Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

dawe04

Mlha mysteriózna se vznáší nad Mulholland Dr. A že je tedy hustá. Vynikající Lynchovská atmosféra prosakuje ze všech koutů a společně s atraktivním - ovšem ne zcela pochopitelným scénářem - vytváří jedinečný zážitek. Z oparu vystupuje podmanivá hudba a herecky odzbrojující Naomi Watts. Já ten film pochopil. Po svojem. A nechám si to zamknuté v modré krabičce. ()

Lenula4

Já nevim, ale já v tom filmu absolutně nenašla smysl, každý 3 minuty se střídaly scény, které se ani na konci nespojili dohromady, nebo jestli jsem si to jen já nedokázala spojit. Vůbec jsem nepochopila smysl toho filmu, strašně zmatené, nemělo to žádnou zápletku a v podstatě jsem celej film protrpěla! dávám jednu hvězdičku za Naomi Watts. ()

JohnMiller

Nedávno som ešte tvrdil že ide o relatívne normálny film. Nenormálne psychedelické, abstraktné, surrealistické scény pri ktorých nebudem vedieť o čom je reč som tu vtedy nevidel. Takisto som tvrdil že svojim spôsobom ide o dramatický a romantický film ktorý miesi sen a realitu spolu z hercami na toľko že, pokiaľ nedáva človek naozaj pozor tak sa nenávratne a definitívne stratí. Ja som pozor dával a tak mi neušlo takmer nič. V celku priemerná kamera a keby nebol scenár roztrhaný a náhodne znova zostavený tak by sa jednalo aj o priemerný scenár. Beriem všetko späť... Lynch nie je skutočne normálny. Pochopil som to až keď sa mi to uložilo všetko v hlave. Človeku sa to rozkladá pomaly mozgu až zrazu exploduje. ()

Lucjen

Asi 20 minút mi trvalo sa dostať do deja. No potom som si začínala vychutnávať príbeh aj postavy. Naomi Watts a Laura Harring hrajú skvelo a samozrejme, dobre sa na ne pozerá :) David Lynch po celú dobu drží v napätí, vytvára nové a nové otázky. Tiché divadlo bolo fascinujúce, aj keď pre mňa trochu mätúce. A posledných 20 minút, keď som v tom, že tomu rozumiem a viem ako to asi skončí, mi Lynch úplne zamotá hlavu. Klobúk dole pred réžiou, určite si film pozriem minimálne ešte raz, tajomstiev je tam stále dosť. ()

major.warren

Mysteriózní dílo, které je vystavěno tak, že zatímco během prvních dvou hodin v něm zdánlivě všechno dává určitý smysl, závěrečných dvacet minut zcela zhatí veškeré racionální motivy, které si divák při sledování budoval. David Lynch je zásadní osobností amerického postmodernismu, Mulholland Drive by se pak dalo označit za jeho asi největší dílo. Ne že by snad dosahovalo takových kvalit jako Sloní muž či kultovní Modrý samet, přesto jeho tematika, surrealistický přístup k vyprávění a budování atmosféry utváří v celku nesmírně záhadné a zároveň formálně nevšedně zajímavé filmové dílo. Mnozí Lynchův snímek označují za jednu z největších záhad v dějinách kinematografie. Ano, při prvním zhlédnutí bude z Mulholland Drive jen málokdo (je-li vůbec někdo takový) moudrý. Při detailnějším zamyšlení lze ovšem vystopovat vliv jiného významného filmu, Sunset Boulevard. I zde Billy Wilder vytvořil jakýsi obraz dobového Hollywoodu, byť si jej značně "zidealizoval." Podobně to dělá i Lynch; i on podává skrze svou snovou vizi obraz moderního Hollywoodu, jenž je prolezlý korupcí i nejtemnějšími zákoutími zločinu. Surrealistické prvky pak ještě více umocňují Lynchovu znepokojivou perspektivu; postava režiséra Adama Keshera pak působí jako alter ego samotného Lynche. Přímé podobenství však jen těžko najdeme a významová složitost může spoustu diváků odradit. Proč tedy Mulholland Drive neustále přitahuje nejrůznější skupiny filmových diváků navzdory tomu, že nepřináší žádné racionální vysvětlení? Je to právě bravurní filmařina. Film je napínavý od začátku do konce, od úvodní sekvence se od něj prakticky nelze odtrhnout. Vše podtrhuje strhující atmosféra, jež se nese v záplavě červeného stínidla lampy a také hudby Angela Badalamentiho. Naomi Watts (herečka Betty) v hlavní roli je výtečná, stejně jako úchvatná Laura Harring. Mulholland Drive je ukázkovým zástupcem postmodernismu. Je zde tolik rovin a tolik neznámých, a přitom to celé drží pohromadě. To chce obdiv. U mě 80%. ()

