Příběh otce, kterému zavraždili syna, smutek otce, který musí pochovat své dítě, emotivní drama otce, který si pro spravedlnost musí dojít sám. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, nikoho už to nezajímá a jednání policie připomíná chování zkorumpované instituce. Zůstává jen zlomená rodina bez jakékoliv šance na spravedlnost a viníci, kteří se jí smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě? (Bontonfilm)

marhoul

..a slzy tečou, jako voda v Dunaji... Krásný film, pokud lze tento výraz, v kontextu s takto závažným, veskrze odporným tématem, vůbec použít. Těší mě, že jsem ho měla možnost vidět na SVK mezi prvními diváky. Vynikající herecké výkony všech, zejména představitelů maminky a tatínka zavražděného chlapce... Jana Oľhová je v roli prokurátorky úžasná, Roman Luknár je výborný vždy, tady ale překročil vše, co dosud natočil. Toto byl jeho velký herecký koncert. Nádherná kamera, hudba i vkusně citlivý scénář, přičemž tak naléhavý... Ta bezmoc je prostě příšerná! Člověk odchází z kina jako spráskaný pes a stydí se. Za jiné, kteří jsou nevydrhnutelnou skvrnou společnosti. Slovenské dramaticlé počiny posledních let mě příliš neoslovují. Ostrým nožom však pokládám za vyzrálý film vysoké kvality a tvůrcům obdivně tleskám. Široké publikum bych upozornila na to, že řádné vykreslení linie psychického stavu nešťastných rodičů činí ze snímku komorní psychologické drama, které vyžadovalo větší prostor. Proto film plyne v pomalejším tempu. Nečekejte videoklipové zběsilé drama, abyste nebyli zklamáni. Dá se přežít i špatná slovenčina pana Krobota. :) Netopýří ucho se vytrápí, ale to je malicherná prkotina. Filmu přeji vysokou návštěvnost a doufám, že bude mít úspěch i v ČR. ()

Flego

V novembri 2005 zavraždili Daniela Tupého a určite nikto nepochybuje, že sa tvorcovia filmu Ostrým nožom inšpirovali práve týmto ohavným činom. V posledných rokoch slovenský film úspešne reflektuje na politicko-spoločenské udalosti, vznikajú nadpriemerné snímky a bolo tomu tak i teraz. Dôraz však nie je kladený na rekonštrukciu prípadu, ide výsostne o psychologickú drobnokresbu otca zavraždeného syna, ktorý nebol spokojný s mnohými vecami okolo neho a napokon je konfrontovaný s jeho záujmami, ale hlavne s vyšetrovaním prípadu, ktorý ide skôr do stratena, ako k úspešnému vyriešeniu a odsúdeniu páchateľov. Prím patrí Romanovi Luknárovi, ktorý dokázal, že herecké umenie mu stále nie je cudzie. ()

TheEvilTwin

Slovensko je absurdní země, pokud je schopna neodsoudit 4 vrahy, kteří očividně na veřejném záznamu zabili člověka a jejich čin se nedá popřít, ale i tak je neodsoudit na základě nezařazení důkazu nebo jiných právních kliček. Herecké výkony jsou nepřesvědčivé (jako ostatně většina českých/slovenských filmů), soudní proces, na kterém podobné zahraniční filmy staví většinu svého úspěchu, se tady odbyl v pár minutách, a zbytek je víceméně rodinné drama. Drama o ztrátě syna, které není úplně špatně podáno, ale na druhou stranu je to dlouhé, utahané a až příliš okatě a neuvěřitelně poukazuje na zkorumpovanost, špinavost a neochotu soudního systému. Pokud by se tvůrci drželi více na uzdě, tuto myšlenku jen lehčeji naznačili a nechali ji divákovi vrtat v hlavě, udělali by lépe. Nejsem úplně cílovka a film jsem zhlédl ze zvědavosti kvůli Momovi a Molochovi, ale i tak bych film objektivně nezařadil více než do průměru. ()

