Velkolepý retrospektákl srovnatelný snad jen s Luhrmannovým Moulin Rouge. Oba filmy získaly po Oscarovi za výpravu, oba též byly na cenu nominovány v kategorii kostýmů.__ Položme si cvičnou otázku, proč se Dick Tracy nestal v tuzemsku tak slavným jako Batman (myšlena Burtonova verze, 1989). Mají přeci tolik společných prvků, oba vychází z komiksu, v obou se hodně vyřádili maskéři a dominuje jim podmanivá, působivá hudba. A oba nejen žánrově, ale především zpracováním a námětem mohou být považovány za řekněme nevážné. Tahákem u Batmana zcela jistě jsou Nicholson a Basinger, u Tracyho ale Al Pacino a Madonna, pro znalce pak Hoffmannův Mumlák. Delší stopáž je spíše v neprospěch netopýřího muže. Vezměme hlavní postavy - Michael Keaton nebyl v době Batmana příliš známý, měl za sebou jeden větší úspěch z Beetlejuice a Češi ho moc neznali. Warren Beatty byl na tom podobně až možná mírně lépe, za zmínku určitě stojí jeho legendární Clyde Barrow z gangsterky Bonnie a Clyde, o jeho dalších filmech mnoho lidí příliš nevědělo. Rozdílnost hlavních postav by spíše mohla spočívat ve způsobu, s jakým před svého diváka předstupovali. Tracy hraje od začátku víceméně čistou hru, je mu vidět do tváře. Bruce Wayne - to je ovšem tajemnost sama, což diváka nepochybně víc oslovuje. Otevřená sexualita Madonny provokuje, elegance kočičí ženy Basinger mrazí. Dvě podobná pole s podobnou úrodou, ale zcela odlišným ziskem. Přes všechny od kolegů zmíněné (absurdní!) výtky k hereckým výkonům, Madonnině přítomnosti a Beattyho samolibosti, já se dobře bavil.(18.8.2009)

Díky hudbě Dannyho Elfmana a určité ujetosti jsem si chvílemi myslel že sleduju nějakou špatnou napodobeninu Burtonova Batmana, naštěstí se po čase ukázalo, že film dokáže žít svým vlastním životem. Dick Tracy se může pochlubit nejen nápaditou vizuální stránkou ale také množstvím hereckých hvězd. Chápu proč se mnoha lidem film nelíbil. Už jen ale kvůli Al Pacinovi stojí za to na něj kouknout.(8.4.2012)

"Je mi nepřítel nepřítele přítelem? Nebo nepřítel přítele nepřítelem? Nebo je nepřítel mého nepřítele mým nepřítelem? Nepřítel mého nepřítele je i mým nepřítelem..." ...dí bystrý a šumný detektív Dick Tracy v moment svého téměř osvícení a jeho žlutkavý klobouk se ihned o něco více rozzáří... :o) - Dějem typicky komixová taškařice, zcela však fascinující svým bizarním ztvárněním postav (včetně velmi vydařených masek a kostýmů) a skvěle pojatými >vydizajnovanými< retrokulisami ala 30. léta, přičemž vlastně působí i jako lehká parodie na všechny ty filmy >z drsné školy< oněch dob. Navíc tedy musím přiznat, že jako člověka s jistým výtvarným náhledem mě čistě z kompozičního hlediska a v barevném řešení dosti fascinovaly záběry interiérů, kde ač se vlastně třeba momentálně >nic neděje< , už jen ta stylizace nenechá vaše vnímání na chvíli vydechnout. Celé to pak zasazené do téměř >kartoonových< exteriérů vytváří excelentně ujetou atmosféru prapodivného komixového světa, kde snad si jen lehce povzdychnete nad trošku prostodušším příběhem... Nu - tři hvězdičky za filmový příběh - ale nejmíň jednu navíc za tu skvělou atmosféru... - - - P.S. ... a za značné to naladění filmu do ruda, což nepochybně udělalo by radost Mr.Pomovi a jeho kumpánům po >re(d)designu< vzhledu téhle databáze... :-P(8.12.2006)

Plejáda známých hvězd v polokomiksovém Dick Tracym. Není to zas až tak špatné, chybí tomu jen to nejdůležitější a to pořádný příběh, který by mě donutil tento film dokoukat. Takhle jsem se bohužel jen zaměřil na pěkné masky a občas dobré triky. Nic víc nic méně. Jo a málem bych zapomněl - Madonna je zase špatná !(9.10.2007)

Půvabná hračka. Warren Beatty pojal adaptaci klasického novinového stripu Chestera Goulda z počátku třicátých let s odzbrojující věrností formě a to za použití palety šesti křiklavých barev stripu, latexových masek pomáhajících dokonale oživit groteskní gangstery a co mě osobně nadchlo nejvíc, za napodobení jeho zkratkovitosti a údernosti. Škoda jen, že je tu málo akce a ke konci film ztrácí dech. Beatty se roztomile zhostil ploché postavy Tracyho, Al Pacino si připsal dalšího naprosto bravurně zahraného záporáka a Madonna je ...ehm, Madonna. Beatty si tak těsně po největším propadáku své kariéry ISHTARU, připsal svůj největší trhák a rok nato si v BUGSYM vyzkoušel, jaké je to na druhé straně barikády.(12.11.2007)