stOKYi

Tento film sa mi páčil už keď som bol malý zašťan a rozhodol som sa pozrieť si ho ešte raz. Veľa pasáži som si nepamätal, ale postupne som si spomínal, že prečo bol pre mňa už ako malého chlapca zaujimavý. Film by som ja rozdelil tak na dve časti. Prvá vo výcvikovom tábore a druhá už v samotnom boji. Obe časti mali čo ponúknuť a nebol čas na nudenie. V druhéj časti musím vyzdvihnúť naozaj uveriteľné kulisi ktoré ma ešte viac vtiahli do bezvýznamnej vojny ktorú američania už do predu mali prehratú. Však sa tomu ani nedivím keď som videl čo dokáže jeden sniper, keď sa nachádza vo svojom teritoriu :) ()

Slavníkovec

Vietnamská válka z pohledu Stanleyho Kubricka mi sice připadá trochu dějově nevyrovnaná, přesto kvalitou doslova překypuje. Jde zde spíš o kompletní psychologický rozbor hlavních hrdinů, než zobrazení války samotné. První půle byla sice delší než je zdrávo. Přesto si myslím, že byla půlí zdařilejší. Podle mého názoru je Olověná vesta vynikající filmařský počin. Své větší a známějších bratříčky Apokalypsa Now od Coppoly a Četa od Stonea předstihuje co se týče vtipu a rozboru lidského chování. Může se též pyšnit jasnými a stručnými dialogy. Některé scény jsou bravurně stylizované. Alegorie zobrazená kamerou. Stanley Kubricku. Smůla, že takovýchto filmů není více. ()

SoolenJV

Vietnamské peklo, tentokrát pohledem Stanleyho Kubricka. A rozhodně je potřeba říci, že to není pohled pro útlocitné povahy. V podstatě se nedočkáme ničeho pozitivního, jen dvou podob pekla - to v zázemí, ve výcviku a přímo ve Vietnamu. ()

MJMilan

Zajímavý snímek, ale pro klidné míromilovné nátury dost nevhodný. Armáda dokáže člověka zmagořit, vychovat a především zocelit. Je otázkou kolik z toho je v dnešním světě potřeba a jestli je válka vůbec někdy řešením. ()

Mol

THE DEAD KNOW ONLY ONE THING! IT IS BETTER TO BE ALIVE! Mazec film. Výcvik s uřvaným seržantem je dobré vidět v originále, protože si dost dobře neumím představit, ten český dabing. Jakmile se děj přesune do Vietnamu, tak se mi to líbilo ještě víc. Nádherná filmová práce. Ještě žádný CGI triky, ale pořádná filmařina. Hořící domy v pozadí skutečně hořely a celý místo vypadalo skutečně opravdově. ()

Noviik

První kapitola včele s Vincentem D'Onofriem byla naprosto dokonalá. Druhá kapitola pak značně roztříštěná. ()

Mylouch

Slušný námět, který se nepodařilo převést do kvalitně propracovaného scénáře, rezervy ve svícení, výpravě i střihu, ani režisér si tu pomník nepostavil. Dobová hudba působí spíše trapným dojmem, celku chybí nálada, ani nejvypjatější pasáže (na výjimku závěru) nezasáhnou. Výsledkem je přeceňovaný film, který ovšem nezapře svůj vizuální vliv na budoucnost amerického válečného filmu. Drobný náznak raného slow-motion rapu. komentář: sud ()

kocik1

Nebudu tady rozebírat to, že i nevoják si všimne, že v závěrečných scénách kluci běží na smrt bez ochranného palebného krytí anebo se střílí jenom cestou tam a když doběhnou, necháme je ostřelovači pěkně na ráně, protože vojáků je dost a o jednoho víc nebo míň, koho to zajímá.:-) Chápu ten film jinak, a to jako zobrazení psychiky člověka v mezní situaci. Oči šikanovaného kluka ve chvíli, kdy ztrácí lidství i rozum a nastupuje psychóza, jsou dokonalé, bohužel už jsem takové viděla i ve skutečnosti. Druhá polovina snímku oproti první působí zpočátku průměrně, jako by už Kubrick neměl co říct. Ale je to jen příprava na závěrečné vyvrcholení. Nikdo není zrozen k zabíjení, ale někdy je humánnější zabít. 85% ()

sir-dave

Taky se přikláním mezi lidi, kterým se líbila více první polovina. Buzerace na kasárnách v podání R.Lee Ermeyho byla tak drsná, až to bylo místy zábavné. Druhá část z Vietnamu nebyla slabá, ale ztrácelo to předchozí lehkost. Olověná vesta není typický válečný film. Hodně ukecaný, až jakoby zpravodajsky zachycená válka z Vietnamu. Akční scény tu hrajou spíše komparz. Jak můžeš zabíjet ženy a děti? Lehce, nemusíš mířit tak daleko před ně, když utíkaj, hehehe. ()