curunir

,,... V ČOM SPOČÍVALO TO VYHRÁŽANIE?" ,,NO VEĎ SEDEL U NÁS A POSIELAL NÁS DO CHORVÁTSKA." __ Viac-menej som spokojný s Luknárom prítomným okrem zopár Dávidových retrospektív v každej scéne, s Krobotom hovoriacim po slovensky (alebo bol predabovaný?), s výberom štyroch neonacistov, so zachytením chladnej atmosféry aj s celkovou dramaturgickou výstavbou. Narozdiel od značne doslovného ,,Únosu" sa ,,Ostrým nožom" skôr inšpiruje prípadom známej vraždy, hoci poznať, že sa u diváka predpokladá aká-taká znalosť daných udalostí, čo je najlepšie vidieť v trocha nedotiahnutom závere. Danými skutočnosťami nezasiahnutí (zahraniční) diváci v ňom môžu zostať tápať a preto ambície filmu nikdy neprekročia náš (česko-slovenský) región. Navodenie danej doby skrze ,,Superstar 2005" alebo využívanie starých mobilov či počítačov považujem za úplne zbytočné, keďže príbeh je pre svoju univerzálnosť stále aktuálny. Takisto za zvláštny nešvár pozorovaný aj v iných slovenských filmoch považujem zámenu známych bratislavských prostredí za iné, kedy sa z budovy SRo stane Ministerstvo spravodlivosti, z MatFyz fakulty policajné oddelenie, zo Slovenského národného archívu budova súdu, alebo z polikliniky na Tehelnej nemocnica. Bolo ozaj také ťažké nakrúcať na skutočných miestach? Aspoňže sa v 56. minúte objaví panelák v ktorom bývam. V oknách sa nesvietilo takže sme spali... alebo neboli doma... (1011. hodnotenie, 65. komentár k filmu) _ P.S. môj komentár č. 1100. ()

MIG29

„Dunaj, Dunaj, čierna voda, plavé vlasy, biela róba, papierové loďky prúdom, prinášajú šťastie ľuďom...“ Snímok Ostrým nožom, inšpirovaný vraždou mladého študenta Daniela Tupého je akýmsi zárezom do justičného systému, ktorý vďaka nefunkčnosti štátnych organov, najmä vyšetrovateľsko-súdneho mechanizmu, nedokáže vyniesť spravodlivý rozsudok a znásobuje bezmocnosť, frustráciu a bolesť obyčajného jednotlivca. Aj napriek tomu, že sa snímok opiera o realitu je príbeh z väčšej časti fikcia. K vykresľovaniu skutočnosti sa však stavia oveľa citlivejšie ako obdobné snímky, drží sa pri zemi a bráni sa zbytočnému pátosu. Jeho kostru môžeme rozdeliť na dve základné línie. Prvou líniou je personálna tragédia autoritatívneho otca, ktorému sa rozpadá rodina, a zároveň si uvedomuje, že ako rodič zlyhal. Druha línia je spoločenskou sebareflexiou, ktorá vyobrazuje bezmocnosť jednotlivca v zápase s nevôľou štátu v kontraste s organizovaným zločinom a korupciou na tých najvyšších miestach. Nefunkčnosť inštitúcii a neschopnosť orgánov konať aj napriek silnej spoločenskej požiadavke, možno spozorovať v postave sudkyne Tibetskej. Obraz jej vyhorenia, nedokonalosti a bezvýchodiskovosti v priestore svojej obrovskej kancelárie môžeme považovať za predobraz celého systému. Univerzálnosť témy a pôsobivý vizuál, z ktoré na každom krokú cítiť chlad, dodávajú snímke hĺbku a úprimný výkon Romana Luknára pridáva emotivný náboj a akýsi nádych pravdivosti. Viac takýchto filmov prosím ! ()

Defaultovna

Osobne nemám rada slovné spojenie "na pomery súčasného slovenského filmu", ale niekedy sa tomu jednoducho nedá vyhniť. Takže na pomery súčasného slovenského filmu je Ostrým nožom dosť solídny kúsok, ktorého najväčšou devízou je osviežujúca absencia dialógov, ktoré neznesiteľne šuštia papiermi. Celé to pôsobí celkom prirodzene, herci hrajú čo im sily stačia, a robia to dobre. Čo tomu však chýbalo, bola väčšia príbehová konzistentnosť a učesanejšia dramaturgia. U mňa silné 3*. ()

Trevor

Na filme v kine bolo žalostne málo ľudí (traja), našťastie. Režisér nám opäť predviedol úroveň školstva na Slovensku, predovšetkým stav VŠMÚ. Policajti vezú rodičov na identifikáciu tela ihneď v noc vraždy, a nie do pitevne, kde im zamestnanci v rámci možností telo zosnulého (zabitého) príbuzného nachystajú do stavu, aby ich trauma bola možno čo najmenšia. Nehovoriac o fakte, že im správu dôjde oznámiť zmiešaná hliadka policajta v uniforme a civile (neprajem nikomu, aby zažil pocit, keď dvaja policajti v civile zazvonia pri dverách a musia oznámiť rodine smutnú správu o nehode či nedajbože vražde). Otca zavraždeného kontroluje pri vstupe do objektu súdu polícia (nie justičná stráž) a bez problémov sa dostane k sudkyni, napriek tomu že mu vrátnik (are you fucking kidding me???) oznámi, že pre verejnosť nebolo pojednávanie prístupné. Otec následne vypíše odmenu, na ktorú sa ulakomí policajt (film zatiahla európska múmia a tak korupcia a neonacizmus nesmeli chýbať). Inak otec pri prezeraní fotiek páchateľov povie neonacisti, nie skíni či skinheadi a to som sa už musel na celú prázdnu sálu smiať. Následne sudkyňa Tibenská uzná dôkaz potom, ako akási firma zaplatí pokutu a tak je nahrávka z kamery zrejme zo spätnou platnosťou uznaná za dostatočný dôkaz (prezeral som si Instagram, tak pútavo bola natočená táto časť filmu). Potom sa v jednom z páchateľov ozve pud sebazáchovy a rozhodne sa svedčiť, všetko sa však nejako obráti proti nemu. Pri vynášaní rozsudku v mene republiky sudkyňa nariadi vykonať prehliadku pozemku obvineného, ktorý mal byť hlavným svedkom (nie polícia nalieha na prokurátora aby sudca schválil domovú prehliadku). To už som chcel sálu opustiť, ale utrpenie už bolo tamer na konci tak som zostal. Svoju nespokojnosť elita z VŠMÚ s vládnou garnitúrou vyjadrila aj v momente, keď sa otec Dávida pokúša prehovoriť s členom vlády. V pozadí, akože nenápadne, je na bilboarde napísané Zlatá stredná cesta, aby to v divákovi evokovalo presne jednu politický stranu. Raketový inžinier z VŠMÚ však na zázname z kamery, na ktorom je akože útok neonacistov na chlapca, ponechá rok 2005 keď slovenská politická scéna patrila cyklopremiérovi. To si však pozorný divák, narozdiel od amatéra režiséra uvedomí. Ako inak, ľudský odpad zo školy umení za daným politikom nechá ísť iba starenky (pretože podľa tohto liberálneho fašistu zrejme ľudia, ktorý celý život pracovali nemajú právo voliť, to majú iba študenti cestujúci vlakmi zadarmo) a malú sestričku obete Dávida nechá skomoliť náboženskú modlitbu (kopnúť si do kresťanov, to je tak moderné, natoč film o Islamskom štáte). Po odchode z kina som na stanici zbadal starenku ktorá zbiera kartóny a dostala odo mňa 10 eur, kedže som si uvedomil že za vstupné na hnoj s názvom Ostrým nožom som minul 6,30...Obrovskou chybou bolo, že po filme Trhlina som si myslel, že dokáže slovenská filmová tvorba vytvoriť niečo podobné. 11 ročný rozostup medzi slovenskými filmami v kine (Báthory-Trhlina) už budem dodržiavať pravidelne, aby som bol ušetrený tak trápneho divadla. Prečo jedna hviezdička? Chalanisko v sieti SCC, ktorého so ako uvádzača videl prvýkrát,bol naozaj milý, inak bol film odpad. Tých 500 000 eur z prostriedkov európskej únie, ktoré sa do Audiovizuálneho fondu dostali cez program Kreatívna Európa mohlo podobným starenkám, ako som stretol na stanici pomôcť v domovoch sociálnych služieb, či deťom v detských domovoch. Takto si iba liberál zdvihol svoje nízke sebavedomie a naplnil vrecká, spolu s hercami (hercami???) boli pravdepodobne jedinými ľuďmi, ktorým zbytočne vyhodených pol milióna eur prinieslo úžitok. () (méně) (více)

PP66

Po dlouhé době jsem se díval na Slováky a musím napsat, že tahle krimi se jim povedla, i vztahovostí postav, včetně "bezmocného" konce... ()

kaposlav

Mám pocit, že posledné roky sa zjavne zlepšila slovenská kinematografia a začalo produkovať filmy na úrovni, ktoré sa dajú zrovnávať minimálne s tou českou, aj keď nie množstvom, ale taktiež sme o polovičku menšia krajina. ()

Martin741

Realisticky vykresleny pribeh otca, ktoremu zavrazdili syna a naraza na statnu aroganciu a nezaujem prislusnych organov vysetrit pripad. Ta zlomena rodinka bez chuti do zivota - to bol brutal : 68 % ()

bourec

Herecký výkony jsou jako jediný super.Jinak pokud si vzpomenete na film Jamese Wana Rozsudek smrti,kterej vlastně měl hodně podobnej děj a pohnutky,tak bych já dal Luknárovi jasnej návod,co udělat se skupinou špinavejch fašistickejch prasat.Takhle to má sice jasný mantinely v reálnym světě,ale velká zábava to není.50%. ()

angel74

Kromě toho závěrečného soudního přelíčení, které místy zavání absurditou, působí snímek Ostrým nožem velice realisticky. Akorát je to celé takové trochu utahané. Nemohu se zbavit dojmu, že talentovanější a zkušenější režisér by z tak silného námětu dokázal vykřesat skutečně hodnotný film. (65%) ()

David.Darco

Myslím že základný kameň úrazu je prílišné zameranie sa na osobu otca. Rozvíjajú sa v podstate 3 roviny, Neonáckovia a mafia, otcova snaha a neochotu úradov. Avšak nie každej z nich je venovaný dostatočný priestor. Ďalším kameňom úrazu je obsiahnutie atmosféry. Bratislava a neonacizmus to nie je pár záberov na vyholené hlavy a ich fotky a pár záberov na Dunaj, most SNP a UFO. S týmto napríklad omnoho lepšie pracoval Bebjakov Čistič. Škoda, večná škoda. No napriek tomu to vnímam sčasti pozitívne, je treba robiť chyby, aby sme sa na nich učili a je dobré, že aj takéto projekty mladých autorov dokážu nájsť podporu v dotáciách a dostanú sa aj do komerčnejších kín. Síce jemný podpriemer, ale ďakujem a zaokrúhľujem hore. 2,5* ()

jedna_vrana

Od prvej do poslednej minúty ťažký a depresívny film, odohrávajúci sa na pozadí reálnych udalostí, ktoré sa na Slovensku stali. Podobne ako filmy Únos, Čiara, Nech je svetlo, Amnestie či Sviňa. A tak sa pýtam sama seba, či to u nás na Slovensku takto beznádejne vyzerá a že by som si už chcela pozrieť niečo pozitívnejšie, bez pocitu, že veci nemajú riešenie. Už sa bojím pozrieť si aj Perinbabu, ktorá by mala byť toho roku! K filmu - Luknár hrá svoju postavu veľmi dobre, trochu mi vadila Krobotova slovenčina a hlavne - nie je to prvý slovenský film, kde som mala problém "so sluchom". Nerozumela som dialógy (predtým sa mi to stalo pri Piatej lodi a Nech je svetlo). Herci ako keby si mumlali popod nos. ()

Johnny.ARN

Ach tieto filmy čo sa u nás začali točiť. Bez skončeného vyšetrovania, bez dôkazov, chcú robiť osvetu a vnášať svetlo do temných prípadov. Jednoduchší jedinci si to pôjdu no. ostrým nožom na to s akou témou pracuje je natočený strašne nudne, nezáživne, nezaujímavo. Chýba mi tam gradácia, niečo zapametatelné. Luknár sa môže snažiť ako chce, ale sám atmosféru nevybuduje. Tvorcovia mali ale pekný budget, čo sa odzrkadlilo na hereckom obsadení a peknej kamere. A čo sa tej linky súdnictva týka, myslí si snáď niekto, že to takto nefunguje? 2 z 5 ()

Tosi

Zarputilého otce hrál Roman Luknár velmi dobře, ještě kdybych mu tak rozuměl každé slovo. Slovensky tedy umím dobře, ale on ve filmech často nesrozumitelně huhlá. Z filmu sršela jeho naprostá bezmoc dovolat se spravedlnosti, až se klasicky otvírala kudla v kapse. Tyhle filmy se musí točit, i když nebudou dokonalé. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci