto přesně. Kamera je velmi citlivá, na každý jeden záběr se dívá opravdu dobře, podobně hudební podkres (především originální stopa) se povedla. Vyzdvihnout musím i lokace - šmahem mě přenášejí přímo do Londýna a v každém záběru si připadám, jako bych tam i s hrdiny byla. A i s ohledem na to si dovolím lehce nadhodnotit. ()

papilon395

Hodnotím celou, dosud čtyřdílnou sérii jako vyrovnanou a těším se na pokračování jak knižní, tak televizní. Rowlingová vytvořením těchto příběhů potvrdila, že je dobrá spisovatelka, a ač nešetří počtem stran, je to čtení poutavé a strhující. S hereckým obsazením jsem nadmíru spokojená = Robin jsem si takto představovala, Strike oproti mé vizi zkrásněl a zeštíhlel. Chválím rozvolnění Smrtící bílé do 4 epizod. Co asi bude dál? ()

DJ Kritik

Príjemný počin. Dobre napísaný scenár a aj herci sú dobre vybraní. Nevtieravé a pritom dobre pozerateľné. Tešil som sa na každý nový diel. ()

patrik1177

Knižnú predlohu poznám, takže som sa celkom potešil, keď som sa dozvedel, že BBC pripravuje seriálovú adaptáciu. A spracovali ju naozaj nadpriemerne, aj keď musím podotknúť, že knižné spracovanie sa mi predsa len páčilo o niečo viac. Čo sa týka hereckého obsadenia, spočiatku som mal obavy, Cormorana a Robin som si pri čítaní kníh predstavoval inak, ale rýchlo som si na nich zvykol, a svoje postavy zvládli naozaj skvele. Plus ma potešilo početné obsadenie hercov z Game of Thrones do epizódnych rolí. Obavy som mal aj z počtu epizód. Spočiatku sa mi zdalo, že vtlačiť knižnú predlohu do 3, resp. 2 epizód nebude veľmi šťastné rozhodnutie, ale nakoniec to bohate postačuje. Jediným veľkým mínusom je podľa môjho názoru to, že niektoré pasáže z kníh pre potreby seriálu až priveľmi upravili, resp. zmenili. Ale aj napriek tomu si Strike drží vysokú kvalitu. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie. ()

jfaba

I když jsem hodnotil každou sérii zvlášť, tak celkově to vyšlo na takových 50%. Normální britská detektivka. Jen poslední série se troch vymykala průměru. Ale pro dlouhé zimní večery, kdy v tv dávají stále stejné pořady už 285 let, tak je to vlastně skvělý počin. ()

Majket

Přečetla jsem všech šest knih a vrhla jsem se na seriál. Knížky jsou hodně dlouhé a je tam plno odboček, což vůbec nevadí, protože jsem nechtěla, aby to skončilo. Seriál naopak plno věcí vyškrtal a nijak mu to neublížilo, díly mají příjemný spád a nic tam extra nechybí. Chemie mezi Robin a Strikem je báječná, moc mě bavila. Herečka Holliday Grainger se mi do role Robin parádně hodí, zato Tom Burke je o poznání větší fešák, než Strike v knize, ale role se zhostil perfektně. Zato Charlotte mě zklamala - v knize se jedná o nádhernou ženu, na začátku smýšlí Strike o Robin takto: "není krásná, nic jako Charlotte, ale přesto atraktivní", tak bych čekala do obsazení nějakou větší bombu. ()

RoyBatty444

Prvé dva prípady dobré ale tretí bol rozťahaný a Robinin vzťah je opruz. Inak celkom potrápi pozornosť. Atmosféra často funguje. ()

GinaT

Trochu dotáhnout vykreslení vztahu Robin a Cormorana/Robin a Matthew (který je tu vlastně až na jednu hádku dost harmonický, přestože v knížce je Matthew ultimátní debil) a nebylo by tomu co vytknout. Jedno z lepších převedení knihy na obrazovku. Obsazení hlavních rolí je přesné. ()

numan

J. KlecovéLůžko Rowlingová měla zůstat u Harryho Pottera. Když se pustí do něčeho tzv. "ze života", je to asi tak stejně uvěřitelné a pravdě podobné jako Brumbáloviny z Bradavic. I když se snaží o realismus až naturalistický (chcaní jednonohého detektiva do kelímku, aby si nemusel nandavat protézu, prdící důchodkyně...), pořád to všechno šustí papírem. A těch schématických klišé! V poslední sérii ať detektivové vlezli do jakéhokoliv baráku, slyšeli po několikaminutové konverzaci: "Něco vám musím ukázat, pojďte se mnou." To je ještě horší berle, než dnes už legendární seriálová věta "Tohle musíte vidět". Prostě pokus o detektivku naší soušky učitelky. ()

deedulka

Viděla jsem The Cuckoo´s Calling a paráda. Skvěle zahrané, natočené a atmosféra úžasná. Dívala jsem se po přečtení knihy a neubráním se srovnání, že v knize mi Strike přišel více zanedbaný a ošoupaný. :) Taky mi tam chyběly některé dialogy a hlavně delší rozhovory, kde se člověk dozvěděl více informací do hloubky. Na to, že ve výsledku měl příběh 3 hodiny, tam těch výslechů bylo pomálu. Ale takto to zase aspoň ocejpalo a zbytečně se to netáhlo a nenudilo. ()

karelhura

Bavilo mě to víc jak knížka. I když už je to pár let co jsem to četl nějak mi to tam samo naskakovalo. Byl jsem mile překvapen. Nemyslím si že to stálo fůru peněz a je škoda že my to prostě neumíme.Je tu sice pár opravdu dobrých kousků (npř. Pustina) ale ten zbytek škoda mluvit. ()

poppy75

muz v kabate opat rules :-) po sherlockovi ci lutherovi dalsi nekonvencny typek,ktory neda dopustit na klasicky dlhy tmavy kabat..hodnotim po odsledovani cuckooś calling-samotny pripad nic moc,vraha odhalite velmi rychlo...ovela viac sledujeme pribeh cormorana strika a jeho novej posily,ktora sa do stretnutia s nim rozplyvala od stastia,ze sa vyda za svoju lasku ale okamzite po stretnuti so strike-om zhodnoti a nasledne odvrhava svoj dovtedajsi zivot.co je teda vykon hodny efektu jamesa bonda...atmosferou sa snazia napodobit stare dobre poctive kriminalky...bod za uvodny song... ()

Honza2211

Tak na rovinu: C.B. Strike (Tom Burke) mi celou dobu šel na nervy, ale taky byl sympatický tím, že hrál válečného veterána-soukromého detektiva se zmrzačenou pravou nohou. Zhlédnul jsem všechny 3. "série" - tj. celkově jen 7 epizod, které jsem stravoval pěkně dlouho a to v průběhu 3 let (!). Celkově je to jen za 60% a to jen tak tak s odřenýma ušima. "Strhující" ?? ANI NÁHODOU !! Je to prostě normální jakž-takž anglická detektivka s jakýmz-takýmz těžko odhalitelným příběhem, s nasraným a zoufalým detektivem v bolesti, který popíjí pivko po večerech a jeho divnou sekretářkou, která mimo jiné řeší vztahové problémy se svým přítelem. Příběh je spíše nudný, místy trochu dramatický, nenadchne, spíše místy šokuje. Seriál tedy spíše teží z podivné anglické dramatické kriminální atmosféry a snaží se divákovi vnutit jak je dobrý. Nakonec jsem těch 60% s přimhouřenými očima dal. Přece jen určitá kvalita režie tam byla. Na závěr se všechno nějak vyřešilo, i když nejasně a vlastně ani nevím kdo byl viník, ale dalo se to sledovat. ()

Beata.Stybro

Rowlingové předloha je skvělá, stejně jako všechny její knížky od geniálního Harryho Pottera přes Poslední místo až ke Strikovi. O to víc jsem se těšila na seriál. VB umí jak seriály, o to víc žánr detektivní. Seriál nezklamal, počínaje výběrem Cormorana a Robin, konče tím, že jsem tam viděla spoustu obrazů totožně, jako v knize. Herci hrají velmi dobře, nepřehrávají, hudba, kamera. Těším se na pátou knihu, stejně jako na pátý díl a jeho epizody. ()