Těžko hodnotit tak silně emociální film. Nemůžu si pomoct, musím srovnávat s Janem Husem, největším filmovým šokem mého raného dětství. Od páté třídy, kdy jsem ho poprvé a naposled viděl, už sice nějaká doba uplynula , ale pocit strachu a beznaděje jimž byl film nasáklý cítím dodnes. Tuto hrůzu, kterou jsem kdysi ve školní lavici musel absolvovat mi Dokonalý princip dokonale připomněl. Nicméně už nejsem v páté třídě, a tak u mě při sledování filmu spíše než pocit hrůzy, který mě tehdy nutil utéct od plátna, převládal pocit hrůzy, který mi nedovolil ani jednou odtrhnout oči od projekce. Jako u toho Husa, ve mně už od začátku klíčil pocit, že to hlavní hrdina nepřežije. Smutek, beznaděj, do smíchu mi zrovna nebylo. No ale z řemeslného hlediska to byl film krásný. Detaily kamery, herecké výkony (obsazení hlavních charakterů snad ani nemohlo být lepší). Spojením kvality a síly příběhu vznikl naturalistický a depresivní film z kruté reality protektorátu. Nacistický hon na čarodějnice a SS inkvizice. Jen těžko si lze představit, jak asi film působil v roce 1960.(20.3.2008)

V dobe temna a všeobecného teroru neexistuje žiadne právo, žiadna spravodlivosť, je však dôležité si v srdci uchovať aspoň ten vyšší princip mravní, aby sme ešte zostali ľuďmi. Slová nestačia na túto filmovú nádheru, to treba vidieť. Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(9.4.2015)

Český film s typicky českými postavami z prostředí familiárního českého městečka v jedné z nejtemnějších dob českého národa zobrazující útrpný český život v tyranii - to je Vyšší princip (slovo "český" možno libovolně zaměnit za "československý"). Atmosféra bezútěšného útlaku a všudypřítomného strachu je výborná a je možno ji dobře pochopit i lidmi, kteří danou dobu nezažili, popř. čechoslováky vůbec nejsou. Přesto mi zde ale něco nesedělo, možná některé příliš jednostranné charaktery (hysterická Jana), nebo přesněji řečeno - film mě neoslovil/nezaujal silou legendy a nemám potřebu jej vidět znovu. 7/10(3.4.2009)

Heydrichiáda u nás byla nejhorší dobou druhé světové války, dobou, kdy se charaktery definitivně lámaly. Drdova krátká povídka byla výborným mementem za ty, kteří se rozhodli nehledět na následky a neuhnout ze svých morálních zásad. Jiřímu Krejčíkovi se tento kratičký text povedlo výborně rozšířit do podoby celovečerního filmu, který má nezmenšenou sílu i po více než půl století. V neposlední řadě tu jsou vynikající herecký výkon Františka Smolíka a nenápadné režijní mistrovství Jiřího Krejčíka. Jasný klenot!(15.8.2013)

Jeden z najlepsich ceskoslovenskych filmov z obdobia 2. svetovej vojny, aky som videl. Kruta doba, v ktorej stacilo povedat jedno krive slovo, alebo si z niekoho urobit srandu v novinach a moze to mat katastrofalne nasledky. Treba vidiet... 15.04.2010 ______ František Smolík - (Profesor Málek) +++ Jana Brejchová - (Jana) +++ Ivan Mistrík - (Vlastík Ryšánek) +++ Jan Šmíd - (František) +++ Petr Kostka - (Honza) +++ Rudolf Hrušínský st. - (Zajíček) +++ Zuzana Stivínová - (Vlasta) +++ Jiří Kodet - (Zajíček ml.) +++ Hudba: Zdeněk Liška +++(15.4.2010)

• - Ve scéně, kdy jede advokát Skála (Otomar Krejča) v autě s velitelem gestapa (Hannjo Hasse), si pan Skála zapálí cigaretu. Ta je o chvíli později úplně krátká, ale hned v následujícím záběru je zase dlouhá. (orkadimenza)

• - V poslední scéně, kde profesor Málek (František Smolík) pronese větu: "Vražda na tyranovi není zločinem,"  pustili při natáčení československou hymnu Kde domov můj, aby herci - studenti měli slzy v očích, což se povedlo napoprvé. (kosticka7)

• - Spoiler: Ve scéně schůze učitelského sboru ve sborovně po zastřelení studentů měl Václav Lohniský (profesor Richter) pronést větu: „To máte z té vaší masarykovštiny!“ Na zásah politických a filmových činitelů musel být výrok upraven na: „To máte z té vaší rebelanštiny!“ (krib)