Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

zapalik

Po Případech prvního oddělení a Hořícího keře pro mě teprve třetí česká věc za posledních dvacet let, na kterou se jakž takž dá dívat. A překvapila Mrtha Issová. Nikdy jsem ji jako herečku nemusel, ale tady kralovala. ()

rublik05

Perfektní zpracování dosud ne tak připomínané tragické události, dá se říct nejhorší svého druhu u nás. Musím vyzdvihnout výborné herecké výkony všech obsazených herců jak v hlavních, tak i ve vedlejší rolích. Podařilo se vytvořit dokonalý, velmi přesný obraz tehdejšího reálného socialismu v praxi. Film je velmi realisticky zpracován, což jenom podtrhuje atmosféru celého filmu i tehdejší doby. Celková stopáž a rozdělení na dvě části vůbec ničemu nevadí, film vůbec nenudí, pořád je se na co koukat. Na české poměry se jedná o velmi kvalitní snímek. 10/10. ()

deLaFere

Televizní film české provenience? Velké překvapení, dlouho jsem odkládal shlédnutí, zbytečně. Místní nářečí neznám, připadalo mi, že herci to říkají velmi slušně, pár dialogům jsem vůbec nerozuměl. Skvělé obsazení, kterému, podle mého názoru, jasně vévodí Marta Issová. Byla výborná. Film funguje i jako sociální drama ze šedesátých let. ()

Nix

Vždy mne potěší, když objevím kvalitní český počin. Katastrofa, která se odehrála v Dukle není tak slyšet, jak by asi měla. Každopádně provedení bylo skvělý, herecký výkony taky a atmosféra je v dolech tísnivá, opravdu bych takovou práci nechtěl vykonávat. ()

RAFT

Tak konečně sem se dočkal ,režisér natočil zase parádní film.První díl nám se zaměřoval na postavy a vyplatilo se .Film je skvěle natočený ,zatím v prvním díle zahráli dobře akorát jednu vyjímku bych vytknul ,herci snad nikdy nebudou umět po našimu.Mohly tam dát více Ostravský herců.Issová ,tak ta byla dobrá ,těším se na druhý díl. Druhá část : boj o přežití ,smutek.Fakt neuvěřitelné ,že se něco takového stalo.Druhá část se mi líbila víc .Herci hrály dobře.Za mě český film roku.90% ()

snebka

1. Díl 80/100 **** 2. Díl 90/100 ***** Projekty České Televize se v poslední době daří. Nejprve širšímu publiku známý Metanol a nyní Dukla o níž jsem, i když moravák neměl vůbec tušení. Výborné herecké obsazení a strhující druhá polovina filmu. ()

fridge

Jako epizoda Vyprávěj to funguje dobře, ale jako dobový dokument o jedné z největších důlních tragédií už moc ne. Tempo je nevyrovnané a autorské pokusy udělat z toho doku-drama zasazením několikavteřinových výpovědí pamětníků jsou zcela mimo. Přesto to ale není ztracený čas, a minimálně díky osvětovému potenciálu si to ty tři hvězdičky zaslouží. ()

Talina

Česká televize nadále překvapuje! Po Methanolu je toto už druhý film vyprávějící pokles morálky na úkor peněz a taky samozřejmě ten hrozný dopad. Tenhle svět nejde do sraček až teď, on už tam směřuje dlouho. Je to fakt smutné připomínat si takovou historii a zjistit, že jsme se za těch 50 let vlastně vůbec nikam neposunuli a peníze ovládají svět ještě mnohem mnohem víc. No ale to jsem trošku odbočila :D Film fakt super. Ostravština jakožto residentce Moravskoslezského kraje, se mi zdá někdy vyloženě uši rvoucí, ale nejvíc to šlo asi Issové a kupodivu i Langmajerovi. Taclík se o to pro změnu nepokoušel vůbec :D :D Každopádně snaha se cení a já děkuji za tento film, čest práci! ()

ardno5

Po dlouhé době kvalitní domácí film. Díky filmu jsem se dozvěděl něco o čem jsem neměl ani páru a za to jsem mu vděčný. Lidi by neměli zapomínat na zmařené životy a to ještě nebyla největší hornická katastrofa, která se u nás udála. Film zasazený do katastrofy v r. 1961. Je výstižný a přesvědčivý. Zejména Martha Issová, která zní opravdu jako rodilá Ostravačka šedesátých let. Nevím co bych měl vytýkal, já byl spokojený a zažraný do děje. Možná i díky tomu, že děda byl horník a i když se na svoji dobu měl docela dobře, co se týče financí tak po zdravotní stránce to byly asi ty nejhůře vydělané peníze.. Film hodnotím jako dokumentární podle skutečné události: 80% ()

Yahey

Výborne zpracováno. Ostravská mentalita, hloubka tragédie. Dusledek komunistkeho: poručíme větru, dešti. "Víš, co se stane s havířem, který zemře? Dostane 2 dny volna a jde znovu pod zem." ()

J.e.r.e.c

Poctive hornicke porno. Cyp Ondřyček vam nemože slibit než ostre kecy, pot a uhli, a svoj plan plni na 110%. Na svoje si přídu hlavně chlopi, však je to až po kokot nabušene tu správnu mužsku homo-romantiku! A do toho fajne rodinne drama s rodilu ostravačku Issovu. Coal as fuck! 73% ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Na české poměry kvalitní drama o rodinných a pracovních problémech v těžké době. Bohužel zbytečně dlouhé s hluchými misty. Jsem z Havířova takže trošku přidávám. +++ SPOILER 20ti slovy: Mladý syn přivede těhotnou družku k rodičům, začne makat na šachtě a díky náhodě a nedbalosti víc jak 100 rodin příjde o syny, otce a dědy. ()

Ewík

(05.07.18): Pro mě velmi zajímavý pohled do doby a na tehdejší lidské životy. A nejvíc mě bavil ten jazyk (Čekáš až zahřmi? / Je to v dupě. / Kai deš?). Miluju Ostravu! ()

Azrail

Hodně silný film, jehož závěr je koncentrovaná depresivní emoce. Všichni herci zde podávají skvělý výkon a David Ondříček je momentálně asi náš nejlepší režisér. ()

Maniik88

Veľmi dobre zvládnutý TV film. Príbeh okolo rodiny Šlechtú výborne priblížil prácu baníkov, vtedajšie rodinné spolunažívanie. Zápletka sa proste podarila a zaujímalo ma nielen to nešťastie, ale dej okolo. Snaha otca poučiť syna bola super. Pobavil som sa. Aj hlášky a vtípky baníkov boli cool. V druhej časti ideme na to nešťastie, ktoré vzniklo ako ináč ľudskou hlúposťou. Pred tým som o tom nič nevedel ani o tom nepočul. Jediné, čo mi ozaj liezlo celý film na nervy, bola dosť úbohá snaha o Ostravsko-Havířský dialekt hercov. Ako nie som v ČR dlho, ale ženu mám z Ostravy a aj viacero známych. To fakt nevedeli nájsť hŕstku hercov z Ostravy a okolia? ()

Amonasr

Sugestivní povedený filmový hold obětem obrovského důlního neštěstí, které je už dnes prehistorií a jeho pamětníci už také vymírají. Nepatřím k nim dokonce ani já, byl jsem tenkrát teprve v druhé třídě, takže tato tragédie šla mimo mě, nejspíš se to tenkrát ani moc neřešilo v médiích, jako by tomu bylo dnes. Přesto se autorům povedlo vytvořit film, který je jednak patřičně napínavý a jednak i chytne za srdce, protože zasadili tuto tragédii do košatého příběhu jedné rodiny, čímž mu přidali silný osobní rozměr. Podle závěru snímku se dá soudit, že šlendrián, který v honbě za rekordy způsobil vrcholový management dolu, zřejmě zůstal nepotrestán a byl zameten pod koberec. Což by vcelku odpovídalo tehdejší době. Ve skutečnosti ale nějaké tresty padly, nicméně je možná lepší, že to už dopovězeno nebylo a diváku zbyly otázky k přemýšlení. Pozůstalí museli žít své životy dál... ()

majky19

Z mého pohledu vynikající televizní snímek z dílny režiséra Davida Ondříčka, který pojednává o velké důlní katastrofě, která se odehrála na počátku 60. let v havířovském dole Dukla. Ve filmu jsou výborně a autenticky zobrazeny osudy lidí, kteří byli bezprostředními účastníky tohoto neštěstí. Je zde zobrazena poctivá a tvrdá práce havířů, jejich každodenní radosti i starosti a samozřejmě i ignorance a hloupost "papalášů", jimž bylo plnění hospodářského plánu a množství vytěženého uhlí mnohem přednější než bezpečnost vlastních zaměstnanců. Zaujmou i skvělé herecké výkony, velmi příjemně mě překvapila zejména Martha Issová v roli matky, která na mě působila v roli rázné manželky horníka vskutku důvěryhodně. Aniž bych se jí chtěl dotknout, jsem velmi potěšen, že konečně se publiku představila svým hereckým talentem v tom pozitivním smyslu slova, než hloupými a vulgárními výstupy v předvolebních kampaních, které byly často vskutku ubohé. Po snímku "Metanol" přišla Česká televize s dalším vysoce kvalitním projektem, a já mohu tvůrcům za jejich počin pouze upřímně poblahopřát a poděkovat. Už se těším na druhou část tohoto televizního dramatu. ()