Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Xmilden

Neuvěřitelně nahláškovaná záležitost, co hláška to skvost. Navíc Hajný je lesa pán je totálně skvělá písnička. V minulosti v českém filmu dětský casting nebyl vůbec žádný problém. 90% ()

darkrobyk

Fujtajbl ve spolek! Dnes mně ti pionýři lezou krkem, ale nostalgie je prostě mrcha. Báječná komedie, kde vtipné proslovy zaznívají jen tak mimochodem: hajný chtěl zpívat v opeře, rodiče byli proti, a tak huláká na lesy!, stlejda dělá melouny ( mně dlouho strašilo v mobilu) a ani jako pionýři mě nevytáhnete, pážata ( jenže vytáhli). Černá kronika - Věra Tichánková - líčila hrůzy nezletilých s takovou grácií, že nelze zapomenout. Bohužel, dnes film připomene i předčasnou smrt krásné Dany Vávrové. Leontýnko, podej tatínkovi kámen! Javor, jasan... ()

Hrabka

Skvělá česká dětská sci-fi komedie se spoustou výborných písniček a s velkým množstvím českých TOP herců. Zajímavá ovšem jen do 14 let. Potom omrzí, ale přesto budu vždy rád vzpomínat na nezapomenutelné chvíle u sledování osudů hradu Brtník a všech ostatních kolem. Nostalgie to nakonec na to maximun vytáhne a navíc je to určitě jeden z filmů, který by se co do počtu zhlédnutí vyhříval hodně vysoko, takže to taky něco znamená. 85% ()

lamps

Česká klasika, která nestárne. Navíc malé děti ani nemusí moc hrát, a přesto jsou to ti nejlepší a nejpřirozenější baviči... ()

Big Bear

Tohle je pro mne srdeční záležitost. Často jsem trávíval prázdniny v obci Krakov u Rakovníka od níž je hrad Krakovec (jinak také sídlo rytíře Brtníka z Brtníku) co by kamenem dohodil či na kole kouskem dojel :-). Hrad byl tak pár let po natáčení častým cílem mých klukovských dobrodružných výletů... No a v devadesátých létech mne neskutečná souhra náhod na hrad znovu zavanula, kdy jsem jej pomáhal rekonstruovat resp. spíše konzervovat některé ze stojícíh zdí ... My jsme skřítky a angažované děti (pardon mládež :-) neměli, jen ruce a snad proto se filmová podoba hradu po opravě dosti odlišuje od současného stavu... Ale ten je zase o sto procent lepší než v létech osmdesátých, kdy zřícenina pustla... Rozhodně se na tento gotický hrad, jenž byl posledním útočištěm Jana Husa před Kostnicí jeďte podívat ! ----- K filmu mám tak dosti předpojatý názor. Ale to, že byl skvěle natočen jsem si ověřil na další generaci diváků, jimž se příběh Leontýnky stále líbí. Zároveň je důkazem, že ne všechny dětské filmy jsou blbosti... A Uhlířův soundtrack je dnes notoricky známou záležitostí.... * * * * ()

Boogeyman

Aneb jak zlaté české ručičky a nápaditý „řemeslník“ dokázali už před třiceti lety strčit do kapsy celé současné ILM! Ale jako pohádka nic moc! ()

salahadin

Proč to za komančů šlo a dneska ne!?!? Takhle má vypadat nestárnoucí pohodovka jak cep. Bohužel rozšíření JZD o velkopěstírnu psychotropních látek za brigádnické pomoci pionýrů nevyšlo. Tento pokus socialistické podnikavosti se ujal jen ve Slušovicích, DrPrHrBr dalo přednost dědičné feudální držbě duchů s mizerným kádrovým posudkem a kapitalistickému výběrovému řízení na renovaci střechy, kterou vyhráli - trpaslíci. Zapomeňte na ty průhledný siluety, co se objevují na hřbitovech a na místech neštěstí, co plují vzduchem, jde z nich mrtvolný chlad, jejich zevnějšek připomíná anorektickou Miss Dead s barvou masážní vany. Tihle duchové umí nejednu mrtvolnou finesu, chlastají francovku jak vodu, plout vzduchem nemůžou ani omylem, aby jo, když je z díry musí tahat lanem, a dokonce mají smysl pro humor! Jen bych v tom hradu asi vážně spíš pěstoval žampióny. Duo Tichánková ("v obci Doksy nezletilí....") a Lipský ("...vo regál, soudruhu řediteli, vo regál...") je neodolatelné. A vůbec - fujtajbl vespolek. Mládež s památkářskými sklony zastřeší Krakovec a netuší, že přijde doba, kdy budou památkáři zastřešovat Bezděz, Lipnici atp. PS: Svým dětem pustím tento film, ne Shreka a podobné hrůzostrašnosti. PS2: Takhle má vypadat product placement, že, Pribiňáčku? ()

Aidan

Příběh slabý, ale kvůli Svěrákovým písničkám a dialogům to za to stojí. Taky zahraný je ten film pěkně. A při chřipce pomáhá. (Po další úvaze musím přiznat, že důvody, proč se mi tento film navzdory svému pionýrskému námětu líbí, jsou ještě méně racionální a ještě subjektivnější: mám prostě rád smutnou Leontýnku a její dumky žalky.) ()

mchnk

Nefalšovaný československý kumšt. Trojice Lipský - Novotný - Němeček je záruka těch nejlepších trikových a kamerových iluzí (scény s trpaslíky si dodnes nedokážu reálně vysvětlit). Jarda Uhlíř přidává skladatelský debut, který není možné překonat a vše podtrhuje dokonalý scénář, vychovávající již několikátou generaci dětí. Ukázka československé filmařské zručnosti a sladké pohlazení po dětské duši - tohle musí znát i děti mých dětí. ()

Adam Bernau

Product placement nejen Pribináčka, ale taky Francovky, jejíž konzument pronáší hlubokou, celým tímto filmem propagovanou pravdu: pidimužík pracuje. Mravní ponaučení ať si vyvodí každý podle svého vkusu. ()

kingik

Ve zřícenině hradu straší. Fakt jsem se strachem podělal. Reklama na "Pribináček" propašovaná do filmu. Scenáristé kombinují ve filmu co se dá, je vidět, že každý přispěl s něčím jiným. Hajný je lesa pán. Dunky, žalky a co já? Nevypíchaná. Množství scén, které do rázu filmu nezapadají, a přesto pobaví, jako třeba ta s barákem stojícím v ostré zatáčce, do kterého všichni bourají. Chybí pevnější dramaturgický ráz. Chytlavé písničky Jaroslava Uhlíře, naivita, i když úmyslná a kvalitní režie Oldřicha Lipského. Najednou se není proč strašidel z hradu bát. Cítím v tom skryté narážky na bývalý režim. 60% ()

sochoking

Nenormálna šupa! Stiahol som si to len tak, z nostalgie a hlavne preto, že už som si na to ani nepamätal a veľmi som sa bavil. Myslím si, že väčšinu hlášok som vtedy ani nepochopil, ako práve dnes. Najlepší je asi Brodský v samoobsluhe, ked' s deťmi spieva: ''Výrobky mléčné...'' a z regálu zdrapí fľašu Tuzemáku, alebo čo to bolo. Veľmi dobrá voľba a ku dokonalej nedeli v tomto zaprdenom daždivom Anglicku chýba už len vepřo, knedlo a zelo plus, samozrejme, vychladená dvanástka! ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014