Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

ZkuKol

Snad na žádný film jsem se nechystal jako na tohle epické veledílo. S odkazy, oslavami a legendami s ním souvisejícími se setkávám, co se zajímám o film. Těch materiálu, co mi prošli rukama; tolik slov o vzoru a cíli od různých mladších režisérů, jež dráždily mé uši; tolik pověstí vztahujících se k natáčení, jež popoháněli mou zvědavost. Přečetl jsem knihy Lawrence i jeho životopisců (to byste nevěřili, jak se u nás těžko shánějí:-). Na poslední fázi přípravy jsem si naordinoval filmy od Leana, abych věděl, co čekat. Opravdu roky shánění co nejkvalitnějšího záznamu a nakonec hledání správného dne. Lean totiž neznal mezí a na film jenž atakuje 4 hodiny (director's cut) prostě musíte mít čas, náladu, chuť a hlavně energii! Legendy nelhali, film je opravdu makabrózní (to vše bez pc efektů!), ani na chvíli nenudí, Leanovi obrazy jsou dech beroucí - poušť opravdu proměnil v oceán, beduíny v mořeplavce a Lawrence v ikonu, jenž ovlivnila osudy arabského poloostrova. Je to velká výhoda mít materiál o člověku, jako je Lawrence, není příliš známý, on ani jeho osud, a přitom toho tolik zažil a dokázal. Sešla se tu spolehlivá elita nejen britského herectví, O 'Toole se zde prosadil, Shariff si vybojoval Živaga, Alec a Anthony potvrdily zřejmé, ne nadarmo se tito herci u Leana opakují. Rozebírat u Leana kameru resp. práci Freddieho Younga (Leanův spolutvůrce, ale také snímal první bondovky) je ztráta času, prostě u něj hraje jednu z hlavních rolí, stejně jako hudba dalšího Leanova věrného souputníka Maurice Jarreho. David prostě točil velké příběhy o velkých hrdinech s humanistickým poselstvím a nádhernými obrazy, mistrně ovládal vedení herců i tempo vyprávění. Lawrence je v pravdě jeho vrchol a přeju všem fanouškům filmu, aby siho jednou užili. T.E.Lawrence byl člověk, jenž se nejen nadchnul pro boj Arabů za svobodu, on je v něm i vedl a poznal tak nejenom je a sebe samého, ale i svět z cela jiné perspektivy... 100% ()

FIBO

Přestože jsem měl o tomto filmu povědomí z knih a filmové literatury, dlouhou dobu jsem se mu vyhýbal. Už předem mě odrazovaly superlativy a nálepky typu "filmy, které musíte vidět před smrtí". K tomu lze přičíst velmi dlouhou stopáž, která si už sama říká o to, aby jste se na něj vykašlali anebo si kvůli němu vzali dovolenou. K filmu samotnému: přestože jsem od něj navzdory všem ohlasům a oceněním neměl prakticky žádná očekávání, už od začátku si mě svým způsobem získal hlavním protaginistou. Pokud člověk viděl stovky a stovky filmů, málokdy se stane, že ho nějaký film překvapí. Nemám na mysli synopsi, příběh nebo vývoj událostí. Mám na mysli pravou poctivou filmařinu, kde neexistovaly vizuální efekty a veškerá invence tvůrců byla odkázána pouze na základní prostředky, kde platilo jednoduché pravidlo - co před kamerou, to na filmovém pásu. Doslova a bez výjimky. Přiznám se, že po dobu sledování Lawrence jsem měl několikrát husí kůži a moje subjektivní filmová kritika dostala pořádně za vyučenou. Přistihl jsem se opakovaně s otevřenými ústy a nevěřícným výjevem při pohledu na výpravu, pro kterou nenalézám slov. Výprava a kamera, tohle byla dvě slova, která jsem si častokrát opakoval, aby o pár minut později dostala moje všeznalost znovu na zadek. Několikrát jsem si vracel záběry, na nichž se bez jediného speciálního efektu pohybují stovky herců a komparzistů a dělají svou práci před širokým otevřeným záběrem, kdy každý jediný filmový snímek by mohl sloužit jako předloha pro plakát. Zas a znovu, kamera a výprava, hudba Maurice Jarreho a zejména výkony Petera O'Toole, Omara Sharifa a Anthony Quinna. Nemám rád dlouhé filmy a o to spíš platí pravidlo, že jakmile jednou ztratím stoprocentní pozornost, těžko ji dostávám zpátky na původní úroveň. V tomto případě jsem si několikrát po dobu sledování sám pro sebe řekl větu: je tohle vůbec možné? Byl by v dnešní době ochoten někdo zaplatit a natočit film, kde by použil tisíc komparzistů v karavaně, která brázdí pouštní duny a končí v dáli v nedohlednu? Záběr, kde každý pohyb, každý závan prachu a písku je skutečný bez jediného speciálního efektu? Lawrence z Arábie, film, kterému jsem se tak dlouho záměrně vyhýbal ve mě pokořil další pomyslný strop, který u mě dosud představovala výprava a kamera. S trochou ironie se usmívám nad tím, proč hledat filmové zázraky v současné tvorbě, kterou produkují studia v honbě za penězi, když tu máme tolik starších filmů, které mají větší tendenci člověku vytřít zrak, než dnešní přeCGIovaná doba, kde se bez zeleného pozadí neobejde ani reklama na dětskou přesnídávku. Lawrence z Arábie ať se nazývá jakkoliv a ať o něm kdo chce, píše co chce, tak v mém žebříčku filmových kvalit zamíchal kartami tak, že aspekty jako kamera a výprava by mohly být referenčními vůči ostatním filmům. To celé nehledě na skutečnost, že se tu sešla sestava herců, jejichž jména jsou v kinematografii pojmem. ()

Sdoom

Dlouho, dlouho jsem čekal, než jsem se dostal ke zhlédnutí této klasiky a očekávání byla vzhledem k tomu, co jsem kde četl, opravdu vysoká. Naplněna byla částečně. Po stránce audiovizuální se jedná o naprosto úchvatné dílo, které opravdu hodně těžkonajde konkurenci. Kamera, výprava, hudba...naprostá dokonalost a pastva pro oči i uši. Po dějové stránce byla vynikající zejména první část do přestávky, ovšem po ní snímku trošku začal docházet dech. Najednou děj skákal celkem rychle od události k události bez nějakého vysvětlení, jak O'Toole ve své roli začal být na pokraji šílenství, tak mi přišlo, že většinou zbytečně přehrává. Každopádně to jsou spíš menší vady na kráse, které výsledné hodnocení nijak zvlášť nesníží. Za celých 216 minut jsem se nestihl ani chvilku nudit, což je asi vůbec to nejdůležitější. Solidní 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

srbak

Vojnovo výpravný opus magnum zvaný Lawrence z Arábie je právom považovaný za výnimočný film, ktorému vek vôbec neuškodil. Problém je však takmer 4-hodinová stopáž, ktorá Lawrencovi na jeho šarme uberá. Človek ma prvých 50-60 minút pocit, že sa vo filme absolútne nič nedeje a pozerá sa, ako hlavný hrdina blúdi po púšti a z času na čas na niekoho prehovorí. Iste, zábery z púšte sú magické a majú svoje čaro aj po takmer 60 rokoch, avšak pozerať sa 40 minút na kopu piesku je pri takto dlhom snímku aspoň pre mňa extrémne ubíjajúce. Celkovo som mal pocit, že filmu trvá, než sa rozbehne, a tak mi pripadalo veľa záberov zbytočných či natiahnutých. Avšak druhá polovica napraví všetky nedostatky, ktoré som spomínal. Film naberá svižné tempo, je akčný, no zároveň sa v tejto časti Lawrence ako protagonista omnoho viac rozvíja a jeho obraz na plátne je jeden z najľudskejších, ktoré som doposiaľ mal možnosť vidieť. Skvelé sú aj filozofické pasáže a úvahy o tom, čo je správne, či ako sa má človek zachovať v situáciách, ktoré ešte predtým nezažil. David Lean pomocou hlavnej postavy ostro kritizuje vojnové konflikty a poukazuje na to, že sú len politickými hrátkami ľudí pri moci. A tento jeho odkaz, nie je jediný, ktorý si po dopozeraní z projekcie odnesiete - a práve to robí Lawrenca z Arábie nadčasovým. ps: rád by som dodal, že expozícia vo filme je priam majestátna, a niečo tak veľkolepé ozaj len tak neuvidíte. ;) ()

Autenticita

Pěkné scenérie, obloha modrá bez mráčku, prostě vizuálně, hlavně co do barev moc pěkné. Ale... ale strašně dlouhé, zbytečně natažené záběry. Mé sympatie si hlavní hrdina nezískal, ve smyslu jak byla ta role napsaná. A její představitel na mě působil nepřesvědčivě, divně, s tím svým málo proměnlivým výrazem.  Když to shrnu, mě na  tom filmu chybí něco jako živost. ()

Maynard.

Taaak si můžu odškrtnout film, na kterej sem se připravoval dlouhý dekády, až nápis na Netflixu "brzy bude smazán" mě donutil si pustit tenhle 3 a půl hodinovej film. Ano, dá se o něm jednoznačně tvrdit, že je to velkofilm. Páč tolik komparzistů na koních a tak moc davových scén, to se jen tak nevidí. Ale, je to spíš pro náročného diváka, který nerad u filmu usíná. Ta stopáž je prostě strašně drsná. Není to přecijen Návrat Krále, aby tě udržel 3 a půl hoďky při životě. Ale mám to za sebou, víckrát si to v životě nepustímm, přísahám :o) ()

klúčik

Historické filmy sú zvláštna kategória. Musia nám priblížiť dobu, atmosféru. Tento film je pekný, nielen atmosférou, hudbou, kamerou a hereckými výkonmi. Modrooký P.O´Toole dal postave Lawrenca moc. Ja mám tento film rád, ale mám aj jednu sťažnosť - je moc dlhý. Dal by sa trošku skrátiť. 85%. ()

xaver

Téměř školní příklad pro současné režiséry, jak by měly zpracovat historické téma. Výpravný film s excelentními hereckými výkony, avšak žádné zbytečné vymyšlenosti ze života hlavních hrdinů. Snímek zaujme od začátku do konce, a to i přes dlouhou stopáž, nebo právě proto. Jakékoli zkrácení příběhu by bylo ke škodě. Ukázkově zpracovaný námět o životě člověka, který udělal mnoho pro Británii, ale vše co udělal, bylo znehodnoceno nabubřelými generály, kteří obyvatelé kolonií považovali za podřadnou rasu a taky se k nim tak chovali. Oni se většinou nakonec tak chovali i ke svým podřízeným. ()

Devadesát Dva

Bezchybný film z doby, kdy se ještě pořádné filmy natáčely. A tenhle má navíc stopáž tři a půl hodiny a zrovna si ani nedokážu vybavit, jestli jsem kdy viděl samostatný snímek, co by byl takhle dlouhý. Na Lawrencovi z Arábie jde vidět každý dolar, co do něho producenti investovali. Jak rád bych se vrátil do téhle doby, ještě nezkažené internetem a obezitou. Úplně jsem cítil Slunce, písek, pot, odvahu, sílu, i když mě jako kluka nikdy nebralo nic z těch dobrodružných věcí, jako např. kovbojů, indiánů, šejků, astronautů a všeho exotického a neznámého, tenhle film má svou vlastní krásu. Navíc jsem to viděl v myslím opravdu pořádné kvalitě a to taky dělá hodně. ____ Pár negativ ovšem má, Lawrence je tak trochu Mirek Dušín a na toho já mám alergii – ale u Lawrence je to přecijen o něčem jiným, takže je mi ve výsledku sympatický. Není podaný s důšinovským patosem a křečemi, co by mohl soutěžit se současnými US patriotickými filmy. ____ Dále hudba, dnes už je hudba ve filmu vyloženě něco, co dotváří celkový obraz, dělají se motivy přímo pro situace a postavy, motivy přímo pro prostředí, pro všechny možné aspekty, tady pořád hraje orchestrální hudba tak, jak jsme na ni zvyklí ze starého Hollywoodu, před Kubrickovou Vesmírnou odyseou, což je škoda, ale zase se nedá říct, že by tahle hudba k příběhu úplně neseděla, mám dojem, že jsem slyšel motivy, které i dnes filmaři používají k poušti, jinak řečeno, Lawrence z Arábie je sympatický i tam, kde člověk pochybuje, že by mohl být. ____ Drobné chybky jako příliš světlá červená barva namísto krve apod. technické drobnosti nemá cenu řešit, ale zase je zajímavá Lawrenceova rozpolcenost, která v té době nemusela být až tak postřehnutelná, dnes ovšem působí vážně skvěle, je to jako zjevení, ve filmu, co je víceméně divadlo a on v něm hraje tak, jak by to zahrály i dnes přední herecké áčkové špičky. ____ Navíc je herecký výkon Petera O'Toolea hodnocen jako nejlepší herecký výkon všech dob(!), není divu, on to hraje jak z jiné dimenze... zatímco ostatní hrají rázně, až křečovitě, nahlas, on a jeho tichý hlásek, jeho skromnost, neskromnost, jeho odvaha, jeho pochyby, jeho charisma, všechno to má ve tváří a v očích, v těch očích, co jsou tak výrazné a tak nezapomenutelné. Je prapodivné, že nejenže O'Toole nedostal za Lawrence Oscara, ale že ho nedostal ani za celou svou kariéru a to i přestože byl nominován osmkrát v rozmezí téměř půl století. Sice mu hodili čestného Oscara za přínos kinematografii, ale říkám si, stejně si musel připadat i Kirk Douglas - ošizený. ____ Film je hodnocen jako jeden z nejlepších, ne-li nejlepší v historii. Symbolika cesty, kdy se kráčí z leva doprava v jakémkoliv záběru mě rovněž zaujala, stejně jako fakt, že za celou dobu ve filmu ani jednou nepromluví žena, myslím, že se tím hodně odbourala falešnost, protože jestli někdo ve starém Hollywoodu nechutně přehrával, byly to ženy. Neříkám, že to nefunguje, ale v divadle, ne ve filmu. Alec Guinness odehrál roli lépe a byl sympatičtější, než ve své Oscarové roli, i přestože se jeho postava v závěru zachovala, jak se zachovala, mé sympatie za svůj vytříbený výstup rozhodně má. Stejně tak Anthony Quinn, stejně tak Omar Sharif. Nemám, co vytknout. Perfektní. A navíc, po zhlédnutí tohohle si zkrátka musím opatřit ten šejkovskej hábit. Musím. () (méně) (více)

Chegi

Velkofilm, který má vše co velkofilmy té doby měly. Na jedné straně krásné záběry krajiny, výborné texty i herce, ale mnohdy unylý děj, kterému by jen prospěla kratší stopáž. O 30 minut míň a dal bych plný počet… ()

Mistickzz

Staré filmy mám v podstate rád, ale Lawrence ma nejak nezaujal. Možno pred 5Otimi rokmi v kine, by som bol z toho na mäkko, no dnes som sa len veľmi ťažko sústredil, na to čo sa deje na obrazovke a to je veľké mínus, hlavne pri tak natiahnutej dĺžke. ()

nameadel

Ze všech dlouhých filmů, byl Lawrence pocitově ten nejdelší. Ale tenhle (vskutku) velkofilm se se stopáží pere velmi statečně a něco ve vás nechá. Minimálně ten pocit, že když dřív ve filmu stálo několik stovek stanů, tak tam opravdu všechny byly. Obi-Wan má hlas jako Vlastimil Brodský, velbloudi řvali jako o závod a ta kamera byla neskutečně nádherná. (Ale ten film byl vážně dlouhej.) ()

Fordzy

Peter O'Toole a jeho excelentní výkon je jen třešnička na tomhle legendárním dortu. Je obrovská nespravedlnost, že za svůj výkon nedostal Oscara. Délka je možná pro některé překážkou, ale milovníci historických filmů budou vrnět blahem a při nádherných záběrech zapadajícího slunce i slza ukápne. Pro mě jeden z nejlepších filmů, které jsem měl tu čest vidět. Za zmínku stojí i skladatel Maurice Jarre, který složil nádherný soundtrack. (V mé topce) 97% ()

Wally

Opravdový filmový majstrštyk! Filmová klasika, která je na dnešní dobu dooost dlouhá, ale opravdu stojí za to vidět. ()

KoRner

Ohromná výprava s výborným O'Tooleom. Ibaže je to na mňa veľmi dlhé... Lawrence bol ozajstná osobnosť, dobrodruh, ktorý toho mnoho dokázal a nanešťastie ho nakoniec zlomila politika. Škoda toho spoileru hneď na úvod, neznalý divák by bol možno viac v napätí pri tých nekonečných prestrelkách, ktoré absolvoval. ()

RockChick

Jako všechno pěkný a tak, ale prostě... Tohle byl film o chlapech pro chlapy, kašlu na genderovou korektnost. Čímž neříkám, že se to nemůže líbit žádným divačkám. Já mezi ně ale opravdu nepatřila. Celou dobu jsem se pídila po tom, proč mi ten film tak nesedne, a pak mi to došlo - hlavní hrdina! Nevím, jestli za to může herec, nevím, jestli byla tak debilně napsána postava, ale tvl... Takovej weirdo! A když se vám hned od začátku skoro čtyřhodinového filmu (KILL ME) zprotiví hlavní tahoun děje, tak je to docela problém. ()

Zagros

Jeden z mála téměř dokonalých velkofilmů, který je velkolepý ve všech svých složkách. Výprava, herci, exteriéry, davové scény, ale i postavy, dialogy a vyznívající myšlenky. Vše je až dech beroucí a osobně je mi velmi líto, že jsem film neviděl v kině. Pokud by byla možnost velkého plátna, rozhodně bych nezaváhal. Nechci vychvalovat jednu složku po druhé, Davidu Leanovi se zkrátka podařilo vytvořit nádherně fungující filmové dobrodružství. Z něj ale přeci jen ční Peter O’Toole a Omar Sharif. Čtyřikrát bravo a k páté hvězdě chybělo asi jen to velké plátno. ()

Han22

Poslední film roku 1962 vyhrazený pro oskarovku. Tou není nic menšího, než monumentální historický velkofilm Lawrence z Arábie, téměř 4hodinová podívaná a o arabském boji za svobodu. Nebudu nic přestírat, chvílemi jsem se nudil, hlavně ony neustálé změny mysli Lawrence mě štvaly a taky zamrzelo, že většina bitev není ukázaná, nebo je odbytá. Jinak samozřejmě absolutně bez výhrad. T.E. Lawrence jako britský důstojník dokázal v čase 1. světové války poznat dokonale arabskou duši a prakticky nemožné. Spojil arabské kmeny proti nenáviděným turkům, dokázal tlumit letitá nepřátelství, krevní msty i touhu nakrást si kořist a ujet. Musel čelit nejen jim, ale i pochybám o sobě a také zrádným Britům, kteří Arabům rozhodně nechtěli svobodu nechat. Peter O´Toole je fantastický na to že jde v podstatě o první pořádnou roli. Stejně tak ve vedlejších rolích šejků Omar Sharif a Anthony Quinn, vše doplňuje Alec Guiness. K tomu krásný Jarreho motiv, překrásná a smrtící poušť, monumentální výprava a davové scény s velbloudy a nezapomenutelné scény (záchrana ztraceného muže). Nadchlo mě to před 20 lety a dnes znovu. Historický film roku 1962 a zcela zasloužená oskarovka. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)