Radiq

Kubrick natočil už lepší filmy, než tohle. To je můj názor. Rozhodně je tady ale několik nezapomenutelnejch důvodů, proč film vidět. Ten hlavní je R. Lee Ermey, kterej byl dokonale vykreslená gumová hlava amerického námořnictva. Ty jeho hlášky a styl, jakým to podal, je vrcholem jeho kariéry. Akorát je škoda, že si to asi nevychutnám tak, jak rodilej anglomluvič (to samé třeba ve scéně se střelcem ve vrtulníku, kterej kropí Vietnamce a pak má hustý kecy - a mimochodem, nebylo to jeho c'mon použitý jako sampl v The Wiseguys - Ooh La La nebo to jeho "get some, get some, yeah, yeah" někde jinde?). Musím pochválit docela kvalitní soundtrack, kterej je minimálně z poloviny dobře sestavenej, jmenovitě: Nancy Sinatra - These Boots Are Made for Walkin', Sam the Sham the Pharaos - Wooly Bully, ujetina The Trashmen - Surfin Bird a na závěr vynikající The Rolling Stones - Paint It, Black (a to Rolling Stones nijak neuctívám). Co se mi tam naopak nelíbilo, tak ten zvláštní pocit, že to není pravej Vietnam (ve srovnání s ostatníma filmama z vietnamské války). Pak se dozvím, že je to celý točený v Anglii, tak už vím, odkud vítr vane. Pak taky volba Matthewa Modina mě moc nebrala. No a nakonec ten blbej překlad českýho distributora, kterej tenkrát s malou znalostí anglického jazyka dal filmu českej název Olověná vesta, místo třeba Celoplášťová střela (ale za to tvůrci nemůžou). A co maj furt s tím Johnem Waynem? ()

Decker

V podstate se da konstatovat, ze co Stanley Kubrick natocil ma punc geniality. Toto valecne drama neni vyjimkou. Pojednava o Vietnamske valce velmi drsnym a trosku odlisnym zpusobem nez na jaky jsme zvykli z jinych filmu o teto valce. Vietnam ukazuje jako silene peklo a nepochopitelnou destrukci a zabijeni a to sice velmi realistickym a silne emotivnim zpusobem, ktery vas nenecha chladnymi a bude vas nutit zapremyslet nad tim co se to tenkrat vlastne stalo a co museli prozit a vytrpet lide kteri byli v techto jatkach vhozeni do bitevni vravy aby bojovali o holy zivot. ()

eJacques

...No tak Kubrick a opět jeho bezprostřednost a žádné čančání a chození kolem horké kaše... První část je dost sliný prožitek s pohledem na vojenský dril, v Americe tak chválený a opěvovaný... Jsou na něj tak pyšní, jejich vojáky nic nezlomí, ale co je moc, to je moc, kulka do velitele a pak do hlavy... Psychika je zrádná věc a když mraveneček pracuje i domeček z karet se zhroutí... Samotný Vietnam sice v pozadí v druhé části, ale o to tady nešlo... ()

Cedr

Spolu s Apokalypsou a Četou tvoří trojlístek nejlepších filmu o válce ve Vietnamu. Navíc díky (naprosto dokonalé) výcvikové části a té druhé válečné poloviny, jde prakticky o dva skvělé filmy v jednom. Nemá cenu se zbytečně rozplývat, protože tento film by jednoduše měl vidět každý. Několikrát. ()

fantoci

Vynikající válečné drama, prezentující drsnost a nesmyslnost válečného konfliktu ve Vietnamu. Film je rozdělen na dvě poloviny. První je věnována vojenské přípravě a druhá samotné válečné vřavě. Skvělá výprava. Musím i kladně ohodnotit herecké výkony. Olověná vesta by se dala zařadit mezi protiválečné filmy, ale kvalit filmů Četa, Narozen 4. července, či A nyní Apokalypsa nedosahuje. ()

Triple H

O filme sa už dosť popísalo a každý vie aký je nesúrodý. Prvá polovica je jednoducho strhujúca. Na prvé pozretie asi najstrhujúcejšia časť akéhokoľvek Kubrickovho filmu. Ermey je už klasickou postavou a Vincent D'Onofrio je geniálny. Vo vrcholnej scéne prvej časti mi zakaždým behá mráz po chrbte. Tá hudba. Ten D'onofriov pohľad. Bez chyby. Potom však film veľmi vychladne. Taký prepad v zaujímavosti snímku sa len tak nevidí. Kubrick si za to aj môže sám, pretože prvú hodinu sa sústreďuje na Pyla a Hartmana, ktorí po jej skončení z deja zmiznú (hoci nezabudnuteľným spôsobom). A Joker vám je v podstate ukradnutý, pretože film sa ním hodinu vôbec nezaoberal a potom ho zrazu servíruje ako hlavnú postavu. Ako divák som však s ním vôbec nebol stotožnený - nezaujímal ma. Čiže technická stránka aj herci sú v druhej polovici stále výborní (aj keď Kubrickovi sa nepodarilo vytvoriť atmosféru Vietnamu), aj myšlienky sa nájdu, ale celé je to priveľmi sterilné a odosobnené (hoci mi to inokedy u Kubricka až tak nevadí). Film tak emociálne strhne len v prvej časti a následne len vyšumí kamsi do stratena. Naozaj - o ktorej časti filmu budete rozmýšľať až film skončí? A na ktorú si spomeniete, keď sa povie Full Metal Jacket? Pre mňa je jasná odpoveď. Prvá polovica - čistých a absolútnych 5*, druhá silné 2*. Priemer je jasný. ()

Remivsremi

Chápu, co se snaží autor říci, ale nelibí se mi ten způsob podání. Akční scény byly toporné a jaksi bez jiskry, nezáživné. Charaktery jsou vykonstruovány a zahrány velmi dobře, ale jak již bylo několikrát řečeno, vrchol celého snímku nastává na konci výcvikového tábora. Na Olověnou vestu jsem se ohromně těšil, přišlo však velké osobní zklamání. ()

Doudis19

Těžce depresivní, mistrovsky natočená a nadmíru realistická studie vojenské mašinérie z období vietnamské blamáže. Co se týče působivosti, jak první část týkající se výcviku, tak část druhá už znázorňující hrůzy a dilema bojů jsou takřka vyrovnané. Druhá část však postrádá výraznější vyvrcholení a tak na body lehce vítězí část první a její vrchol v umývárně. V součtu se každopádně jedná o vyjímečné až nezapomenutelné vyjádření nechutenství a pravé podoby války přesně v duchu Kubrickovi preciznosti. ()