Stanislav_H

Edit 12/2021: Snad nejsmutnější film svého žánru. ______ Edit 06/2020: Zhlédnuto opět, asi už popatnácté, po několikaleté pauze. A ne/překvapivě díky tomu už teď vím, zda je možné zamilovat se do konkrétního filmu. Ale že to padne zrovna na nešťastnou lesbickou love story, to by mě nenapadlo ani ve snu. ______ Film formou na stejné úrovni jako krása C. Cardinalové v nejlepších letech. A také film, mající schopnost zahřát nahoře, uprostřed i dole. ₪ ()

Skip

Dokud se neotevřela záhadná modrá krabička, dařilo se mi v tomto filmu orientovat, potom jsem se již bezradně ztratil. Ovšem tento film patří k tomu nejlepšímu, co David Lynch natočil. Ostatně na to ztrácení se jsme asi všichni, kdo máme jeho filmy rádi, zvyklí a nijak nám to nevadí. Asi jsme se neztratili pouze u Sloního muže, Duny, Příběhu Alvina Straighta a Modrého sametu. Osobně se na jeho filmy prostě jen dívám a nechávám se unášet. A je mi fajn....Po delší době od napsání předchozích řádků a po šesterém shlédnutí musím říct, že se mi podařilo ve filmu zorientovat a pochopit. I po tolikerém zhlédnutí (a určitě se podívám ještě víckrát) mě ten film stále dostává. ()

willow666

Jeden z nejlepších Lynchových filmů (spolu s Lost Highway) a taky další z řady těch nepochopitelných. Přestala jsem se pokoušet hledat odpovědi na otázky, které si klade asi každý, a soustředila jsem se hlavně na celkovou atmosféru tohohle snímku. Je to jen další důkaz velkého mistrovství Davida Lynche a další noční můra pro osoby posedlé logikou. ()

Vědma

Připravena na to, že nepochopím, jsem nepochopila. Ale dívat se na film s tímto vědomím bylo docela očíšťující, protože jsem nad ním nijak nepřemýšlela a jenom se dívala. Takže se mi jednotlivé scény líbily (některé hodně moc) a dohromady jsem se je dávat nesnažila. Jenom mi to přišlo od Lynche samoúčelné a jako takový trochu podraz na diváka. Diváku, čum jak jsem strašně inteligentní a ty ne! ()

K.B.L.

Kdybych tento film viděla před Lost Highway, asi by ode mě dostal za 5 a Lost Highway za 4. Tím, že jsem ho viděla cca 3 dny po něm, přišel mi dost podobný a tak má o jednu méně.. Možná si to po čase rozmyslím, nevím.. Tyhle filmy se těžko hodnotí. První dvě třetiny super, člověk se orientuje a najednou bum, človek nic neví. Tak se hned jdu podívat sem, co je v Zajímavostech, najdu 10 vodítek od Lynche, film si ještě ten večer pustím znovu, přečtu si podrobný rozbor ve zde odkazované diplomce a jsem tam, kde jsem byla před tím. Bylo by to dokonalé, kdyby bylo možné tomu přijít na kloub. Štve mě, že příběh je směsicí snů, kde nejsou žádná pravidla a logika zde prostě nefunguje. Na druhou stranu je neuvěřitelné, jak mě tento film (společně s Lost Highway), dokázal zaujmout a neskutečně nutí přemýšlet a nachytávám se, jak mě to nesmírně baví (+ jako bonus krásné noční můry). Čili dávám tomu palec nahoru. Myslím ale, že pokud by existovalo více takových filmů, velmi brzy mě přestanou bavit a asi bych tento film ohodnotila méně nadšeně. Protože člověk chce občas žít v iluzi a domýšlet si vlastní závěry, ale nejde to pořád. To bych brzy skončila stejně jako Betty, nebo Fred z Lost Highway.. ()

Dont

Nebudu zapírat a rovnou se přiznám, že jsem vůbec nepochopil, jak to teda vlastně bylo... Ta poslední půlhodina to celý převrátila vzhůru nohama. Hodnocení prozatím vynechám, protože nechci filmu ublížit a ani přidat, fakt nevím na kolik hvězd bych tohle ocenil. Každopádně ale Naomi Watts naprosto fantastická, výborně hrála i Laura Harring. ()

kongamato2

Už začiatok sa mi enormné páčil s temnou a atmosférickou syntetizátorovou hudbou od Badalamentiho a nočné L.A. Štandardné a príznačné pre Lyncha sú tu opäť famózne spracované snové resp surreálne scény. Okrem dvoch hlavných dám sa mi páčil aj herecký výkon Justina Therouxa. V terminálnej fáze filmu som sa úplne stratil. Začalo to byť ako je pre Lyncha typické konfúzne,nejasné, dvojzmyselné a zmätene. Ale to nič nemení na hodnotení. Muholland drive je vzorová ukážka post-moderny vo filme. Komentár: jonyyy :D ()

L_O_U_S

Sledovat Mulholland Drive znamená nechat se unášet smyslností, zvědavostí a touhou, odhalovat tajemství a být konfrontován se skutečností v její nejkrutější podobě. Tohle si musíte pustit vícekrát a případně si přečíst i výklad, abyste se zorientovali, ale pak teprve oceníte Lynchovu geniální režii. K tomu úžasný Badalamentiho ambient a asi ta nejlepší lesbická scéna, jakou jsem kdy viděl. Zároveň je mi líto, že se z Mulholland Drive nepodařilo vykřesat seriál, protože poté, co jsem si dal celé Městečko Twin Peaks, si dokážu představit, co by se pod Lynchovým dohledem dalo vykouzlit. (753.) ()

Aleee89

Dneska jsem to viděla poprvé a musím se se studem přiznat, že zase tak úplně jsem film nepochopila, ale když čtu názory kolem, nejsem sama. Rozhodně si seženu ty klíče a možná toho pochopím více. Taky je to můj první film tohoto kultovního režiséra a musím říct, že mi vyrazil dech. Je to zvláštní, že tak kontroverzní film, kde místy nic nechápete, vás tak pohltí. Herci skvělí, režisérovi se záměr určitě podařil. Film zaujme, nepustí, nenudí. A na konci valíte oči. ()

Ediebalboa

Atmosféra, herci, hudba atakdále super. Jenže přichází rozuzlení a ono nic. Během let jsem si zvykl na způsob filmování Lynche nebo P. T. Andersona, které se řídí jediným pravidlem: mnohé nastínit, minimum vysvětlit. Proto jsem si myslel, že už se na jejich filmy dokážu psychicky připravit. To co zde ale „pan“ režisér předvede v závěru, již nezná míru a někdo to jednoduše unese a někdo jako já zase ne. Normálně, pokud film úplně nepoberu napoprvé, baví mě pak pátrat po souvislostech. Když však vidíte, že je autorova ochota vyjít vám vstříc nulová záměrně, tak nemůže očekávat na oplátku námahu i z mé strany. ()

Anglie

Zatím nejlepší Lynchovo dílo. Milovníci trpaslíků, sexuálních a násilných scén se opět mají na co těšit. Za zmínku též stojí Badalamentiho hudba a role. Především geniálně jednoduchá "I´ve told every little star" si mne získala(to ale není jeho dílo). Skvělá Laura Elena Harring - taky nesmím zapomenout na Adama Keshera v podání Justina Therouxe, i jeho režisér byl slušně zahraný. Nutno ale říct, že tento film původně vznikal jako pilotní díl k seriálu a až po odmítnutí televize, která prohlásila "ne, tohle vysílat nebudeme", bylo posledních cca 25 minut dopsáno, dotočeno a s finanční pomocí stanice Canal + se dostal na plátna kin. Předtím ale musel Lynch odkoupit od televize práva. A abych nezapomněl: věnováno Jennifer Syme, bývalé Lynchově asistentce. ()

Mickalle odpad!

Dám vám jednu radu, když uvidíte někoho jak drží v ruce Mulhollnad Drive, utíkejte od něj co nejdál!! Teda jestli se nechcete dvě a půl hoďky nebo kolik to vlastně má totálně nudit, mě to spíš přišlo jak věčnost, ale asi chápu za co sou ty hvězdičky, jedna lezbická scéna s půvabnými dívkami se tam fakt povedla :D ()

Sheldra

Svět chce být klamán a David Lynch to ví. Tenhle člověk mi spíš než režiséra začíná čím dál víc připomínat kouzelníka: nejdřív odláká naši pozornost, takže máme pocit, že se až na pár podivností koukáme na zcela normální film, ale najednou zjistíme, že pravda leží úplně někde jinde. Kde to přesně je, to vám teda nepovím (i když Gimli to údajně ví, ale odmítá se podělit :-), ale vodítko by snad mohla naznačovat věta: "Slyšíte kapelu, a přece tu žádná kapela není." Úplně stejně je to s celým dějem Mullholland Drive - před našima očima se odehrává něco, co se ve skutečnosti nestalo a stát nemohlo, jde jen o velkou iluzi v modré krabičce. Je skoro zázrak, že všichni herci jsou tak úžasní (především Naomi Watts mě totálně převálcovala), protože pochybuju, že měli ponětí, oč tu vlastně běží. Možná to netuší ani sám Lynch, možná ho prostě jen baví si s námi zahrávat. Dumat nad tím, co mi uniklo a kde je vlastně pointa, případně je-li tu nějaká pointa, mě baví snad ještě víc, než sledovat tenhle úžasný film. ()

SgtPepper

Po dodívání v mém pokoji zaznělo asi půlhodinové silencio.......... nejkrásnější věci zkrátka nedávají smysl a Mulholland drive je tomu důkazem. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti