Ohrožení Britannicu

• Česko Ohrožení Britanniku (více)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

zette

Na dnesniho divaka uz tento thriller asi nebude tak silne pusobit, jako v dobe vzniku. Presto se jedna o dobrou podivanou s atraktivnim prostredim a dobre budovanou atmosferou. Za zminku stoji i velmi dobre herecke obsazeni. ()

majo25

Málo atmosferická akčná dráma so zaujímavým obsadením, ktoré však mňa osobne až tak nepresvedčilo. Veci okolo bomby boli v podstate fajn, aj keď som čakal zložitejšiu záležitosť ako iba záverečnú dilemu či prestrihnúť modrý alebo červený kábel. Lenže to jediné bolo ako-tak napínavé. To ostatné okolo atmosféry na lodi alebo vyšetrovanie páchateľa bolo slabé, také britsky nevýrazné. Absencia väčšej akcie tiež urobila svoje. ()

otík

Výborně gradovaný thriller o zaoceánské lodi, na jejíž palubě je umístěno sedm bomb. Je vyslána záchranná mise v čele s odborníkem na ničení bomb. Škody by mohli být katastrofální a práce na odstranění trhavin přinášejí i oběti z řad pyrotechniků. Zvládne nejlepší z nich vyzrát na dokonalou bombu? ()

sator

Když jsem na tom byl za apačů v kině byla to naprostá bomba a i po letech je to nadprůměr a hraje v tom Hopkirk :-) ()

andrii

Paluba volá: "Poplach." Podpalubí zabarvuje nach. Zaplavuje tepající tlak, ve vlnách. Rozhodnutí drží v kleštích. Život /zá/visí na drátkách. ()

noriaki

Poctivý thriller jakých byly 70. léta plné, ale dneska už se skoro netočí. Film bez zbytečných efektů a bez hyperakčních scén, zato s hutnou atmosférou budovanou kousek po kousku syrovým pocitem ohrožení. Každá významnější role byla obsazená tehdejší hereckou špičkou. Spolu s The Day of the Jackal jde o klasiku britského krimi thrilleru. ()

Prekarkar

Tenkrát to byl pro mě velmi silný zážitek. Dodnes si pamatuji šťasný konec, když "terorista" lhal o barvě drátu a "hrdina" se nenchal napálit :o) ()

JohnSmith

Moc pěkný thriller plný napětí. Harris je výborný a skvěle mu sekundují Sharif na lodi i Hopkins mimo loď. Práce pyrotechniků před 40 lety vypadala určitě jinak než dnes, ale otázkou je, jak moc to bylo autentické. ()

Jacob23

I pres svou letitost snimek nestraci nic ze sve pusobivosti.Filmu jen prospiva,ze v nem probiha nekolik dejovych linii-pokazde skvele zahranych.Paradni zaver ()

Roseinka

Moje hodnocení asi nebude úplně objektivní. Miluju lodě, ale mám mořskou nemoc. Ve filmech jí ale nevnímám a nevadí mi to. Jenže tenhle film jsem viděla s kocovinou, takže jak se tam ta loď pořád houpala, tak jsem musela pořád zavírat oči, protože mi z toho bylo ještě víc zle. Spoustu scén jsem tedy vnímala jen slovy, co se říkalo. Ale ty napínavé scény jsem si nenechala ujít a docela mě bavily. Předpokládám, že přestřižení drátu u bomby tady možná poprvé vzniklo. Zajímavé. ()

J-o-k-e-r

"Červený nebo modrý drát?!" Tahle hláška už se proflákla dosyta, ale tady zřejmě najdeme její kořeny. R. Harris v parádní roli vedoucího pyrotechnického týmu jako jediná naděje na doplutí lodi Britannicu. Kvalitní napínavé thrillery se v klidu zvládaly i v 70. letech. V menší roli se tu nepřehlédnutelně míhá i A. Hopkins. ()

Autogram

Toľko skvelých adrenalínových momentov (vŕtanie bomby, uvoľňovanie skrutiek) a zároveň toľko rozpačitých v jednom filme. Prvého utopeného člena komanda berú ako stratenú batožinu, ktorá nikomu nechýba, veľmi často úplne nevhodná hudba (pri výsadku v búrke hudba ako k romantickej večeri), to všetko znižuje kvalitu filmového dojmu. Naviac kopa logických nedostatkov, ktoré detailne spomína v komentári Crusader. Ale aj tak lepšie tri hviezdy. Netuším, ako sa aj do tohto filmu dostala pesnička Škoda lásky. Dodatočne podľa wikipedie zisťujem, že to (okrem iného) bola aj neoficálna hymna amerického námorníctva. –––– Pane, ty bomby vyrobil člověk, člověk, jako jsme my, jako je Fallon. Je to čistě technický problém. – Máme pět mrtvých, to je podle vás technický problém?! –––– Tati, těsně vedle mně vybuchla bomba. Teď už jsem v pyžamu. –––– Červený nebo modrý? ()

KASUGI

Nestačím se divit, kde zmizel ten nervy drásající napínavý film, u kterého jsme si jako puberťáci okusovali nehty. Zub času se teda vyřádil na max. Po 30 letech senilní nuda k uzoufání. Spousta zbytečných keců, scény které by měly být natahované, jsou odflákle podané a to, co by naopak mělo odsejpat, se vleče. Závěrečné usvědčení padoucha na úkor dokumentů o Britaniku taktéž natočené nemastně neslaně. Zkrátka dramaturgie jedna velká tragédie a film, který potřebuje remake jak sůl, protože tohle opravdu v dnešní době nefunguje. Spolu s Nekonečným příběhem jedno z největších "po letech shlédnuto" zklamání. ()

pfa

Výborný, dobrodružný thriller o dnes již klasickém dilematu - modrý, nebo červený... Staré, dobré. [8/1O] ()

Aqualung

Viděl jsem to před pár dny a ještě hrozně dávno v 70.letech.Myslím, že nejden výborné herecké obsazení, ale i zpracování tématu bylo zárukou kvalitního zážitku.Schéma těchto filmů je vždy stejné, ale tenhle se povedl mimořádně.A i dnes se na to dalo koukat.Základem je opět boj dobra se zlem,obarveno je to konfliktem etiky a kapitálu, a to celé pak umocňují herecké výkony protagonistů.Přiznám, že jsem se těšil spíše, než na příběh, tak na jednotlivé herce, které má moc rád. ()

Pecival

Byl jsem trochu zklamán způsobem jakým se dopátrali padoucha, ale k čertu - natočené je to skvěle. Demontování bomby je zajímavé a navíc napínavé. Škoda, že někteří herci jako Hopkins dostali tak málo prostoru. Dobrá jednohubka, která určitě neurazí. ()