poster

Měsíc Jupitera

 • Maďarsko

  Jupiter holdja

 • anglický

  Jupiter's Moon

 • Maďarsko

  Felesleges ember

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Mesiac Jupitera

Drama / Thriller / Sci-Fi

Maďarsko / Německo, 2017, 123 min

Kamera:

Marcell Rév

Hudba:

Jed Kurzel

Střih:

Dávid Jancsó

Scénografie:

Márton Ágh

Kostýmy:

Sabine Greunig
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • Adrian
  ***

  Keď vycibrené audiovizuálne prevedenie (napr. jedna z najintenzívnejších automobilových naháňačiek za posledné mesiace) predbehne chabo vystavaný príbeh o svetelné roky dopredu ...(19.5.2017)

 • JFL
  *****

  Jedno velké překvapení, především proto, že film takovéhoto ranku člověk z východní Evropy rozhodně nečeká. "Měsíc Jupitera" není žádná angažovaná festivalovka, jak by mohla napovídat premisa, naopak má nejblíže k ambicióznímu hollywoodskému overgroundu. Nevyhnutelně vytanou na mysl "Potomci lidí", se kterými jejich maďarský ekvivalent sdílí nejen dějové motivy, ale také formální rozmáchlost a dech beroucí realizaci. Stejně jako Cuarón také Mundruczó za pomoci bravurně koncipovaných dlouhých záběrů s komplikovanými kamerovými jízdami a epickou mizanscénou spřádá pulzující obraz světa, který slouží jako vtahující realistický rámec pro fantaskní zápletku. Oba filmy takto vyprávějí variace archetypálních příběhů, jenže zatímco americký projekt svým stylem pomáhá archetypu získat novou emocionalitu a naléhavost, Maďaři na schéma „hollywoodského“ příběhu o prozření a spáse nasazují rovinu morality se sociálními a náboženskými rovinami. Případně se jako další analogie nabízí devadesátková tvorba Luca Bessona, kterou "Měsíc Jupitera" evokuje především svou barevnou paletou a celkovým stylem. Ovšem zatímco Besson stavěl žánrové postavy do výstředních nežánrových prostředí a situací, tak Mundruczó do larger-than-life žánrových situací či rolí staví nežánrové chybující i pochybující egocentrické hrdiny. Současně při uvážení kontextu maďarské reality s reálnými uprchlíky na hranicích a polarizovanou společností není snadné určit, kam na škále komerce -umění "Měsíc Jupitera" zapadá. Zcela jednoznačně ale představuje ohromující doklad životnosti maďarské kinematografie. Jestliže v předchozích letech ji česká kritika používala jako kontrast k poměřování české produkce, nyní se ukazuje jako něco pro nejen zdejší tvůrce i instituce zcela nedostižného. "Měsíc Jupitera" je angažovaný spektákl, jenž zpracovává témata vlastní festivalové produkci. Svou rozmáchlostí přitom dokázal oprostit uprchlickou realitu od fragmentarizace jejího obvyklého mediálního uchopení a přináší zdrcující katarzi její neuchopitelné monstrozity.(3.7.2017)

 • Jhershaw
  ***

  Složité kamerové jízdy, dlouhé záběry, poutavý soundtrack, a pak dlouho nic a pak teprve příběh.. v podstatě podepisuji, co zde již napsal Adrian, audiovizuální zpracování je dechberoucí, kamerové jízdy připomenou Potomky lidí, automobilová honička - ač krátká je vskutku intenzivní, ale samotný příběh je jednoduchý a vydal by na pár vět. 70 %(9.7.2017)

 • Anderton
  ****

  Možno nie je Mesiac Jupitera myšlienkovo úplne dotiahnutý film, ale jeho sledovanie je nesmiernym vizuálnym pôžitkom. Pardon, on je samozrejme veľmi ambiciózny, ale aj ak sa vám nebude chcieť dopátrať všetkých spoločenských alegórií a myšlienok o treste a vine na náboženskej vlne, tak si film dosýta užijete. Ono ide totiž o maďarský film, spĺňajúci po remeselnej stránke tie najvyššie kritériá a definitívne si "u nás" môžeme povedať, že Maďari sú v tomto smere pre nami o vzdialenosť Zem-Európa...pričom na mysli nemám náš kontinent...aha, Európa, no a máme tu ďalší motív na premýšľanie...(18.4.2018)

 • Filmmaniak
  ****

  Po technické stránce je Měsíc Jupitera naprostou výhrou, výborně řemeslně zpracovanou, s dokonalou kamerou i výtvarnou stylizací, kombinující sedmdesátkové americké kriminálky i moderní sci-fi ala Kronika, Potomci lidí či Inception, ale přitom jde po celou dobu o film od pohledu maďarský. Skvělý úvod s razií na ilegální imigranty, několik vynikajících akčních/utíkacích scén a pozoruhodný námět ale nedokáží zakrýt nedotaženost příběhu, který se motá v kruhu a nedomyšlených zvratech a k nakousnutému sociálnímu komentáři o uprchlické krizi ještě poněkud zbytečně míchá náboženské analogie. I tak jde ale o další ukázku toho, jak nehorázně na vzestupu maďarská kinematografie v posledních letech je.(3.7.2017)

 • SeanLSD
  *****

  Maďari - opäť- ako skoro stále - dokazujú, že kým okolité národy svojou kinematografiou - alebo tvorcami, ktorých k nej pustia - iba ilustrujú - oni filmovo myslia.(22.3.2018)

 • Mr.Cinephile
  ***

  KVIFF 52´, 65% ‖ Maďarská tvorba poslední let je dosti koukatelná a oproti té naší jí nechybí nápady a originalita. Sci-fi s uprchlickou tématikou prostě nevidíš každý den. Od úvodní naháněčky v lesích jsem byl lapen a dost jsem si užíval tu jízdu, která vlastně končí až závěrečnou scénou. Trošku mi vadila motivace hlavní postavy a chování těch vedlejších, ale jinak nemám co vytknout. Btw. asi jsem viděl nejpůsobivější automobilovou honičku posledních let.(9.7.2017)

 • x_ander
  ****

  Tak tohle byl zajímavý zážitek. Měsíc Jupitera se tváří jako náročné a přízemní artové drama (a ve své podstatě jím i je), ale stačí určitý prvek nadpřirozena a už jsme někde jinde. A zaujali mě Merab Ninidze a György Cserhalmi - tyhle dva si bez problému umím představit v nějaké drsné noirové detektivce.(23.9.2017)

 • kaku108
  ****

  Skvělá kamera! Obsah trochu úlet, ale u maďarského režiséra vlastně skoro standard (vzpomeňme na Revizory či Volný pád). Do multiplexu bych to neviděla, klubový divák by to ale mohl ocenit.(7.7.2017)

 • Bassko

  Film som ešte nevidel, ale pane bože, opravte si ten obsah od gramatických chýb, toto je trápne na filmovú databázu.(9.4.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace