Po letech jsem si Tichou dohodu dal, je velmi silná. I přes nešikovnosti, nedotaženosti nového jazyka, kterými jak píše Tsunami možná Kazan sám sobě ukazoval, že na to ještě má. Připomnělo mi to Hasovo Sanatorium na věčnosti: hledání otce a s ním sama sebe. A jedno jestli Žida anebo Řeka. Moc krásný happy end. Nádherná hudba! Přenádherná Faye i Kirkovy oči.(29.3.2019)

Do prčic! Prvních 40 minut jsem byl skálopevně přesvědčen, že jsem našel svůj nový kultovní film - Elia Kazan se zde snažil srovnat krok s mladou generací, nešetří svěžími, experimentálními postupy, takže z toho vznikla vzrušující předpověď "Americké krásy" (Mendez se musel hodně inspirovat) a "Mad Men". Faye okouzluje, Douglas jede jako parní válec ... A pak to jde všechno do kytek. Děj se začíná větvit a táhnout, s každou odbočkou zpomaluje, až zpomalí na nulu. Poslední půlhodinu jsem doslova protrpěl. Obrovská škoda.(13.12.2013)

Elia Kazan chtel jit s dobou a nektere zabery jsou opravdu vyborne. Stejne jako Kirk Douglas v roli Eddieho, jehoz postave se dalo verit. Faye Dunaway byla neskutecne sexy. Scenar je dobry, je zde ale dost zbytecnych scen a film postrada atmosferu, jake mely starsi Kazanovy filmy.(1.3.2013)

Krize středního věku po americku. Ani splněný sen jí nedokáže zabránit, neboť sny nesplněné (případně nesplnitelné) vyhlížejí zpravidla DALEKO přitažlivěji nežli sny splněné ... obzvláště pokud se jejich součástí stala až příliš oddaná a chápající (jinými slovy dosti nudná až otravná) manželka. Práce vás v podstatě taky neuspokojuje, neboť si po letech uvědomíte, že je na hony vzdálená vašim smělým cílům z dob bláhového mládí a tudíž nepředstavuje realizaci vašich životních plánů. Jenom si říkám, jak by to na silnicích vypadalo, kdyby se pod kola náklaďáků vrhal každý, kdo je nespokojený se svým životem - pochopitelně včetně všech, jejichž sny se nikdy nenaplnily ani vzdáleně.(4.3.2013)

Knížku mám moc ráda. Překvapilo mě, že ač si ji zrežíroval sám autor, film na mě působí tak diametrálně odlišně - daleko popisněji, věcněji ... Pořád ho sice pokládám za dobrý s mnoha silnými místy, ale z mého pohledu nedosahuje té geniální předloze ani k záložce na přebalu.(2.3.2013)

Autor knihy a filmu jedno su ..... teda Elia Kazan. Film ma sice kvalitny scenar, ale ten je potopeny plochou dejovou liniou bez hlbsieho rozpracovania psychologie hlavnych postav s kopou prazdnych dialogov a hlucheho miesta. Starsie Kazanove filmy /East from Eden s vybornym Jamesom Dean-om....../ mam proste radsej. 69 %(2.3.2013)

• sator

Mimo mě...(7.10.2013)

Knizka je mnohem lepsi. Mnohem...(26.3.2013)

• JohnSmith

Kirk Douglas v roli záletného manžela, kterého začne tížit svědomí ze všeho,co udělal, nechá se přejet kamionem a přizná se manželce k nevěře, vezme si svého umírajícího otce k sobě atd atd. No upřímně, to byla pěkná nuda a nijak zvlášť mě nezaujal. Kazan asi nebude nic pro mě.(16.12.2015)

Sice to nemá nic společného s dějem, herci, režií, výpravou apod. ale tato doba mě v americké kinematografii extrémně zajímá. Je to totiž doba, ve které se film snad nejvíce změnil. Před tím jsem viděl s Kirkem film Velký žal z roku 1966 a jako bych koukal na film o 20 let starší a to ne kvůli kvalitě obrazu. Ať už se jedná o sociální reformy a zrovnoprávnění černochů v druhé polovině 60. let a jejich obsazení do "normálních" rolí, ne jenom služebnictvo či komparz, nebo změna v cenzuře a přechod MPAA na ratingy (přes 30 let jim to trvalo), konec tabuizování mnohých témat, jako je nahota, nadávky, hrdinové desperáti (díky Bonnie a Clyde, že si vymetl ostatním cestičku), konec studiového systému a větší volnost tvůrcům, konec té úděsné hudby, stejné snad ve všech starých filmech a kladení většího důrazu na originální soundtrack či mnohé další. Hollywood se prostě v druhé polovině 60. let neuvěřitelně změnil a tenhle film je už důkaz nové doby. Jinak je ale celkem nudný.(9.10.2014)

...možná kdyby se režie ujal někdo jiný mohlo to být za plný počet...román vynikající...filmový přepis notně zaostává a myslím že právě pro tu snahu zfilmovat román a ne natočit film podle románu...(18.4.2010)

Rozhodně ne tak dobré jako knižní předloha, ale i tak povedené. Ono muselo být strašně těžké převést na plátno všechny ty emoce, které prožíval hlavní hrdina a proto asi E. Kazan volil na tu dobu jinou formu vyprávění, která ne každému sedne. Někdy se to povedlo lépe, někdy míň, nebýt tam asi takoví herci jako Douglas nebo Dunaway, výsledek by byl asi o poznání horší.(26.5.2013)

Opravdu bych to přirovnal k Americké kráse, i když šílenost Eddieho je ještě o stupeň větší a zábavnější. Tichou dohodu můžu všem vřele doporučit, protože Kirk Douglas je tu naprosto úžasný od začátku až do konce a Faye Dunaway je tu zas neodolatelně sexy. Manželka je tu jaksi navíc, divák asi ve valné většině fandí Eddiemu a jeho milence, i když manželka mu v zásadě nic špatného neprovedla. 100%(16.3.2013)

Čtu tu samá hodnocení o starém železe a o lepší knížce. Naštěstí jsem si je přečetl až po shlédnutí, takže jsem se mohl bavit od začátku do konce. Někdo tu zmiňoval Americkou krásu, já v tom občas viděl i Taxikáře, Klub rváčů a kdo ví co ještě. Rozhodně stojí za shlédnutí, Douglas a Dunawayová jsou skvělí.(25.8.2013)

• subic

Elia Kazan napsal v roce 1967 román Tichá dohoda, který patřil jistě k tomu lepšímu, co jsem četl jako povinnou četbu na střední škole. V roce 1969 román už jako zkušený režisér také podle vlastního scénáře natočil. Velmi voně navazuje na román Ameriko, Ameriko, který rovněž napsal a v roce 1963 natočil Elia Kazan. Tichá dohoda popisuje zvrat v životě a myšlenkové pochody přibližně 50iletého muže, vztah s mladší nekonvenční dívkou, komplot manželky s advokátem. Film už ale není tak zajímavý jako knížka, pro mě jen na 50%. Nutno dodat, že z námětu a z některých myšlenek v tomto filmu čerpali i autoři pozdějších filmů Ledová bouře (1997) a Americká krása (1999).(7.12.2013)

Film pro dospělého diváka. Od vyzrálého tvůrce. A milé vidět, kolik dalších se inspirovalo...(3.9.2014)

V pražských kinech se promítal od 17.5.1973 (U Hradeb)(14.2.2013)

...je tam všechno - a na hrozně tenké niti. Nenuceně poskládané kontrasty: úspěch v zaměstnání(vrchol sil)/domov pro nemohoucí, hra na život/bláznovství, křeč z nemožnosti ovládat věci/volnost v podobě zakázaného ovoce a trucovitost. To všechno jako kdyby zobrazovalo zrcadlo společnosti a ten, který vypadá jako největší blázen si uvědomuje podstatu: prostě být "Být čím"...prostě být...."Být ničím?"...prostě být.... Většina postav zobrazovala jasně danou roli ve společnosti a divák může sledovat tu nepatřičnost, jakou vnímají, když se jedna z nich (Eddie) vzepře své úloze a začne si uvědomovat hlubší podstatu bytí a vzdoruje své úloze. Znepokojující drama, které už svou stavbou, kdy se prolínají časové linky a kdy postava komunikuje se svým mladším já, mate diváka; zkouší ho, aby přemýšlel, kdy je Eddie jen zapálený do svého nového poznávání a hraje si s okolím a kdy už skutečně může divák pochybovat o jeho duševním zdraví. Z filmu jsem cítila výsměch zkostnatělé společnosti a jejímu pokrytectví.(2.3.2013)

"...já jsem jen vyděšený chlap, co chce jen další šanci ..." říká ke konci filmu Eddie/Evangeli. A mně z toho bylo hodně smutno.(22.2.2015)

Přečteno. poté shlédnuto.. Jedním slovem zklamání. Knížka je naprosto brilantní, ta se mi líbila moc. Na film jsem měl velká očekávání, ta bohužel nebyla splněna. Škoda. 3*(29.2.2016)

• bezprezdivky

Knize film nesahá ani po kotníky. Ono ani to téma moc dobře na plátno převést nejde.(5.3.2013)