Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

ghatos

Celkové hodnocení po 3. dílech: Co to jako mělo být? Permanentní rozkývaná kamera, hrozný zvuk (hercům nebylo rozumět), přesvětlené interiéry...uf. Námět možná není špatný, ale v rozvláčné režii plné podivných exhibic se spolehlivě unudí každý. Po druhém díle jsem to chtěl zabalit, ale neučiním tak. Šlo to do větší politické hloubky. Mapování porevolučního politického bordelu mě (zatím) zaujalo. Třetí díl to definitivně zabil (co to hlasité tikání?). 39%. ()

cross

Líbil se mi už Exorcista a líbily se mi i Stíny - podle mého názoru originální partička vyšetřovatelů, která je napodruhé zasazená do mnohem hlubšího a rozumnějšího příběhu...leč také o dost méně vtipného... *** dávám pouze za z počátku velmi špatný zvuk a po celou dobu naprosto otřesnou Doubovu kameru - servírovat roztřeseným obrazem osobu zabírající sotva pár procent obrazu obklopenou nicneříkajícím okolím a navíc v přeexponovaném světle, to chce i na úrovni amatérského rodinného videa notnou dávku odvahy při prezentaci záběrů z dovolené pro senilní prarodiče - nicméně, dalo by se to pochopit. Na veřejném broadcastu při prezentaci svoji profese to ale nemá vůbec co dělat... škoda, mohlo to být za čtyři. ()

mcleod odpad!

Půlce dialogů jsem nerozuměl (opravdu skvělá zvukařská práce!), druhé půlce jsem snad ani nechtěl rozumět. Něco tak ubohého jsem už dlouho neviděl, takový scénář by si zasloužil nejednu anticenu. A to raději ani nezmiňuji formu, především obraz, na který se ani nedalo pořádně koukat... napadá mě jen jedna otázka, jejíž odpověď by autoři asi měli připojit k samotnému seriálu: Co tohle mělo být? ()

deckardx

Jak je něco jiné než Ordinace nebo Ulice, tak to české diváctvo těžko zkousává. Taušův styl je do jisté míry experimentální a ani mě nepřekvapuje vlna kritiky, která se na něj snesla. Je ale jediné štěstí české tvorby, že se někdo odváží točit jinak. Vedle Případů 1. oddělení další příjemné překvapení na poli českých kriminálek. ()

netahlo

Po prvnim dile hodnoti jenom dement a bla bla bla, ale tady si to s cistym svedomim dovolim. Tenhle "majstrstyk" totiz doceni pouze erudovani filmovi odbornici, kteri svym intelektem daleko prevysuji me moznosti. Viz recenze na aktualne.cz, kterou jako prislusnik nevzdelane luzy, shledavam jako naprosto zhovadilou. Vic k tomu nemam a dalsi dily si necham ujit. Snad jen tolik, ze David Novotny, toliko muj velky oblibenec, tady predvadi zoufaly a jednoznacne nejhorsi vykon, co jsem od nej videl. ()

vitekpe

Moc dlouhe. Sefova poldu se zliska po dvou sklenkach vina a zacne bejt hystericka. Eva Jenickova vyborna. Huba nic moc. ()

zencitizen

Dekupáž i rakurzy jsou naprosto perverzní, ornamentální, sebepředvádivé. Uvádí postavy i diváka do naprostého chaosu. I rozhovor na lavičce před barákem se mění v jakési halucinované cvičení nespojitého střihu, divného vázání záběrů a vypouklých úhlů kamery + plus ty podivně středové kompozice. Tím je to vlastně zajímavé. A navíc ta přesvětlená tonalita. Prostě, je to lázeň :-) Ale jen na chvíli. [...] Podíval jsem se na předchozí dva díly a musím říct, že jsem byl dost příjemně překvapený. Je to vlastně opravdu dobré. Je to dost deziluzívní zúčtování s gründerskou dobou devadesátek. To k předloze Michala Sýkory, které prosvítá pod scénářem. Krom zmíněného stylu, mě dost překvapili i některé opravdu soustředěné hercké akce - k nim patří i postava, kterou hraje Tauš samotný, který je velmi přirozený. Potom Melíšková samozřejmě. A podivný humor. Zbytek po posledním dílu. ()

klukluka

Spisovatel Michal Sýkora je odvážný kritik poměrů a nebojí se literární hyperboly- trochu přitlačit, aby si toho neřádu kolem nás všimli i ti nejzabedněnější, ideálně všichni. V této svojí předloze zúčtoval s jedním filutou, jemuž coby Olomoučák viděl roky do karet. Ivana Gelnara nám příkladně Xaver Veselý před nedávnem v jednom ze svých orálně rektálních rozhovorů představil div ne jako svědomí tohoto národa. Jsem rád, že alespoň umělecká díla zůstanou nositeli jeho skutečného odkazu. Gelnar nevraždil, jen šulil a to není fikce, ale holý fakt. ()

noctambule

Vůbec se nedivím divákům, kteří po prvním díle nepokračovali, nebo ten první díl ani nedokoukali. Je to tak zvláštně natočené, člověk si na to musí zvyknout. Není to dokonalé, ale rozhodně je to cesta správným směrem, je fajn, že měl kdosi odvahu natočit něco, co se liší. Škoda toho nepochopení od diváctva. Není to prostě prvoplánově líbivé jako Případy 1. oddělení, ačkoliv je mám ráda! V Modrých stínech jsou postavy vykresleny tak nějak hmotněji, realističtěji a ne černobíle. Ale fascinovali mě občasné bizarnosti, které mě odváděli od sledování, např. opilá Melíšková po dvou locích vína, navoskovaná kvestorova podlaha,... ()

Burdock

Neobjektivně dávám za 5*, protože sem šťastnej, že se konečně něco takovýho mezi českými seriály urodilo. Objektivně tak za 4*. Skvělý herecký výkony, božská kamera, super hudba, příběh trošku zamotanější a občas podivný chování postav, ale což, líbilo moc :) ()

F.W.Colqhoun

DoNT2 Jsem píča, no. Zatímco Hřebejkův Případ pro Exorcistu byl z hlediska žánrového odsýpání (možná) lepší detektivkou, Taušovy Modré stíny jsou alespoň pro mne bezpochyby lepší sérií. Na podkladě rozsáhlejší a angažovanější předlohy vznikla důkladná, ale nikoliv bezvýchodná kritika nedávných a současných poměrů. Zápletka se odvíjí od podezření na neoprávněně čerpání dotací (motiv, který leží autorovi předlohy v žaludku stejně jako problém manžela deptaného nesnesitelnou manželkou) na rekonstrukci univerzitní budovy. Tauš v souběhu s motivem 'přestavby' vytěžil možnosti scény a architektury a na pozadí vyšetřování jízlivě referuje o materiálních důsledcích přeskupování moci. Sauna, konvikt, kaple, soc-chata, sterilní prostory bezpečnostní agentury, především neuvěřitelně rozmrdané, ytongem přeparceloné zázemí policie (kde neomítnuté příčky půlí okna) vypráví souběžný, jízlivější příběh o tom, kam se to celé zvrtlo, když vlast překryly modré stíny. Tauš nelituje sabotovat prvoplánové bavení diváka situačními i vizuálními poťouchlostmi, zneklidňováním diváka obskurními úhly kamery, umísťování mluvících hlav mimo centrum dění a legráckami jako móresy sekretářek ("Vildo...!) a povinnými přezouvačkami v kvestorově vile (které neplatí pro každého). Na Taušovy další díly DoNT se těším víc než na Hřebejkovy. ()

ArthasKarfa odpad!

Absolutně děsný, dialogy, kamera - nevím to asi natáčeli na telefon s rozlišením VGA (přesvětlené, neostré), hercům není skoro rozumět. Prostory policie připomínají spíš stará jatka, nebo plavecký bazén. David Novotný, jak mám jinak tohohle skvělého herce rád tak v tomto byl naprosto děsný, přehrával, jeho postava byla něco mezi prudérním hulvátem a snaživým hlupákem. Asi se to prostě pokaždé nepovede ale prvních 90min miniseriálu byly naprosto utrpení. Scéna s jedením chlebíčků byla opravdu nechutná (rozhovor plný majonézy a mastné pusy), Tereza Voříšková se celý díl tvářila jako po exhumaci a její přítel jí nejspíš v loterii vyhrál na doživotní vlastnictví, protože jak jinak si vysvětlit nevyrovnanost páru. Druhý díl, ne to opravdu nejde, je to utrpení. Díl třetí? Ne, nešlo to dokoukat, jak nové české detektivní seriály mám rád a sleduji je se zájmem, tak tady opravdu vzdávám další sledování, jen proto, že tam používají slova jako: kvestor, pátečníci a jiné rádoby intelektuální termíny neuznám názor kritiků, že minisérie je něco na české scéně nového pro přemýšlivého a inteligentního diváka. ()

ac3r

Ten kdo u téhle hrůzy dokáže napsat skvělá kamera nebo zvuk by si měl dát facku a dobrovolně si tady nechat zrušit účet. ()

fredisek

Strojené dialogy jsou sice na umření, ta hipsterská kamera a barevnost by se měla odstěhovat na instagram, ale na druhou stranu seriál nabídl přitažlivý příběh s dobře prokreslenými postavami. ()

mira007

Hodně prapodivná umělecká krimoška - kamera jak od Picasa ( hlava herců při dialogu kdesi v rohu obrazovky - trochu to připomíná dávný dětský pořad Where is Willi? dialogy přemýšlivé a místama šíleně ukřičené ( proč jako?) Kdyby to točili na Nově jako případ Kriminálka Anděl, tak to mají za třicet minut natočené, ale naštěstí ČT je jiná a tady mají spousty času na tři díly a na rozdíl od jmenované komerční televize to není tak asexuální a sterilně předvídatelné. Za tu jinakost, na kterou si člověk teda po prvotním šoku musí zvyknout, dávám tolik hvězd, ale za ten dementní zvuk po technické stránce naprosto zmrvený, bych měl něco srazit. Herecké výkony na jedničku - Melíšková, Tauš a můj oblíbenec Martin Huba, solidní výkon Novotný a Krobot , ale tu Voříškovou jsem moc nevěřil jako kriminalistku z vražd. Radši ji měl režisér více svlékat než nechat mluvit. ()

Chřástal

Ehm… jakou přesně roli má v policejním týmu Horová - Voříšková? Jde o nějaký program adopce či inkluze? Je to maskot? Nebo tamagoči? Tričko s nápisem Simplicity nosí povinně? Pokud si po zhlédnutí kriminálky kladu otázky tohohle typu (a pár se jich ještě ohledně logiky našlo), není to pro dílo úplně dobré. Přitom Modré stíny nejsou špatné - zajímavé obsazení i lokace, snaha o společenský přesah ve formě vyrovnávání se se stíny minulého režimu v konfrontaci s tím, že ten současný je už od počátků vrhá taky, a zároveň soustředěné vychutnávání lehce groteskních momentů (přezouvání u kvestora). Netuctovost obstarává i kamera, i když někdy sklouzává do manýry či módu „nudícího se kameramana”. ()

Garch

Dobře zahrané, holt, Dejvické, ale chvílemi utahané, často ukřičené (nevadí u výborné Kláry Menšíkové, Zvlášť návštěva u Krobota je božsky opravdová, oboustranně) . Přesvětlená zamlžená kývavá kamera je asi umělecký záměr (?). ...P.S. 2019 - Po Vodníkovi Taušův styl snáším lépe :-) ()

crozet

Velmi citlivá, až delikátní režie postav, opírající se o kvalitní a pestrý scénář a profesionální figury (zvláště Novotný, Melíšková, Huba a Voříšková), působivá a zapamatovatelná hudba, vkusná grafika... - tento pokus o vyrovnání se se stávajícími trendy na poli detektivního seriálu považuju za úspěšný, navíc všeobecně solidní domácí tvorbu je třeba podporovat! Jinak zajímavý je kvalitativní kontrapunkt Tauše režiséra a Tauše herce, podmanivý pak vzhled, výraz a vystupování Kláry Melíškové, ženy středního věku, jejíž atraktivitě v této kategorii jsem po dobu sledování minisérie poněkud propadl. ()

Eratashi

Drží to námět a scénář obecně. Jinak přehrávání a experimentování se záběry kamery mi skutečně nesedla. Echt hajzl podrazáckej policajt. Fuj. ()