Reklama

Reklama

To je ale bláznivý svět

  • Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (95)

Stegman 

všechny recenze uživatele

Docela zklamání. Na tuto komedii jsem se podíval, protože se u ní inspirovali tvůrci mého oblíbeného Milionového závodu. Ale vzhledem k tomu, kolik je tam - velmi jemně řečeno - hluchých míst, nemůžu dát víc než 3 hvězdičky. Měli to prostříhat o 100 minut, ne jen o 40. ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Mamutí dílo americké filmové komedie působící dojmem slabikáře fyzické komiky s neskutečně přetaženou stopáží a megalomanským hereckým ansáblem. To, co děj táhne tak silně dopředu, není nepřeberné množství gagů, ale spletitost situací s obrovským kvantem postav usilujících o velkých penězích. Velká škoda neskutečně natahovaného finále, které sice překvapí stop motion animací a kaskadérskými kousky, ale ani to už nedokáže přejedeného diváka srazit na kolena. ()

Reklama

Kryton 

všechny recenze uživatele

Nesdílím takové nadšení nad filmem, který má tři hodiny a je to jedna velká improvizace na téma honby za pokladem. První skoro dvě hodiny by člověk nejradši přepnout anebo přeskočil. Nic zásadního se neděje. Ta zábava přijde až s poslední skoro hodinou. Avšak tento film má celou řadu pěkných kaskadérských kousků, to se musí uznat. Jenže mě to neustálé řvaní, křičení a pištění opravdu otravovalo. Neviděl jsem žádný film, kde by se pořád tolik řvalo! Raději si pustím Milionový závod, který má větší spád a vtip. Ano je to jen osekaný To je bláznivý svět, ale to je právě ten fakt - film by měl být osekán a nechat mu opravdu tu poslední hodinu. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Totálně bláznivá a ujetá komedie s nepřebernou plejádou tehdy populárních amerických komiků. Stanley Kramer natočil po mrazivém dramatu "Norimberský proces" naprosto oddechovou maxikomedii ze stejného rodu jako "Velké závody", "Báječní muži na létajících strojích" a vlastně tak trochu i "Cesta kolem světa za 80 dní" Michaela Andersona. 80%. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

K tomuhle filmu mám podobně osobní zážitek jako většina kolegů. SETKÁNÍ PRVNÍ: Byly mi tři roky a protože jsme se stěhovali, bydleli jsme u mých prarodičů. Zde jsem viděl v TV své první dva celovečerní filmy - Fantomase a To je ale bláznivý svět. Pamatoval jsem si na bělovlasého pána zavaleného psy, uječenou paní, která pořád křičela: "Sylvestře!" a jak ta paní na konci uklouzla po slupce od banánu. SETKÁNÍ DRUHÉ: V knize Ondřeje Suchého Exkurze do království grotesky se dočítám o filmu To je ale bláznivý svět, kde hrál Buster Keaton jednu ze svých posledních rolí: pumpaře. V dalších knihách na film narážím v souvislosti se Spencerem Tracym a Stanleym Kramerem. Jedná se prý o závodovou komedii v duchu němých grotesek. Dovídám se také, že ve filmu hraje britský komik Terry - Thomas, u nás známý z Velkého flámu. SETKÁNÍ TŘETÍ: O prázdninách 2006 se chystá ČT Bláznivej svět vysílat a já se začínám těšit. Odjíždím však na dovolenou, nastavuji si tedy video. Bohužel po návratu domů mě popadá vztek ČT, která prodloužila svůj přenos tenisu v neprospěch komediální lahůdky a posledních 45 minut mi chybí. SETKÁNÍ ČTVRTÉ: Konečně jsem to viděl celé. A musím říct, že jsem se skvěle bavil. Navíc máme jednu z mála šancí vidět v akci americké televizní komiky Phila Silverse (ten s kloboukem, kterému se potopí auto do řeky) a Sida Caesara (onen dentista, co uvízl v obchodě). Je tu taky Peter Falk v epizodní roli (toho mám taky rád) a jak píše DocBrown, je to typická komedie 60. let, čili tu máme Terryho-Thomase, který tehdy hrál snad ve všem. Ovšem Buster Keaton nikde, protože ČT vysílá director’s cut, ze kterého byl vystřižen, což je škoda. Navíc v této verzi se ozývá muzika, která rozhodně v šedesátých letech nevznikla, takže to moc s obrazem dohromady nejde. Každopádně skvělá komedie, při které vám těch 2,5 hodiny uteče jako voda. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (8)

  • Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)
  • Kvůli zvuku kola z pochroumaného Thomasova vozu poslal Kramer zvukaře až na benzínovou pumpu do Palm Springs, aby tam nahrál skřípajîcí dveře pánské toalety. (Snorlax)
  • Úvodné titulky vytvoril slávny Saul Bass. (sulaco)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)

Reklama

Reklama