Island of Lost Souls

• USA The Island of Dr. Moreau (pracovní název)

V adaptácii novely H.G. Wellsa Ostrov doktora Moreaua sa Edward Parker ocitá na juhomorskom ostrove, kde vykonáva pokusy na ľuďoch šialený doktor Moreau. Parker časom zisťuje, že ostrov je plný obyvateľov, ktorí sú na pol ľudia a na pol zvery. Medzi nimi je aj krásna panteria žena, s ktorou sa postupne zbližuje, ale doktor s nimi už má svoj zvrátený plán. (Dr.robotnik)

T2

Rozpočet $300,000║ Na dobu vzniku veľmi pútavé spracovanie ostrova Dr. Moreau. Výborné masky, dramatizácia, napätie, dobré kulysi. Herecky šikovne zahrané, jednoznačne ďalšia vydarená klasika. /80%/ ()

obitus

Polozapomenutá klasika žánru, která zaujme především skvělými hereckými výkony Charlese Laughtona a Beli Lugosiho a na svou dobu vynikajícími maskami. Wellsův příběh sám je dostatečně známý a Island of Lost Souls je bezpochyby jeho nejlepším zpracováním. Povinnost pro historiky žánru a fandy starých dobrých kusů. ()

TheRaven

Po poměrně doslovném začátku se z Island of Lost Souls stává spíše volná adaptace která se drží předlohy jen v několika nejzákladnějšch bodech. Na této kostře už si žije vlastním příběhem. To rozhodně není na škodu, ba naopak, některé inovace jsou velmi zajímavé. Jen původní vyznění Wellesovy novely se naprosto vytratilo a film je spíše povrchní dobrodružnou podívanou s mysteriozním nádechem. Za velké mínus považuji především ztvárnění Dr. Moreaua. Ač příběh není doslovným zfilmováním knihy, i tak by se sem více hodil tajemný, podivínský a především důstojně vypadající gentleman s bílým vousem a prošedivělou kšticí, nezájmem o všednosti a žijící jen vědou. Charles Laughton se však se svým kulatým úsměvěm, umaštěnými vousky a kulišáckou jiskrou v oku tváří jako cirkusák, který k bádání o životě nikdy ani nepřičichnul a více než o stvořní lidské bytosti má zájem dostat se Edwardu Parkerovi do kalhot. ()

zelvopyr

Hm, klobouk dolů, první Ostrov Dr. Moreau, který mě neotravoval. V dětství se mi ta kniha narozdíl od zbytku Wellse moc nelíbila, protože byla příliš meditativní na téma "kde je hranice člověka a co ho dělá člověkem". Ne že by mi vadila těžší literatura, ale jiné jeho knihy byly větší pecky. Tuhle notu různá novější zfilmování pěkně vezmou za své a udělají z toho nestravitelnou kaši. Zde je vyprávěno s lehkostí a elegancí, interpretace mi vyloženě sedla. Jsou obsazeni výborní herci a skoro nikdo nepřehrává, až na němofilmové koulení očima, které se herci touto dobou ještě neodnaučili (a až na kapitána). A závěrečné minuty, gradace a na konci rezignace, jsou podané mistrně. ()

ClintEastwood

Jednoznačně nejlepší verze filmu Ostrov Dr. Moreau. Černobílá kamera dodává snímku na atmosféře a působivosti, masky jsou ze všech tří verzí nejpovedenější (což je trošku zarážející vzhledem k době vzniku obou remakeů) a i když zde není tak slovutný záporák, jakým byl Lancester či Brando - je Ostrov ztracených duší nesmírně zábavným filmem a dnes již obrovskou klasikou, která kdysi ležela hodně dlouho v trezoru (a to i v některých státech v USA). ()

pepo

Skôr myšlienkovo bohaté a stále aktuálne sci -fi než horor (aj keď verím, že v dobe uvedenia si museli diváci v poslednej tretine zakrývať oči a utekať z kinosál), patriace ku klenotom žánru.A aj napriek dejovej skúposti výborná vec a najlepšia adaptácia Ostrova Dr. Moreaua ()

darkrobyk

Jeden z nejznámějších strašidelných sci-fi příběhů H. G. Wellse o doktorovi, který se snaží ze zvířat vytvořit nové lidské bytosti, je vyprávěný ve slušivých černobílých obrazech a zahalen do zlověstné mlhy. Trosečník E. Parker se nedobrovolně ocitá na ostrově šíleného doktora a přemýšlí, jak se co nejrychleji dostat ke své snoubence, která sice dostala jeho telegram, ale Edward do přístavu nedorazí. Půvabná panteří žena (K. Burkeová) se snaží Parkerovi pomoci, ale z ďábelského ostrova zřejmě není úniku. Dům bolesti, mutanti, divoká džungle.Atmosferický snímek se zdařilými maskami, napínavým dějem a sympatickými postavami pobaví i dnes. Osobně bych sice v roli Moreaua viděl raději B. Lugosiho, jelikož Laughton vypadá jako italský mafián z Ameriky, ale to je jen moje výtka. Místo otevřeného násilí bohatě postačí srdceryvný křik nebohých obětí.... ()

cheyene

Horor z 30. let s dávkou sci-fi, dobrodružství a romantiky podle díla H. G. Wellse. Díky ideální stopáži není prostor pro nudu, solidní hudba umí dotvořit brilantní atmosféru, jíž napomáhá tajuplné prostředí a hra se stíny, stejně tak poetika černobílého obrazu dodává příběhu ty správné grády a zvrácenost pokusů dr. Moreaua je pikantním kořením. Divákovi utkví v hlavě nejen "výtvory" vědce, ale také každodenní rituál "domorodců" na ostrově a dům bolesti. P. S. Jsem zvědavý na nové zpracování v roce 2016. ()

pornogrind

Tak konečně jsem se dokopal a koukl na první filmový zpracování Ostrova Dr. Moreau. Knižní předlohu jsem nečetl takže nemůžu posuzovat jak moc se filmový zpracování drží knihy ale v tomhle případě je mi to i jedno. Podle mě jde vzhledem k roku vzniku o hodně povedenou adaptaci. A za mě asi nejlepší film o Ostrovu Dr. Moreau. K filmu mám jen jednu výtku. O to víc je zásadní. Obsazení Dr. Moreau kterého si zahrál Ch. Laughton mi přišlo jako naprosto nepovedený. A jelikož jde o hlavní zápornou postavu tak je to celkem zásadní problém, kterej mi zkazil celkovej dojem z filmu. Radši bych v roli Dr. Moreau viděl B. Lugosiho (jak už tu někdo psal) nebo by se mi v roli líbil i Lon Chaney. ()

Goldbeater

Polozapomenutý hororový klenot, který se stal milníkem v historii žánru. Ostrov ztracených duší je vlastně první adaptací H. G. Wellsova Ostrova Dr. Moreaua a dle mého názoru asi i nejlepší. Charles Laughton se v roli Dr. Moreaua překonává a je to opravdu prvotřídní záporák. Jedna z nejvíce podceňovaných postav hororu třicátých let. Také stojí za zmínku Bela Lugosi, který je ve své roli člena bandy monster nenápadný ale důležitý, a Kathleen Burke je velice krásná panteří žena. Příjemné dílo pro fandy žánru. Určitě by si zasloužilo víc pozornosti. ()

Anderton

Island of Lost Souls je jednou z mála anomálii v kinematografii, kedy je najstaršia adaptácia doteraz tá najlepšia, pričom tá najhoršia je paradoxne tá najnovšia. Vo svojej dobe snímka vyvolala značnú kontroverziu a ani sa niet čo čudovať, ale také Freaks boli predsa len iná kategória. Krátka stopáž tomuto hororíku sluší, častokrát poteší vynaliezavý záber a štúdiová výprava vôbec neprekáža. Charles Laughton má v úlohe Moreaua neustále na tvári potmehútsky výraz a je napriek svojej vnútornej hrôzostrašnosti sympatický, s unudeným Brandonom radšej ani neporovnávajme. Inak očakávam, že sa dočkáme v najbližšej dobe seriálu, prípadne filmu. ()

Campbell

Kvalitní starší horor a první filmové zpracování Ostrova Moreaua. Nejdříve bych začal s pozitivama a to jsou jednoznačně masky které musí potěšit každého. Možná nejsou co do detailu extra propracované ale celkem mě učarovaly, další pozitivem je kvalitní herecké osazenstvo když nepočítám klasika Lugosiho tak ostatní herci se mi líbily a hrály přsvědčivě. Atmosféra některých scén neměla chybu. Co mě ale už moc neučarovalo byla strašně nekvalitní hudba která se mi do dané scény nehodila a i celkem to že občas se scéna zbytečně protáhla. Stejně tak jako mě nebavilo koukat na některé scény kde se odehrává jakási láska. Přišly mi zbytečné ale film to vyžadoval. Pro mělehce nadprůměrnej film kterej si snad v budoucnosti někdy pustím. ()

Chrustyn

Jedna z prvních a dost možná první filmová variace Ostrova dr. Moreuaua, která překvapivě funguje i dnes 80 let od svého vzniku. Určitě lepší než verze od Frankenheimera. ()

Oktavianus

Fantastické. Odteď si přeju už jen stát se Edwardem Parkerem, žít na tropickém ostrově v jižních mořích a donekonečna souložit s panteří ženou v podání Kathleen Burkeové. Snad kromě (ale jen z dnešního pohledu) nevhodně laděné hudby nenacházím jedinou chybičku. Vynikající Charles Laughton ukradl celý film pro sebe, jeho klidný, ale nebezpečný a pošahaný doktor Moreau s tichým hlasem je největší devizou Ostrova ztracených duší. Panteří ženu jsem už zmínil, a proto nesmím vynechat ještě Vykladače zákona - chvíli mi trvalo, než jsem Belu Lugosiho objevil, k poznání fakt není, ale stačilo se zaposlouchat do jeho hlasu. Tihle tři společně tvoří základ pro skvělou zábavu v jednom z nejklasičtějších starých příběhů. Závěrečný obrat monster proti svému stvořiteli je lahůdkový a skutečně působivý. ()

SOLOM.

Mnohými opomíjená klasika se mi taky dost dlouho vyhýbala, ale narazil jsem na ní v seznamu 101 hororů, které musíte vidět, než umřete a tak jsem to hodlal co nejrychleji napravit. Novelu The Island of Dr. Moreau od spisovatele H. G. Wellse jsem bohužel nikdy nečetl, ale za to jsem viděl oba stejnojmenné filmy. Jak ten z roku 1977 s Michaelem Yorkem, tak i remake z roku 1996. Údajně se však předlohy drží jen okrajově. Erle C. Kenton byl prý „peskován“ samotným autorem knihy, kterému se nelíbilo, jak zde byl ztvárněn Dr. Moreau. Na tehdejší dobu však odvedl velice solidní práci, kterou dnes však ocení převážně milovníci starších filmů. Mezi které patřím samozřejmě i já. Příběh je nám zde presentován dosti odlehčeným způsobem, který nás zpočátku zaujme hlavně po dobrodružné stránce. Exotická zvířata, tajemní obyvatelé ostrova a lehce mysteriózní atmosféra, která začne nabírat na síle, téměř ihned po příjezdu hlavního hrdiny do domu uprostřed džungle. Jeho zvrácené experimenty zde sice nejsou tak podrobně nasnímány, jako v novějších verzích, ale i tak má tento „Dům bolesti“ své osobité kouzlo. Zvláště pak díky černobílé kameře a pak samozřejmě samotných masek „domorodců“.Navíc čím více se blížil konec, tím se mi zdála míra napětí větší a atmosféra získávala na ponurosti. Až jsem začal litovat, že to bylo tak krátké. Kenton si zaslouží za odvedenou práci uznání a samotný film mnohem větší pozornost. 70% ()

eraserhead666

Wellsova klasika byla zfilmována hned několikrát, jsem rád, že jsem si pro první zhlédnutí filmové adaptace vybral zrovna tu první. Kouzlo černobílých filmů to má, obsazení a masky na svou dobu jsou fajn, ale celkově je to prostě přesně takové, jak jsem si z odkazů a informací o Wellsově příběhu vždycky myslel - kritickou výpovědí silné, celkově jako příběh ale slabší. 101 hororů, které musíte vidět než zemřete 83/101 ()

Litsarch

Je smutné, že tento originál zná málo lidí a remaky skoro každý. Nemohu sice posoudit jak moc se liší od knižní předlohy, ale to, co mi film nabídnul, bylo fantastické. Málokdy jsem filmem ve 30té minutě uchvácen, jako v případě Island of Lost Souls. Vyobrazení až sadistického vědce, který doplatí na své experimenty a zákony, je skvělé. Masky samotných výsledků experimentu, napůl lidmi, napůl zvířaty, jsou skvělé a oni sami působí až sympaticky, což je v přímém kontrastu s atmosférou filmu. Není sice děsuplná, ale je v ní něco nepříjemného, čehož si je divák vědom. Vzhledem k událostem film nabídne konec, který jsem si i přál, leč kvůli jedné věci v ději jsem byl mírně zklamán. Pro mě úžasně atmosférický a silný film, který rozhodně doporučuji všem. ()

liquido26

Hodně povedený horor. Jediný, co mě sralo byla ta blbá kvalita ve který jsem na to koukal. Zvuk šuměl jako blázen, ale co se dá dělat. U takhle raritního a starýho kousku se to přežít dá. Ostrov ztracených duší je velice zvláštní místo, kde Dr. Moreau v podání skvělého Charlese Laughtona provádí své zvrácené pokusy a vytváří zcela nový druh živočichů, které učí mluvit a vytvoří z nich primitivní lidskou společnost. V čele těchto "domorodců", jak jsou ve snímku nazýváni, stojí Bela Lugosi, který je namaskován tak, že ho poznáte jen podle hlasu a očí. Přestože na plátně není moc dlouho, opět čaruje a jeho "opičáka" si budu pamatovat z celého filmu asi nejdéle. ()

corpsy

Atmosférická hororová pochúťka, so značne neakčným príbehom ( väčšina žánrovej produkcie 30.rokov rozhodne neovplývala veľkými akčnými sekvenciami ), ale zato s výborným hereckým výkonom Charlesa Laughtona a ešte aj dnes prekvapivo vydarenými maskami. Mať to svižnejší pochod, hodnotenie by išlo strmo nahor. ()