Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti... Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však netrvá dlouho. Viktor je Žid, a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, brání se dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje. Hana a její manžel Oskar, právník Landauerových se rozhodli zůstat v Brně. Díky poměru s německým konstruktérem Stahlem se před Hanou otevře možnost návratu do magického Skleněného pokoje a ona oživuje vzpomínky na Liesel a předválečnou dobu plnou nadějí. Nucené odloučení jakoby posilovalo jejich vzájemné city. Obě ženy si píší bez toho, aby se dočkaly odpovědí a dozvěděly se, jaký je osud té druhé. Po válce je vila zničená, okna rozmetala bomba. Naděje, kterou Skleněný pokoj symbolizuje, však zůstává. (Bioscop)

Alden_Larson

Velmi dobře zpracovaný historický snímek. Děj byl od začátku do konce zajímavý a velmi působivý, hlavní postavy byly krásně rozvinuté a měly mezi sebou skvělou dynamiku, jediná kritika, kterou k ději mám, je že v něm bylo moc erotických scén, alespoň dvě z nich mi přišly úplně zbytečné. Herecké výkony byly všechny moc dobré i hudba se mi moc líbila. Prezentace byla taky hodně dobrá, film je skvěle natočený, ale bylo v něm spousta zbytečných slow-motion záběrů, které film akorát prodlužovaly, kdyby nebyly ve slow-motion, tak by film mohl být nejméně o pět minut kratší. 8/10 ()

cinemafil

Četl jsem knihu a musím prohlásit, že tak slabý film realizovaný dle literární předlohy jsem už dlouho neviděl. Herci bez charismatu postav v knize. Typově nevhodní … zejména Kata Scénář s nepochopením základních dějových linií. Nudná , doslova uspávací kamera. Pane Ševčíku , při vší úctě k Vám, nejste von Trier, pouze jeho neuspěšný plagiátor. 1* za snahu ()

Elilast

Přehlídka strnulých a toporných dialogů, nepřirozeného mejkapu, náhodného Vintage oblečení, souložení a špatně napsaných dialogů, až se člověk ztrácel v pseudoději. ()

esmoke odpad!

Český režisér natočil knihu uznávaného britského spisovatele, do hlavních rolí obsadil evropské herce. Mohla to být událost, ale tvůrci snímku nezahrnuli nic pořádného ohledně architektury a vymazali knižní úvahy o povaze doby či lidí. ()

kacer4

Nevedel som o čom je tento film. Myslel som si, že by to mohlo byť o delení ČSR. Nebolo. A stále neviem o čom bol tento film. Je fajn vedieť ako vznikla legendárna vila. Ale to je asi všetko, čo sa tu dá zhodnotiť. ()

kokofek

Beru tento film jako poctu obdivuhodnému architektonickému dílu.Podíváte-li se dovnitř a nasajete atmosféru už nikdy na něj nezapomenete tak jako přítelkyně majitelky z tohoto filmu. ()

bonovox

Pokus o európsky veľkofilm dopadol zle. Film je čudne podaný, zostrihaný a taktiež po hereckej stránke to nie je ono. Nebyť prvku slávnej vilu bolo by to ešte horšie... ()

hony23

Natočit záživný film, jehož hlavní postavou je barák, není úplně snadné. Zvlášť, když lidské osudy jeho obyvatel přináší pouze slabou telenovelu. Vidět se to dalo, ale žádný zázrak to nebyl. ()

Dvorik

Smutné je, že na celém filmu je nejzajímavější pouze naše brněnská vila. Nezasvěcení vůbec nemůžou tušit, co se ve filmu děje a ani v jakém v roce. Děsnej scénář, hroznej dabing. ()

Salvator

Fakt, že je scénář slátanina, lze strávit. Obsazení sotva průměrnými zahraničními herci však nikoliv. Více než hlavní role přesvědči i Karel Dobrý coby řidič. ()

rigby

Poněkud dějově prázdný film. Ani světoznámá vila netáhne tak, jak by se dala ve filmu využít. A to je škoda, protože je vidět, že prostředky na natočení pořádného evropského filmu byly. A herecké obsazení je také výborné a velmi sympatické. Jen v tomto případě trochu nevyužité. A to je velká škoda. ()

zigy

Přátelé, opět jste úplně vedle..... Tohle není dokumentární film o vile Tugendhat, ale příběh o dlouho nenaplněné lesbické romanci.....rozhodně bych to do koše neházel, hlavní hrdinky jsou zajímavé. ()

Kozlowski8

Čekal jsem film, který představí slavnou vilu ve své hlavní roli - jednak vizuálně, ale hlavně jako významný symbol moderní architektury a architektonickou ikonu Brna a přiblíží její úlohu pro Československo a pro Brno za první republiky i v poválečném a komunistickém období. To vše je ale upozaděno za "milostným" příběhem dvou žen, který byl navíc příliš utažený a cudný (s přítomností Carice van Houten bych očekával větší odvaz) a vztahovými minipříběhy dalších obyvatel domu, přičemž charaktery postav jsou vykreslené vesměs plytce a bez větší hloubky. Problémem je i scénáristické spojení celého díla. Vybočování z kontextu a náhlé střihové poskakování v ději bez vysvětlení předešlého záměru působí nesoudržně a jakoby "ať už to konečně máme u konce". Škoda, že nebylo lépe využito prostředků (určitě ne malých), umění domácích i mezinárodních hereckých es a potenciálu, který téma nabízí. 45%. ()

Tomas_PO

Pozreté dvakrát, prvykrát som totiž niekoľkokrát prispal. To je signál na maximálne dve hviezdy, no silná aura Villy Tugendhat dala filmu druhú šancu, napokon s troma hviezdami. Vo veľkom kontraste je však samohybná emócia stavby ako takej a filmovo nie veľmi podarená, až umelá snaha o príbeh domu, ktorý si prešiel divokým 20 storočím v podobe úspešných rokov 30tych, tragédie II. sv. vojny, krutých 50tych rokov, pražskej jari, a následnej tvrdej normalizácie. Holt, emóciu Pelišiek to nemalo ani zďaleka, aj keď sa film zakladá na reálnych udalostiach. A keď už príbeh tejto Villy, tak absencia Klaus-Mečiar rokovaní o rozdelení Československa je neospravedlniteľná. Nenútene pôsobil aj príbeh lásky dvoch žien, skvelé boli kostýmy, dobovosť a samozrejme nádherné interiéry nielen Villy, ale aj iných lokácií. ()

jundrak

Skleněný pokoj vznikl v česko-slovenské koprodukci za účasti České televize !!!! Děkuji tedy tímto "prý veřejnoprávní" televizi, že jsem na tuto příšernou hovadinu taky přispěl, ač nechtěně a proti mé vůli. ()

Beata_Obstov

Co musím říct a hned na začátek pochválit je Carice, ale o té ještě později :D. Co si budeme, tenhle film není nic světoborného, ale není nejhorší. Když začneme technickou stránkou, tak: scénografové se konečně mohli vyřádit a podařilo se jim to na jedničku, avšak na výjimku a tou byli maskéři. Pardon, ale mít dva umělecké maskéry, ale nedokázat z mladé udělat starou.. To si ze mě nedělejte srandu. Kamera skvělá, záběry byly hodně zajímavý. Pak se vrhneme ke scénáři.. Psal ho cizinec, takže se není co divit, 1. Režie.. ,,představte si mé váhání" k tomu nevím, jestli se dokážu vyjádřit.. Možná to mohlo bejt i o chlup lepší. A pak ten střih tý dějový posloupnosti, já nevím jak vy, ale třeba čtvrt hodiny jsem byla úplně v háji a netušila, co se děje.. Naštěstí se to teda potom aspoň trochu spravilo. A pak si vezmu zbytek: Námět, hodně zajímavej.. Filmy, který jsou až takhle zamotaný miluju.. A nakonec herce: Jak jsem psala hned nahoře, Carice aka. Hana byla to nejlepší, co film dostal. Miluju jí jako Melisandru a miluju jí jako Hanu. Hanna aka. Elizabeth byla o chloupek, ale jen chloupeček horší teda, no.. Ale jinak jsem spoko, 1. No a zbytek herců teda moc prostoru neměl, ale teda co musím říct, obsazujte někdo tu Plodkovou do rolí sviní, jde jí to :D A teda, ale úplně nakonec si vezmu dabing, bo jsem to poprvé viděla s dabingem, ten teda jako ne.. Fakt ne, i vy lidi, co neradi titulky, to radši překousněte a jděte na to s titulkama.. Geislerku, prosím, už nikdy do dabingovýho studia nepouštějte. Toť vše k tomuto filmu.. Tralala.. konec.. Jo a ještě teda ta trojka je za ty hezu herečky :D ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes