Kriminalistku Marii Výrovou osloví žena, která je přesvědčena, že před třiceti lety, kdy trávila jako dvanáctiletá dívka prázdniny u kamarádčiny babičky na venkově, viděla vraha, který zavraždil pětiměsíční dítě. Z vraždy tehdy byla obviněna jeho matka trpící laktační psychózou a případ byl uzavřen jako vyřešený. Nová znepokojivá svědectví však Marii osobně motivují, aby se případem nepochopitelného zločinu ujala mimo rámec svých služebních povinností. Pátrání v dávné minulosti je velmi obtížné. Mnozí svědkové a aktéři případu již nežijí anebo se odmítají k trýznivé minulosti vracet. Marie postupně poznává a konfrontuje dnes o třicet let starší rodinné příslušníky tragédií zasažené rodiny Třebovických. Její podezření, že všechno bylo jinak, než uvádějí dobové policejní spisy, narůstá. Kdo měl zájem na manipulování s policejními protokoly a svědectvími? Marie se vydává na hororově ponurou a napínavou výpravu do minulosti, která se místy zvláštním způsobem překrývá se známou erbenovskou baladou... (Česká televize)

klukluka

Tak takhle dobře udělanou českou věc jsem neviděl, ani nepamatuju. Pokud jsem ji tedy vůbec kdy viděl. Tohle by byl film jako víno, na seroš mi to přijde možná až škoda. Každej záběr o něco obohacenej, něčím vyšperkovanej, kamera a výprava naprosto famózní. Bojím se, že to bude mít nějakou triviální pointu, ale ta cesta, po které nás k ní vedou, je tedy promyšlená dokonale. ()

mira007

Výrová řeší případ novorozence, kterému před třiceti lety uřízli hlavu na cirkulárce. Nic drsnějšího se asi dlouho neobjevilo, ale pod taktovkou režiséra Tauše je z toho taková artová podívaná, ikdyž méně šílená než Modré stíny. První díl zaujal, ale zatím s rozpaky. Polovina herců přehrává jako na divadle ( Krobotová jde na policii podat výpoveď a polovinu času recituje Erbenova Vodníka ) a z herců byli dobří jen minimalistický Majer, skromný Bebjak a malá brunetka Kasijana Džakič. ()

Chudobka

Prázdniny dospívajících dívek u babičky na venkově. Takový poklidný začátek, který ale narušuje neustálý pláč dítěte, nešťastná matka, která si už neví rady, jak dítě utišit, a věčně naštvaný táta ve vynikajícím podání V. Neužila. Výborná Klára Melíšková v roli vyšetřovatelky, která otvírá případ starý třicet let, protože tuší, že něco tehdy nebylo v pořádku. Svědectví, jež si vyslechne, ji utvrzuje v tom, že je třeba se na případ znovu podívat. Neužil ve své roli po třiceti letech je neskutečný! M. Krobot mě zaujal i během těch pár minut, kdy se objevil na obrazovce. Předpokládám, že v příští epizodě bude mít víc prostoru. Výborná režie a hudba. ()

godycz

mozna normalni pribeh. ale ten vizual? vazne si nekdo mysli, ze k detektivce patri umelecke zabery skrz rouru, barevna sklicka ci zabery na pulstrop a pul herce. HRUZA. ()

baddass01

Artově přeplácané barvičkami i slunkem do ksichtu, aby to vypadalo JINAK. Na identitu vraha již nenápadně zkoušejí autoři cílit a pomrkávat, ale možná nám jen předhazují falešné návnady. Verze 1. Ten odrbaný děda v jakémsi hnusném vaťáku a předtím řezající dřevo na cirkulárce na dvoře souseda. Působil jak mimóza. Přebíral od pošťačky nějakou poštu před domem (místem činu) a pak jel s kárkou někam pryč. Koukala u toho na něj z půdy babička. V tom davu potom před domem jako jediný chyběl. Verze 2. Otec zabitého dítěte došel do práce později, protože chvíli před vraždou vedle v baráku hekala sousedka s ním. Vrahem tak vytočený a vyšinutý paroháč, který se chtěl pomstít ? ()

ForGump

Doubova kamera a Taušova režie s Fišárkovým střihovým mistrovstvím tvoří tak abnormálně funkční tvar, že ještě teď mám vykulené oči. Vodník je neuvěřitelně atmosferická podívaná s nesmírně silně vygradovanými scénami, nadprůměrnou prácí s flashbacky a reálem a výrazným obsazením, v němž dostávají všichni herci vynikající příležitost ukázat, co v nich je a Václav Neužil se v prvním díle vytáhl a předvedl jeden z nejlepších výkonů, co jsem od něj viděl a pozor ve dvou časových rovinách. Příběh o vraždě nemluvněte zasazený do parného léta, jehož teplo a špinavost prolézají skrz na skrz a zpoza něj se ozývají v podkresu hlasy a doprovází je smyčce skupiny Blue Shadows. Zatím jsem nadšený podobně jako u Modrých stínů, přesto bych ve scénáři, resp. dialozích našel velké množství drobností, u nichž jsem kvetl, protože mít to ještě důslednější dramaturgické ošetření, tak by to byla historická událost v českém seriálu. Ale chmury stranou, nemůžu se dočkat pokračování. 80% ()

subic

Z Lenky Krobotové mám vždycky tak trochu smíšené pocity, jestli jí to mám věřit nebo ne. Furt jsem si říkal, co je na tom tak divného a je to ta kamera, ta je teda hodně divoká. ()

sharka.68

4 hvězdy pro začátek a věřím, že to na tu pátou dotáhnou...mají ještě 2 díly.....a tak si říkám, nebyl to Neužil , jen ten "někdo" odnaproti... Na tehdy malou Magdu mi to nesedí.... ()

jungewolf

Děsivý příběh z létem prosluněné vesnice na sklonku komunistické éry. Osvěžující byl vtípek mrzoutského ex-šéfa Viktora Vitouše(M.Krobot) s papouškem ara jménem Ara. J.Plesl a L.Krobotová jsou výborní. Stejně jako A.Doláková hrající nešťastnou matku Drahu Třebovickou, která spáchala sebevraždu. Těším se na 2.díl. Famózní je práce se světlem+způsob snímání obrazu kamerou. V.Tauš tímto nadchnul diváky už ve své předchozí minisérii Modré stíny (taky z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice). Fantastická hudba Blues Shadows(P.Ostrouchov), zpěv : herečka a zpěvačka Magdaléna Borová. Výborně namaskovaný J.Plesl-po 30 letech(maskéři: L.Dýcková, M.Marková, M.Kristová, R.Stejskal). Odborným poradcem byl Josef Mareš(jako u sérií Případy 1.oddělení+seriál Devadesátky).5* a 86 % . ()

Ironhead

Tady to zatím válcuje podařený audiovizuál, práce s kamerou, světlem, zvuky a ruchy. Příběh je tu i přes silné ústřední téma zatím malinko v pozadí. Mě to rozhodně zaujalo v tom kladném slova smyslu, od Pustiny (HBO) konečně něco z tuzemské tvorby co není úplně doslovné a tupě mainstreamové. ()

meda2016

Dobré by to bylo, kdyby... Jako by nebyla s odstupem supervize. Třeba kamery. Ty "umělecké" záběry včetně obarvených, přesvětlené protisvětlo, zabírají asi 15 procent? Příběh je určitě silný. Proč mi ale připadá, že jeho mozaika je srovnána do šňůry na střídačku s prázdnými místy? Zato ten dětský křik mi zní v uších (jak zamýšlel divákem otřást scénář) ještě teď. Už nyní je chytlavá nápověda - otázkou je, jestli je to klasická detektivka. Spíš opět alternativní s alternatívními prostředky. ()

Dawe2

Čtvrtá hvězda je za Neužila v současnosti. Naprosto vynikající výkon! Jinak to bylo dost nezáživné a pomalé. Zbytečně. Tipnul bych si, že děje bude tak akorát na jeden film, ale bude to zřejmě zbytečně natažená minisérie. No, uvidíme. ()

Peabody

Uvidíme. Manželka po prvních cca 25 minutách se slovy tohle nemám zapotřebí odešla, já si řekl dej šanci. Pak se to mírně zlepšilo, ale ten artový začátek mne taky nebavil a přišel mi moc dlouhý. Navíc Lenka Krobotová v šílené křeči vypadala, že právě uprchla ze dvora, kde hlavička bez tělíčka dělala kutululú, nebo z blázince, kde jí na rozloučenou pustili ten záznam. No ještě zkusím kousek. Takže nadšen zatím ne, ani zdaleka. ()