Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

MJMilan

Opět jeden z kusů českého filmového zlata! Tady však netradičně dominuje Karel Heřmánek, který snad lépe zahrál jen samotného Lucifera. Vynikající obsazení v klasickém příběhu. ()

Mylouch

Ota Pavel ve svém prostředí Berounky s nádherně silnými scénami a zkušeně udržovaným spádem příběhu. Škola filmového střihu Jiřího Brožka, Smutného stylotvorná kamera ad. ()

HorrFi

Opravdu perfektní hereckej výkon Karla Heřmánka a jeden z mejch nejoblíbenějších českých filmů vůbec. ()

sir-dave

Nemám rád prodejce vysavačů ani Karla Heřmánka. Nechodím ani na ryby a štvou mě namistrovaní Němci hned jak se někde objeví a začnou dělat bordel. ()

Decker

Nadherne, smutne a dojimave. To me napada pri dokoukani tohoto klenotu. Karel Hermanek zde ukazal to nejlepsi co v nem je. ()

filmmovier

Tak to mi teda promiňte, ale tohle mě nebavilo. Polovina filmu dělá reklamu vysavačům, které se do filmu sice nehodí, ale alespoň se u toho moc dobře spalo... No a druhá polovina to vytáhla aspoň na průměr. Ono to schéma druhé světové války je prostě vděčné a v tomhle příběhu bylo velmi zajímavě podané. Tahle část filmu byla skutečně záživná a dokonce se mi i líbila. Co se týče hereckých výkonů tak nemusím ani Heřmánka, ani Vančurovou, leda Ruda Hrušínský to tady jakž takž drží. Po zkouknutí tohoto filmu nechápu pojem krásný a smutný film. Není to ani jedno z toho. 50%. ()

Doudis19

Neúplně jednoznačný snímek. První hodina sleduje praktiky jimiž Pan Popper, vynalézavý žid dosáhl bohatství a úspěchu přičemž není vyobrazen jako klasický hrdina, nýbrž jako morálně slabý jedinec bez svědomí a se zalíbením v sebeklamu. Následně po nástupu Hitlera o vše přichází a ukazuje se jakým člověkem doopravdy je a především jak velkou lásku a úctu chová ke své rodině a nejbližším. Tento kontrast spolu se scénou "čtyř očí" dělá z tohoto působivého příběhu, jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

maxxxim

Koncert vynikajúcich hereckých výkonov zasadený do malebného prostredia a podčiarknutý myšlienkami neoceniteľnej hodnoty. ()

HonzaBez

"Podívej to je nádhera, ta ladnost, kam se hrabe Josefína Bakerová, vidíš ty oči, úplně jak lidský, jsou krásnější jak lidský“ Své kouzlo tento filmový přepis povídek Otty Pavla určitě má. Karel Kachyňa si byl vědom, že dvakrát člověk nevstoupí do téže řeky, a proto je tento snímek, i přes týž námět, svým charakterem o dost jiný než jeho televizní Zlatí úhoři. Zvláště ta první část filmu je možná až moc bujará a rozjařilá, ač musím uznat, že Karel Heřmánek (jak ho moc nemusím) je zde vskutku luxusní... Fišerova filmová hudba se opět dokáže velmi umně přizpůsobit charakteru filmu a tak zvláště ty taneční rytmy ala tango nemají rovněž chybu.      ()

Sfinkter

Heřmánek jako ocejchovaný Don Quijote na pozadí druhé světové války v mistrovské Kachyňově režii. Tak jako mě Kachyňa neoslovil vyhlášeným Králem Šumavy, zde mi servíruje hutnou porci svého fištrónu. Poetické a odlehčené chvilky střídají tíživé záběry šíření nacismu českou krajinou, v níž lidé se šesticípou hvězdou na klopě neměli velké šance. ()

Gothar

Vyzeralo to na dobrý film, ale kombinácia komédie a drámy u mňa až priam tragicky nefungovala a nevedel som si užiť ani jednu zložku. Rovnako u mňa dopadol aj film Život je krásny, ja na to jednoducho nie som stavaný. 3/5 ()

Helmutek

Tohle mě prostě nějak nezasáhlo. Film je to samozřejmě dobrej, herci taky, ale Heřmánek mi teda rozhodně nijak excelující nepřišel (jasně, špatnej nebyl, ale podle těch chvalozpěvů, co jsem si tady přečet, bych čekal něco jinýho). Asi největší problém jsem měl s režií; přestože nechci nijak zpochybňovat, že to je řemeslně zvládnutej film, tak mi střihy nebo kamera často prostě nesedly. Stejně jako jsem s tim měl problém u Ucha, tak i tady mi vadily ty zvláštně odhlučněný scény, kdy byl slyšet jen hlas aktuálního herce, žádný další zvuky, ruchy, žádná hudba... Asi to na mě mělo zapůsobit o to silnějc, mě to ale místo toho rušilo. ()

Lachtaan

Další z kousků, se kterými jsem si zkřižil cesty jen zásluhou povinné četby k maturitě. Autobiografické povídky Oty Pavla se mi četly doopravdy příjemně, z prozatimních přečtených 11 titulů mě tenhle knižní kus bavil téměř nejvíce, filmová adaptace mi už tak záživná nepřišla. Charismatické postavy Heřmánka či menší role Hrušínského dokázaly v jakémkoli filmu utvořit pestrou atmosféru, mé preference ale nepřesvědčily, abych souhlasil s řazením Smrti krásných srnců do nejlepší třístovky. ()

progression

Ota Pavel patří k mým nejoblíbenějším autorům. Podle jeho povídek natočil Karel Kachyňa skvělý snímek, ve kterém excelují Karel Heřmánek a Rudolf Hrušínský. Hluboce lidský příběh, který kombinuje situace vážné, dramatické i tragikomické. Opravdu tatínek Oty Pavla musel být hodně zajímavá osobnost a jeho život dokázal Ota Pavel popsat opravdu nezapomenutelnou formou včetně svých autobiografických zážitků. Ale přiznám se, že z Kachyňových ztvárnění Pavlovy předlohy preferuji komornější, ale podle mne ještě lepší a k Pavlově předloze "přítulnější" snímek "Zlatí úhoři". ()

Tomatáš

Nemyslím si, že neustálé opakování tohoto díla nějak zeslabuje jeho sílu..Období protektorátu a s ním spojené hrůzy bychom opravdu neměli zapomínat..Nezapomenutelný film!!! ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil