Ohrožení Britannicu

• Česko Ohrožení Britanniku (více)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

iXtr3m3

Skvelý triler, ktorý starne veľmi pomaly. Skvelý Harris v hlavnej úlohe, ale ostatní vedľa neho blednú a zapadajú do úzadia vrátane Anthony Hopkinsa a Omara Sharifa. Ale inak dobré. ()

Wally

Stará klasika, kterou jsem viděl jako malý a z toho napětí jsem měl už tehdy nervy nadranc a film má pořád tu skvělou atmosféru a neztrácí na kvalitě. A to stříhání drátů...myslím, že tady se zrodil jeden klasický prvek thriller filmů. ()

LEATHERFAC

Napínavý námět plus plejáda nejlepších herců své doby plus atraktivní prostředí obří lodi uprostřed chladného oceánu, které hrozí, že půjde se všemi pasažéry ke dnu. Tak proč to na mě sakra nefunguje? A já se po většinu filmu nudil? Napětí vyvolávají pouze okamžiky stříhání drátů, kdy hrozí výbuch - což je logické. Ale jinak? Nula. Odpověď je zřejmě zakopaná v režii. Richard Lester je totiž tak trochu břídil. Což prokázal  například zkurvením druhého Supermana. Protože natočit z takových ingrediencí tak nudný film, to už chce opravdu antitalent. Co víc - víme, že dobrý thriler dělá hlavně dobrý záporák že... No mít k dispozici Sharifa, Hemmingse, Hopkinse, Holma, Glovera a jejich obsazením je v podstatě téměř nevyužít a zároveň do zásadní role záporáka a hlavního zloducha obsadit nezajímavého moulu bez špetky charismatu - to je skoro zločin. Naštěstí pro nás všechny - tento trapný castingový omyl o pár let později napravil Jonathan D. v Mlčení jehňátek. Ostatně taky ten důvod k zabití 1200 lidí mi přišel trochu absurdní - bééé oni mě dali do důchodu protože jsem starý bééé, tak se jim pomstím... uhhh no nevím. Jinak celým filmem proplouvá celá řada podivných vedlejších rolí, které asociují nějaký pozdější příběh který ale nepřijde. Například milenka kapitána a jeho podivně chladný vztah k ní, tlustý snaživý bavič, mamina s otravnýma děckama, chlap, který chodí sem a tam po lodi, ale nikdy nic neřekne a další. No je to smutně ne zpackaný film, ale velmi velmi nevyužitý potenciál. Škoda. ()

Hopper

Klasika z 70-tych rokov, ktorá inšpirovala nejedného plagiátora. Najpamätnejšia scéna je určite o modrom a červenom drôte (prečo je vždy červený tennebezpečný ?) a tá si získala takmer nesmrteľnosť. Inak sa dočkáme plejády britských hercov omladených o 30 rokov a pomerne slusšných hereckých výkonov. ()

ActiveWind

Neuvěřitelně dobře natočené. Můžu se na film dívat třeba po desáte a znovu budu v napětí až do posledního okamžiku. ()

prezdivaka

Viděl jsem film po 40 letech. Bohužel mě nijak neuchvátil a popravdě, za to co se stalo v závěru, by si zasloužil ještě o hvězdičku méně. Zvláštní, že si tady toho všiml jen Gudaulin. Jakto, že když Richard Harris střihá podle pokynu teroristy modrý drát a na poslední chvíli se rozhodne pro červený, nikomu svou volbu nesdělí. Pokud by to bylo špatně a on by vybuchl, přestřihli by i ostatní modrý a vybouchla by celá loď. ()

Mikino00

Zajímaý thriller s vyjímečně sympatickým Harrisem a mladým Hopkinsem, atmosféra ejdné lodi bohatě stačí, škoda jen slabších vedlejších linii a takového normálního záporáka. ()

bohemia_regent

Film se promítal v českých kinech pod oficiálním distribučním názvem Ohrožení Britanniku (což je v souladu s pravidly českého pravopisu o psané podobě koncovek při skloňování cizích jmen). ()

mira007

Thriller,který definoval deaktivaci filmové bomby - střihnout modrý nebo červený drát. Špičkový zástupce svého žánru ikdyž už starý - speciální tým likviduje bomby na lodi v Severním moři ()

arcticsky

No jo, Richard Harris a hustý závěr modrý - červený drát. To je nezapomenutelné i po více než 30 letech od prvního shlédnutí. Tehdy totální napínák. Dlouho jsem Britannic neviděl, tak nevím jak by to působilo dnes. ()

mh.mail

60% - Jako dítě mě to dost bralo. Teď už míň, ale pořád dobře napínavé. Který drát mám přestřihnout - modrý nebo červený? Nevím, jestli je tohle první film, kde se toto dilema řešilo, ale viděl jsem to od té doby již několikrát a už to na mě působí jako klišé. Zde jsem to viděl poprvé a ani jsem nedutal. ()

Jeremiah

Jeden z prvních filmů, který předcházel nynější vlně "teroristických" filmů MADE in USA. Slušně natočené, dobře zahrané, obstojná atmosféra, jen ten závěr se mi nelíbil - "už jsem zase nejlepší". Silnější 3. ()

BerniX

Film výborný. Ackoliv jakoby se mi chvilemi zdalo ze uz jsem nektere sceny videl v Dobrodruzství Poseidonu. A ackoliv ostatni za zaverecnou scenu bod přidávají, tak já jej za ni naopak ubírám. Bylo to takové negovani celeho systemu prace pyrotechniku tak jak byla ve filmu peclive popsána. ()