Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

MrGregor

Hrůzná syrová ukázka nejen důlní tragédie, ale i života rodin havířů. Při proslovu na pohřbu má pak člověk chuť zakopat si alespoň do televize. Takže shrnutí: Film je tak dobrý, jako je popisovaná tragédie strašná. ()

Rockerman

Děkuji, Davide Ondříčku za pravdivý a ničím nepřikrášlený příběh o jedné z nejtragičtějších událostí v hornictví. Podle mne bylo vše přiblíženo tak, jak se to pravděpodobně stalo. Chování tak zvaných "papalášů", mluva horníků (těch sprostých slov havíři používají jěště daleko více) i to, že na šachtě byl havíř někdo, ale doma byla hlavou rodiny de fakto žena. Ano, horníci měli a někteří i dnes mají nadprůměrné výdělky, ale vězte, že za tu dřinu a většinou zničené zdraví (těch co přežijou) to opravdu nestojí. Přesto a to i po takových velkých tragédiích znovu jdou do práce a sfárají pod zem. Výborní herci, nad kterými ční Martha Issová. Oskara Hese jsem si už já "objevil" ve vynikající Pustině. Mluví se o tom, jako o televizní události roku a zřejmě poprávu! P.S. Pracuji na šachtě téměř 35 let, naštěstí na povrchu. ()

Dogfish

Tak to byla bomba. Pro mě absolutně 5*. Tácek chvílemi zapomínal, že je ostravák, Langoš zas tu ostravštinu lámala, co se dalo ale jinak skvělé. Tak to asi nějak dole v dole vypadalo. Perfektní hlášky, sprostý slovník, přesně tak, jak se havíři asi baví. Jen asi nebyly od věci nasadit titulky, bo ja tu měškom skorem 40 let a měl jsem chvilama problemy. Co asi češi na západ ... ()

kiimi

Dlouhou dobu jsem žádný komentář nepřidal. Atmosféra je hutná. Silná. Takové to bylo. Takové to je. Kdo není z našeho kraja, nepochopí. Dalo by se tomu věřit, mohl by nám běhat mráz po zádech, mohla by aj kapka slzy ukapnut, ale ta umělá ostravština v roli pražských herců z toho dělá tragikomedii, kterou si tento snímek sakra nezasloužil! ()

Luisis

Velmi milé prekvapení.Silný a drsný příběh z hornického života podle skutečné události.Bravurní kamera a interiéry.První velká role Oskara Hese zvládnutá na jedničku!! - 80% ()

tranquill

"Haviř není člověk, haviř je číslo!" Silné drama na základě skutečné události. Davidu Ondříčkovi se povedlo dostat tam tu atmosféru nejen skrze ostravského nářečí. Takových snímků je poskrovnu. "Sem rad, že si rozumime. Čest!" ()

deLaFere

Televizní film české provenience? Velké překvapení, dlouho jsem odkládal shlédnutí, zbytečně. Místní nářečí neznám, připadalo mi, že herci to říkají velmi slušně, pár dialogům jsem vůbec nerozuměl. Skvělé obsazení, kterému, podle mého názoru, jasně vévodí Marta Issová. Byla výborná. Film funguje i jako sociální drama ze šedesátých let. ()

Stíba

Jo havíř, to byl za socíku (a oprávněně) pojem. Jsem rád že tohle byl víc pohled na jejich náturu než komunismus, rád jsem si na chvíli připadal jako bych tam byl s havířema taky. Dobře natočená pocta řemeslu a zejména obětem neštěstí na dole Dukla. ()

tančísvlky

Veľmi zaujímavá dráma a je vidieť , že pán režisér Ondříček je skutočne nadštandard. Nebojí sa slov a ani všetkého okolo slov. Mám pocit , že si skutočne zaslúži pochvalu už po prvom diele a aj výber hercov sa skutočne podaril ... ()

nwx

Film světové kvality. Prostříhat ho na 100 minut, dát mu anglický dabing a jde okamžitě do světové kinodistribuce. Krásný lidský příběh a perfektní práce filmařů. Jak je vidět, i u nás to stále ještě jde, udělat film s velkým F! Ze začátku při prvním díle jsem si říkal, že proč jen tam strkají herce, kteří ostravským nářečím mluvit přirozeně neumí, ale po shlédnutí celku musím před všemi smeknout, jestli je roubovaná "ostravština" správně nebo není, už jsem u nich totiž pak neřešil, prostě ten film šlape a vůbec na nějakém správně zvládnutém dialektu nestojí. Skvělé, že produkce sáhla i po "neznámých" tvářích. Všichni herci skvělí, ale také skvělí ti, které na plátně vidět není, režie, kamera, štáb, maskéři, produkce, trikaři, osvětlovači, všichni. Na české poměry koncert! Pocta všem českým horníkům. ()

mirra66

Co o tym možu řict než to, že to bylo kurva dobre, byl to pohled do haviřovy duše a na jeho dojebane ruce. To, že někere falešne ostravačeni bylo znat mi nevadi, bo faktem je, že v te době farali i jini chlopi než "ostravaci". Za robotu se nejen do Havířova stěhovali robotnici z cele republiky a tak to bylo určitě znat i na zdejši řeči. Tež mě překvapilo, že film byl tak fajně zrobeny a nakonec sem si i trochu pobečel. Robu Marthu Issovou nemam rad, nesnašim ju, ale tu byla dobra, nemužu nadavat. Tož tak davam palec nahoru a znamkuju vysokyma procentama: 89%. ()

Inozuka

/// ARAKAIN - Zdař bůh /// Pot v očích / černý tváře / uhelný skály / Zdroj síly / z jejich rukou / k lidem se valí / Zas pod zem / jdou pod zem / blíž dveřím pekelný jeskyně / Zas pod zem / jdou pod zem / blíž dveřím ďáblovy svatyně / Na pozdrav Satana odpoví mu klidně / Zdař bůh! / Ten pocit / když srdce tepe / sbíječka pálí / Jsou partou / tvrdejch chlapů / proč by se báli / Zas pod zem / jdou pod zem / blíž dveřím pekelný jeskyně / Zas pod zem / jdou pod zem / blíž dveřím ďáblovy svatyně / Na pozdrav Satana / odpoví mu klidně / Zdař bůh! ()

bearmeedek

Velice zajímavý film, a opět největší plus je to, že jedná o zpracování skutečné události. A zpracování samotné se Ondříčkovi povedlo na výbornou. V první části dokonale popsané prostředí havířské komunity. A ať si kdo chce mechtá o kvalitě havířského nářečí z huby českých herců, tak chtěl bych vidět kohokoliv z českých luhů, jak při hraní ještě mluví tímto slangem. No, a druhá část přešla do tragické akce a ještě více přebila první barvitou část. Tohle prostě zapůsobilo. Jinak, co jsem kde slyšel, tak jednotlivé „atraktivní“ příhody jsou všechny založené na skutečných událostech. 95%. ()

markotter

Naštěstí nejsem ostravak a i když mi ta řeč přišla trochu legrační, nesnížilo to můj požitek z kvalitního filmu. To raději Langmajera s hrozným přízvukem, než nějakého ostravského ochotníka, který by to tam toporně recitoval jak básničku. Nejvíc mě srala ta Formanova vnučka - šeredná a nesympatická. ()

RajAthen

Civilně minimalistické, a ve výsledku úderná sonda do situace, která se může přihodit s ohledem bez ohledu na dobu - plány se plnily a budou jistě plnit i dále, možná jen s použitím jiných oslovení a termínů. Klobouk dolů před zvládnutím toho správného nářečí... ()

Forty-

Keďže som o tejto historickej udalosti nič nevedel tak to bolo pre mňa aj zaujímavé aj náučné - bez spoilerov ;) Produkcia ČT chválihodná! ()

LordMysti

Mám přesně takovýto na půl dokumentární styl velice rád a hodně mi sedl způsob odvyprávěné tragédie. Na české poměry parádně natočené! ()