Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Hamaradža

Človeku sa ani nechce veriť, že tvorca temného Eraserheada dal tri roky po ňom život takémuto krásnemu, jemnému, krehkému a pomerne priamočiaremu príbehu. Po desiatich rokoch zhliadnuté druhý krát a znova som bol očarený. Poklad. ()

major.warren

Jedinečný filmový zážitek! Z mého pohledu nejčistší Lynchův snímek, a přesto tak neuvěřitelný! Ohromné humánní poselství, které zosobňuje toto nadčasové dílo mě absolutně semlelo! Nemůžu uvěřit, že jsem viděl skutečný příběh "Sloního muže" a nikoliv jen dokonalou fikci z pera snového vizionáře Davida Lynche. Anthony Hopkins (v hlavní roli lékaře Fredericka Trevese) je naprosto vynikající a John Hurt coby zákeřnou nemocí deformovaný "sloní muž" John Merrick je zkrátka kouzelný:-). Fenomenální filmařina, podpořena krásnou černobílou kamerou, podtrhující temný obraz Londýna 19. století, vrcholí v samotném finále, když se ozve špička celého díla: znějící Adagio v závěrečné scéně, kdy se John uchyluje ke spánku... Jsem z toho uchvácený a zároveň neuvěřitelně emočně strhaný a zdeptaný. Musíme jen doufat, že příběh "Sloního muže" se už nikdy nebude opakovat. 100%. Dokonalý film. ()

salalala

Na začátku své bohaté kariéry natočil David Lynch film, který je pro něj atypický, protože má přímočarý děj, nepracuje s metaforami a nepohrává si s divákem a jeho očekáváními. Od počátku uchvátí nádherná černobílá kamera, která jako by evokovala ono období viktoriánské Anglie a jen dotváří velice specifickou ponurou a depresivní atmosféru, do níž divák zabředává čím dál hlouběji. Tvůrce výborně pracuje s titulním "monstrem", protože než ho ukáže v celé jeho fascinující (a vskutku precizně namaskované) podobě, uběhne poměrně dost času, o to působivější pak vše je. Lynch navíc zvolil zajímavou perspektivu vyprávění a přístupu, kdy celou událost chytře prezentuje tak, že ačkoli hlavním hrdinou je "zrůda", zrůdy jsou všichni kolem krom něho samotného. Z toho vyplývá několik emotivně silných momentů, které jsou hodně působivé a dost rezonují (scéna, kdy doktor vidí Sloního muže v celé podobě, moment, kdy mu tleská zaplněné divadlo nebo představovací scéna u doktora doma). Anthony Hopkins je standardně výborný a spolehlivý, i on se ale musel sklonit před až geniálním a mrazivým výkonem k nepoznání namaskovaného Johna Hurta, který i přes nánosy různých líčidel a make-upu dokázal Merrickovi vtisknout osobnost a jeho citlivou duši zachytil bravurně. Bodíky navíc přidává i zde již několikrát zmíněná nadčasovost, která vzhledem k tématu z filmu nevymizí asi nikdy. The Elephant Man je fenomenální počin, který má tu výhodu, že je stravitelný i pro ty, kteří se jinak s tvorbou Davida Lynche moc nepotkávají, a donutí k hlubokému zamyšlení, při kterém si divák uvědomí, že většina problémů jeho života je zoufale malicherných. 100 % ()

Skip

Velmi působivý film o zrůdnosti některých lidí. Nemám teď na mysli zrůdnost fyzickou, ale zrůdnost povahovou. A o tu podle mne v tomto filmu šlo především. Lynch ukázal na osudu znetvořeného člověka, jakými odpornými stvořeními někteří lidé dokáží být. John Hurt jako John Merrick je k nepoznání pod maskou "sloního muže", jeho herecký výkon však patří k tomu nejlepšímu v jeho filmografii. Na Anthonyho Hopkinse jeho nejparádnější role teprve čekaly, ovšem i v tomto filmu prokázal, že je to opravdu pan herec. ()

willow666

Dávám tomu téměř 100% jako filmu, který mě dojal a umělecky uspokojil. Rozhodně ne jako filmu Davida Lynche, od něj čekám něco úplně jiného. Lepšího? Možná. Tentokrát byl konvenční. ()

Vědma

Možná jsem čekala víc, větší konfrontaci Johna Merricka s veřejností, větší senzaci, ale překvapila mě komornost tohoto filmu, jednoduchost a dojemnost příběhu. Taková jakási naivita a v dobrém prostoduchost, jakoby film byl natočený v době, kdy se odehrává, černobílá kamera tomu ještě pomáhá. Možná, že i kdyby byl němý, tak bychom jeho poselství všichni rozuměli. Není nutné si nic nalhávat, postižení a zohavení lidé bývají velice často velice zlí, právě tím jak se mstí těm normálním za své postižení, ale nic se nesmí zevšeobecňovat. Doktor Trevers byla překrásná role a Anthony Hopkins se jí zhostil s úctou a pokorou, stejně jako John Hurt zahrál svého Johna. Krásná scéna byla jak "zrůdy" zachraňují ztýranou "zrůdu" z klece. John Merrick byl takový Střihoruký Edward, který opravdu žil. ()

