Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

Cracker

***** za žánrovú jedinečnosť. Herecké spektrum je veľkolepé ale asi by som vymenil Cruisa s Pittom :) Ako horor to za moc nestojí ale prišlo mi to ako epická balada až na niektoré moenty napr. koniec. Upírov zbožňujem, ich príbehy ma fascinujú a tento film považujem za môjho upírieho favorita. P.S. Mám doma DVD a vzadu sa píše že Tom Cruise je držiteľ Oscara, môžte ma poučiť v akej kategórií a hlavne začo?:D ()

see_sawandrew

Film jako celek je výpravným alternativně historickým dramatem se skvělými herci a atmosférou, ALE mám s ním jeden problém, který bez spoileru nemohu prozradit, takže tedy **POZOR SPOILER** - Tím problémem je poslední scéna, kdy se v autě novináře zjeví Lestat, plný síly a radosti, tedy pravý opak toho, jak ve skutečnosti skončil. Čtenáří skvělé knižní předlohy jistojistě ví, že Lestat (kdysi radostný a milující životní moc) pravděpodobně zemřel ve své vlastní depresi z neschopnosti přizpůsobit se změnám světa, a kniha končí tím, že se ho novinář vydá hledat. Závěr filmu, který sice skvěle podbarvuje píseň Sympathy for the Devil, celou myšlenku Intervia s Upírem pohřbívá pod snahou udělat co nejvíce cool závěr. Vždyť hlavní pointa tohoto příběhu je zničující daň za nesmrtelnost, na což nakonec narazily všechny postavy včetně Louise. Je divné, že Riceová jako autorka scénáře tuto scénu vůbec pustila do filmu, protože naprosto podkopává celý význam příběhu. Nebýt poslední scény, film by dostal o hvězdičku více, takhle je to jen mírný nadprůměr. **KONEC SPOILERU** 65% ()

cachina

Všechny horory o upírech, co jste doposud viděli, zapomeňte. Zapomeňte na kravavé upírské filmy pro teenagery, na česnek, na kůl do srdce, na kříže, na svěcenou vodu. Neil Jordan spolu s vynikajícími hereckými výkony hlavních představitelů nám naservíroval něco nového, dosud nevídaného a netradičního v rámci daného žánru. Snímek není natočen po "americku" (snad jen poslední minutka filmu) ale evropským stylem. Což je jenom plus. Směsice existencionálního dramatu, hororu a romantiky. To tu snad ještě nebylo (teda pak se to s těmito gotickými horory rozjelo, ale Intervium stálo na začátku). Jediný upír, který má duši, nám vypráví svůj bolestný životní příběh o temnotě, zoufalství, o bytí a nebytí, o kruté nesmrtelnosti, o tom jak se neumí vyrovnat se svým démonickým já, o svém stvoření krutým Lestatem (no krutým, prostě se choval tak jak se chovají upíři). Film vyniká výbornou atmosférou, kostými, hudbou - chorály, které umocňují depresy, a především herci. Tom Cruise a jeho (spolu s Magnolii) životní role, Brad Pitt se svým rozervaným upírem a mladičká, morbidně a úchylně roztomila Kirsten Dunst, která "už zatoužila po své rakvičce". Lehký nádech erotického jiskření mezi hlavními mužskými herci nikdy nezklouzne do trapnosti. Neil Jordan věděl moc dobře, co dělá. Určitě jedno z nejlepších, co můžete v upírském žánru vidět. ()

Mistickzz

V celku nudná a nezáživná rozprávka. Tom Cruise nesympatický v tomto filme ešte dvojnásobne, Brad Pitt a Antonio Banderas boli jedno z mala pozitív. Interwiev s upírem ma aj svoje kladné stránky, hlavne tie akčné ale pre mňa má strašne veľa suchých a nezáživných miest, pri ktorých som sa jednoducho nemohol sústrediť. 66% ()

ElizabethBay

Film obecně patří k mým nejoblíbenějším snímkům a zároveň je to bezkonkurenčně nejlepší upírský film. Vyzvednout musím herecké obsazení (nemám výtku k jediném herci, všichni podali parádní výkony), předně musím pochválit Toma Cruise, který byl opravdu fenomenální, Brad Pitt se role naivního Louise chopil velmi úspěšně a malá Kirsten Dunst byla exklusivně na zabití :-) (Banderasův Armand byl mysteriózně sexy jako obvykle). Navíc se podle mě jedná o snad nejlepší filmovou adaptaci knižní předlohy. Opravdu tleskám! 95% ()

Loki_Six

"Evil is a point of view. God kills indiscriminately and so shall we. For no creatures under God are as we are, none so like him as ourselves." ()

klukluka

Já holt na tuhle “problematiku” a estetiku moc nejsem. Kdybych na ni ale byl, tak bych si na tom nejspíš pošmáknul- co bych tomu asi tak mohl vytknout..? Obstarat pro to všechna ta velká jména, navlíct je do těch úžasných kostýmů, nechat je se pohybovat v těch krásných interiérech, pak je nechat shořet a s nimi kulisy celých měst... Velkolepá podívaná, jenom ne pro mě. ()

Milano33

Pre niekoho zdĺhavé, pre mňa pútavé. Hoci je pravdou, že filmový snímok v niektorých okamihoch pôsobí zvláštne. Interview with the Vampire sa môže hrdo pýšiť svojim nekonvenčným vyprávacím štýlom, prostredníctvom ktorého nám originálne odprezentoval daný materiál - príbeh. Film využíva naozaj zriedkavú rozprávaciu formu, avšak o to viac som si naratív užíval. Naratívna technika operuje so životnými skúsenosťami a spočíva najmä v osobitnom ponímaní sveta. Celý tento film je jeden životný príbeh, ktorý je k tomu všetkému ešte večný a nikdy nekončiaci. V hlbšom ponímaní ide o dosť existenčne založený príbeh, ktorý sa pýta na mnoho zásadných otázok ohľadom súcna a iba zriedkakedy dostávame priamu a jasnú odpoveď na túto problematiku. Interview s upírom je plný životných právd, morálnych dilem a existenčných problémov. Zdĺhavé, ale pre potreby filmu nezbytné vyprávanie nás zavedie skrz život upíra Luisa (Brad Pitt), ktorý chová odpor k svojmu bytiu a prirodzenej povahe. On sám sa nikdy nechcel stať upírom a konfrontácia s nesmrteľnosťou ho zaskočila práve vtedy, kedy bol úplne na dne a najmenej pripravený. Luisovi sa hnusí upírie habituálne prehnutie po krvi a tak z morálnych a etických dôvodov odmieta vziať ľudský život. Lenže jeho sila vôle nakoniec nie je také silná, ako si pôvodne myslel, a preto párkrát poľaví a dostane sa tým na rozcestie. U Luisa sa predsa len prejaví sa slabosť a podľahne pokušeniu - svojej skrytej túžbe a vášní. Luis však aj napriek tomu neprestáva byť plný sentimentu a pochopenia k ľudským bytostiam a pomerne často máva výčitky svedomia. On je na upírske pomery naozaj ojedinelým prípadom, riadi sa emóciami, chová empatiu a súcit. A Brad Pitt tu odvádza kus dobrej práce pri jeho bravúrne stvárnení. Na druhú stranu tu máme postavu Lestata (Tom Cruise), takisto ide o upíra. Tento upír sa však narozdiel od Luisa plne poddal svojej náture a hladu po krvi. Na prvý pohľad sa javí ako upír, ktorý je bezcitný a neľútostný, avšak opak je pravdou, aj on v sebe má dobré vlastnosti, taktiež dokáže prechovávať emócie k druhým (obzvlášť k Luisovi). Aj Tom Cruise tu podáva skvelý výkon a stvárniť po krvi prahnúceho upírskeho zabijaka sa mu skrátka podarilo. Charaktery sú neskutočne komplexné, rovnako ako príbeh samotný, ktorý sa môže zdať niekomu až prekombinovaný. Film ponúka mnoho silných okamžikov, ale i trošku toho filozofovania a patričnú dávku melanchólie, ktorá diváka uvedie do zaujímavého psychologického rozpoloženia. Interview with the Vampire podlieha obzvlášť temnej štylizácii, atmosféra je pochmúrna, tón je určený tamojšou dobou a posolstvo snímku je celkom skľučujúce. Tento počin by sa dal nazvať ako esencia gotického žánru, keďže obsahuje v sebe všetky potrebné atribúty na zachytenie podstaty gotickej fikcie. Emocionálna estetika gotiky sa v tomto filme skrátka nezaprie. Je to napínavé, vzrušujúce, úzkostlivé, nájde sa tú láska i vášeň. Interview s upírom je síce gotickým fantasy, ale taktiež s prvkami baroka a rokoka. Upírska nesmrteľnosť nám ponúka unikátne zábery na všelijaké historické obdobia, vskutku ide o úchvatnú prechádzku naprieč novovekom. Z umeleckých slohov a štýlov najviac utkvie v hlavne prezdobené, pozlátkové a honosné sakrálne barokové umenie. Vidieť to môžeme v odievaní a zvnútra zdobených interiérov šľachtických pompéznych sídiel. A celú túto historickú púť zakončuje secesia, ako posledný výtvarný výjav. Samozrejme, všetko sa to podmanivo premiešava s ponurou gotikou, takže finálny dojem zo snímku stále zostáva. Kulisy, kostýmy a výprava pôsobí skutočne draho. () (méně) (více)

iXtr3m3

Neviem prečo, ale tomuto homo-filmu som nikdy neprišiel na chuť. Príliš nudné, príliš zdĺhavé a ani herecké obsadenie tomu nepomohlo. Je pravda, že sú to už roky, čo som to videl, ale z deja mi v hlavne neutkvelo takmer nič, okrem tých mdlých bielych tvárí. ()

Torako.chan

Nedávno jsem měla tu čest shlédnout si toto "veledílo" znovu a upřímně jsem zjistila, že jsem si z toho nepamatovala nic. Hodnocení ovšem měnit nebudu. Ač jsem zjistila, že je to teplé jako chlupatý papuče, místy lehce pedofilní, občas přehnaně dramatické a tak vůbec docela sračka. Nicméně Cruis,i když byl otřesné až hrůza, hrál vcelku ostrou postavu, bylo tam několik supr morbidních vtípků a v oné době bych řekla, že posun dopředu v odvětví upírských filmů a to se musí zohlednit. Kirsten Dunst nesnáším, ale musím uznat, že tady odvedla fakt dobrou práci. Přemýšlela jsem, že tomu dám jenom tři, ale když to vemu kolem a kolem... nechám to tak ()

borec999

Byť upírom a nesmrteľným je vlastne prekliatie. Interview s upírom je typický gotický horor, čiže: minimum skutočného desu, dej odohrávajúci sa v minulosti, dôraz na atmosféru, veľa kostolov, cintorínov, hmly a tmy. A v tomto konkrétnom prípade aj veľa dialógov. Herci našťastie film držia nad vodou (Tom Cruise tu má jednu z mála rolí kde predvádza plnohodnotný herecký výkon a jeho postava je pôsobivé monštrum, plus i Brad Pitt a malá Kristen Dunst udržia divákovu pozornosť), krvi a upírskych motívov je dosť a ich spracovanie je pôsobivé, no a zaujme i filozofická rovina o uvažovaní nad takouto formou existencie. 2 hodiny sú ale aj tak na podobný príbeh veľa + subjektívne nepatrím medzi hardcore fanúšikov gotických hororov a mám rád trochu "akčnejšie" kúsky. Lepšie 3* a spolu s Coppolovým Drakulom ďalší významný upírsky horor 90.rokov, z ktorého som nebol tak nadšený ako by som podľa tunajšieho hodnotenia mal byť. 60% ()

Zagros

Hvězdná dvojka Tom Cruise a Brad Pitt spolu v jednom filmu? Proč ne, tohle je ale lákadlo spíš pro něžnější polovinu lidstva. :-) Film pro mě musí ukázat i něco jiného. Tady se to povedlo tak napůl. Nejvíce mě lákal námět… věčný život upíra napříč staletími. Povedla se i atmosféra a sedlo mi pomalejší tempo vyprávění. Nicméně příběh mě už sám o sobě neupoutal a bude brzo zapomenut. Tady lehce zvítězila forma nad obsahem. Film to ale není špatný a měl u diváků úspěch. Také jeho zásluhou vzniklo několik dalších seriálů a filmů s upírskou tématikou. ()

cold

Podle mě nedoceněný snímek. Film, který byl prezentován Cruisem, ale udělal Pitta. Historie převyprávěna upírem - skvělé. Pitt a Kirnsten jsou skvělí (Cruise již moc ne). Nemohu si pomoci, ale koukal jsem na něj mockrát a stejně mě neomrzel. Něco na tom filmu zkrátka je. Uvidíte, že být upírem není zas takový med, když nemáte to srdce někoho vy.... ()

Teg

Asi nejlepší snímek s upírskou tematikou, který jsem shlédnul. Zvlášť herecké obsazení je velmi přesvědčivé a atmosféra na něm stojí a padá. ()

cab

Krasne ztvarneni vecneho zivota upiru. Na jedne strane nedobrovolna volba nekonecneho trmaceni po svete a na druhe dobrovolne prijeti upirskeho prokleti a bloudeni staletimi bez chvilky odpocinku od krvelacneho ukajeni svych tuzeb. Herci (Tom Cruise a Brad Pitt) jsou bezkonkurencni a neuveritelne zapaleni do svych charakteru. 80% ()

Ripley

Film je bravůrní především v první polovině.Poté co zmizí ze scény Lestat a Louis se setká s Armandem,film začíná mírně nudit.Banderas je nevýrazný!Celou část filmu od setkání s Armandem až po konečnou pomstu v kobce(ikdyž ta byla oku lahodící) bych vystříhnul a nahradil jiným dějem.Zpomaluje tempo a je zbytečná.Jinak Tom Cruise odvadí více než skvělý výkon a táhne celý film.Pitt je standartně průměrný.Velké plus si zaslouží výprava,kostýmy a samozřejmě režie. ()

Slimak

Zábavný a napínavý film který dává tématu upírů zcela jiný rozměr.Upíři jako nerozpoznatelní a šarmantní lovci v naší společnosti kteří se vám vysmějí když jim náte před nos česnek nebo kříž...oni je milují.Osamělý život dvou dravců...pro jednoho je denní obživa skvělá zábava a sport...pro druhého je to nutné zlo a utrpení.Lestat v podání Toma Cruise je jeden z nejúžasnějších záporáků jaké jsem ve filmu spatřil."Bůh zabíjí bez rozdílu..a taktéž my,neboť žádné boží stvoření mu není tak podobné jako právě my!" ()

Pussycat18

Pro mě jedna ze srdečních záležitostí. Atmasféra tohoto filmu už v začátku diváka chytne a přibije k židli...kam povede vyprávění zdánlivě mladého upíra? Nad Bradam Pittem nijak neslintám, nejsem jeho fanynka, ale nevadí mi, v tomto filmu ovšem opravdu září, stejně jako Tom Cruise. Kostýmy jsou nádherné, nic nepůsobí vyumělkovaně. Snad jen přehrávání mladičké Kirsten Dunst. Malá velká uprírská dáma je v některých scénách tak jistá svou hereckou dokonalostí, až to hezké není. Nicméně, tak krásný film si nenechám zkazit jednou neschopnou herečkou :-) ()

wosho

Homosexualita nebyla asi tak nikdy sexy a zároveň tak strašidelná, jako tady:-) Horor né tak krvavý, ale zato atmosférický. K tomu superhvězdné a herecky zároveň schopné obsazení. Dobrý a originální adaptovaný scénář v pevných rukou režiséra dělá z Interview s upírem jeden z nejpodařenějších úpírský filmů vůbec. ()

Hanys_

Jeden z těch filmů, který si můžu bez problémů pustit několikrát ročně. Atmosféra, příběh a výborní herci..Škoda, že v 94. jména Pitt a Banderas ještě neměla takový zvuk (to hlavní přišlo o rok později), protože ty ženské davy před kinem by jistě byly zajímavé. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)