Dobrá znamení

Velká Británie, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (více)

Série(2) / Epizody(12)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (7)

Dobrá znamení (2019)

Taký dobrý seriál na odľahčenie, taká príjemná oddychovka, ktorá vám spestrí deň a zlepší náladu. Nemyslím si, že seriál sadne každému, keďže je netaktný, šialený a plné bizarností. Tiež to má vážne špecifický a svojský humor, ktorý je odvážny, ako sme u britského humoru zvyklí. V niektorých prípadoch je to aj dosť kontroverzné, keďže si rád upravuje biblické "pravdy" na svoj obraz. Good Omens je skutočne zábavou paródiou a satirou na do značnej miery skreslenú kresťanskú tematiku, provokatívne pojíma a parafrázuje Bibliu, a všetko toto parádne kĺby so sarkazmom a odľahčeným prístupom. Dynamická dvojica, ktorá pozostáva z anjela Aziraphalea a démona Crowleyho, je proste božia. Michael Sheen a David Tennant sú famózny. A o knižnú predlohu k príbehu sa postaral geniálny Neil Gaiman. ()

Na počátku (2019) (S01E01)

Perfektná satira na biblickú tematiku a paródia na všetko božské a nebeské. Neil Gaiman skrátka vie písať chytľavé príbehy a to nesmierne podarenou formou, viz taký Stardust. Úvod epizódy pojednáva o nevídanom priateľstve medzi anjelom Aziraphaleom a démonom Crowleym, ktorí spoja svoje sily, aby odvrátili biblickú apokalypsu. Táto kontrastná dvojica sa dostáva vlastným zavinením do najrôznejších groteskných situácií. Chémia medzi Michaelom Sheenom a Davidom Tennantom je skvostná. David je v tejto úlohe fenomenálny, neskutočne si rolu démona dáva. A ten jeho škótsky akcent je lahôdkou pre uši. Epizóda skvelo obstála aj v metaforickej rovine a pomocou rôznych narážok a prenesených významov funguje ako skvelá náboženská kritika. A ten typický britský humor k tomu sedí ako vyšitý. ()

Kniha (2019) (S01E02)

Príbehová kostra sa nám už hneď v druhej epizóda krásne vrství, dejové oblúky sa na seba začínajú nabaľovať a máme tu príval nových charakterom. Do diania vstupuje prvý z apokalyptických jazdcov a tým je War. Ďalej tu máme docela zaujímavú čarodejnícku zložku, ktorá sa predovšetkým točí okolo lovcov čarodejníc, čo je vzhľadom na biblický príbeh dosť veľký bizár. Good Omens však najlepšie funguje práve vo chvíľach, kedy sú na scéne herecké esá David Tennant a Michael Sheen. Aziraphale spolu s Crowleym neskutočne ťahajú celý seriál. Jedinou výhradou, ktorú mám, je zlé detské obsadenie a otravný Antikrist. ()

Těžké časy (2019) (S01E03)

Tak pri tejto epizóde som zaznamenal vážne ojedinelú prácu s naratívom. Epizóda bola v zásade rozdelená na dve časti, na dve časové roviny, flashbackovú a súčasnú. A takým malým, nevídaným úkazom bolo umiestnenie intra do polovice stopáže. Tá prvá flashbacková časť bola naprosto dokonalá, účinne vsadila na podarenú dynamiku medzi Davidom Tennantom a Michaelom Sheenom. Krásne sa nám vykryštalizovalo vyše tisícročné priateľstvo medzi Aziraphaleom aj Crowleym. Naš anjel a démon sa naprieč časom dostali už do toľkých humorných situácií, že to snáď už obaja prestali počítať. Ich vzťah je nesmierne komplexný a plný paralel. Príbeh nám tiež ponúka bohatú expozíciu, je to akási historická výstava a to nielen iba kresťanských dejín. A samozrejme sa to nezaobíde bez trefného sarkazmu a dvojzmyslov. ()

Zábava sobotního rána (2019) (S01E04)

Tak v tejto epizóde sa tvorcovia odtrhli úplne z reťazou, lebo toto bolo skrátka niečo šialené. Epizóda je  natrieskané hláškami a gegmi, je plná vtipných momentov a groteskných situácií. Najviac ohromí určite Crowley a jeho vycibrená netaktnosť. David Tennant je naprosto boží a dáva do role Crowley naozaj všetko. Jeho Crowley je dokonale slizký, dôvtipný a vynaliezavý a vskutku invenčným spôsobom sa nám predviedol. Cestovanie naprieč telefónnym systémom bolo skutočne vizuálne podmanivé a ten pixelovitý vzhľad bol mimoriadne pôsobivý. Aj Aziraphale mnohokrát pobavil a sám sa dostal do niekoľkých ošemetných situácií. ()

Možnost soudného dne (2019) (S01E05)

Keď je David Tennant a jeho Crowley na čele, je dopredu postarané o naprostý nárez! I keď zvyšok epizódy sa môže zdať trošku planejší vzhľadom na neodvrátiteľnú skutočnosť, že každá jedná scéna s Crowleym bola fenomenálna. Okolo nášho démona sa vždycky koncentrovalo veškeré napätie a epickosť, tie jeho epické vstupy a divoká jazda v horiacom aute o tom jasne vypovedajú. Sekvencie s Davidom odsýpali rýchlo ako hodinky, boli strhujúce a plné božích hlášok. A ten soundtrack bol neskutočne bombový, rozhodne doposiaľ najvýraznejší zvukový doprovod. Ostatné scény však takéhoto dynamického a šialeného tempa ani zďaleka nedosahovali. ()

Poslední den zbytku jejich života (2019) (S01E06)

Možno prvá polovica epizóda, kedy sa naše postavy dostali do konfrontácie s konečnou podobou apokalypsy, bola mierne odfláknutá. Tiež sa do toho musel vložiť i sám Satan, ktorému prpožičal hlas excelentný Benedict Cumberbatch. Žiaľ, Benedict s nami dlho nepobudol a za tú krátku dobu prehodil naozaj iba zopár slov. Ale od momentu, kedy sa predišlo apokalypsy, jedná skvelá scéna striedala ďalšiu. Zase sme si mohli naplno vychutnať skutočnú esenciu, ktorá srší s priateľstva a spoluprácu medzi Aziraphaleom a Crowleym. Tá ich vzájomná výmena nemala chybu, a keď došlo na to finálne rozuzlenie, tak som sa vážne pobavil. Tu nie je žiadnych pochýb, že Tennant a Sheen to skrátka tiahnu a som rád za to, že koniec bol vyhradený hlavne týmto dvom. Na záver krásne pokecali a spoločne povečerali. ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (více)