Káronoš

„Born To kill" - Hláška vykreslující Kubrickův pohled na krutou válku a vymyté mozky (prej) zelených poslů "spravedlnosti" a "míru". Násilí plodí další násilí a platí krutou daní: nevinnými lidskými životy. Stanley se znovu zabývá lidskou psychikou a uvažováním (rozhodováním) člověka v kritických situacích. Otřesný úděl války a její nesmyslná podstata je Kubrickovův silný argument, z jehož pomocí se nás snaží přesvědčit o faktu že: „Válka je svinstvo". První polovina filmu (respektivě část na vojenském výcviku) je famózní a silná atmosféra stvrzuje ještě silnější příběh. Pak snímek malinko klesá na kvalitě, ale udržuje si solidní tempo a skvělým scénářem má pořád co nabídnout. Válečná tématika není mou parketou, tudíš nedokáži "vyčíslit" hloubku Kubrickova počinu. Shrnul bych jako velice nápadité a vkusné drama o zku*vené válce a životu v ní . Hodnocení: 7/10. ()

Ondis

Film zvláštně rozdělený na dvě části. V první části probíhá výcvik budoucích mariňáků a jakovždy, u těchto válečných filmů, se tu dočkáme drsné šikany v podání nekompromisního velitele. Mimochodem část se skvělýma popěvkama, pěkně do chůze:-) Druhá část je už přímo z térénu. Skvěle natočené scény přímo z boje. Já si tenhle válečný snímek úžasně vychutnal a zanechal ve mě opravdu hodně dojmů z kterých se mi hned rozbuší srdce. ()

kobe6

Kubricka jsem viděl poprvé, takže jsem netušil co čekat. První pasáž byla pro mě šokující. Hlavní dvojice této pasáže předváděla neuvěřitelné výkony. Ve Vietnamské části jsem byl šokován taky, ale tady se to dalo trošku čekat. Nyní si dokážu představit jak to v té válce muselo vypadat. Kubrick mi prozatím sedl, těším se co bude dál:) ()

Prochy38

Velmi působivý snímek nahlížející do psychiky vojáků ještě ve výcvikovém táboře a posléze přímo ve válce ve Vietnamu. Parádní hudba, skvělá režie zajištěna kvalitními výkony herců. Opravdu jde o film, který dokáže zapůsobit. 85% ()

Itar

Místy až satirické (i když rozhodně ne v takovém rozsahu, jako v Dr. Strangelove), obzvlášť potom v druhé části filmu, ve které se Kubrick díky umístění do rozbořené zástavby také šikovně vyhnul klasickému looku filmů z Vietnamu. Už poněkolikáté potom žasnu, jak snadno dokáže Kubrick do svých filmů zapracovat naprosto nezapomenutelné scény, ať už je to králíček, střelec ve vrtulníku (bezkonkurenční), Mickey Mouse, nebo.... celá první polovina filmu, která je hereckou exhibicí Lee Ermeyho a D'Onofria. Celý zážitek potom ještě podtrhuje depresivní hudební složka, která dotváří tu správnou, Kubrickovsky šílenou atmosféru. ()

ondrula

Pro mě tedy ohromné zklamání. V první půlce seržant mučí tlusťocha (nechápu, proč to zabralo půl filmu), ve druhé půlce se odehrává poměrně nezáživný boj v Hue nebo kde (nechápu, že se dají válečné scény natočit takhle neatraktivně). Další důvod proč nenávidět Kubricka. ()

Standito

S týmto filmom mám dosť problém. Výcvik a záverečná časť sú skvelé, ale ten zvyšok mi nič moc nehovorí, nech je akokoľvek dobre natočený. Nemá v sebe žiadnu pridanú hodnotu, zaujímavú myšlienku či čokoľvek iné, čo v iných vojnových filmoch nebolo, proste táto časť je nudná. Keď už Vietnam, tak siahnem po iných slávnych filmoch z tejto éry. ()

Elyonka

Kubrickovy filmy na mě působí hrozně ambivalentně. Především co se týká pocitů z nich. Na jednu stranu jsem fascinována, na druhou nestačím koukat a jsem až šokovaná. Z velké části to bude asi tím, že si uvědomuji, že se nejedná jen o jakousi fikci, ale že takové věci se opravdu děly a stále dějí. V Olověné vestě nám Kubrick podává podle mě jeden z nejlepších a velmi realistických pohledů na to, jak to vypadalo ve Vietnamu. Postupně nám odkrývá nejrůznější hrůzy, myšlení a změnu charakteru vojáků, ale i jejich vzájemné silné pouto, které mezi sebou mají. Co se týče technického provedení je tam spoustu zajímavých záběrů. Herecké výkony jsou precizní a vše krásně dolaďuje přítomná hudba. Zkrátka myslím, že tenhle film nenechá nikoho chladným. ()

J*A*M*A*L

Olověná vesta je naprosto famózní válečné dílo od největšího génia režisérů minulého století STANLEYHO KUBRICKA.Snad na vše co sáhl svou božsky zlatou režisérskou rukou se rázem stalo perfektní dílo.1.ČÁST(1.hodina): Geniální začátek dalšího skvělého válečného filmu.Já válečné filmy miluju a ty Vietnamské asi nejvíc.Pokud jste viděli Mariňáka dříve než toto tak se vám to bude zdát jako naprosto přesná kopie až na jeden rozdíl tohle je z Vietnamu a Mariňák z Iráku.2.ČÁST: Rozhodně nezapomenutelný zážitek pro diváka.Skoro celá jedna hodina akce, střílení, napětí a adrenalinu co víc si může fanoušek válečných filmů dopřát.Tenhle film jsem si prostě zamiloval.Jedna z mích největších srdcovek vůbec a ne jen z válečných filmů.Myslím si že k tomu stáčí říct jen to, že Stanley Kubrick je prostě nenahraditelný génius.///Hodnocení100%/// ()

Sairina

První část na ostrově, byla drsná, realistická. Přesně takhle jsem si představovala výcvik amerických vojáků. Druhá část mi až tak zajímavá nepřišla, mnoho jiných válečných filmů má bitevní scény zajímavější. Jen ve chvíli, kdy se snažili zachránit svého spolubojovníka a následně zlikvidují odstřelovače, jsem opravdu cítila soucit jak s pěchotou tak s Vietkongem. Film je podle mě velmi protiválečný, ale i tak nepočítám s tím, že bych ho ještě někdy znova viděla. ()

peetriss

Full Metal Jacket je v mých očích nejlepším snímkem o vietnamské válce. Stanley Kubrick opět dokazuje, že každou látku, která se v jeho rukou ocitne, dokáže povýšit na filmový zážitek nejvyššího kalibru. Film se skládá vlastně ze dvou částí - první třetina z výcvikového střediska patří svým způsobem k vrcholu celého filmu: nesnesitelný psychický a fyzický drill instruktora Hartmana, který vojáky přivádí až na okraj svých sil a slabší povahy až mimo hranice zdravého myšlení, je neuvěřitelně působivou sondou do duší vojáků a neuvěřitelným hereckým koncertem R. Lee Ermeyho a Vincenta D'Onofria plným sice peprných, ale famózně napsaných dialogů. Další dvě třetiny se odehrávají na místě činu, ve Vietmanu. Nejprve však dochází k překvapivému zvolnění tempa a atmosféry filmu, aby v závěru vyústil v další vrchol konfrontující svědomí a soucit s těmi nejzákladnějšími pudy a nutností zabíjet a také touhu po míru a zmatenost samotných vojáků ve smyslu této války s chutí zabíjet - tedy dualitou člověka, jak zazní ve filmu. Reálie válečného Vietmanu jsou naprosto přesvědčivé, byť bořící v kinematografii zažitý obraz vietnamské války coby téměř kontaktní boj v nepropustné džungli. Zde se pohybujeme zpravidla v rozbořených ruinách měst, vesnic a fabrik. Zasahující podívaná v mnoha ohledech překonávající slavnější, oscarovou, i když také výbornou, Četu. ()

Jespi

No jo v tomdle si přímo rochním, stejně jako v Apocalypse Now, i zde je atmosféra Války ve Vietnamu podchycena velmi skvěle. Depresivní nálada a záběry i nudný život vojáků z týlu byl krásně vystižen. První čtvrtina ve výcvikovém táboře nabízí více hlášek než Iron Man, Grudge Match a Expendables dohromady. Po té, jakmile, do té doby nejasný, hlavní hrdina vyjde z tábora, začíná opravdu skvělá mozková masáž a pro labužníka tohoto žánru, jako já, to je opravdu orgasmus se vším všudy. Samozřejmě, jako u těchto filmů skvělý soundtrack, herecké výkony, až na seržanta trochu zaostávají, ale to nijak neubírá celkovému dojmu z filmu. 90% ()

Paldiny

Tréningový výcvik zaberajúci polovicu minutáže je svojim tempom a bezkonkurenčným seržantom priam unikátny. Všetko vyvrcholí na prasknutie vygradovaným psychom, kedy onému flákačovi praskne cievka a ja sa neviem dočkať jamy levovej. Kubrick mi to dopraje prakticky s nasledujúcou scénou, lenže prekvapivo s ňou začína nový film. A ten si plynie pomaličky, pozvoľna a mňa to nebaví, pretože tí čo v ňom pokračujú boli v táborovej časti na druhej koľaji. Niečoho napínavejšieho sa dočkáme až v záverečnej tretine, lenže ani tu sa zmiešaných pocitov z nevyrovnanosti už skrátka nezbavím. ()

ClimbVibe

Kubrickův puntičkářský přístup (každý obraz skvěle nakomponovaný, sladěný...) + kongeniálně vybraný scénář funguje i u tématu války ve Vietnamu. Ikdyž tady nejde ani tak o válku jako spíš o armádu, její dril, fungování a hlavně o vojáky, kteří tím tak nějak musí projít. Živý, mrtvý, zranění nebo zmrzačení uvnitř. ()

Mitin

První polovina jasných 5*, druhá polovina mi, ať byla stále dobrá, nepřišla nijak zvlášť vyjímečná od ostatních válečných filmů z 20. století a za první polovinou znatelně kvalitou zaostává. I tak se mi film velice líbil a možná mě přesvědčil ke zhlédnutí dalších Kubrickovo filmů - což jsem po 2001: SO zavrhnul.. ()

Ještěřák

Stejne jako treba Lovec jelenu zvlastne rozseknuty film, kdy kazda polovina zacina bzundou a konci katarzi (hlavne uplny konec filmu). Musim rict ze pohled na film po 30ce:) po opakovanem shlednuti se velmi odlisil od toho, ktery jsem si utvoril nekdy ve dvaceti. Mimo jine po velmi zajimave navsteve (severniho) Vietnamu, kde clovek i mnoho let od konce valky chte nechte podlehne zcela novemu nahledu na vec, konkretne na veci, ktere se ve filmu deji. Hodne jsem po skonceni take uvazoval nad postavami a jejich vztahy, coz je dost paradoxni, protoze se film interakci protagonistu podle mne (zamerne?) venuje zcela nedostatecne a jednotlivy vojaky jsem si vicemene pamatoval z kultovnich gagu (me sucky sucky, cerny beaucomp kokot, a walk-the-walk sceny), kteri casto dojdou k fakt hloupy smrti viz legendarne odporny konec filmu (byt castecne za umeleckych manyru ala Coppola). Ackoliv mam stale podezreni, ze Kubrick neumel tocit valecny (akcni) sceny, v tomto filmu to, a nevim, jak to dokazal, ze to funguje, obesel tak, ze to vubec nevadi. Pred cca 10ti lety jsem mel logicky mnohem radeji Apokalypsu, protoze probirala tema silenstvi za zvuku Doors a jeji presah byl castecne videt v mych oblibenych hernich seriich Fallout (Van Buren) a Far Cry, ktere se mistama v Apokalypse inspirovaly, ci Cetu, kde Doors samozrejme hrali taky (a Stone je s nimi jak znamo slusne provazan) a navic se v ni realne valcilo, ale dnes mam skoro radeji tenhle divnej film. ()

janesX

Na začiatku, počas drezúry som sa pekne nasmial. To asi preto, že na vojenskom výcviku (ktorý som ešte zažil) mi do smiechu nebolo. Zanedlho to ale zvážnie a pridá sa aj trochu psychológie a v 43. minúte to už teda naozaj nie je žiadna sranda. Zatial to stále hraničí s genialitou. Kubrick presne vie, čo chce a to čo chce, je natočené presne tak, ako to chce, teda veľmi presne a presvedčivo. Z hercov vyžmýkal všetko. V druhej polovici akoby všetko, na čom sa pracovalo, padlo. Nemalo to postavu, o ktorú by sa človek oprel, iba plno cynických kecov od pechotných amerických vojakov, čo si prišli s chuťou zastrieľať na "žluťáskov". Ani žiadny Vietnam som tu, v tých hangároch a rozpadnutých stavbách nevidel (tá jedna palma to tiež nezachránila). Nakoniec som mierne sklamaný a dávam iba lepšie tri. ()

Spectre

Na Kubricka nedám dopustiť, ale aj majster tesár sa utne.... Film je natočený vynikajúco, avšak celkový dojem degraduje preplácaný scenár. Prvá polovica vo výcvikovom tábore a druhá na bojisku by sa mohli hodnotiť ako samostatné časti. Spolu mi to však na seba nesadne úplne konzistentne, čo je od Kubricka dosť podivné. Preto v rámci iných jeho filmov takých 3.5*, avšak podotýkam, že voči mnohým iným filmom je to stále nadpriemer. ()

fastum

Jeden z nejlepších filmů z Vietnamu. Surová režie vás vtáhne přímo do boje, kde budete zažívat utrpení války. (Hned jak skončí hodně tvrdý výcvik) ()