Trhlina

Thriller / Mysteriózní

Slovensko, 2019, 111 min

Trpí to podobnými problémami ako kniha, teda papierovými, neprirodzenými dialógmi (samozrejme, vo filme to prekáža citeľne viac, miestami ma pri slovách ako "nemenší" až mykalo) a značnou rozvláčnosťou, za čo môže najmä prvá polovica príbehu s poslabšou výstavbou vzťahov a celkom nefunkčnými motiváciami. Všetko okolo búrania blázinca a odhaľovania obsahu trezoru mohlo byť výrazne stručnejšie, takže je divák už asi v polovici celkom unavený a samotný výlet do lesa už nemá jeho plnú pozornosť (rozdelenie na tri časti v TV tento problém zrejme odbúra). Navyše je to vo filme "okorenené" srandovnými akože ľakačkami, ktoré v dobe Jamesa Wana už môžu vystrašiť naozaj len tie tetušky, čo prišli do kina vymasírované kampaňou na JOJke a v bulvári (zaujímavý fenomén - nepamätám si v kine také staré publikum, obzvlášť na hororoch zvyknem byť najstarší divák, tu to bolo naopak). No a potom sa ide na výlet a tak ako v knihe, konečne to začne byť zaujímavé. Niežeby to bolo naozaj strašidelné, ale sú tam dobré nápady a niektorým scénami nechýba pôsobivosť. Herecké výkony omladiny mi nevadili, Maštalír s bajúzmi bol zábavný, z nejakého dôvodu sa na ňom celé kino smialo, hoci hovoril veci ako "tie dvere tam predtým neboli!", ktoré mali byť desuplné. Veľmi dobrá práca s ruchmi a podľa mňa výborná hudba. Bebjakovo remeslo solídne, aj keď, samozrejme, stále je to televízny projekt zostrihaný do kina. Celkovo mierne prevažujú pozitívne dojmy, takých 6/10 a veľmi sa teším z komerčného úspechu, lebo to pomôže kinám i tvorcom, ktorí by radi natáčali žánrové veci pre širšie publikum.(4.2.2019)

Moc jsem se těšil, že v Blavě uvidím slovenský film a Petera mám rád, takže nebylo během mého pobytu co řešit. Bohužel, zejména první část mě přišla taková trošku nezdravá řekněme. Aby se chodili dělníci dívat na trezor uprostřed místnosti jak na svatýho dindinda a vzdychali jak nejde otevřit to se mě nějak nezdá. A živě si představuji jak studenti lačnící po informacích sbírají papírky ze země a čtou si je. Sestavená parta se dala do kupy takovým fofrem, že jsem ani nepostřeh jak. Pak přišla zajímavá část, která měla silné pasáže, dobrou hudbu a atmosféru, ovšem tvrdit že jsem pochopil epicentrum dění, to tedy fakt nemohu. Ještě k hercům, podle mě to nebyl dobrý casting, příliš přehravání a žádné velké sympatie, jedině Tomáš Maštalír snese přísnější měřítko.(25.1.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,416,175▐ Slovenský Blair Witch Project a nie zlé. Hlavne prvá polhodinka a pobehovanie po opustenej psychiatrii, kde sa objavujú nejaké tie záhadnosti má svoje temné čaro. Zaujme to, nechá tápať kam sa to bude uberať. Nakoniec skončíme v tajuplných lesoch, v takom našom bermúdskom trojuholníku. Kde to ale zamotáva hlavu a hmatateľné vysvetlenia žiadne. Nakoniec to je taká mysteriózna psycho dráma z dobrou atmosférou, ktorú si môže vysvetliť každý po svojom, či už schýza, rozdvojená osobnosť, či útok ufónov, všetko je otvorené. Herci slušne a doprovodná hudba robí svoje. Na naše pomery prekvapujúco dobrá práca. /videl v kine: 75%/(12.2.2019)

Dokážem si predstaviť, ako báječne si film užil divák bez znalosti predlohy. Mnohé závažné a šokujúce dejové zvraty sa totiž vo filme vo vzťahu ku knihe zopakovali jedna k jednej, logickou otázkou teda je, čo také mohlo osloviť čitateľa, ktorý mal naopak to šťastie, že najprv zhltol knihu. Film totiž stavil na vysokú popularitu literárnej predlohy. Je to jednoduché. Mária Havranová (ktorá si mala ponechať toto nádherné dievčenské meno) je najväčší súčasný slovenský ženský sexsymbol, a to sa zaobíde úplne bez mejkapu (!). Matej Marušin najväčším mužským bude až vo chvíli, keď sa ostrihá nakrátko, je šťastie, že vo filme ho vidno väčšinou v čiapke. Už jeho fyziognómia stojí za návštevu kina ako nejaký špeciálny bonus. Režisér je však určite zvedavý na iné, takže - široko-ďaleko neexistuje lepší mysteriózny triler. To menej lichotivé nasleduje. Niektoré scény sú zostrihané príliš unáhlene (doslova blesková návšteva cvokhausu v noci), vidno, že strih primárne slúžil tomu, aby bola dĺžka materiálu určená pre seriál prispôsobená potrebám filmu. Uprednostniť seriál pred kvalitami filmu je niečo, čo nikdy nepochopím, aj keď žijem v kapitalistickej spoločnosti. Z dôležitých vecí tu hapruje budovanie napätia. Ak viem, že robím hororový mysteriózny triler, alfou a omegou je napätie, ktoré by síce malo byť kolísavej intenzity, ale nikdy nezmiznúť (vo filme Votrelec je tam permanentne, bez odľahčujúcich scén). Ak idem do kina na niečo strašidelné, potrebujem sa báť k posraniu (napr. oceňujem zvuky, ktoré vydáva to malé chlapča v lese). Napätie musí vystupovať z plátna vo "vysokom reliéfe", ako asambláž, a to i v úvodnej polhodinke. Čosi také sa najlepšie dosahuje hudbou, či skôr - v tomto žánri - nápaditým hudobným alebo zvukovým motívom, ktorý by mal jemne vibrovať aj v pokojnejších častiach (motív v Trhline však zďaleka nie je tak dobrý, ako sa píše). Aby si to človek uvedomil, nemusí mať štátnice z dejín kinematografie. Keďže dávam štyri hviezdy, všetko ostatné je samozrejme fajn a nepociťujem potrebu to rozoberať.(21.2.2019)

Trhlina je solídne natočený film/miniséria, ktorý v sebe skrýva mnoho pozitívnych vecí. V prvom rade určite úžasnú hudbu a ozvučenie, ktoré som si nie istá, či rovnako solídne vyznie i v TV ako v kine. Ďalej, ponúka atraktívny príbeh odohrávajúci sa vo viacerých rovinách a neuveriteľnú kameru. Niektoré zábery priam vyrážajú dych, pochmúrne farebné tóny, ktoré sa striedajú so sépiovou dotvárajú nepokojnú atmosféru filmu. Dialógy síce nepôsobia veľmi prirodzene, avšak keď ich divák začne akceptovať, vôbec príbeh nerušia. Výber hercov i herecké výkony by sme síce určite vedeli skritizovať, ale prečo to robiť? Hlavní hrdinovia predsa nemusia pôsobiť za každých okolností sympaticky, napríklad pre mňa veľmi sympatickí neboli. Ale vzťah medzi Miou a Igorom bol funkčný a tvoril základ príbehu, a toto som hercom celkom odovzane uverila. Občas sa však z dalo, že v príbehu sme preskočili nejakú časť, nastalo akési plató, kde sa divák musel zorientovať v akej časti príbehu sa vlastne nachádza. Pre mňa, určite 75%. Filmom som veľmi milo prekvapená, ale nemilo ma prekvapili recenzie. Toto má menej percent ako Blair Witch? Ale ľudia!!!(5.2.2019)

Také hrozné dialógy som už dlho nezažil, repliky boli našrubované do úst hercom, tí sa s tým ako-tak popasovali, horšie to mali diváci. Prvá tretina filmu sa utápala, filmová verzia ( TV JOJ má pripravený trojdielny film ) mohla byť v tomto smere stručnejšia a dynamickejšia. Scény z lesa boli na úrovni, strašidelné scény na úrovni. Treba vysoko vyzdvihnúť zvukové efekty a skvelú hudbu, znesú najprísnejšie kritéria. Celkové vyznenie filmu je však priemerné.(5.2.2019)

Bebjak milo prekvapil. Na slovenské pomery veľmi dobre produkčne aj réžijne zvládnutý mysteriózny thriller za aký by sa nemusela hanbiť ktorákoľvek európska produkcia. Za málo peňazí veľa muziky. Oceňujem predovšetkým skvelé budovanie atmosféry ktorá vrcholí mrazivým záverom v pohorí Tribeč ktoré odhalí nejednú zaujímavú pointu. Herecky tiež ok a veľké uznanie patrí aj hudobnej stránke ktorá sa na výslednej atmosfére výrazne podieľala. Viac podobných kúskov poprosím. A bavilo ma to viac než dajme tomu Záhada Blair Witch z podobného súdka.(27.1.2019)

Dlho očakávaný film sa konečne dostal do kín, a ja som mal možnosť ho vidieť. Keď vezme fakt, že kniha je skoro vždy lepšia, tak prakticky nemám čo by som vytkol. Možno, akurát mi vadil ten dlhší prológ a chýbala mi tam komunikácia s divákom, tak ako to bolo v knihe. Ale inak super, beznádej hlavných postáv bola skvelo vykreslená. Mia ( Mária Bartalos) parádna(28.1.2019)

Kvalitné postrašeníčko. Zrovnávať s knižnou predlohou nemôžem, pretože som ju nečítal, no filmová Trhlina je kvalita vo všetkom- zvuk, spracovanie, herecké výkony, príbeh(záhada je fascinujúca a tie večné otázky, čo z toho je naozaj skutočnosť a čo výmysel- pecka!). Kamerové nálety na lesy môžu konkurovať ľubovoľnému zahraničnému hororu a slovenskí herci hrať vedia, ak majú čo! Bodaj by sa blýskalo na lepšie časy, bodaj by takýchto filmov bolo viac a niekto by zlomil prekliatie politických drám a hlavne príšerných reality show a seriálov! Tu je vidno, že sa dá, ak sa chce! A keby sa zapracovalo aj na iných podžánroch hororu...Ale to už je len zbožné prianie. Filmová Trhlina ale pôsobí ako živá voda na naše oči doráňané spomínanými slovenskými výtvormi. A Maštalír výborný! Obsadiť ho do nejakého buranského exploitation alá Texas chainsaw massacre, by bola pecka(tak mi trošku jeho postava výzorom pripadala- každopádne super). Len tak ďalej!(3.2.2019)

• silentname

Neviem čo sa vlastne stalo. Mal som pocit, že Bebjakovi môžem veriť. No toto je pre mňa ukážka, že občas aj očakávania môžu sklamať. Najmä ak dostaneme takto rozbitý film. "Trhlina" podľa mňa zlyháva na plnej čiare. Poďme dať rýchlo pozitíva filmu, lebo mám dokopy iba pár. Jaroslav Mottl je jediný herec, ktorý podľa mňa pôsobí uveriteľne počas celej doby, čo sa tu objaví Tomáš Maštalír je okey. Na začiatku podľa mňa začal dvíhať latku filmu, no postupne sa aj jeho herecké výkony dostali do neprirodzených a začalo to strácať. Scénka, kde nevieme na čo sa pozerá, no pôsobí vydesene je podľa mňa podarená a úvodné časti sú síce nudné, ale aspoň som mal pocit, že začali otvárať nejakú záhadu. No potom sa to celé rozsypalo do absolútnej tragédie, ktorá vyzerá, ako keby ju natáčal absolútny amatér. Neviem čo viac ani k tomu dodať. Matej Marušín je podľa mňa mizerný hlavný hrdina a neveril som mu dokopy asi ani jeden moment. Mária Bartalos - to isté. Juraj Loj je absolútne nepresvedčivý a absolútne zbytočný. A čo sa týka Dávida Hartla, tak ten absolútne nevie čo má vlastne robiť. Ani jedna veta, ktorú povie neznie prirodzene. Neviem či Bebjak hercov mizerne režíroval, alebo čo sa dialo, no nikto nepôsobí v tomto filme prirodzene. Okrem Jaroslava Mottla tu nikto nedal dobrý výkon. Čisté zúfalstvo. Hudba je možno okey, no miestami chce vytvárať atmosféru aj tam, kde by nemusela. A potom to nedokáže filmu pomôcť. A čo sa týka kamery, tak to skoro vyzerá, ako keby sa tu robil found footage film. A to rozhodne cieľom nebolo. Ledaže by kameru držal nejaký piaty člen, ktorého nikto nikdy nevidel ale tam s nimi celý čas bol. A to sú bludy. Okrem toho mám pocit, že film dokopy skombinoval 2 horory dokopy a máme z toho toto. Ktoré? "Sinister" a "The Blair Witch Project". A pravda je taká, že odporúčam si radšej pozrieť tieto filmy. Oba sú oveľa zaujímavejšie, než čokoľvek v tomto filme. Hľadanie záhady a snaha prísť na to čo sa stalo zmiznutým ľuďom a napísať o tom niečo (prvá časť) je zo Sinister. A scénky z lesa je zase Blair Witch. Neviem či to tak napísal Karika a či v tom videl inšpiráciu a dal to dokopy... to nesúdim. Knihu som nečítal. Ale čo sa týka filmu, tak ten zlyhal. Zlyhal, lebo ani originalita, ani nápad, ani dobré spracovanie. Je to hold pád do tmy. Hodnotenie: D-(1.2.2019)

Knihu som čítala už pred nejakým časom a dokázala mi vyvolať zimomriavky. Na filme sa mi páčilo ako sa to snažili docieliť cez soundtrack a musím podotknúť, že na to šli naozaj dobre aj keď som dúfala vo viac scén pri ktorých vás nadvihne zo stoličky (pri jednej som sa naozaj vydesila). Druhá polovica filmu, kde sa už dostali na povestný Tribeč, ma bavila omnoho viac pochopiteľne a páčila sa mi mrazivá atmosféra ktorá z toho plynula. Režisér sa s tým pekne vyhral, dronové zábery a hmla okolo hlavných postáv to pekne vykresľovala. Sprvu sa mi nepáčil výber hercov ale uprostred filmu som musela uznať, že lepšie vybrať asi ani nemohli. Každopádne som odchádzala veľmi spokojná aj keď si niečo pre film upravili, v tomto prípade mi to nerobilo najmenší problém. Mohlo to byť trošku viac desivejšie. Za mňa ale veľká spokojnosť!(2.2.2019)

• Hamaradža

Môže to byť aj ovplyvnením čerstvo dočítanou knihou, no filmová verzia trhliny mi zatiaľ prišla ako neujasnený dramaturgický čurbes, ktorý zachytáva väčšinu najdôležitejších momentov knihy (niekedy akoby samoúčelne, bez pomyslenia na panenského diváka ktorému môžu byť niektoré väzby nejasné), no jej podstata, duch autenticity, ktorý nás (minimálne prvú polovicu knihy) donútil veriť v záhadné zmiznutia a tajomného genia loci malého pohoria pri Partizánskom, akoby zachytený nebol. Bebjak tému skôr rád tlačí do konzumnej zábavy, akoby povrchne kopírujúcej hollywoodske postupy (záverečný plot twist?). Casting postáv celkom presný, ich herectvo už podstatne menej. Predĺženej televíznej minisérii bude dúfajme tá polhodinka navyše svedčať.(9.2.2019)

Na tento film som bol v kine s veľmi dobrým priateľom Samuelom, ktorý je hlboko veriaci človek. Chcel som vedieť, aký bude jeho názor na film tohto druhu. Ako som pôvodne predpokladal, viera v tieto veci sa ho veľmi nedotkla. Čiže ako zábava môže byť, spracovanie a herecké výkony... dajme tomu. Koniec koncov ako rozprávka pre dospelých by sa to mohlo ujať.(6.2.2019)

• jakeer

Ja som Bebjakovi nespapal Čiaru a teraz ani Trhlinu. Musí sa uznať, že tento režisér je komerčne úspešný, ale jeho filmy majú všetky detské choroby slovenskej kinematografie. Dialógy šuštiace papierom, neauntetickí herci. Navyše to, čím sa odklonil od Karikovej knižnej predlohy, akási autorská licencia, tuto vyznela trápne (t.j. celá linka okolo postavy spisovateľa). P.S. A narozdiel od Čiary som to tento raz nespapal ani Maštalírovi. Naopak, Mária Bartalos mi z celého skromného ansámblu prišla najautentickejšia.(1.2.2019)

Oceňujem Bebjakovu odvahu točiť konečne aj iné filmy na Slovensku než filmy o politike, korupcii, mafii a iných depresívnych témach. Veď na Slovensku je toľko krásnej prírody, kde by sa dali točiť horory, mysteriózne, či historické filmy.. Bohužiaľ ale Bebjak nenaplnil potenciál, ktorý téma Tribečských únosov rozhodne má. Atmosféru síce buduje pekne, hudba je fajn, exteriéry a herci na solídnej úrovni. Ale tie nelogickosti v deji a ten chaos, v ktorom podľa mňa má problém sa vyznať aj samotný Bebjak, znižujú úroveň filmu. Ako keby sa Bebjak bál byť ešte viac odvážny a tak zvolil v takejto téme konzervatívnejšiu cestu.. škoda..(5.2.2019)

[7/10] Na naše Slovenské pomery vcelku slušný film. Samozrejme knižný potenciál nebol úplne využitý, to by bolo treba pár minút navyše a ktovie, ako by sa scenáristi popasovali s tou úlohou, nakoľko knižný záver bol výraznejšie obsiahlejší, mierne komplikovanejší a tak trochu miestami asi aj zlhavý. Každopádne nejdem rovnať knihu a film. Film bol dobrý, výborné herecké obsadenie v hlavnej roli s Maštalírom, ktorý patrí medzi TOP SK hercov bezpochyby, uveriteľnosť jeho postavy bol na veľkej úrovni. Ostatní herci zvládajú svoju rolu dobre a určite nesklamali. Príbehovo to bolo tiež zaujímavé, dobre spracované, nechýbalo napätie, dialógy boli na slabšej úrovni(lebo to bolo z rozprávania z knihy), ale veľkú kritiku nemôžem zožať. Určite by sa to dalo natočiť ešte lepšie, ale netreba byť nenásitný ako vačšina slovákov(česť vynimkám) a treba si vážiť, že vzniká nejaká tá domáca tvorba z domáceho prostredia. Osekať pár chýb, rozšíriť záver, zredukovať začiatok a bolo by to lepšie. No napriek tomu som sa bavil a môžem povedať že z mojej strany vládne spokojnosť či už filmová, alebo knihová.(11.2.2019)

• IceQueen

Oceňujem snahu vytvoriť niečo, na čo v slovenskej kinematografii nie sme tak úplne zvyknutí (my síce nie sme vlastne v slovenskej kinematografii zvyknutí na filmy vôbec) a v tom možno čiastočne spočíva problém. Trhlina je až tak mocne mysteriózna, že som sa v pohorí Tribeč s tými nešťastníkmi stratila aj ja. Prečo nie som na spoločnej fotke výpravy, neviem. K lístkom do kina by mali pribaľovať aj knihu, zrejme pre nás, Karikom nepobozkaných, je ťažšie sa zorientovať v záhade miznutia slovenských občanov v strašidelnom lese. Pochybujem, že sa nájde divák, ktorý si nespomenie na Blair Witch. V časti pred výletom funguje deus ex machina na plné obrátky a človek (ja) sa nestačí diviť, čo sa mu to pred očami odohráva. Neviem čím to je, ale naši herci proste nie sú pripravení zvládať filmové úlohy. Možno sú pokazeni tými prízemnými a lacnými seriálmi, v ktorých sa nemusia príliš snažiť, netuším. Navyše ten koniec, ako by už aj tak toho nebolo dosť. Ešte je tu možnosť, že som proste nechápavá. Medzi ** a ***(27.1.2019)

Komerčný potenciál trhliny je obrovský, čo sa konieckoncov potvrdzuje aj tržbami v kinách, pochopiteľne vďaka knižnej predlohe. Otázkou ostáva či obsah filmu zodpovedá a dostojí tomuto potenciálu. Podľa môjho názoru je to tak pol na pol. Na jednej strane sa tvorcovia snažia budovať mysteriózno až hororovo, čo sa im vcelku (na slovenské pomery) darí, na druhej strane film kĺže len po povrchu, pracuje s náznakmi, nedopovedá, nevysvetľuje - len buduje, buduje a vtom prichádza koniec. Film sa pokúša pracovať s mnohými klasickými hororovými motívmi, no tieto len načrtne a necháva ich stáť osamotené, pričom akýkoľvek efekt sa tak definitívne vytráca, čo je škoda. Obrazne povedané, trhlina je zabalená do lákavého a príťažlivého kabáta s pozlátkou, no v jadre je prázdna. Za mňa priemer - hoci kvitujem, že po dlhšej dobe ide o kúsok z iného súdka než toho politického. (P.S. Knihu som v čase zhliadnutia filmu nečítal).(30.1.2019)

• helmiczka

Ja som presvedčený, že sa jedná o rafinovaný aprílový žartík (umocnený tým, že ani len nie je apríl). Ten film tvorcovia nemysleli vážne, že nie?(31.1.2019)

Na Slovensko slusne, je vsak stale poznat zaostavanie za zbytkom sveta. Film bol ale napinavy do konca, preto 4*(2.2.2019)

<< předchozí 1 2 3 4