Aleee89

David Lynch je velice specifický režisér, jehož filmy nestráví jen tak někdo, jsou většinovému divákovi spíše nepřístupné. Sloní muž je trochu jiný, v jistém slova smyslu se vymyká Lynchovým pravidlům. Je diváčtější, dojemný, právě proto jej diváci mají rádi. Dost možná se dá označit jako jeden z nejlepších, ba dokonce nejlepší Lynchův film. Líbila se mi formální stránka - černobílá kamera v kombinaci s hlavní postavou přinášela až expresionistickou atmosféru a já jsem si vzpomněla na spoustu starých a dobrých němých filmů. Traktovaný humanismus nemusí být všem po chuti, mi však nevadil. Spíše naopak. S hlavním hrdinou zkrátka musíte soucítit, pohled na výborného Hopkinse taky lahodí oku. Příběh je jímavý, na naléhavosti mu dodává ještě to, že je inspirován skutečností. Pro mě je tento film velice zdařilé dílo, které se právem umisťuje v žebříčcích popularity hodně vysoko. ()

L_O_U_S

David Lynch mě podvedl. Vždycky jsem ho měl za režiséra, který točí atmosférické šílenosti dokazující, že film nepotřebuje pochopitelný děj, aby zůstal skvělým. A on natočí snímek s naprosto rutinním průběhem zápletky, který mě dostane natolik, že jsem ochoten ho ze všech jeho filmů ohodnotit nejlépe… Famózní John Hurt a jedno z nejdojemnějších a nejlepších zakončení v dějinách kinematografie. „Nic nemůže zemřít…“ (813., 25. V. 2013, 27. I. 2015) ()

Trevor

Možno práve preto, že film má tak smutnú predlohu, ktorú napísal sám život, nie je na ňom až tak cítiť rukopis Davida Lyncha. A možno aj vďaka tomu patrí k tým lepším, aj keď skalných priaznivcov Lyncha možno trochu sklamal. V každom prípade sa jedná o príbeh plný emocíí a potreby zamysliať sa nad tým, čo vlastne vnímame ako iné a ako predsudky ľudí niekedy bránia tomu, aby si vytvorili skutočný obraz o niečom či niekom. Už v úvode ma prekvapil pohľad na mladučkého Anthonyho Hopkinsa a aj v ďaľšom priebehu film neprestal udivovať, pozorný divák si určite všimol aj skladba od Samuela Barbera Adaggio for strings, ktorú neskôr preslávi populárny DJ Tiesto. Ako to býva, pri okrúhlych číslach v poradí hodnotení či komentároch siahnem po filmovej klasiku, ktorú tentokrát vybral najväčší filmový znalec zo susedného stredovekého mesta a 4242 hodnoteným filmom bol práve skvelý Sloní muž, ktorý však Freaks z roku 1932 čo sa týka podobnej tématiky neprekonal. ()

Fanucci

Velice zajímavý a smutný film. Perfektně natočený s kvalitními hereckými výkony, ale něco mi na něm vadilo. Možná přílišná jednoznačnost příběhu. Zápletka je černobílá, ve filmu se odehrává obyčejný a - nemůžu si pomoct - pro mne trochu ohraný střet dobra (samozřejmě Merrick + doktor) a zla (nesnášenlivá a nelidská společnost). Citelně mi scházela např. charakterově šedivá postava, která by děj ozvláštnila. Lynchovo pojetí činí ze Sloního muže v podstatě jednoduchý kritický film o krutosti společnosti. Přesto hodnotím tento snímek velice vysoko a přiznávám, že mne jím Lynch příjemně překvapil. ()

rastlinka

Spojením síl dvoch majstrov, Hopkinsa a Lyncha, vznikol tento prekrásny film plný ľudského súcitu, lásky, charakteru a porozumenia a na strane druhej - ľudskej hlúposti, úbohosti a malosti. Miestami až strašidelná hudba a výborné exteriéry vystihujú vtedajšie pomery a podporujú samotný príbeh. Film je natočený podľa skutočných udalostí a je pre mňa neuveriteľné, že ľudské utrpenie môže byť pre niekoho biznisom a že človek dokáže poľahky odsúdiť iného podľa zovňajška a nie podľa jeho myšlienok a srdca. ()

kapsomut

FIlm, od kterého jsem moc nečekal, ikdyž je v TOP 200. Čekal jsem totální nudu s nudnym příběhem. Ale to byl omyl. Opravdu bizarní filmeček, který si určitě pustím ještě jednou. A ten konec jsem nevydržel a rozplakal se jak malá holka :) Současných 90% si ten film přesně zaslouží a sám dávám 9/10 a 90% ()

stuntmanMIKE

nechce sa mi verit ze som tento skvost videl az teraz. Uprimne poviem, ze niesom prilis citlivy clovek a malo co dokaze so mnou pohnut a uz vobec nie nejaka filmova drama. Ale toto so mnou naozaj pohlo. Neskutocne krasne vykresleny zivotny pribeh cloveka, ktory aspon nachvilu pocitil aj nieco dobre. Lynchove filmy mi povacsine nesadnu, ale toto je vynimka. Asi to bude tym, ze nie je tocena po Lynchovsky. Super. ()

GILLWANDER

Unikátny film o hlbokej ľudskosti, o monštru, ktoré na vonok vydesí no zvnútra pohladí na duši. Blažená cesta k porozumeniu o tom, čo znamená skutočne mať niečo v láske. Lebo nemusí všetko zvonku krásne byť aj zvnútra. Sloní muž je človek divokého pôvodu, narodil sa ako monštrum žene, ktorú napadol rozbesnený slon. Zohavený, postihnutý nevšedným vzovnajškom bol sloní muž odsúdený do konca svojho života byť len prostou atrakciou. Lebo s tak zohaveným telom si priateľov nikdy nenájde. Ale nájdu sa ľudia, ktorý príjmu človeka s takýmto postihnutím bez toho, aby si zakrývali nos či kričali od zhnusenia. Privítali ho s otvorenou náručou, pomohli mu a ponúkli mu svoje priateľstvo. Dopriali mu prežiť krajšie chvíle svojho života s priateľmi, na ktorých mu záleží a konečne mu dodať jeho zaslúžený spánok. Epos, Lynchove eso v rukáve, ľudská vstupenka do večného pokoja. Režisérky poňaté veľmi bravúrne, herecký famózne, hudobný doprovod ako láskavé lono matky. Lynch je ľudská bytosť, lebo len tá vie natočiť tak myšlienkovo hlboký a zároveň krásne úprimný film. 90% ()

BitlDjus

Film, který vás na dobu neurčitou zničí ... Lynch, natočil jeden z nejsilnějších snímků všech dob, který končí opravdu tak jak si hlavní hrdina zaslouží. Film, který vyvolal slzy, radost a především neskutečnou nenávist k lidem. Skvělý Anthony Hopkins nám zde ukázal velice dobrou tvář toho co většině lidem chybí ... city a pochopení. ()

easaque

Jeden z mála pro mě koukatelných a hlavně srozumitelných Lynchových filmů. Má důkladně budovanou atmosféru a tentokrát se drží pevně dějové linky, což u jeho ostatních filmů, kdy se realita a fikce velmi často prolétají, není zvykem a mám s tím problém. Filmařsky se mu nedá snad nic vytknout a bavil mě na slušné ale slabší 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Tak tohle je poprvé, kdy u filmu Davida Lynche nepíšu, o čem ten film byl, protože tady nám to je jasné všem. Tohle není žádné záhadné dílo podobné Mulholland Drive nebo Eraserhead. Ne, tohle je vlastně normální drama. A zvládnuté je skvěle. Dobře natočené, dobře zahrané, zajímavá, nudí málokdy a hlavně je funkční. Opravdu nemám moc co vytýkat, dost mě to chytlo a dojalo jako už dlouho nic, především scéna v tom divadle na konci. Ale aby se neřeklo, styl Davida Lynche tam je občas znát, ovšem to ale není na škodu. Fakt, krásný film a důkaz toho, že Lynch umí natočit i víc různých žánrů. 5* ()

SallyZen

Velice krutá Lynchovka. Nepotřebuje k tomu krev ani vysokou míru násilí, ale postačí jen lidské vlastnosti. Skvěle tu zobrazuje problém - Jsi jinej, jsi divnej. Zde to platí možná i trojnásob. John Merrick alias Sloní muž, jak se později ukázalo vůbec nebyl hloupý člověk, akorát byl znetvořen fyzicky a už to dávalo lidem záminku dělat z něj zvíře, než obyčejného člověka. Bylo s ním taky zacházeno jako ze zvířetem. Světlou nadějí byl pro něj štramák Hopkins, který předvedl výborný výkon. Celý je to takový tak trochu filozofický film až úvahový, dává nám různé otázky a problémy, nad který mi je dobré se zamyslet popř. změnit přístup chování, pokud jsme také předpojati vůči "tak trochu jinejm lidem". Určitě velice zajímavý pohled na svět, který je skvěle převeden do snímku. 85% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce