chelseaman22

Kubrickovu tvorbu jsem nikdy pořádně nedokázal pochopit. Jeho díla levitují v uzavřeném intervalu NĚCO JAKO LYNCH a GENIÁLNÍ MYŠLENKA. První polovina Olověné vesty byla veskrze prostoupena nudnou originalitou, jež vyvrcholili na pánských záchodcích, kde si pomatený vojáček strčil (poměrně dlouhou) hlaveň pušky do úst a následně vymaloval sněhově bílé dlaždičky. Druhá polovina byla bezesporu strhující. V komparaci s Četou jsem se dočkal intenzivnějšího zážitku v Ho Či-Minově městě a blízkém okolí Parfémové řeky. Kubrick se řídil módním trendem - "to nejlepší na konec". Hledání snipera v troskách Saigonu je perfektní (realističnost situace je umocněna notnými ztrátami na životech a následným morálním váháním, zda-li si nepřítel se jakýchkoliv okolností zaslouží trpět). Závěrečný běh nočním Saigonem je doprovázen sborovým zpěvem jakéhosi army songu, jež divákovi vsugeruje, že konec je výborný. 85% ()

LeoH

První půlka hypnotizuje (nekonečné rytmicky stříhané výjevy ze cvičáku dělají s mozkem divy, ale „oddechující“ hudba v nočních scénách je taky zatraceně sugestivní), druhá spíš analyzuje a člověk-divák musí včas přepnout. K čemuž snad nemůže dostat doslovnější návod než „Proč máte ksakru na přilbě napsáno Born to kill a na bundě nosíte mírovou placku?“ – „Myslím, že se pokouším naznačit cosi o dualitě lidské povahy, pane!“ — Připomněl se mi u toho Juráčkův Každý mladý muž obsahující stejně výstižné zobrazení úplně jiné armádní reality, a pak taky Waltariho Haremheb se svými „zasranými rypáky“, neb staletí míjejí, ale osvědčené metody přeprogramovávání lidských bytostí na vražedné mašiny se nemění. ()

Motinski

V prvej polovici je ukážkovo rozobratá psychológia človeka. To bol psycho teror ktorý som ako divák veľmi prežíval. No máme tu aj časť druhú, kde sa presúvame priamo do Vietnamu a to už ma absolútne minulo. Spracované nezáživne a bolo mi úplne jedno čo sa deje. Obrazovo to tiež pôsobilo lacno oproti iným vojnovým filmom. Keď obidve časti zpriemerujem vychádzajú lepšie 3* ()

senor

Kubrickův pohled na válku ve Vietnamu, aneb jak to natočit zase trochu jinak. A ta skvělá bojovka ve městě nám připomene, že Vietnam nebyl jen samá džungle. ()

JimmyII

Netradiční spojení Kubrick a válečný film z Vietnamu dopadlo výborně, ač vesta patří k tomu slabšímu, co jsem od Kubricka viděl. V první půlce, která je geniální, se Kubrick ukazuje tak, jak ho známe. Černý humor v kruté satiře celé armádní morálky, principu války a nesmyslné hierarchie uplatňující se ještě na cvičišti. Některé scény, jako třeba noční bití nebo finále na záchodech, mi připoměly Mechanický pomeranč - tak jsou dokonalé. Někdy to ani na první pohled nevypadalo vtipně, ale pod povrchem se dral ven Kubrickův škodolibý úsměv, takže jsem někdy vážně nevěděl, co si mám myslet - Kubrick dosáhl svého. Snad jen podotknout, jak dokonalé Kubrick vybral lokace, jak nádherné udělal záběry a jak boží vybral herce, Erney a D'Onofrio jsou nepřekonatelní. Druh půlka pak nepatrně ztrácí, ale spíš díky extrémně vysoko nasazené laťce první půlky. Vtipálkovi se ve Vietnamu zas tolik neděje, vojáci tam jen tak pochodují a ač se sem tam střílí, není to úplně ono. Pak se to ovšem taky rozjede, vy se chytnete a po konci zůstanete zírat, protože Kubrick, ten parchant, natočil další dokonalý film, který si zařadíte do svého repertoáru The Best! ()

capák

První část filmu je dokonalá a Kubrick v ní ukazuje v čem je mistr - ve zkoumání lidské psychyky v mezních situacích. Závěr první části je logickým a celkem očekávaným vyústěním dané situace, ale je herecky ztvárněn tak dobře, až mrazí. Poručík Hartman a jeho hlášky jsou nezapomenutelné. Druhá část už není tak výrazná, ale přesto je pořád velmi dobrá, a já osobně jsem ocenil nápadité kulisy, které film odlišují od jiných snímků z Vietnamské války. Film, jehož kvalita obou částí je rozdílná, dohromady však tvoří vynikající celek. ()

SG_ever

Vlastně nejlepší dvoudílná mini-série v historii. První i druhá část by mohla fungovat sama o sobě, dohromady však dávají nezapomenutelný mega-film a jedno z nejlepších děl tohoto ukrutně dobrého režiséra. (90%) ()

Mirokukii

Zatím nejlepší ukázka vietnamské války co jsem měl tu čest vidět. Přímo geniální úvod a vlastně celá první polovina, ve které všechno sedí a lepí tak jak má, až z toho jde hlava kolem. Válečná vřava už působí malinko rozháraně a není tak jednotná, ale i to může zkreslovat famózní výcviková pasáž, která nastavila laďku převelice vysoko, a přesto své kvality, akční i citové, má a jedná se tak o kvalitní a drsnou válečnou výpověď. Další skvělé dílo mistra Kubricka. ()

Mr.Bulanek

Stejně jako po Tenké červené linii, přichází zklamání. Opěvovaný film, ale výsledek nic moc. První část s uřvaným hovadem byla super, pak tam byla dlouhé nuda s nádechem dokumentu. Nakonec chvíle akce, kde však amící chodí a střílí jak bez mozku. Pardon, ale ti co zařvali, si to zasloužili, nedávali si bacha. ()

BROKEN_

Jeden z nejmrazivějších válečných filmů co byl kdy vytvořen. Stanley Kubrick je mazák, jeho filmařina je klenotem, vsadím se že i v dnešní době kdyby natáčel, neměl by konkurenci. Olověná vesta je ukázka toho, jakým geniálním režisérem Kubrick byl, a navždy jím zůstane. Prvních plus mínus 40 minut sledujeme výcvikový tábor, kde si seržant Hartman, podává kluky velkým stylem. Díky herci R. Lee Ermeyovi je Hartman zahrán dokonale - " Vojíne Kovboji a vojíne Vtipálku, ustelte si a pak umejte hajzly, vy střeva! Chci je tak čistý, aby se tam mohla jít vysrat i Panna Marie!" Těch hlášek od Hartmana je tam víc, a všechny sou super. Vojín Pyle je v podání Vincenta D'Onofria neskutečný. KLOBOUK DOLŮ PŘED JEHO VÝKONEM. V těch prvních 40 minutách Hartman nezavře hubu, a většinou mluví pouze on. Celá tahle část, a vlastně celý snímek, nenabízí žádný kompromis vůči divákům, musíme se přizpůsobit Kubrickovi a jeho vizi, a pokud to uděláte, budete svědky něčeho, co v dnešní době nenajdete. Následuje válečná část ve Vietnamu, a hned na rovinu, přiznám se, takhle realistický zpracovaný Vietnam, to je prostě nádhera. Prostředí je udělaný tak, jakoby to tam natáčely když se zrovna válčilo. PALEC NAHORU. Každá postava ukazuje svoji individualitu, liší se od ostatních. Film vrcholí, pro mě, nejlepší části celého snímku - ODSTŘELOVAČEM. Na konci jde krásně vidět, že v postavách nezůstalo moc lidskosti. Což je zřejmě to, co chtěl Kubrick v tomhle filmu znázornit, LIDSKOST. Samozřejmě musím zmínit kameru, ta je bezchybná, zachycuje mnoho záběrů, které si může divák oříznout a hodit na tapetu. Zkrátka Olověná vesta je drsný a nekompromisní snímek, který ukazuje tu špatnou stránku NÁS. ()

farmnf

Nádherný zásah Stanleyho Kubricka. První polovina je věnována výcviku. I já toto zažil u 20. divize pluku Jirky z Poděbrad. Taky jsem měl problém s překážkami, ale ne problém se střelbou. Taky jsem chtěl velícího důstojníka zastřelit. Druhá půlka je válka. Dramatická scéna vietnamslé odstřelovačky. Hudba je skvělá. Znám ten film 17 let, viděl jsem ho 3x. U Apokalypsy jsem usnul u tohoto nikoliv. Je to o lidech. ()

Lachtaan

Občas to chce trošku přimhouřit očko a tu pětku tam hodit, ačkoli byste na širší škále rozhodně hodnotili jinak. Ovšem už jen z důvodu, kdy mě Olověná vesta z mnou dosud viděných Kubrickových děl oslovila zdaleka nejvíc a pevně držela mou pozornost i v druhé, méně obecně přijaté polovině, jiný počet hvězd si maestro tentokrát nezaslouží. Vykompenzoval mi tu dlouhatánskou odmlku od dob, kdy jsem naposledy viděl fakt působivý válečný kousek. [viděno na HBO Max 25.1.2023] ()

PavelR

2 části filmu - několika týdenní výcvik a vlastní válka ve Vietnamu. Ani nevím, která z nich je lepší, jako celek fungují úžasně. Film je tvrdý, syrový, napínavý... prostě skvělý. ()

Micro41CZ

První půlka = fajn exkurze do armádního tréninku, druhá půlka = fragmenty z Vietnamu. Chybí mu tu nějaké hlubší pobrnkávání na emoce, je to takové nijaké. Vojáci pobíhají, mluví, umírají, a co? Není to příliš uvěřitelné, diváka to nedovede dost dobře oslovit. Je to takový vcelku zábavný obraz, jak se Honzík vydal přes výcvik v US army do světa a tam se nic moc nedělo (ve filmu). Postavy jsou sice nějak načrtnuté, ale dost povrchně a jednoznačně (nechci říkat nezajímavě, i když to není daleko od pravdy) a k tomu se moc nevyvíjí (nebo spíš standartně, divák čeká, že tenhle se z toho zblázní, tenhle bude furt vtipnej, tenhle bude magor co si hraje na Ramba, a to stačí první kontakt s charakterem) a divák nemá možnost se s nimi více ztotožnit (proto jejich umírání bere jako každodenní ranní hygienu). Od Kubricka bych čekal hlubší a propracovanější dílo (ve všech směrech, od příběhu, přes výpravu, po - především - celkové vyznění). Ono v podobném filmu ani tak nejde o narativní rovinu. Rozhodně bych čekal, že na mě válka zapůsobí trochu víc. Že její zpracování bude trochu působivější než pocit několika kulis nasnímaných řekněme průměrně (plytká atmosféra). A když se k podobné atmosféře přidají výše zmíněné postavy, může to sice bavit, ale nenechá to nic víc než pocit dobře natočeného filmu, na který se vcleku pěkně kouká. ()

_DAVE_

Kubrick opět předvedl typicky velmi precizní režii a kameru. Svým "Vietnamským" válečným filmem se však třeba Apokalypse nevyrovnal. Nic méně hlavně úvodní pasáž ve výcvikači neměla chybu. ()

gjjm

Vlastně se nedivím, že to Kubrick celé natáčel v Anglii a prošlo mu to. Během první hodiny a půl jsem si totiž nevšiml, že má jít o válku ve Vietnamu. Pak tam byl nějaký nápis s vietnamskou diakritikou a vzdáleně jsem si to uvědomil. No, opravdu není žádné umění točit film o Vietnamu v Anglii, pokud veškeré vietnamské kulisy tvoří jeden hořící dům, okolo něhož vojáci pětkrát projdou (ano, při bližším zkoumání opravdu je v celé druhé půli filmu použita jediná kulisa), jedna Asiatka s divným přízvukem a dvě palmy. Takže pokud to má být protiválečné drama a kritika vietnamské války, svůj účel to nesplnilo. Vůbec, asi jsem nějaký divný, ale přišlo mi to celé jako takový americký, trošku brutálnější klon Černých baronů s občasným poněkud vážnějším motivem (to je ovšem v Černých baronech taky). Nemůžu za to, jsem cynik, omlouvám se, ale některé Hartmannovy urážky byly vážně úžasné co do vtipnosti, takže ač asi měla působit depresivně vzhledem k tomu, že to dohnalo Pylea k sebevraždě (tady bych asi měl napsat spoiler alert, ale vzhledem k tomu, že to je snad nejpředvídatelnější příběh, jaký jsem zatím viděl, nemyslím, že by to bylo nutné), nepůsobila, rovná se nesplnila účel. Většina první části, která asi má zobrazovat brutalitu válečného výcviku (vynikající R. Lee Ermey v roli sadistického seržanta - ač šlo o neherce, jde o možná nejlepšího představitele ve filmu) byla aspoň živá, druhá se skládá převážně z rozhovorů vojáků pro noviny, pobíhání kolem jedniného hořícího domu a dohadování se se šlapkami. S výjimkou už zmíněného Ermeyho byly všechny herecké výkony příšerné, zejm. Modine / Joker byl zcela nepřesvědčivý a D'Onofrio / Pyle příšerně přehrával. Celkově vzato, docela nudný film bez příběhu (a tak dobrému režisérovi, jakým Kubrick byl, by mohlo dojít, že na rozvinutí psychologie postav, o které se asi pokoušel, je příběh potřeba), zobrazující vietnamskou válku nemastným a neslaným způsobem, který asi měl být co nejobecněji lidský, ale je jenom neurčitě nudný. Kamera je buď nijaká, nebo patetická (zpomalení vražedných záběrů, vykradené z Kurosawy, mne už opravdu štve), nicméně musím obdivovat kameramanovo umění zabírat jednu kulisu tisíckrát jinak. Tedy, vzhledem k tomu, že druhá půlka o Vientamu je opravdu příšerná (zvlášť ve srovnání s geniální Apocalypse Now) a první polovina - v podstatě nepřetržité nadávání seržanta Hartmanna nováčkům - byla podle všeho míněna jinak, nemohu dát lepší hodnocení. A i v tomto případě to vytahuje pouze úžasný Hartmann. Chtěl jsem vidět Vietnam, klenot jihovýchodní Asie. Chtěl jsem poznávat zajímavý lidi starý kultury a zabíjet je. ()

Teebo

První polovina je skutečně vynikající, ikdyž natočit výcvikovou buzeraci není zas takový kumšt a Kubrick není jediným, kdo to zvládne na výbornou. Bohužel v druhé půlce už stojí za zmínku snad jen scény s asijskými prostitutkami a Rolling Stones nakonec, zbytek upadne rychle v zapomnění. ()

lennyd

Vietnamská válka. Aby byli vojáci dobře připravení, musí podstoupit armádní výcvik. Sadistický vojenský instruktor seržant Hartman si rozhodně nebere servítky, a dokáže své svěřence pořádně zdeptat - jak psychicky, tak i fyzicky. Slabší nátury mají problém výcvik vydržet, až vše vyvrcholí tragédií. Blik - o pár měsíců později je vojín Vtipálek přímo na frontě, kde zjišťuje, že ač byl výcvik jakýkoliv, proti Vietnamskému peklu to byla procházka růžovou zahradou ... Každý režisér, který za něco stojí, si musel natočit svůj příspěvek k tématu války ve Vietnamu - a Kubrick není výjimkou. Některé film se podařily více, některé méně - a Olověná vesta patří ke zlatému středu. Kubrick v tomto filmu vyzkoušel takový experiment - postavil jej na dvou - zdánlivě nesouvisejích polovinách (provázané jen hlavními představiteli), na druhé straně ani jedna z nich není natolik dlouhá, aby začala nudit (dobře, v druhé polovině se pár momentů našlo - ale to bylo vynahrazeno scénou o boji o nedůležité náměstíčko). Suma sumárum - filmu není moc co vytknout, ale na druhé straně z něj odvařenej taky úplně nejsem.. ()

Santa666

Válečný majstrštyk, který vás nejprve nechá udělat sto kliků v blátě, aby vám ve Vietnamu ustřelil palici tankem. Neuvěřitelná buzerace rekrutů v první polovině je asi nejpůsobivější , a asi nejreálnější, válečný výcvik, který jsem ve filmu, kdy viděl. Samotná válka je krutě uvěřeníhodná, krev cáká, vojáci šílí, novináři se podělávají strachy. Co k tomu víc říct, u mě Olověná vesta překonává i Ryana, můj zatím nejoblíbenější válečný film, to snad hovoří za vše...:-) ()